A közlemény tájékoztat arról is, hogy már elérhető a Nébih honlapján az idei élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felülete. Fontos változás - hívja fel a figyelmet a tájékoztatás -, hogy az elsősorban végső fogyasztó számára értékesítő, mikrovállalkozás vagy kistermelő (bármely ágazatban) az idei bevallási időszaktól kezdődően választhat, hogy bevallási és fizetési kötelezettségének a 20 ezer forint átalányösszeggel vagy tételes bevallással kíván-e eleget tenni.
A felügyeleti díj megfizetését két egyenlő részletben kell teljesíteni. Az első részletet - a díj 50 százalékát - július 31-éig, míg a másodikat 2015. január 31-éig kell átutalni a Nébih számlájára. A bevallás elkészítéséhez szükséges regisztrációról, meghatalmazásról, illetve magáról a bevallás elkészítéséről részletes tájékoztatók olvashatók a Nébih honlapján. A tavalyi tapasztalatok alapján a hivatal arra kéri ügyfeleit, hogy bevallásuk megtételét ne halasszák az utolsó pillanatra.
A díjból fedezik az élelmiszer-biztonságot
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közlése szerint a díj révén befolyt összegből fedezik majd az élelmiszer-biztonság fenntartásának költségeit, így bevezetésével eltörölhető vagy csökkenthető az igazgatási szolgáltatási díjak jelentős része. A VM úgy véli: a korábbi – a hússzektort aránytalanul terhelő – díjfizetési rendszerrel szemben az élelmiszerlánc-felügyeleti díj kiegyensúlyozott, arányos teherviselést valósít meg az élelmiszer-ágazatban. Az ehhez kapcsolódó teljes körű regisztrációs rendszer kiépítésétől azt is várják, hogy hozzájárul majd a feketegazdaság csökkentéséhez, a rossz minőségű élelmiszerekkel kereskedők kiszűréséhez, és javíthatja a másodlagos élelmiszer-ellenőrzések hatékonyságát. Az Európai Unió több tagállamában is hasonló elvű általános díjfizetési kötelezettség terheli az élelmiszerlánc szereplőit.
Az átláthatóság érdekében 2015. január 1-jétől csak a FELIR azonosítóval rendelkező vállalkozóktól lehet majd a 2008. évi XLVI. törvény hatálya alá eső termékeket vásárolni, illetve további értékesítésre, szállításra és tárolásra átvenni. A NÉBIH azon ügyfelei, akik teljesítették élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási kötelezettségüket, vagy családi gazdálkodóként, őstermelőként aktívak, automatikusan regisztráltak a FELIR rendszerbe, így az azonosító igénylése kapcsán további teendőjük nincs.