Cégblog


Minden negyedik cég trükközik

Minden negyedik cég trükközik 

Nem javult a számlaadási fegyelem a kereskedelemben és a foglalkoztatásnál is sok a szabálytalanság – ez a tanulsága a NAV tavaszi ellenőrzés sorozatának.
Kihasználatlan kapacitások a csapatban – ki tehet róla és mit kezdjünk vele?

Kihasználatlan kapacitások a csapatban – ki tehet róla és mit kezdjünk vele? 

Csapatok fejlesztése során sokszor hallunk olyan visszajelzést a vezetőtől, hogy évek óta dolgozik együtt az embereivel, de „sosem gondoltam volna XY-ról, hogy…” vagy „erre aztán igazán nem számítottam nála, ez teljesen új megvilágításba helyezi a konfliktusainkat…” A gyorsan változó üzleti környezet egyre hatékonyabb vezetői munkát igényel, a csapaton belüli szinergia kihasználásának, előmozdításának képessége így egyre jobban felértékelődik – hívja fel a figyelmet Székely Gábor, a Piac & Profit szakértője.
Nem bíznak a cégek a kivában és a zónákban

Nem bíznak a cégek a kivában és a zónákban 

Az idei adócsomag-változások részeként bevezetett kisvállalati adót bár az érintett vállalkozások többsége ismeri, a ténylegesen regisztráltak száma egyelőre alulmúlja a várakozásokat. A szabad vállalkozási zónák sem olyan vonzók, mint amilyennek első pillantásra látszottak.
Magyar helyzetkép a sokszínűségi és családbarát intézkedésekről

Magyar helyzetkép a sokszínűségi és családbarát intézkedésekről 

A mindkét nem és minden generáció számára családbarátnak mondható foglalkoztatási gyakorlatok bemutatása volt a célja az mtd Tanácsadói Közösség konferenciájának aminek fókuszában idén a családbarát munkahelyek kialakítása és a konkrét munka-magánélet egyensúlyát támogató intézkedések voltak. Ez alkalommal mutatták be a szervezet benchmark kutatásának eredményeit is.
Időtlen trükk az értékesítési szövegek írásánál

Időtlen trükk az értékesítési szövegek írásánál 

Örökérvényű igazság a kereskedelemben, hogy minél kevesebb van valamiből, annál nagyobb rá az igény. Kérdezzük meg szüleinket, nagyszüleinket, hogy meséljenek a hiánygazdaságról, amikor még sorban kellett állni az üzletekben egy kiló banánért. Szakértőnk cikkéből megtudhatja, hogyan alkalmazható ez a trükk a gyakorlatban.
Ennyit ad vissza a fuvarozóknak a kormány az útdíjból

Ennyit ad vissza a fuvarozóknak a kormány az útdíjból 

Csökkenő a gépjárműadó, visszatérítés az iparűzési adóból, kedvezményes forgóeszközhitel – ezek azok az elemek, amellyel a kormány az e-útdíj bevezetését kompenzálja a magánfuvarozóknál a versenyképesség javítása érdekében. A megállapodást ma írták alá a kormány és a fuvarozók képviselői.
Jobb finanszírozási helyzetet remélnek a vállalkozások

Jobb finanszírozási helyzetet remélnek a vállalkozások 

A hazai cégek forráshelyzete ugyan nem változott jelentősen 2012. ősz és 2013. tavasz között, a finanszírozási piac következő egyéves alakulásával kapcsolatos várakozások viszont határozottan javultak, s a forrásigény erősödése várható az MFB-indikátor tavaszi vállalati felmérésének eredményei szerint. A vállalkozások tényleges forrásbevonását azonban fékezheti a belföldi kereslet alakulása és a külső konjunktúra lassulása.
Már a munkahelyteremtésre figyelnek a hazai cégek

Már a munkahelyteremtésre figyelnek a hazai cégek 

A hazai vállalatok harmada már a gazdasági növekedésre és a munkahelyteremtésre koncentrál. A megkérdezettek 32 százaléka bízik a magyar gazdaság 1 és 3 százalék közötti növekedésében, többségük hasonló eredményre számít a világgazdaságban is. 28 százalékuk tervezi bővíteni munkahelyeinek számát.
Támogató és hátráltató szokásaink

Támogató és hátráltató szokásaink 

Nem elég egy motiváló cél, ha nem társul hozzá a meggyőződés, hogy ezt képesek is vagyunk megvalósítani. A minket támogató vagy akadályozó gondolkodásmódról, meggyőződéseinkről, hiedelmeinkről, átkeretezésről ír szakértőnk, Vass Andrea coach.
Textiles járműipari beszállítók kerestetnek!

