A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a július 8.- július 12-i héten 2,9%-kal lett drágább. A héten hétfőn és szerdán emelkedett a tőzsdei ár, a többi napokon stagnált.. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára heti átlagban 2,2%-kal emelkedett, a héten az emelkedést a csütörtöki kis csökkenés fékezte. A forint árfolyama a dollárral szemben heti átlagban verősödött, így az árfolyam változása fékezte a forintban mért árnövekedést..
A hét folyamán a kőolaj (Brent) hordónkénti ára a július 5-i 107,3 dollárról július 12--ére, péntekre 110,1 dollárra nőtt. Ezt az árváltozási lefutást az üzemanyagárak is követték. A benzin dél-európai jegyzési ára nem követte az észak-európai (ARA) árat, attól jóval elmaradóan emelkedett. A gázolaj jegyzési ára az észak-európai és a mediterrán piacokon közel azonosan változott.
A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 2,6%-os, míg a gázolajnál 1,8%-os emelkedést mutatnak.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten –, s leszámítva a pénteki, július 12-i áremelési döntés hatását a benzinnél ket forintos emelést, a gázolajnál a múlt pénteki ár változatlanságát indokolják. A fenti változások alapján a benzin kiskereskedelmi átlagára 423 forint körül változhat, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára 428 forintra emelkedik július 17-én.
Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak kissé emelkedtek: a benzin ára lényegében véve azonos az egy évvel korábbival, a gázolaé 1%-kal lett drágább. Az időszaki havi átlagkeresetek kissé emelkedtek, ezért tavalyhoz képest kb. 4,5%-kal több benzint és 3,5%-kal több gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.