Cégblog

A pénzzel együtt a jelszót is a sírba vitte
Százhatvan millió euró fekszik kanadai befektetők számláin virtuális fizetőeszközben, de nem jutnak hozzá. A cégtulajdonos ugyanis állítólag meghalt és sírba vitte magával a jelszót.

Törölte a Lidl a szexista viccelődést
Vitatható sikerű reklám-tréfa került a németországi Lidl Facebook-oldalára. A képen kerek, lyukas fánk volt látható, a felirat: „A lyuk az lyuk.”

A szabályozás még mindig nem fontos Kolontáron
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa ügyében a hatóságok felelősségét firtató kulcskérdések továbbra is tisztázatlanok. Erős és működő jogszabályokra van szükség, amelyek képesek biztosítani "a szennyező fizet”-elvet - írja a Greenpeace.

Mit kell tudni a tőzsde kisszobájáról?
Januárban újabb kkv-val bővült a BÉT Xtend piaca - sikeres zártkörű tőkebevonást követően megkezdődött a kereskedés a CyBERG Corp. Nyrt. részvényeivel. De mit is kell tudni a középvállalati igényekre szabott BÉT Xtend piacáról? Ezt foglalják össze a Kapolyi Ügyvédi Iroda szakértői.

Az üzleti utaknál is figyelni kell az adózásra
A munkáltatók jellemzően tisztában vannak azzal, hogy munkavállalóik különböző adórendszerek között utaznak, azonban az esetlegesen felmerülő adóadminisztrációs és bérszámfejtési kérdéseket a cégek jelentős része nem vagy csak részben kezeli.

Mi történt pontosan a McDonald’s híres BIG MAC védjegyével?
Az elmúlt hetekben számos cikk jelent meg arról, hogy a McDonald’s elvesztette világhírű BIG MAC védjegyét. De mi is áll a felröppent hír mögött és valóban igaz, hogy ezután bárki szabadon használhatja a világ egyik legismertebb márkáját? A válasz a kérdésekre ennél jóval összetettebb, ezért a szellemi alkotások jogával foglalkozó Danubia Legal szakértője segít megérteni a döntés hátterét.

Trump rossz adósként hiába házalt hitelért
Donald Trump amerikai elnök vállalkozásai a 90-es évek elején ismételten csődbe mentek. Az eladósodott Trump már nem kapott több hitelt a Wall Street pénzintézeteitől, ezért a Deutsche Bank finanszírozta – de amikor elnökjelölt lett, már hozzájuk sem fordulhatott.

Hogyan szűnik meg a baleseti adó?
Az idei évtől a kötelező biztosítás után is bizosítási adót kell fizetni az eddigi baleseti adó helyett. Azt, hogy ez miben más, kiderül a Reggeli egyperces összeállításból.

Előttem az utódom?
Már a nyugdíj felé kacsingat a rendszerváltáskor az üzleti életbe lépett generáció, de a cégük átadásánál számos probléma felmerülhet. Az utódlást jól elő kell készíteni, és a folyamat cégjogi, illetve adózási meglepetésekkel is szolgálhat. Egy rendhagyó kettős interjúban a téma szakértőit kérdeztük a generációváltás kihívásairól.

Mikor lesz „tiszta” az ingatlan tulajdoni lapja?
Sok magán és céges ingatlanvételnél jelent bizonytalanságot az ingatlanon lévő jelzálogjog tisztázása és az ingatlanon lévő teher töröltetése. Többszereplős játékról van szó: eladó – bank – esetleg végrehajtó – vevő – földhivatal – ügyvédek.
Sok milliós bukta után is marad a Ryanair-vezér
Milliós veszteségek után takarékoskodik és újjászervezi magát a Ryanair. A főnöki székben marad Michael O'Leary, de csökkentett jövedelemmel és más munkakörrel.
Kevés a biztonsághoz, hogy beírjuk a jelszót, aztán hátradőlünk
Az e-mailek fontos részei mindennapi életünknek, mégis kevesen gondolunk bele, miként biztosíthatjuk fiókjainkat a jelszavak beírásán túl. Nemrégiben 773 millió e-mailcím és 21 millió jelszó került illetéktelen kezekbe. Ehhez kapcsolódóan az ESET szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat a felhasználók számára e-mail fiókjaik megfelelő védelméhez.
Ez a megoldás: ne várjuk ki a végét
Nem ritka, hogy a légiutas lekési a gépét – nem utolsó sorban azért, mert hosszan kellett sorba állnia a tömegben a biztonsági ellenőrzésnél. Német repülőtereken most új módszerekkel kísérleteznek a kontroll felgyorsítására.
Keményít a NAV: új módszerekkel hajtja be a tartozást
Az idei évtől még komolyabban lép fel a NAV az adótartozásokat felhalmozó kft.-k vezetőivel szemben. Az adóhatóság raádásul 2019-től már perelőkészítő ellenőrzéseket is folytat majd, amikkel még egyszerűbb lesz megállapítani a cégvezetők hitelezői érdekeket károsító magatartását.
Rabszolga, vagy túlóratörvény? Az adatvezérelt igazság nyomában
Mivel az elmúlt hónapokban a közbeszédet leginkább uraló téma a Munka Törvénykönyvének módosítása volt, a Piac & Profit kérésére a SentiOne social listening ügynökség megvizsgálta, hogyan követte az eseményeket a magyar nyilvánosság a közösségi oldalakon. Meglepő eredményekre jutottunk.
Adatbázis készül innovatív beszállítóknak
Hazai Ipar 4.0-s adatbázist készít az IVSZ. A szövetség az automatizálásban, digitalizációban érdekelt beszállítói kört gyűjtené egy csokorba, hogy könnyebben találhasson egymásra ügyfél és szállító – írja a Bitport.
Újabb cégek szállhatnak el a Brexit miatt
Az Európai Unió arra kötelezheti a brit légitársaságokat, hogy az EU-n belüli repülési jogaik megtartása érdekében rendezzék át részvényesi összetételüket, ha nem születik megállapodás a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről.
Ki húzza a cégünk szekerét?
Hogyan találjuk meg és vegyük fel azt az embert, aki húzni fogja majd cégünk szekerét? A Performia videójából fontos tanácsokat kaphatunk ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához.
A személyi jellegű kifizetések után is kell adózni
Hogyan és mennyit adóznak a KIVA alanyok és akik nem tartoznak ide, a személyi jellegű kifizetések után. Reggeli egypercesünkből kiderül.
A férfiak tényleg disznók, avagy a lenge öltözék neuromarketingje
A hiányos öltözékű nők képét évszázadok, sőt évezredek óta használják a termékek eladásában. Egy vonzó embertársunk mosolygó képe több százalékpontot is javíthat egy-egy termék, akár még egy hitel értékesítési mutatóin. Vajon ha többet is mutatunk, az többet ér? Földi Miklós Dániel reklámpszichológus erre a kérdésre kereste a választ.
Sikerszakmát szeretne? Nyisson webáruházat
A hazai e-kereskedelem növekedése évek óta 20 százalék körüli, amivel a kontinens legdinamikusabban fejlődő piacai közé tartozunk. Továbbra is hatalmas a hatalmas a teljes kiskereskedelem és az online kereskedelem növekedési üteme között; míg a hagyományos kisker „csupán” 6% körüli növekedést produkál, a webáruházak növekedése 18-20 százalék körüli.
A börtönből vádaskodik a korrupt csúcsvezető
Carlos Ghosn, a Nissan börtönben lévő volt vezérigazgatója tagadja az ellene emelt vádakat és azt állítja, összeesküvés áldozata azért, mert az autógyártó vezetői ellenezték tervét, hogy szorosabban működjenek együtt a Renault-tal.
Visszaütnek az Apple horror árai, de a cég nem enged
Az Apple legtöbb termékének ára 2018-ban is emelkedett, 7-60 százalék közötti arányban. Ennek következtében visszaestek az eladások. Jogosan vitte-e fel árait az Apple?
Keletről keletre – terjeszkedik a szibériai diszkont-lánc
Lipcse külvárosában szibériai konszern nyitotta meg első németországi diszkont élelmiszer-boltját. Sok továbbit is terveznek, de piaci elemzők nem adnak nekik nagy esélyt.
Megdobták a vámbevételt a kínai áruk
A Magyarországra érkező kínai áruforgalomnak köszönhetően jelentősen nőtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által elvégzett vámeljárások, és az ebből befolyó vámbevételek összege 2018-ban. A vám szakterületet kiszolgáló IT rendszerek továbbfejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a folyamatosan növekvő áruforgalom vámkezelése gyorsan megtörténhessen – hangzott el egy szakmai konferencián.
Innovációs elitklubhoz csatlakozott a Tungsram
Európa legnagyobb, kilenc országban kettőszáznál is több tagot tömörítő innovációs elitklubjához csatlakozott a Tungsram. Az évente több mint 100 millió eurós költségvetésből gazdálkodó EIT Digital egyetemek, kutatóközpontok, vállalatok együttműködése révén keresi azokat a technológiai fejlesztéseket, amelyek sikerre vihetők a világpiacon.
Agilitás és emberközpontúság – ilyen a jó munkahely
Nemzetközi elismerést kapott az NN Biztosító. A nemzetközi Top Employer Institute a munkavállalókat előtérbe helyező HR-stratégiát követő munkáltatókat részesíti ebben az elismerésben, akik célja minél jobb munkafeltételeket biztosítani a munkatársak számára.
Óriási lehetőség jön a magyar vállalkozásoknak
Február 1-jén hatályba lép az EU és Japán közötti gazdasági partnerségi megállapodás. Ezzel a világ legnagyobb nyitott kereskedelmi övezete jön létre, mely 635 millió embert foglal magában, és a világ teljes GDP-jének csaknem egyharmadát termeli meg. Az új szabadkereskedelmi övezet létrejöttének az európai és japán vállalkozások és fogyasztók egyaránt hasznát fogják látni.
Öt egyszerű gyakorlat, hogy megtörd a rutint
A sablonok követése és elfogadása az egyik legnagyobb innovációs gát, legyen szó a magánéletünkről vagy a munkánkról. Ezért nagyon fontos, hogy tudatában legyünk, hogyan is szakítsunk a mindennapi rutinnal.
Mennyi pénzt vihetek át az EU határán?
Akár a Közösségből ki, akár a Közösségbe be történik a készpénz mozgatás, az bejelentésköteles abban az esetben, ha annak összege a 10 000 eurót eléri – írja az Írisz Office.
Nyilvános cégadatok: még mindig sokan nem tudják
Az üzleti életben egyre fontosabb az információ. Az információnak megbízhatónak és gyorsan, könnyen elérhetőnek kell lennie. Milyen információk ingyenesek egy cégről, és mire jók ezek? Sokan még mindig nem tudják ezekre a választ - hívta fel a figyelmet Dr. Kocsis Ildikó jogi szakértőnk.
A GDPR után jön a digitális világ akadálymentesítése
Az Európai Bizottság (EB) a 2015-ben közzétett digitális egységes piaci stratégia értelmében 2020-ig számos területen jogi és szakpolitikai intézkedések bevezetését javasolja a digitális piac megteremtése érdekében. A cél az információs technológiák és a digitális világ "akadálymentesítése".
Bármit csinál, dől a pénz a Facebookba
A súlyos bírálatok és bírságok a jelek szerint nem ártottak a Facebook üzletének: az óriáscég 2018 utolsó negyedévi, 16.9 Mrd. dolláros forgalma 30 százalékkal volt magasabb az előző évinél – s ebből 6.9 milliárdos nyereséget könyvelhettek el.
Szerényebb profitra számítanak a kkv-k
Stabil 8%-os árbevétel-növekedéssel, de a korábbiakhoz képest kissé szerényebb, 4%-os profitnövekedéssel terveznek a cégek idén – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
Online vásárlási boom: ki tudja, hol áll meg?
Az e-kereskedelem alig egy évtized alatt a semmiből a kiskereskedelem jelentős ágazatává nőtte ki magát, és a folyamatnak még nem látni a végét. A tendencia globális, és a magyar online piac sem maradt ki belőle.
Mészáros Lőrincé lett a Club Aliga
Az Appeninn Holding 100 százalékos leányvállalata, az Appeninn BLT Kft. lezárta a PRO-MOT Hungária Kft. többségi tulajdonának megszerzésére irányuló tranzakciókat – tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Technológiai nagyágyúk a fókuszban
Eddig a várakozásoknál jobbak a vállalati számok, de ez nem különösebben meglepő, mivel a vállalati eredmények késleltetve mutatják az általános környezet állapotát. Néhány nagy név a gazdasági jelentésekből.
A jó kereskedő értékesít, nem csak kiszolgál
A legtöbb építőanyag kereskedő nem képes kihasználni a lendületet, mert nem készült fel rá. Az állandósult szakemberhiány, a gyártók kapacitáshiánya és a megnövekedett kereslet miatt sokan csak sodródnak az árral, ahelyett, hogy úsznának – hangzott el egy szakmai konferencián.
Százmilliók indulnak meg: milyen kihívásokat tartogat a kínai újév?
A Kínai Újév és a hozzá kapcsolódó ünneplés kétségtelenül a világ legkomolyabb logisztikai feladatai közé tartozik. Az eseménysorozat idén február 5-én veszi kezdetét, a kínai logisztikai vállalatok számára az év ezen része jelenti a legnagyobb kihívást. A legjelentősebb kínai ünnep – a holdújév és a hozzá kapcsolódó tavaszünnep – hatalmas embertömegek utaztatását foglalja magában az egész év folyamán.
Drasztikusan emelkedik a késedelmi pótlék mértéke
Jelentősen emelkedett január elsejétől a késedelmes, vagy hiányos adófizetés esetén az adózókra kirótt pótlék mértéke – figyelmeztettek az Írisz Office adótervezői.
Külpiaci terjeszkedés: ügyfélszolgálat nélkül meg se próbáljuk
Az internethasználat fellendülése pozitívan tükröződött az üzleti szegmensben is, és a magyar webáruházak immár nyugodtan kínálhatják termékeiket Európában és az egész világon egyaránt. Van azonban egy dolog, talán a legfontosabb, amire a külföldi piacokra való kiterjesztéskor gondolni kell az adott országban, és ez az ügyfélszolgálat – hívták fel a figyelmet az Expandeco szakértői.
Főleg a cégek mennek perre a tartozások miatt
Tizenöt százalékkal csökkent 2018-ban a fizetési meghagyásos eljárások száma – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) nyilvántartásából. A kevesebb eljárás arra utal, hogy javult a lakosság jövedelmi helyzete, kevesebben tartoztak tavaly, mint egy évvel korábban.
Ki az úr a háznál? A haszonélvező vagy a tulajdonos?
Ingatlanok esetén nem ritka, hogy haszonélvezeti jog van bejegyezve. Kérdés, hogy ilyen esetben ki az úr a háznál? Vagyis ki döntheti el, hogy mi legyen az ingatlannal? Ki használhatja? Ki adhatja bérbe? Ki adhatja el? Ezekre a kérdésekre válaszol jogi szakértőnk, dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd, az Érthető jog blogon.
GDPR: nem tudnak megfelelni a vállalatok
A vállalatok csak 15 százaléka véli úgy, hogy sikerül megfelelnie a GDPR előírásainak, de 92 százalékuk szerint, hosszú távon nem lesz ezzel semmi gondjuk – derült ki a Deloitte elemzéséből.
A személyes kapcsolat még mindig mindennél többet ér
Az online platformok széleskörű marketingeszközei egyre nagyobb tért nyernek az üzleti életben, a hosszú távú elköteleződéseket mégis inkább a közvetlen személyes kapcsolatok hozzák. Éppen ezért ajánlatos részt venni szakmai programokon és kiállításokon, hiszen itt lehetőség nyílik szemtől-szembe megismerni partnereket, megrendelőket és befektetőket is.
Mikor kell bejelenteni a sorozatjellegű ingatlan értékesítést?
Mikor kell bejelenteni a sorozatjellegű ingatlan értékesítést? Kell-e áfát fizetni magánszemélynek ilyen jellegű értékesítéskor? Erre is választ kapunk az Írisz Office reggeli egyperceséből.
Egy szokatlan eszköz a munkatársak megtartásához
A cégvezetők sokszor már azzal is elégedettek lennének, ha jobbak lennének a munkatársak megtartásában. A versenytársak ugyanis semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, hogy elcsábítsák a jó munkaerőt. Hogyan segíthetünk ezen a helyzeten? Nemes-Nagy Szilvia egy merőben szokatlan választ ad a kérdésre.
Magyarország újabb felszólítást kapott az EKÁER miatt
Az Európai Bizottság szerint a magyar elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrzési rendszer (EKÁER) nincs összhangban az irányadó európai hozzáadottértékadó szabályozással és ezzel egyidejűleg utasította Magyarországot a hazai szabályozás megfelelő harmonizálására.