Textiles járműipari beszállítók kerestetnek! 

A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület (TMTE) együttműködésének keretében 2013. május 29-én a HITA Beszállítói osztálya járműipari szakmai fórumot szervezett a HITA székházában.

Komoly kockázatot jelentenek a hamis termékek 

Hat hónap alatt 480 olyan küldeményt foglaltak le a francia és az amerikai hatóságok közös akciójuk során, amelyekben komoly biztonsági kockázatot jelentő hamis elektronikai termékeket találtak.

Mihez kezdjünk az uborkaszezonban? 

Sok kisvállalkozáshoz hamarosan beköszönt a nyári uborkaszezon. Egyesek sajnálják, mások örülnek egy kis pangásnak. A bevétel szempontjából azonban nem kétséges: a pénztárnak és a céges bankszámlának általában nem tesz jót. Szakértőnk tanácsaiból kiderül, hogy mihez kezdjünk a nyáron.

Jövedelmező lehet az ügyfelek őszintesége 

Napjainkban egyre inkább felértékelődnek az ügyfélkapcsolatok, hiszen az igazi értéket az az ügyfél jelenti, aki elégedett, a céggel szemben lojális és annak jó hírnevét viszi tovább. Szakértőnk tippeket ad, hogyan érhetjük el ezeket az ügyfeleket.

Csak a jó kérdésen múlik a motiváció? 

Érdekes megfigyelni, hogy a vezetők többsége úgy próbál motiválni, ahogyan az emberek többsége ajándékot vesz: „aminek én is örülnék” alapon. Pedig kommunikációval ki lehet deríteni, hogy mi az, amivel a munkatársak leginkább motiválhatók – és ez egyáltalán nem biztos, hogy a pénz. Szakértőnk segít!

A piacbővítés árnyoldalai: vevői kockázatok pedig vannak 

A kihívásokkal teli európai gazdasági környezet arra sarkallta a nyugat-európai vállalkozásokat, hogy fennmaradásuk érdekében új piacokat keressenek, azonban jelentősen alábecsülték a kockázatokat, állítja az Atradius Fizetési Szokások Barométerének legfrissebb kiadása. A tanulmány adatai szerint a nyugat-európai cégek nemzetközi kereskedelemből származó behajthatatlan tartozásainak értéke 74,1%-kal, 90 napon túl lejárt számláik értéke pedig 22,6%-kal nőtt egy év alatt.

Tízből hét cég trükközik, többen dolgoznak feketén 

Habár valamicskét javult a munkavédelmi előírásokban szabálytalankodó cégek aránya a tavalyihoz képest, még mindig száz esetből nyolcvan cégnél vannak problémák. A munkaügyi fegyelem iszonyúan leromlott néhány év alatt.

Hogy lesz az álmokból vállalkozás? 

Klasszikus álom: meg szeretnék élni abból, amit szeretek. Szeretek sütit sütni, tehát muffin-vállalkozást nyitok. Szeretek túrázni, tehát túravezető leszek. PHP-programozó vagyok, weboldalak fejlesztésével indulok a világhír felé. Számos oka lehet az ilyen döntéseknek. Kis hazánkban ez leginkább így hangzik: “kénytelen vagyok vállalkozni, mert nem élek meg / nem férek bele egy multis dobozba / nincs munkám / gyerekkel nem tudok elhelyezkedni...” A Piac&Profit szakértői segítenek, mik az első lépések az álmoktól a sikeres vállalkozás felé.

Figyelem! Rászállt a NAV az áfára 

Minden korábbinál több áfaellenőrzést hajtottak végre az adóhatóságok nemzetközi szinten az elmúlt három évben, a kiszabott bírságok száma és nagysága is emelkedett a vállalatok beszámolója szerint. A jelentés arra is rámutat, hogy a nemzeti adóhatóságok egyre többször működnek együtt egymással az ellenőrzések során. A nemzetközi trendekbe Magyarország is illeszkedik.

