Cégblog

Adókedvezmény beruházásra - éljen vele!
Itt az évzárás ideje, ezért adótanácsadói idegenvezetéssel, folytatjuk kirándulásunkat a társasági adóalap csökkentő lehetőségek és adókedvezmények világában. Egy sokak által használható adóalap kedvezményt ismertetünk, a beruházásokhoz kapcsolódóan.

Kft. hárommilliós törzstőkével? Van más megoldás!
Egy kezdő vállalkozásnak gondot okozhat az új Ptk.-ban meghatározott magasabb törzstőke-követelmény. A Piac & Profit szakértője szerint viszont van egyszerűbb és olcsóbb megoldás is!

Ötlete van, hogyan lehetne fenntarthatóbb a világ? Jelentkezzen!
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) égisze alatt működő Climate-KIC szervezet újabb inkubációs programot indított Magyarországon is. Olyan mikrovállalkozások létrejöttét kívánják segíteni, amelyek hozzájárulnak egy fenntarthatóbb gazdaság kialakításához.

Így hozhat eredményt az Adwords!
A legtöbb magyar cég még mindig nem, vagy csak laikusként használja a magyar hirdetési torta harmadát kitevő Google Adwords hirdetéseket. Gál Kristóf online marketing-szakértő tízparancsolatának betartásával javíthatjuk a hirdetéseink hatékonyságát.

Sorra tűnnek el a cégek
Folyamatosan nő a cégtörléssel kivezetett cégek száma Magyarországon, idén tovább folytatódhat a trend. A legtöbb ilyen döntést Pest megyei cégekkel szemben hozták a cégbíróságok.

Miért olyan nehéz jó vezetőt találni?
Az egyik legfontosabb döntés egy vállalat működése során a vezetők kiválasztása - állítja a Gallup felmérése. Mégis rendszerint rosszul választanak, méghozzá ijesztő arányban: a válaszadók véleménye szerint 82 százalékban nem sikerült megfelelő embert választani a megfelelő pozícióra. De miért olyan nehéz ez?

Ügyfélkapun is kopogtathat a revizor!
Idén már akár úgy is belefuthatunk egy adóellenőrzésbe, hogy észre sem vesszük. Nagy meglepetések és új adónemek ugyan nem léptek életbe az adózásban és a számvitelben, a részletekre azonban érdemes odafigyelni.

Így lehet adómentesen exportálni!
Most már nem kötelező kilencven napon belül kivinni az árut az Unió területéről, hogy adómentességet kaphasson az export után. A mentességnek azonban szigorú feltételei vannak - olvasható a NAV közleményében.

Hogyan maradhat a vagyon a családban?
Gyakorlatilag megérett a nyugdíjra az a vállalkozói kör, akik húsz évvel ezelőtt kezdtek vállalkozni. Ezek az üzletemberek már jól működő kis-és középvállalkozásokat birtokolnak, és most már azon kell tűnődniük, hogyan tudják ezt a vagyont a családjuk számára továbbörökíteni.

