Komoly visszaesés mutatkozik a kínai gazdaság több területén is, derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító közelmúltban készült felméréséből. Bár a kínai élelmiszer-ipari piacon jelentős sikereket lehet most elérni, az építőiparban magas, az elektronikai iparban közepes kockázatot látnak az elemzők. A keleti nyitás jegyében épp most indulhatnak meg a magyar exportcikkek Kínába, azonban az Export Kooperáció szakértői kellő óvatosságra és körültekintésre intenek.
Az exportot az Exim finanszírozási programja is segíti, a támogatásnak nincs felső határa!
Növekvő kockázatok Kínában
A Coface legfrissebb elemzése szerint Kína több gazdasági szektorában is komoly problémák merültek fel, míg a kiskereskedelem kevésbé kockázatos. A kutatás szerint a lassuló kínai gazdaság az ország külső és belső gazdasági folyamatain is meglátszik. Míg tavaly 7,7 százalékkal növekedett a kínai gazdaság, addig idén „már csak” 7,5 százalékot várnak, ráadásul a világ vezető gazdasági intézetei sem számítanak 7,5 százalékosnál nagyobb bővülésre. Az elemzés szerint a cégeknél felhalmozódó hatalmas méretű adósságállomány is rontja az összképet, de fokozódik az inflációs nyomás is az országban. „Részben ezek miatt is egyre több szektorban, egyre komolyabb kockázatokat látunk Kínában” – emeli ki Kárpáti Gábor, a Coface országigazgatója.
Ugyanakkor Kárpáti szerint a magyar exportesélyeket növeli, hogy a kínai vezetés saját exportja rovására pörgetné fel a belső keresletet, így az óriási kiskereskedelmi piacaikon többek között a magyar élelmiszergyártóknak is komoly szerep juthat. Ezt támasztja alá az az áprilisi kormánybejelentés is, hogy mivel megkaptuk az engedélyt a fagyaszott sertés-, liba- és kacsahús szállítására, jelentősen növekedhet a Kínába irányuló magyar élelmiszerexport. Más területeken azonban kevesebb babér teremhet a magyar exportőröknek Kínában. Az ázsiai ország fémiparában és építőiparában látnak magas kockázatokat a szakértők, míg az elektronikai, textil-, fa- és papír-, valamint energiaiparban közepes szintű kockázatok rejlenek. (Kína nem könnyű feladat, de megéri!)
Németország pöröghet
Németországban viszont az elmúlt két év visszafogott teljesítménye után 2014-ben felgyorsulhat a gazdaság bővülése, elsősorban az eurózóna gazdasági fellendülése és a hazai piac felpörgése miatt, amiből a magyar cégek is profitálhatnak – áll az Atradius Hitelbiztosító előrejelzésében. A hitelbiztosító azonban arra is figyelmeztet, hogy a piaci helyzet továbbra is ingatag, így a cégek kellő körültekintést tanúsítsanak lehetséges üzleti partnereik iránt. Bár az elmúlt három évben Európa legnagyobb gazdasága, a német gazdaság folyamatosan tudott növekedni, utoljára csak a 2011-es 3,3 százalékos bővülés volt figyelemre méltó. Az ezt követő két évben már jóval kisebb mértékben növekedett Németország gazdasági teljesítménye: 2012-ben 0,7, míg 2013-ban 0,4 százalékos volt a növekedés. Azonban 2014 fordulópont lehet, ugyanis mintegy 1,8 százalékkal növekedhet a német GDP – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb jelentésében.
Ugyan a német ipari termelés volumene 2013-ban stagnált, de 2014-re már 3,3, míg 2015-re újabb 3 százalékos bővülést vár az Atradius, leginkább az eurózóna gazdaságában várható élénkülés miatt. A hitelbiztosító előrejelzése különösen az autó- és gépipari beruházások területén számít kiemelkedő növekedésre: 2014-ben 4,8, míg 2015-ben 5,8 százalékra.
A fejlődés a magyar gazdaságra is érezhető hatással lesz, hiszen Németország Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere: 2013-ban a teljes hazai export értékének 26 százaléka irányult Németországba, míg a hazai import 25 százalékát tették ki német termékek. Emellett a Németországba irányuló exportunk mintegy 31 százalékát tették ki a járművek, illetve gépipari berendezések és termékek, azaz a leginkább az ezen a területen működő magyar vállalkozások bízhatnak a német fellendülés kedvező hatásában. (A német terjeszkedéshez azonban pénzügyi rugalmasság kell!)
A németországi szabályozási környezetről itt olvashat bővebben.
Törékeny gazdaság
Ugyanakkor a gyors gazdasági bővülés nem jelent feltétlenül kiszámíthatóságot és stabilitást céges szinten; a növekedés több európai piacon még mindig ingatag lábakon áll, és könnyen átfordulhat stagnálásba, vagy hanyatlásba. A helyzet törékenységét, illetve a piaci veszélyeket jól példázza, hogy ugyan az elmúlt években egyre kevesebb a fizetésképtelenségi eljárás indult Németországban, azonban idén ez a folyamat megtorpanni látszik – állítja Vanek Balázs.
Az Atradius országigazgatója szerint a magyar cégeknek még a stabilnak mondható német piacon is minden lehetséges kockázatra érdemes felkészülniük. Ugyanakkor az Atradius adatai szerint a magyar vállalkozások még nemzetközi szinten is rendkívül magas arányban alkalmazzák a halasztott fizetést: a vállalatközi külkereskedelmi forgalmuk 80,8 százalékát utólagos fizetéssel bonyolították. Ez a szám a 2013-as Atradius Fizetési Szokások Barométerében régiós rekordot jelentett. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy a magyar cégek által külföldi partnerek felé kiszámlázott teljes összeg 17,8 százaléka késve érkezett a szállítókhoz. (Ezért csak felkészülten érdemes nekivágni a német piacnak!)
„Ilyen gazdasági környezetben mindenképpen kellő körültekintést kell tanúsítaniuk a magyar cégeknek, nemcsak az új vagy potenciális üzleti partnereikkel, hanem a meglévőkkel szemben is. Nyugat-Európában nemcsak a céginformáció vagy előzetes hitelbiztosítási-limit megállapítása számít elterjedt védekezési eszköznek a kockázatok ellen, hanem ismeretlen partner esetén a készpénzes vagy azonnali fizetés is” – hívta fel a figyelmet Vanek.