Megfontolandó szempontok külföldi munkavállaláshoz 

A külföldi befogadó országok különböző statisztikái egyértelműen azt mutatják, hogy egyelőre nem csillapodik a magyar állampolgárok külföldi munkavállalói kedve. Miközben egyes becslések szerint immár a félmilliót is elérte a külföldön szerencsét próbáló magyarok száma, egyre nő azok száma is, akik megfelelő felkészülés, informálódás híján keserű tapasztalatokkal kénytelenek rövid időn belül hazatérni.

Honnan tudjuk, hogy jól teljesít egy online kampány? 

Válságban talán az egyik legelső kérdésünk: „Megéri-e”, „Megtérül-e a kampányunk, a marketingre, vevőszerzésre számított költségünk?”. Komoly üzleti terveket készítünk egy-egy új termék bevezetése előtt. Piackutatásokat végzünk egy-egy kampányötlet megszületésekor, de vajon honnan tudhatjuk, hogy melyik marketingeszköz lesz cégünk számára a legjobb fogás? Szakértőnk tippeket ad, hogyan választhatjuk ki a számunkra leginkább megfelelő megoldást!

Keresik az év PR-szakemberét! 

A magyarországi public relations szakmában meghatározó szerepet játszó, szakmai tevékenységükkel példamutató vagy szakmai figyelmet érdemlő PR-szakemberek jelölését várja a Magyar Public Relations Szövetség a most meghirdetett „Az Év PR-szakembere” díjra.

SZTA-tőkejuttatás: íme a konkrét feltételek 

A jövőben nagyobb értékű befektetéseket is tehet a Szechenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA). Az alábbiakban a konkrét módozatokra vonatkozó feltételeket foglaltuk össze az intézmény blogbejegyzése alapján.

Áfaügyben változhat a bírói gyakorlat 

Fordulatot hozhat az áfalevonási joggal kapcsolatos bírósági gyakorlatban az a nemrég közzétett kúriai döntés, amely – igaz, az Európai Bíróság állásfoglalása nyomán – immár nem az adóhatóságnak, hanem az adózónak adott igazat: az adólevonási jog csak akkor tagadható meg, ha az adóhatóság bizonyította, hogy a számla befogadója tudta, vagy tudnia kellett, hogy a számlakibocsátó csalárdul járt el. A Piac&Profit jogi szakértője ezt az esetet ismerteti.

Már az új szabályok szerint kell bevallani az IPA-t 

Az iparűzési adó (IPA) alapjának megállapítására vonatkozó új szabályokat először az idén májusban esedékes iparűzésiadó-bevallásban kell alkalmazniuk a hazai vállalkozásoknak – hívja fel a figyelmet a MAZARS.

3 érv megváltozott munkaképességű emberek alkalmazása mellett 

Egyre több munkáltató számára lehet vonzó lehetőség megváltozott munkaképességű dolgozókat is foglalkoztatni. 2013-ra változott az ezzel kapcsolatos szabályozás, így amellett, hogy ez felelős döntés, a költségek csökkentésében is segíthet.

Nem tolonganak a trafikosok az adóhivatalnál 

Már kiadta a NAV az első vámhatósági engedélyeket a trafiktörvény koncesszióit elnyerő pályázóknak, azonban még mindig viszonylag kevés kérelem érkezett be az adóhatósághoz, pedig az engedélyeket minél hamarabb ki kellene kérni, hogy a nemzeti dohányboltok elindulhassanak a nyár közepén.

Csak néhány évig bírják a magyar cégek 

Magyarországon a vállalkozások ötven százaléka cserélődik le öt éven belül, így a magyar cégek születéskori várható élettartama alig néhány év. Az okok között a kiszámíthatatlan gazdasági, politikai és jogi környezet áll az élen. Az elmúlt két évben minden szektorban csökkent a fluktuáció, de továbbra is vezet a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, illetve az építőipar.

Érti a cég mérlegét vagy „vakon” írja alá? 