Online kassza: mit tegyünk, ha nem jó a kód?
Többen jelezték, hogy hiába sikerül beszerezniük a pénztárgépet, nem tudják beköttetni a NAV-hoz, mert a hatóságtól kapott kódot „nem veszi be” a rendszer. A NAV emailben várja a problémával szembesült kereskedők jelentkezését.
Nem a ruha teszi az embert – csak a munkahelyen
Bár a munkáltatók jelentős része elvárja az alkalmazottaktól, hogy az előírásoknak megfelelően öltözködjenek, ennek ellenére kevesen gondoljuk úgy, hogy ruhánk befolyással lenne a munkavégzésünkre - derült ki a Profession.hu legújabb felméréséből. A válaszadók 56 százaléka a hétköznapi viseletet részesíti előnyben.
3 dolog, amit ne mondjunk bemutatkozáskor
Bemutatkozhatunk úgy, hogy még egy hét múlva is emlékezzenek ránk, és úgy is, hogy azonnal elveszítsék az érdeklődésüket. Szakértőnk ma arról ír, hogy “mit felejtsünk ki” szándékosan az “élő” bemutatkozásunkból, ha több embernek vagy akár egy csoportnak mutatkozunk be.
Üzlethelyiséggel igazi buli a webáruház
Hat szektor osztozik az online kiskereskedelmi forgalom kétharmadán, a forgalom döntő részét pedig a hagyományos üzlettel is rendelkező webáruházak viszik el. Egy magyar vásárló átlagosan nyolcezer forintot hagy egy online üzletben.
Ezért megy csődbe egy vállalkozás
Egy cég vezetése rendkívül kockázatos feladat, amit a statisztikák is alátámasztanak. Egy felmérés szerint az induló cégek negyede nem éri el az egy éves kort, az ötödik születésnapját pedig csak a vállalkozások fele ünnepelheti meg.
Mennyit ér a cégem? És mennyit fizetnek érte?
A cégek életciklusának jellemző része a cég, vagy cégrész eladása is. Hogy ez hogy sikerül és, hogy valójában mennyit ér a cég, az sok mindenen múlik. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján szakértők segítettek átlátni a lényeget.
Rossz adós a NAV
Csak idő kérdése, hogy az Európai Bíróság elé citálják a NAV-ot a visszaigényelt áfaösszegek jogtalan visszatartása miatt. A szakértők szerint a késedelmes kiutalások aránytalanul nagy terhet jelentenek a hazai vállalkozásoknak és ezzel a NAV az uniós előírásokat is megsérti.
Előre is adhatja a munkáltató az Erzsébet utalványt
Előre is kaphat a munkavállaló Erzsébet-utalványt, amely ilyenkor béren kívüli juttatásként adózik, feltéve, hogy a munkaviszony fennmarad. Az szja törvény szerint béren kívüli juttatásnak minősül a munkáltató által a munkavállalónak Erzsébet-utalvány formájában juttatott jövedelemből (az adóéven belül utólagosan adva is) a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára a havi 8 ezer forintot meg nem haladó rész.
Év végi zárás: ideje céltartalékot képezni!
Az év végi zárásnál meg kell vizsgálni, hogy a számviteli törvény szerint szükséges-e vagy lehetséges-e céltartalékot képezni, amely a múltbéli vagy folyamatbeli ügyeletek fedezetéül szolgál.
Így nem lépnek le az Ön pénzével!
Sok cég számára ismerős helyzet lehet, hogy bár papíron szépen alakulnak a bevételek, valahogy még sincs elég pénz. Hogy ez hogy lehet? Például úgy, hogy nem érkezik be az összeg, ami nekünk járna. Szakértőnk segít, hogyan biztosítsuk be magunkat!
Mire ügyeljenek a gazdálkodók a határidős szerződéseknél?
Tavaly a gabonapiac valamennyi szereplőjét hátrányosan érintette, hogy a jogi szabályozás hiányosságaiból adódóan elmaradtak a határidős szerződések. Az új Ptk. azonban érdemi változást hozott ebben a helyzetben, ezért az Agrárkamara útmutatót dolgozott ki, hogy mire ügyeljenek a gazdálkodók a határidős szerződések megkötésénél.
A túl alacsony ár senkinek nem jó
A tisztességtelen forgalmazói magatartás hosszú távon magasabb árakhoz, szűkebb kínálathoz, adott esetben környezetvédelmi és emberi jogi problémákhoz vezet a Tudatos Vásárlók Egyesületének a nagykereskedelmi láncok árlenyomó hatását vizsgáló szimpóziuma szerint.
Hogyan lehet a márkánk a fogyasztó legjobb barátja?
Kissé bizarrnak hangzik, ha egy felnőtt nő barátjának tekinti a diétás kóláját, ám a valóságban a márkahűség valóban így működik. Igazi márkahűséget kiépíteni nem könnyű feladat, de mindenképpen megéri, hiszen a vásárlók könnyedén átállhatnak egy másik termékre, ha nincs érzelmi kötelék, ami miatt ragaszkodnának.
Így dől el, ki és mennyi MNB-hitelt kaphat
Minden vállalkozó felkapta a fejét az MNB 2,5 százalékos hitelének a hallatán, de megkapni nem olyan egyszerű! A Piac&Profit szakértője segít, mit kell nézni a hitelképességhez, és minek alapján dőlhet el, hogy mennyi hitelt kaphatunk.
Megéri egzotikus tájakra látogatni!
Hatalmas növekedési lehetőségek, kiaknázatlan piacok várják a cégeket a világ tőlünk nagyon távol eső szegleteiben. Jóllehet nagy kihívást jelent betörni az üzleti kultúrájukban, szokásaikban is eltérő piacokra, de sikertörténetek bizonyítják, hogy nem lehetetlen. A KKV-AKADÉMIA előadásain gyakorló üzletemberek és az egyes régiók szakértői villantják fel a lehetőségeket, és mutatják be a tudnivalókat országcsoportonként.
Nagyon, de nagyon optimista az adóhivatal
Az adóhivatal közlése szerint május végére már többségben lehetnek az üzletekben az online kasszák, azonban az adatok ezt nem támasztják alá. A jelenlegi ütem mellett még az is csoda lesz, ha nyáron befejeződik az átállás.
Új Ptk., új világ – összeszedtük, mi változott
2014. március 15-től hatályos az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) A változás számos területet és ügyet érint az ügyvezetők felelősségétől a szerződéseken át a társasági szerződésig. Összeszedtük a legfontosabb, cégeket érintő újdonságokat!
Versenyhátrányban a hazai vállalatok a beszerzésnél
A magyar vállalkozások nagy része azért esik el komoly megrendelésektől, mert nem elérhetők termékeinek adatai. Míg Nyugat-Európában a szükséges információk az esetek 60 százalékában megtalálhatók a cégek honlapján, addig Magyarországon ez az arány csupán 12–15 százalék körül mozog.
Budapestről is indulhat világsiker!
Magyar fejlesztők és startup vállalkozások előtt is nyitva áll a lehetőség arra, hogy csatlakozzanak a világ egyik leghatékonyabb, mobilalkalmazások fejlesztését elősegítő programjához.
Bevált spórolási tippek, amire nem is gondolnánk
Már ötlete sincs, hogy lehetne néhány forintot megtakarítani a cég működésén? Mutatunk néhány – olykor extrém – ötletet ihletadónak, a legnagyobbaktól.
Pályázatíró csalók környékezik a cégeket
A Pályázati Projektmenedzserek és Tanácsadók Országos Szövetsége (Pátosz) szerint az utóbbi időben egyre gyakrabban próbálják magukat „pályázatírónak" nevező csalók megtéveszteni a vállalkozásokat.
A fémesekre szállt rá a NAV
Új szabályozás érvényes március elsejétől a fémkereskedőkre és a fémhulladék átvételére, a NAV ezzel kapcsolatos ellenőrzésén máris három illegális fémtelep bukott meg, ahol a pénzügyőrök összesen 74 tonna fémhulladékot foglaltak le.
A biztosítási piacot is átírja a Ptk.
Mától vált hatályossá az új Polgári Törvénykönyv, amely a biztosítások területén is jelentős változásokat hoz. Érinti az ajánlattételt, a kötvényesítést, az állománykezelést, a termékfejlesztést és a kárrendezést, valamint az ezeket támogató informatikai rendszereket is.
A túl közeli főnök
Nemcsak a kisvállalkozások vezetőire leselkedik a veszély, hogy túl közvetlenül viselkednek a munkatársaikkal, ez bármely vezetővel megtörténhet, szinte észrevétlenül. A túlzott közvetlenség számos buktatót rejthet, amelyek visszahatnak a cég üzleti sikereire és sokszor a cég imázsára is.
Átszervezne? Lesz pár buktató...
Ha a vezetésnek már mindennapi gondokat okoz a cégben lévő lukak és hatékonytalan folyamatok kezelése, ideje átszervezni! Nem könnyű nekilátni, de megéri. Szakértőnk segít!
Marad az operatív lízing és a tartós bérlet
A 2014. március 15-én hatályba lépő új Ptk. új alapokra helyezi a pénzügyi lízing fogalmát, de ennek ellenére nem szűnik meg a tartós bérleti vagy operatívlízing-konstrukció. A változások mégis sok ezer cég számviteli gyakorlatát érinthetik.
Szigorúbb lesz a környezeti hatásvizsgálat
A beruházások indulása előtt elkészítendő környezeti hatástanulmányok a jövőben egyértelműbbek lesznek. Tekintetbe veszik a biodiverzitás fenntartását és az éghajlat változását, és a nyilvánosság bevonásával készülnek majd.
Így számlázzon, ha nem akar fennakadást!
Számlát nem csak azért ad az ember az ügyfélnek, hogy ki legyen fizetve. A számla egy üzleti együttműködés alapja, megnyitja az ajtót a további együttműködés előtt, és kiváló marketinglehetőség. Készítsen profi számlát, és nem kell többé sem elégedetlen ügyfelekkel, sem fizetési problémákkal küzdenie!
Cégpusztulásban jók vagyunk
A környező országokhoz viszonyítva Magyarországon sok, a cégek 6,5 százaléka szűnik meg egy év alatt, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Hazánknál csak Szlovákiában és Szlovéniában kerül sor több vállalkozás törlésére. 2012-ről 2013-ra Magyarországon nagymértékben, közel 25 százalékkal nőtt a törölt cégek száma, miközben egyre kevesebb új vállalkozás alakul.
Új fegyver a vásárlók kezében!
A jövőben a vásárló közvetlenül a gyártóval vagy a kereskedővel szemben is érvényesítheti a szavatossági jogát, köszönhetően a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyvnek, amely bevezeti a termékszavatosság intézményét.
Cafeteria vállalkozóknak is!
A legtöbb vállalkozó sokszor nem veszi igénybe a béren kívüli juttatásokat, pedig segítségükkel sok pénzt takaríthatna meg – hangzott el a Piac & Profit és a BKIK által szervezett KKV - Akadémián.
Holnaptól él az új Ptk., figyeljünk az átállásra!
Március 15-től lép hatályba az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) A legnagyobb hatású törvényünk lecserélése mindenki életére hatással lesz majd, az átállás pedig számos csapdát rejt - többek között a szerződések megfeleltetése kapcsán.
Jó a facebook, csak nehogy nagyot bukjunk rajta
A Facebook-ot körüllengő kkv-optimizmus elhamarkodott döntésekhez vezethet: egy-egy kampány során rengeteg technikai, jogi és adatvédelmi buktató is lehet, ami csúnya következményekkel járhat.
Így spórolnak a legnagyobbak
Egy kezdő vállalkozás nincs kitömve pénzzel - a feltörekvő vállalkozók kényszerűségből (is) találékonyak, ha némi megtakarításról van szó. De a legnagyobbaktól származó költségcsökkentő tippek bármelyik vállalkozónak jól jöhetnek!
A minősítés biztosítja a kutatás-fejlesztés elszámolhatóságát
Túlzottan óvatosak voltak a kkv-k a kutatás-fejlesztés területén a Deloitte jelentése szerint. Sok kkv nem ismerte a minősítési rendszer nyújtotta előnyöket, a szükségesnél szűkebben határozta meg a K+F projektjei körét, és tartott az adóhatóság megállapításaitól. A Deloitte jelentésének első eredménye, az utólagos szakértői minősítés ”intézményesítése” valamennyi cég számára segítséget adhat a projektjeik K+F jellegének megítélésében.
Új szerződésformák a Ptk.-ban
Számos gazdasági szerződés forma kerül be az új Polgári törvénykönyvbe, a jogszabály március 15-én hatályba lépő változatával: a franchise, a faktoring, a pénzügyi lízing. A törvényhozók létrehozták a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) által működtetett hitelbiztosítéki nyilvántartást, amelybe be kell vezetni a faktoring, az ingóságra vonatkozó pénzügyi lízingszerződéseket, zálogjogot és tulajdonjog fenntartást.
Kiszállni a mókuskerékből: átadni, vagy eladni?
A legtöbb cégvezető előbb-utóbb szembesül azzal a kérdéssel, hogy mihez kezdjen a cégével, ha már úgy érzi kiöregedett az üzletből, át kell adnia a céget az utódjának, vagy értékesítenie kell egy külső befektetőnek. Az átadás, vagy eladás kérdésében azonban nem szabad könnyelműen dönteni, mert mindkét lehetőség tartogat komoly kockázatokat – hangzott el a Piac & Profit által szervezett KKV-Akadémián.
Fontos határidő! Most jelezze, aki haladékot kér a számlák jelentésére!
2014. március 17-ig kell jeleznie a NAV felé igényüket azoknak a cégeknek, amelyek online adatkapcsolatra képes pénztárgép beüzemelése helyett a számlaadás mellett döntöttek, hogy haladékot kérnek a számlák adattartalmának jelentésében.
Nem nekünk kell áfaügyben kilincselni
Ha külföldi áfakezeléssel kapcsolatos kérdése támad egy vállalkozónak, akkor most már nem kötelező a célország adóhatóságával felvennie a kapcsolatot, hanem közvetlenül a NAV-hoz fordulhat. Az intézkedés lényegesen csökkenti a külkereskedelemmel foglalkozó cégek adminisztrációs terheit.