A POS-terminál telepítési program – miként arról korábban beszámoltunk - egyelőre kísérleti jelleggel egy megyében indul, a rendelkezésre álló 1 millió eurós forrás (amelyet az egyik kártyatársaság, a MasterCard ajánlott fel) erre elegendő. A projekt eredményei alapján döntenek majd egy országos akcióról, melynek lebonyolításához uniós forrást próbálnak majd biztosítani
A kiválasztott térség Fejér megye. A döntésnél figyelembe vették a helyi adottságokat a kiskereskedelmi, a települési és lakossági, valamint egyes makrogazdasági adatok alapján. Fontos szempont volt, hogy a választott megye fejlettsége ne térjen el jelentős mértékben az országos átlagtól, mert ezzel biztosítható, hogy az itt szerzett tapasztalatok a későbbi országos programban megfelelőképp felhasználhatók legyenek. Ezt segíti majd, hogy a jegybank az eredményeket összeveti majd egy kontrollmegye eredményeivel.
A program várhatóan augusztus elején indul. Miként arról Varga Lóránt, az MNB pénzforgalmi tanácsadója lapunknak beszámolt, a projektet irányító bizottság felállt és elfogadta a lebonyolítás részleteit tartalmazó dokumentumot. Néhány technikai részletet egyeztetése van hátra. A testületben a Magyarországon jelenlévő kártyatársaságok, szakmai képviseleteiken keresztül a kártyaszolgáltatást nyújtó intézmények, illetve a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és az MNB képviseltetik magukat.
Új telepítéshez jár csak támogatás
Az elfogadott terv alapján a támogatást a kártyaelfogadást biztosító szolgáltatók (bankok és egyéb pénzügyi intézmények) kapják, amelyet csak új telepítéshez lehet majd igénybe venni, tehát kizárólag olyan helyre, ahol addig nem volt POS-terminál. (Abban az esetben, ha egy kiskereskedő egyik üzletében volt kártyaelfogadásra alkalmas készülék, de a másikban nem, az utóbbi üzletbe kihelyezett eszköz új telepítésnek számít. A meglévő, esetlegesen kedvezőtlenebb feltételekkel korábban igénybe vett egységek lecserélésére azonban ez a program nem ad lehetőséget.)
Az alaptámogatás kihelyezett terminálonként jár majd, amely a kisebb vállalkozások számára különösen kedvező, hiszen itt fajlagosan lényegesen nagyobb terhet jelent a telepítés költsége. Emellett, abban az esetben, ha valamely kártyaszolgáltatást nyújtó intézmény plusz kedvezmények biztosítását vállalja (például adott ideig a forgalmi jutalék egy részéről is lemond), ehhez plusz támogatást is kérhet. Fontos előírás továbbá, hogy csak a legmodernebb (az ismert kártyás fizetési módok mindegyikét biztosító) készülékeket lehet a program keretében kihelyezni.
Verseny lesz a szolgáltatók között
Arra vonatkozóan, hogy a támogatás eredményeként milyen mértékben csökkenhetnek a jelenleg (különösen a kisebb cégeknél igen magas) díjak Varga Lóránt annyit mondott, hogy reményeik szerint érzékelhetően kedvezőbb ajánlatokra lehet majd számítani, várakozásaik alapján jelentős verseny lesz a szolgáltatók között. A bankok és egyéb kártyaszolgáltatók kínálata ugyanakkor igen sokszínű (van, ahol külön alkalmaznak bérleti díjat a terminálokra például és külön van a forgalmi jutalék, másutt csak forgalmi jutalékot számolnak fel), azt, hogy a kapott támogatást mely intézmény, miként építi majd be ajánlataiba, egyelőre nincs információ.
A program konkrét indulásáról a jegybank és a Fejér Megyei Kereskedelmi Kamara is részletes tájékoztatót ad majd ki. Az új ajánlatokkal a szolgáltatók keresik meg a kiskereskedelmi- és vendéglátó egységeket, de a szakember arra biztatja a térségben tevékenykedő vállalkozásokat, hogy a program indulását követően kérjenek be több ajánlatot is, hogy a legkedvezőbbet választhassák ki a kínálatból.