Bizonytalanok még a vállalkozások vezetői

A kis- és középvállalkozások cégvezetői körében továbbra sem érződik optimizmus. Az előző negyedévhez viszonyítva lényegében változatlan a Policy Agenda KKV Konjunktúra Index értéke (45,2%-ról 45,4%-ra, azaz minimális mértékben emelkedett), és meg sem közelíti azt a hangulatot, amely még két évvel ezelőtt jellemezte ezt a szektort.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adatok egyelőre nem azt mutatják, hogy a cégvezetők túlságosan optimisták lennének a magyar gazdaság növekedésének tekintetében.

A többség már nem vár visszaesést

A kkv szektorban az előző negyedévhez képest nem, vagy csak minimális változás tapasztalható, hiszen míg a Policy Agenda KKV Konjunktúra Index 2013. II. negyedévben 45,2% volt, addig a III. negyedévbene 45,4%-ot mértünk. Ez lényegében stagnálásnak minősíthető, hiszen továbbra sem sikerült kitörni abból a depressziós hangulatból, amibe 2011 őszére kerültek a cégvezetők.

Kép: SXC

A válság végét jelentheti talán az, hogy két év óta ez az első negyedév, amikor az abszolút többség már nem vár további zsugorodást a gazdaságtól. Az előző negyedévben ugyanis a vállalkozások 52%-a várta, hogy a következő féléves távlatban romlani fog a magyar gazdaság helyzete, most viszont ez 44%-ra csökkent. Óvatosságra ad okot azonban, hogy továbbra is mindössze 25%-uk vár valamiféle növekedést.

Minden negyedévben megkérdezzük a cégvezetőket arról is, hogy a saját vállalkozásuk helyzetét tekintve milyenek a várakozásaik. Az eddigi trendek szerint ezek - a saját gazdálkodásra vonatkozó várakozások - általában együtt mozognak az ország gazdasági helyzetének megítélésével. Továbbra is igaz ez, bár most az  ország helyzetéhez képest valamivel optimistábbak a cégvezetők saját vállalkozásuk állapotának előrejelzésében. A cégek 35%-a úgy véli, hogy romlani fog cégének pozíciója, és 29%-uk számít javulásra. Az előző negyedévhez képest megnőtt azoknak a száma (28%-ról 37%-ra), akik szerint nem változik vállalkozásuk helyzete az elkövetkező félévben.

Romlik a lividitási helyzet, stagnál a beruházási kedv

Saját vállalkozásuk helyzetének megítélése kapcsán fontos szempont, hogy milyen a cég pénzügyi stabilitása, és ebben a tekintetben milyenek a várakozásaik. Az elmúlt másfél évben 30% körül volt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek romló likviditási helyzetre számítottak.  A mostani felmérésben ez az érték 36%-ra emelkedett. Ezzel együtt lényegében nem változott azok száma (15%), amelyek azt feltételezik, hogy javulni fog vállalkozásuk likviditása ebben az évben.

Vitathatatlanul javul a hangulat a kkv-k körében
Az előző negyedévhez képest rendkívüli, 15 pontos emelkedést mutatott az egyéves várakozásokat jelző K&H kkv bizalmi index. Ez az utóbbi évek legnagyobb pozitív irányú változása. Az optimizmus főként azzal magyarázható, hogy a vállalkozások a vállalati hitelkamatokat, a gazdaságpolitikát valamint a versenyhelyzetet tekintve is jóval bizakodóbbak lettek. Az optimizmus minden árbevétel kategóriában megfigyelhető, azonban a középvállalkozások bizalma fordult a leginkább pozitív irányba.
A cégvezetők 38%-a lát esélyt arra, hogy a következő félévben bővítse vállalkozásának tevékenységét. Ez lényegében megegyezik az előző negyedévben mért értékkel. A cégek 14%-a akár 5% feletti bővítésre is esélyt lát az elkövetkező hat hónapban. Ez még egy negyedévvel ezelőtt 21% volt, amely azt mutatja, hogy bár a beruházási kedv nem csökkent, de lényegesen visszafogottabb lett a mértékét tekintve. Mindez annak a fényében is érdekes, hogy éppen most fut az MNB által meghirdetett nagyon alacsony kamatozású hitelprogram, amely lendületet adhatna a kkv szektornak. A cégvezetők persze látják azt, hogy ehhez kereslet-élénkítés, azaz termékeik és szolgáltatásaik iránt a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb kereslet is kellene, valamint számukra biztonságos vállalkozási környezetet is szükséges lenne.

Nehéz értékesítési helyzet: problémák az exportban

Korábbi elemzéseink alapján - főleg az elégtelen belső kereslet miatt is - inkább a gazdaság stagnálását vártuk, és arra sem mutatkozott rövidtávú remény, hogy az exportpiacaink kisegítenének minket. Az előző negyedévben - a Policy Agenda által készített – a gazdasági előrejelzéseken túlmutatóan, enyhén javuló értékesítési helyzetet vártak a cégvezetők, és ez lényegében megegyezett más kutatóintézeteknek a nemzetközi vállalkozási konjunktúrával kapcsolatos külföldi és hazai előrejelzéseivel.

Ötvenezer munkahelyet teremthetnek idén a magyar kkv-k
Optimistább jövőkép, de visszafogott beruházási szándék jellemzi a magyar kis- és középvállalatokat. 404 milliárd forinttól esett el a hazai kkv-szektor tavaly az elavult eszközök miatt, így nem lehet halogatni tovább a szükséges beruházásokat – derült ki a GE Capital kutatásából.
A legfrissebb adatok most azt mutatják, hogy nem tartott sokáig az értékesítési helyzetet övező pozitív várakozás. Negyedévvel ezelőtt a cégvezetőknek még 33%-a mondta, hogy várakozásaik szerint belföldön javulnak értékesítési pozíciói, de ez az adat most visszaesett 26%-ra.  Ennél számunkra meglepőbb volt az exportra termelő cégek várakozása. 32%-ra emelkedett az aránya, akik jelenleg ugyan külpiacokra termelnek, de azzal számolnak, hogy a következő félévben romlani fog értékesítési helyzetük. Az elmúlt két évben még nem mértünk ezen a területen ilyen alacsony értéket. Az értékesítés javulását várók aránya is lecsökkent 23%-ra, és ez utoljára 2011 őszén-telén volt ilyen alacsony, amikor az ország gazdasága  is látványosan megroggyant.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo