Az Európai Bizottság vállalkozásikedv-ösztönző intézkedéscsomagjának meghatározó eleme a bevált gyakorlatok meghatározása és cseréje. Ennek egyik eleme az egyetemisták körében jól ismert Erasmus program fiatal vállalkozóknak szóló ága, amelynek keretében más országbeli, sikeres mentorvállalkozásoknál szerezhetnének féléves, hasznos gyakorlati tapasztalatokat a cégvezetők. A 2009-ben indult program szűk keresztmetszete egyelőre a fogadó vállalkozások csekély száma.
Itt olvashat személyes tapasztalatokat az Erasmus Fiatal Vállalkozóknak (EYE) programról.
A program sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2012-ben 1500-an vettek részt a csereprogramban, sajnos csak 14-en Magyarországról.
A kisvállalkozói javaslatcsomag (Small Business Act) parlamenti jelentéstevőjeként Herczog Edit EP képviselő maga is a vállalkozói Erasmus elindítása mellett kardoskodott, hiszen ez kezdeményezés feleleveníti azt az európai céhes hagyományt, amikor nem volt szégyen egy másik ország tapasztalt mesteréről ellesni a szakma rejtelmeit.
Hangsúlyozta ugyanakkor, a fiatal vállalkozó ez esetben nem életkori megkötést jelent. Nem a vállalkozónak, hanem a vállalkozásnak kell 3 évnél fiatalabbnak lennie ahhoz, hogy jogosult legyen jelentkezni a programba.
A téma parlamenti meghallgatásán a képviselő a program folytatása mellett érvelt, mert szerinte az Unió költségein megvalósuló három hónapos csereprogrammal nemcsak a fogadó és a vendég fél jár jól, de az egész európai gazdaság gyarapodik, hiszen az így megszerzett tudás mind helyben hasznosul majd.