Cégblog

Egyszerűsített foglalkoztatás: jobb mint a KATA?
Az egyszerűsített foglalkoztatás már csaknem egy évtizede a vállalkozások rendelkezésére áll. Fontos tudni, hogy ez egyike azon kevés foglalkoztatási formának, amelynek a közterhei a bevezetés óta egyáltalán nem növekedtek. Az Írisz Office cikkének segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nyolc napig vacakol egy táskán az átlag magyar vásárló
Vajon mennyi idő alatt hozzuk meg az online vásárlási döntést? Meglepő eredmények születtek egy európai kutatáson. Bár mi magyarok viszonylag gyorsan vásárolunk, vannak dolgok, mint például a ruházati táskák, amelyekkel napokig vacakolunk.

Holnaptól pályázhatnak a cégek eszközbeszerzésre Pest megyében
A Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) szerdától adhatják be támogatási kérelmeiket a 4,5 milliárd keretösszegű eszközbeszerzéseket támogató pályázati felhívásra.

Akkor is kell adót bevallani, ha törölték a cégemet?
Milyen bevallási kötelezettségeket kell teljesíteni kényszertörlés esetén? Erre a kérdésre adnak gyors választ az Írisz Office adótervezői a reggeli egyperces sorozatunk most következő részében.

Mit tehetünk, ha a szomszéd építkezése miatt csökken ingatlanunk értéke?
Időről időre előfordul, hogy egy újonnan felépített épület a lakókörnyezetben lakóknak valamilyen módon zavaró tényezőt, kellemetlenséget okoz. Ennek leggyakoribb példája, ha az újonnan felépült épület elfogja a kilátást a szomszéd épület elől. Ilyen esetben az építkezők az építkezés szabályos voltára szoktak hivatkozni, azonban ez nem mentesítheti őket minden felelősség alól. Jogi szakértőnk segítségével megnéztük, mi a teendő ebben a helyzetben.

Még egy családi ebéd is lehet kartellgyanús
Rendkívül aktívak voltak az elmúlt hónapokban az európai uniós és hazai versenyhatóságok, amit jól mutatnak a rekordbírságok, valamint Magyarországon a családi vállalkozások összehangolt piaci fellépése kapcsán hozott GVH-döntés is. A közelmúlt eseményei azt is jelezték, hogy a versenyjogi eljárásban érintett cégeknek megéri együttműködniük a hatóságokkal.

A gyógyszeripar adja a magyar K+F költések ötödét
A gyógyszeripari K+F komoly részesedést képvisel Magyarország innovációs költségvetésében: négyszer annyit költ kutatásfejlesztésre ez az ágazat, mint az IT szektor, és háromszor annyit, mint a vezető exportágazat, az autóipar.

Tévhitek és félreértések miatt tartanak évekig a hagyatéki eljárások
Az emberek alig negyede tudja, hogy a hagyatéki eljárás során a vagyonelemek és az örököstársak felkutatása nem a hatóságok, hanem az örökösök feladata – derült ki Magyar Országos Közjegyzői Kamara online felméréséből. A kutatás szerint sok a tévhit és a félreértés a hagyatéki eljárás körül, holott tudatosabb hozzáállással az ügyek jelentős része lerövidíthető, sok hagyatéki per pedig elkerülhető lenne.

Bővült az automatikus címkézés a hirdetéskezelőben
A Facebook adta, a Facebook elvette - sokszor előfordult már, többek között a dinamikus url paraméterekkel. De úgy tűnik, most visszakapjuk ezt a rendkívül hasznos funkciót – hívta fel a figyelmet Lévai Richárd közösségi marketing szakértő.

Több a házikedvenc, mint az ember: jó biznisz a háziorvos
Úgy tűnik, hogy az állatorvosi szolgáltatásokra növekvő igény több más szektortól eltérően egyre több céget bír eltartani, legalábbis ez derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból. 2015-ben 866 darab vállalkozás jelölte meg fő tevékenységeként az állat-egészségügyi ellátást, számuk mára elérte a 881 darabot. A növekedés nem véletlen: ma már több házikedvenc van Magyarországon, mint magyar.
Agrárországban sikert aratni
Agrárország vagyunk, aratni mindig kell. A mezőgazdasági gépek értékesítésével, bérbe adásával és szervizelésével foglalkozó AXIÁL Kft. növekedése jómódúvá tette Harsányi Zsoltot, aki ezután sem felejtette el az alapelvét, hogy a társadalomnak és szűkebb pátriájának, Bajának is vissza kell adni a sikerből.
Ebből már nem lesz soft Brexit: azonnal lépnie kell a cégeknek
Azok a brit vállalkozások, amelyek Magyarországon csupán adószámmal rendelkeznek, azaz nincs Magyarországon bejelentett székhelyük, telephelyük, de itt terméket, vagy szolgáltatást értékesítenek, 2019. március 29. után csak pénzügyi képviselet útján folytathatják gazdasági tevékenységüket belföldön, no-deal Brexit esetén!
Újabb csavar a munka törvénykönyvében: tilos lesz a munkahelyi Facebookozás
A GDPR, az uniós adatvédelmi rend miatt változik a munkahelyi számítógépek használatának szabályozása is. Egy friss törvényjavaslat alapján a munka törvénykönyve módosul majd, és tilos lesz a munkáltatótól a munkavégzésre adott számítógép magáncélú használata.
Mi az az egy dolog, ami közös a sikeres emberekben?
Az életünk minősége nagyban függ az emberi kapcsolataink minőségétől. A sikeres cégvezetők szinte egyetlen közös jellemzője, hogy magas szinten képesek kezelni emberi kapcsolataikat – véli Nemes-Nagy Szilvia vezetési és toborzási specialista.
Nem sikerült kinyírnia a kormánynak a cafeteriát
A juttatásokat terhelő közterhek növekedése, valamint a rugalmas juttatások szinte valamennyi elemének kivezetése ellenére a cafeteria rendszere él és virul hazánkban. Ez derül ki a Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja kutatóinak a Cafeteria TREND Magazin, az Országos Humánmenedzsment Egyesület, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége és a BKIK támogatásával elkészített felméréséből.
Elrontottam a számlát, hogyan javíthatom ki?
Milyen módon javítható a kézzel kiállított számlán a dátum/összeg? Erre a kérdésre is gyors választ tudtak adni az Írisz Office adótervezői.
Ne gondold azt, hogy a termékedre mindenkinek szüksége van
Egy százalék az ötlet és 99 százalék a megvalósítás – állítja a sikerről Scott Belsky, a startup ökoszisztéma elismert tagja. Vajon milyen problémákkal szembesülnek az indulásnál, és milyen kihívások érik a startuppereket a vállalkozásuk növekedése során? Ezzel kapcsolatban kérdeztük Dr. Pintér Attila tőkebefektetési szakértőnket.
Jobban védené a családi vagyont a kormány
Február 12-én nyújtották be az Országgyűlés elé a vagyonkezelői alapítványról, mint új jogintézményről szóló törvényjavaslat. Ugyan a jogszabálytervezetben szabályozott koncepció várható első felhasználásának célja a felsőoktatás reformjához kapcsolódóan közhasznú jellegű, a jogszabály szövege és indokolása egyértelmű állásfoglalást fejez ki a családi magánvagyonok védelmét célzó törekvés mellett.
Elsősorban egyéniség vagy, nem típus
Mindenki elsősorban egyén, megismételhetetlen elegye különféle személyiségjegyeknek és csak másodsorban képviselője egy típusnak vagy generációnak. Ennek értelmében nincsenek univerzális receptek arra sem, hogy kit hogyan motiváljunk, terheljünk feladatokkal, kérjünk számon és jutalmazzunk. A generációs különbségekről is sok szó esett a Piac & Profit Csapatépítési trendek – 2019 című konferenciáján.
Behajtási költségátalány: 1 napos késés is 40 euró?
A vállalkozások közötti kapcsolatok egyik problémás területe a fizetési fegyelem. Bizony sokan a két kezüket is összeteszik, ha olyan ügyfelekkel, partnerekkel dolgozhatnak együtt, akik nemcsak hogy kifizetik a számlákat, de mindezt még időben is teszik. A probléma nemcsak hazánkban, de az Európai Unióban is létezik. Ezért született meg az az uniós irányelv, ami a behajtási költségátalánnyal igyekezett orvosolni a helyzetet.
Egy kérdésből megmondják, érdemes-e felvenni
A Starbucks volt HR-menedzsere szerint egyetlen kérdésből megállapítható, hogy valaki sikeres munkatárs lesz-e az új munkahelyén. Ennek a kérdésnek köze van ahhoz, hogy az illető képes-e tanulni a hibáiból és fejlődni. Sokkal többet jelent ez, mint bármi, amit leír a rezüméjében.
Az öt legfontosabb 2019-es zöld építészeti trend
A klímaváltozás az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb környezeti-társadalmi kérdésévé vált, így 2019-ben is létfontosságú kihívások állnak az emberiség előtt. Az építőiparnak kiemelt felelőssége van a kérdésben, hiszen a természetet jelentősen terheli az épített környezet, ráadásul a világ széndioxid-kibocsátásának 23 százaléka ebből az iparágból származik. A Paulinyi-Reith & Partners szakemberei összegyűjtötték az idei év legfontosabb környezettudatos építészeti trendjeit, melyek az építőipar oldaláról támogathatják a klímaváltozás elleni küzdelmet.
Mi számít személygépkocsinak cégautóadó szempontjából?
A cégautókra vonatkozó adó egyre nagyobb hangsúlyt kap a vállalatok működésében, ahogy szaporodnak a céges kocsik. Az Írisz Office adótervezőinek segítségével megnéztük, mi tartozik a személygépkocsik közé.
A közös ló, avagy több haszonélvező egy ingatlanban
Ahogy egy ingatlannak több tulajdonosa lehet, ugyanúgy előfordulhat az is, hogy az ingatlanon több személyt illet meg haszonélvezeti jog. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy miként tudja több haszonélvező a jogait gyakorolni? Hogyan alakul a haszonélvezők egymás közötti viszonya?
Kkv-doktori iskolát indít a BGE
A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskolát (BGE VGDI) indít idén szeptembertől dr. Losoncz Miklós kutatóprofesszor vezetésével. Az idén szeptemberben induló doktori iskola a magyar felsőoktatási térben hiánypótló, unikális képzést kínál, amelyből mind az akadémiai karrierpálya iránti érdeklődők, mind a gazdasági gyakorlattal szoros kapcsolatban állók profitálhatnak. A BGE doktori iskoláján végző hallgatók magasan képzett, innovatív megközelítésekre nyitott szakemberekként, oktatóként, kutatóként léphetnek majd ki a munkaerőpiacra.
Online próbál túlélni a ruházati ipar
A H&M tavalyi, 20,3 milliárd eurós bevétele 5 százalékkal haladta meg az előző évit, bár raktárkészletek kiárusítása és új logisztikai központok építése csökkentette a nyereséget.
Az újságírókat már meghódította az Instagram
Négyszeresére nőtt az Instagramot rendszeresen használó újságírók száma 2014 óta a legfrissebb Trendlabor Médiaindex felmérés eredményei alapján, így mostanra a sajtó munkatársainak közel fele megtalálható a legnépszerűbb fotómegosztón. A Facebook-felhasználók arányának növekedése is folytatódott, mostanra gyakorlatilag szinte mindannyian naponta felkeresik az oldalt.
Ingyen lakást is jelenthet az új támogatás?
Bár a pontos feltételek még nem ismertek, jelen állás szerint úgy tűnik, hogy akár száz százalékban állami támogatásból, azaz ingyen is lakáshoz juthatnak a három gyermeket vállaló fiatal házasok, amennyiben kombinálják az újonnan bejelentett 10 millió forint kamatmentes, szabad felhasználású hitelt a csokkal – derül ki az Otthon Centrum gyorselemzéséből.
Angyali adókedvezmény startupokba fektetőknek
Növekszik a korai fázisú vállalkozásokba (startup) történő befektetés adóalap-kedvezménye, így ez a konstrukció most még vonzóbbá válhat azoknak, akik akár üzleti angyalként szeretnék hasznosítani megtakarításaikat.
Képletek és logikák a hatékony szövegírás mögött
Te ismered az Aidát? Nem az operára gondolunk, hanem az értékesítési szövegírás több mint százéves képletére, ami az ’50-es évek amerikai szappanoperáiból, a reklámszünetekből indult világhódító útjára. A Langmár Kommunikáció cikke bemutatja az emögött húzódó logikát és számos korszerűbb változatát is.
A virágboltok úgy várják a Valentin-napot, mint gyerek a karácsonyt
A hazai virágüzletek forgalma megduplázódik Valentin-napkor, de még az azt követő pár napban is erős. Az utóbbi években február 14-én – az ilyenkor még külföldről behozott – vörös rózsa mellett egyre több fogyott a piros, pink és bordó színűből, illetve divatba jött a nárcisz és a jácint – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.
Hol a határ a verseny és a tisztességtelen piaci magatartás között?
Vajon hol húzódik a határ a vállalkozások mint munkáltatók közötti szabad verseny és a tisztességtelen, jogszabályba ütköző munkaerő-átcsábítás között? Ezt a kérdést vetettük fel az act legal | Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértőjének.
Már nagyon szorít a határidő az egyik utolsó GINOP pályázatnál
Már csak két hétig, február 28-ig lehet beadni a GINOP-2.1.2-8.1.4-16 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében elnevezésű pályázatot. A Via Credit szerint idén ez az utolsó GINOP-os K+F pályázat, ezt követően a hiánypótló pályázatot várhatóan bezárják.
Ezentúl ki kell tépni a bejegyzést a panaszkönyvből
A kereskedelmi törvényt is hozzá kell igazítani az uniós adatvédelmi rendelethez, ezért hamarosan minden kereskedőnek ki kell tépkednie a bejegyzéseket a panaszkönyvből. De eldobnia nem szabad, minden lapot meg kell őrizni.
Még a NAV sem alkalmazhatja visszamenőlegesen a jogszabályokat
A munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások tekintetében a fordított adózást (áfa) idő előtt előíró magyarországi szabályozás ellentétes az uniós joggal – mondta ki az Európai Bíróság február 13-i ítélete.
Hatékonyabb lehetek, ha a kutyám is velem dolgozik?
Mi kell ahhoz, hogy egy munkahely kutyabarát lehessen? Ebben segít a Kutyabarát.hu, az ország első kutyabarát szolgáltatásait népszerűsítő közösségi platform.
Adócsökkentés: nagy ajándék, kismotorosoknak
Év eleji ajándékot kaptak a kisebb hengerűrtartalmú motorok tulajdonosai a kormányzattól, jelentősen csökkent ugyanis ezek regisztrációs adója – hívták fel a figyelmet az Írisz Office adótervezői.
Amikor nem tudod kirúgni a rossz munkaerőt
Soha nem egyik napról a másikra romlik le egy dolgozó teljesítménye, de sokszor későn vesszük észre, ha nem megfelelő a monitoring, illetve még ha észre is vesszük, nem tudjuk, hogyan tegyük szóvá ezt a helyzetet – figyelmeztet szakértőnk, Nemes-Nagy Szilvia.
Munkahelyi szerelem: házi nyúlra is lőhetünk
Szokták mondani, hogy a szerelem mindent legyőz. Ha azonban egy zord főnök és pletykás kollégák állítanak elé akadályt, jobb, ha inkább nagyon is tudatosan teszünk azért, hogy mind szakmai, mind magánéleti fronton happy end legyen a munkahelyen szövődött szerelem vége.
Harcolnak a cégek a környezetért, de azért az első az üzlet
A vállalatoknak is ki kell venniük a részt a klímaváltozás elleni küzdelemből. Egy hiánypótló kutatás szerint a közhiedelemmel ellentétben nem a tőkehiány a legfőbb tényező, ami a kezdeményezések útjában áll.
Fúvódik az Instagram-lufi?
Az Instagram zseniális platform, remek marketingeszköz. Azonban van egy új trend kibontakozóban, miszerint hagyjuk a fenébe a Facebookot, a Facebook-oldalakat, és irány az Instagram, mert ott vannak a fiatalok, ott van a (marketinges) jövő. Érdemes vigyázni, mert az Insta messze nem ugyanaz a pálya, mint a Facebook – figyelmeztet Lévai Richárd közösségi média szakértő.
Vetéstől az aratásig: 5 digitális fejlesztési irány a mezőgazdaságban
A kutatók már világszerte dolgoznak azokon a megoldásokon, amelyek az élelmiszerlánc minden szakaszát átalakítják a közeljövőben. Segítenek a gazdáknak maximalizálni a terméshozamokat, csökkentik a pazarlást, védenek a kórokozóktól. 5 fejlesztési irány 5 percben, az IBM szakértőjétől.
A divat logisztikája
Nem is gondolnánk, de a divat és a logisztika között igen sok párhuzam található. Ezt mutatja be egy nemrég készült felmérés, amely ezenkívül a vevők szokásait is vizsgálta. A kutatásban körülbelül 6000 ember vett részt az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, Olaszországból, Ausztráliából és Japánból.
Hol fial a pénz 2019-ben?
Akár magánszemélyként, akár cégként, az év elején sokan elgondolkodnak azon, mibe fektessék megtakarított pénzüket. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben kétszer is érdemes megnéznünk, hogy melyik megtakarítási forma az, amely nemcsak hozamot ígér, hanem biztonságot is.
Jönnek az új K+F-felhívások
A megújuló hazai innovációs és K+F pályázati rendszer keretében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) számos új felhívást fog megnyitni a következő hónapokban. A támogatások célja, hogy a vállalkozások versenyképességét erősítsék piacképes termékek vagy szolgáltatások fejlesztése révén – hívta fel a figyelmet közleményében a MAPI-csoport.
Távmunka és digitális HR: a 2019-es év legfontosabb munkahelyi trendjei
Automatizáltabb rendszerek, mobilabb munkavállalók, mesterséges intelligencián alapuló eszközök – csak néhány a 2019-es munkaerő-piaci trendek közül. A cégvezetők elsődleges feladata idén a munkaerő megtartása lesz, amihez viszont egyre több eszközre és technikára lesz szükségük. Lássuk, melyek ezek!
2020-tól visszaáll a lakásáfa
Újra 27 százalékos lesz az új építésű lakások után fizetendő általános forgalmi adó, de van egy lehetőség, amivel még három évig kitolható a határidő – figyelmeztettek az Írisz Office adótervezői.
Ingatlanárak hegymenetben: újabb buborék?
Vajon újabb buborék alakul ki az ingatlanárakban, vagy tartós lesz az áremelkedés? Elég a béremelés a magyar vállalatoknak, hogy kezeljék a munkaerőpiaci kihívásokat? A Piac & Profit most megjelent februári számában többek között ezekre a kérdésekre is válaszokat adunk! Keresse az újságárusoknál!