Infláció, valutaháború, valós háború... Erre haladunk?

Megoldhatatlannak látszó komplex válságba szédült a világ hatalmas tekintélyt szerzett befektető stratéga, a brit Russell Napier szerint.

Russell Napier

A vezető kormányok és jegybankok mindenáron minimalizálják az alapkamatokat, inflációgenerálással akarják csökkenteni az adósságokat, a japánokkal és a britekkel az élen szinte mindenki gyengíteni akarja saját fizetőeszközét. Mindezt egy stagnáló gazdasági környezetben, öregedő társadalmakban csak mások kárára lehet végigcsinálni, ezért aztán elkerülhetetlenek az újabb keletű és az eddiginél is talán mélyebb konfliktusok – mondja az alapblog.hu-nak adott interjúban gazdaságtörténészként, könyvszerzőként – különösen a nagy válság előtt elhangzott jóslatai okán – hatalmas tekintélyt szerzett befektető stratéga, a brit Russell Napier.

A hongkongi székhelyű brit pénzügyi tanácsadó cég és befektetési bank, a CLSA egyik vezetőjeként ténykedő Napier állítása szerint súlyosan tévednek a piaci szereplők, amikor szigorítást várnak az amerikai jegybanktól a hosszasan elhúzódó nagy lazítást, mesterséges pénznyomtatást, kötvényvásárlásokat követően.

Az amerikai gazdaság szénája sokkal rosszabbul áll, mint azt hivatalosan kommunikálják. Ennek ellenére Napier prognózisa szerint a dollár a következő másfél évben komolyan erősödik, mert a feltörekvő országok mindenáron fizetik vissza dolláradósságaikat, a dollár iránti kereslet folyamatossá válik. Eközben az euró az eddiginél mélyebb válság előtt áll, mert az európai népek nem akarják az euró stabilitásához elengedhetetlen politikai föderációt, a nacionalista, eurószkeptikus politikai erők elkerülhetetlenül meghatározókká válnak Európában.

Lomha még az infláció – meddig?
Mérsékelten emelkedtek a fogyasztói árak júniusban Magyarországon: a háztartási energiaárak erőteljes csökkentése továbbra is erős nyomást alatt tartja az inflációt. Az éves árváltozás üteme megfelel az elemzői várakozásoknak, a jövőt illetően vannak ugyanakkor kérdőjelek.
Korunk legsúlyosabb pénzügyi problémáját mégis Kína hozza a világra, mert le kell értékelnie fizetőeszközét. Napier szerint a jüan leértékelése fogja igazából kiélezni, beláthatatlan következményekkel telítetté tenni a nagy régiók és országok, kormányok közötti konfliktusokat.

Az interjúban Russell Napier érzékelteti, hogy kritikusan ugyan, de egyetért azzal a szemlélettel, ahogy a magyar (politikai) vezetők látják a világot.

(Az interjú, teljes terjedelmében innen érhető el.)

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo