Az együttműködés talán legismertebb és legnépszerűbb formája az ipari parkba település, igaz, hogy a hazai vállalkozásoknak még mindig csak elenyésző részét, alig négyezer céget tartanak számon valamelyik ipari park lakójaként. Pedig a parkok a lehetőségek széles tárházát kínálják akár szolgáltatásaik terén, akár innovációs kezdeményezések vagy pályázati együttműködések inkubátoraiként. A helyzet azonban távolról sem olyan rózsás, mint hihetnénk. (Többek között ezért módosították az ipari parkokra vonatkozó szabályozást.)
Az ipari parkok jelentős tőkebevonást és munkahelyeket generálnak, és kiváló gazdasági lehetőséget teremtenek elsősorban a kevésbé fejlett régiókban. A betelepült cégek óriási eredményeket tudnak felmutatni, annak köszönhetően, hogy a parkok sokszor jelentős előnyhöz juttatják őket. Tanácsadást az ipari parkok legtöbbje nyújt, az egyéb szolgáltatások közül kiemelkedő – a parkok kétharmada esetében – a biztonsági szolgálat, a rendezvényszervezés, a kommunális hulladékgyűjtés és a tömegközlekedés. A helyzet azonban közelebbről szemlélve messze nem ilyen rózsás: gyenge a hazai vállalkozási szektor önszervező ereje, ami a parkok életén is meglátszik.
Miért éri meg egy kkv-nak ipari parkba költözni?
A nyilvánvaló előnyök mellett a parkok legnagyobb vonzereje az együttműködési lehetőségekben rejlik. Egyre több vállalkozó ismeri fel, hogy cége lényegesen sikeresebben érvényesülhet pályázatokon, beszállítói szerződések elnyerésében vagy akár a külpiacokon, ha több hasonló profilú vállalkozással együttműködve, így a felmerülő költségeket megosztva közösen dolgozik. Az ipari parkok ezt a nyilvánvaló célt (is) szolgálnák: a vállalkozások viszonylag kis területen, koncentráltan, hasonló szolgáltatásokat élvezve működhet(né)nek. Azonban magyar viszonylatban ez a nyugatról importált elképzelés több sebből vérzik. Mint a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) egy tanulmánya rámutat: hazánkban nem alakult ki a vállalkozások hálózatszerű együttműködése az ipari parkokban, ami inspirációt és támogatást adhatna a közös fejlődéshez. Az ipari parkok gondjaiban tükröződnek a hazai kis- és középvállalkozások általános problémái: a gyenge piaci orientáció és az együttműködésre való igény és képesség hiánya, azaz a gazdaság szereplőinek alacsony együttműködési kultúrája és együttműködési hajlandósága.