Előfordult már Önnel, hogy amikor aláírta a cége mérlegét, magában arra gondolt, vajon rejtőzik-e benne valami, ami esetleg később visszaüthet Önre? Érezte már úgy, hogy ez a téma lehengerlően bonyolult, és hogy soha nem fogja megérteni? Határozottan kijelentjük, hogy ez nem igaz! Bizonyításul pedig álljon itt egy egyszerű magyarázat arra, hogy mi is az a céges mérleg.

Fontos apróságok a társasági adó bevallás kapcsán  

Könyvvizsgálati tapasztalatai alapján a Piac&Profit szakértője összeszedett néhány nagyon fontos apróságot a társasági adó és az innovációs járulék fizetés és az iparűzési adó közelgő határideje kapcsán, amire érdemes figyelni!

Két év, kétmillió álláskereső 

Az internetet használó felnőttek 48 százaléka fordult az online álláskereső oldalakhoz 2011 óta. A fiatalok a megfelelő mértékű és minőségű munkatapasztalatot, az idősebbek a minél magasabb végzettséget tartják a legfontosabb tényezőnek a munkaerőpiacon.

Útdíj, bármi áron 

Most már végleges, hogy nyár közepétől bevezetik Magyarországon is az útdíjat. Jelentősen drágul majd a fuvarozás, az árak a fogyasztói oldalra is átgyűrűznek majd. A szállítmányozó vállalatok jelentős része nehéz helyzetbe kerülhet, a költségvetésnek viszont úgy kell ez a pénz, mint egy falat kenyér.

Ötvenezer munkahelyet teremthetnek idén a magyar kkv-k 

Optimistább jövőkép, de visszafogott beruházási szándék jellemzi a magyar kis- és középvállalatokat. 404 milliárd forinttól esett el a hazai kkv-szektor tavaly az elavult eszközök miatt, így nem lehet halogatni tovább a szükséges beruházásokat.

A szó elszáll, az írás megmarad 

A Piac & Profit jogi szakértőjének témája a szerződések írásba foglalása, a formakényszernek nevezett, sokak számára magától értetődőnek tűnő probléma. A téma banálisnak is nevezhető. De lehet, hogy mégsem az? Az új Ptk. e téren is hozott némi újdonságot.

A társasági jog alaposan megváltozott 

Jelentős változást hozott a magyar jogrendbe az új polgári törvénykönyv (Ptk.). A rendelkezések 42 százaléka teljesen új, további 33 százaléka pedig érdemben módosít a régi szabályon, így a jogi szakma komoly továbbképzés előtt áll.

Állás vagy vállalkozás - honnan tudjuk, hogy jól döntöttünk? 

Nem minden választás a megfelelő választás. Van olyan karrierdöntés, ami alapjaiban elhibázott, és leginkább csak pokollá teszi az ember életét. Az alábbi rövid lista néhány egyszerű támpontot ad arra nézve, hogy az alkalmazott/vállalkozó dilemma esetén milyen tényezők mentán kell(ene) döntenünk.

Nehéz helyzetben a kisiparosok 

A belső kereslet visszaesése miatt a hagyományos szolgáltatást végző kisiparosok nem jutnak elég munkához. Az idén elérhető kedvező adózású működési formákról pedig még nem tudnak eleget.

A héten engedélyt kellene kérniük a trafikosoknak 

Azoknak a gazdálkodóknak, akik koncessziós szerződésükben vállalták, hogy a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet 2013. július 1-jétől megkezdik, ajánlott legkésőbb 2013. május 31-éig benyújtaniuk a vámhatósági engedély iránti kérelmet – figyelmeztet az adóhatóság.

Informatikai lehetőségek a raktározásban 

A raktározással foglalkozó cégek rengeteg modern technológiai megoldást használnak az árukészletük nyilvántartására. Ezeket a rendszereket egy kisebb vállalkozás esetében túl költséges lehet lemásolni, de egy-két apró trükköt tanulhatunk tőlük – hívja fel a figyelmet a Piac&Profit szakértője, Horváth Sándor.

Bevallási határidőre figyelmeztet a NAV 

Kevesebb mint egy hét van hátra a társaságiadó-bevallás leadására, de a gazdálkodók bevallásainak több mint 80 százaléka még hiányzott a múlt hét végén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint.

Nem tűri tovább az EU az agresszív adótervezést 

Az Európai Unió Tanácsának heti ülésén kiemelt kérdésként szerepelt az adóelkerülés elleni küzdelem. A tagállami vezetők ugyan csak kevés konkrét kérdésben hoztak érdemi döntést, az ülés mégis jól mutatja az unió szintjén jelenleg zajló koncepcióváltást.

Állás vagy vállalkozás – melyik kinek való? 

Az „állás vagy vállalkozás” dilemma napjainkban sem kevésbé aktuális, sőt talán még nagyobb jelentőséggel bír, mint a rendszerváltás óta valaha. Olyan kérdés ez, amivel karrierünk során legalább egyszer mindannyian szembesülünk, akár önszántunkból, akár a külső, kényszerítő körülmények miatt. Az alábbiakban néhány alapvető gondolatot veszünk szemügyre, amely segíthet ebben a döntésben. Fontos ugyanis, hogy egy ilyen horderejű döntést a megfelelő okok miatt hozzunk meg – mondja szakértőnk, Herman Judit.

Kiskultúrás növényvédő szereket engedélyezett a NÉBIH 

Egy gyomirtó, egy gombaölő és egy rovarölő szerre adta ki az első három hatósági kiskultúrás engedélykiterjesztést a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.

A bevételeket is csökkenti a szakemberhiány 

Világszerte okoz problémát, hogy a képzett munkaerő iránti igényt a munkaerő-kínálat képtelen kielégíteni. Egyszerűen nincsen elegendő megfelelően képzett szakember, ez pedig bevételkiesést okoz, rontja a produktivitást, és akadályozza a cégek növekedését.

Megvan, mennyit kell fizetni az úthasználatért 

Társadalmi egyeztetésen az útdíj mértékéről és az útdíjköteles utakról szóló nemzeti fejlesztési miniszteri rendelettervezet.

Tudja, mire vállalkozik? 

A vállalkozásindítás, -fejlesztés azonban nemcsak új lehetőségekkel, de új veszélyekkel is jár – hívja fel a figyelmet a Piac&Profit szakértője, Vuray György.

Nem a válság, hanem a belső problémák sújtják a cégeket 

Leginkább a belső kihívások sújtják a hazai vállalkozásokat, ezek közül is első helyen az értékesítés és a vállalatirányítás problémái állnak. Szakemberek szerint a belső kihívások feltérképezésére, illetve megoldására a legjobb módszer a vezetői számvitel rendszerszintű használata.

Az üzlet otthon van 

Mondják, hogy a kreativitás nem ismer határokat. Ha kell, akkor kicsiben, „fű alatt”, nappaliról nappalira tör utat magának.

Fontos határidők május 31-én!  

A vállalatok számára a május vége nem csupán az éves társaságiadó-bevallás benyújtásának határidejét jelenti. Többek között az iparűzési adó, az innovációs járulék és a hitelintézeti járadék bevallásának határideje egyben, és ráadásul több, adózási szempontból fontos döntés meghozatalának is ekkor jön el az ideje. A Deloitte Zrt. a legfontosabb teendőket ismerteti.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Bővülő hiteltermékek az MFB-nél

Bővülő hiteltermékek az MFB-nél 

Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram.

Költségkímélés

Hatszámjegyű tarifák is akadnak az e-rollerek biztosítására

Hatszámjegyű tarifák is akadnak az e-rollerek biztosítására  

Idén átlagosan 6500 forintos éves átlagdíj mellett, alapvetően két biztosító termékei közül választanak az elektromos rollerek tulajdonosai.

Pénzszerzés

Kevesebb nyugdíjra számíthatnak a nők a férfiaknál

Kevesebb nyugdíjra számíthatnak a nők a férfiaknál  

Harmadával több a női nyugdíjas, akik várhatóan tovább is élnek, mégis kevesebb nyugdíjból kell gazdálkodniuk.

Klímablog

Újabb pusztító viharokat várnak itthon a meteorológusok

Újabb pusztító viharokat várnak itthon a meteorológusok 

Extrém időjárás: a klímaváltozás miatt a múlt hetihez hasonló viharokra, hőmérsékleti rekordokra kell számítanunk.

Társadalom

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.

Infokom

Mesterséges intelligencia: mi a helyzet az adatkezeléssel?

Mesterséges intelligencia: mi a helyzet az adatkezeléssel?  

A magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo