Kölcsön a munkáltatótól
A munkáltató által nyújtott kölcsönre a Polgári Törvénykönyv kölcsönszerződésre vonatkozó szabályai irányadók. A munkáltatói kölcsön tehát alapvetően nem a munkajog, hanem a polgári jog által szabályozott szerződés.
Munkáltatói kölcsön esetén a munkáltató arra vállal kötelezettséget, hogy meghatározott pénzösszeget fizet ki a munkavállalónak, aki köteles a kölcsönt visszafizetni. A kölcsönösszeget a kölcsönszerződésben meghatározott időben köteles visszafizetni a munkavállaló, ami a szerződés alapján történhet részletekben vagy egyösszegben is.
A kölcsönszerződés fogalmi eleme, hogy a kölcsönösszegre az adós kamatot köteles fizetni. Azonban a munkáltató a kölcsönt kamatmentesen is nyújthatja. Amennyiben a felek a kamat mértékében nem állapodnak meg, akkor a kölcsönt a jegybanki alapkamatnak megfelelő kamattal kell visszafizetni.
Kölcsönt sokféle célból nyújthat a munkáltató. Leggyakrabban lakásvásárlási, felújítási, illetve építési célra, iskoláztatásra vagy más szociális célra szoktak kölcsönt adni a munkáltatók. A pénzintézetek által nyújtott hitelekhez képest a munkáltatói kölcsön esetén nem szükséges bonyolult hitelfelvételi folyamaton végigmenni, és e kölcsönök kamatai is rendszerint kedvezőbbek vagy kamatmentesek.
Elhatárolás a munkabér előlegtől
A munkáltató által adott kölcsönt időnként összetévesztik a munkabér előleggel. Munkabér előleg esetén arról van szó, hogy a munkáltató még esedékessé nem vált munkabért fizet ki előre a dolgozónak. Az előleg tehát nem kölcsön, így azt ellenkező megállapodás hiányában kamatfizetés sem terheli. Ezzel szemben a kölcsön nem a jövőbeli munkabér terhére kerül kifizetésre a dolgozónak, hanem a munkáltató a munkabéren túli összeget biztosít a munkavállaló részére.
A munkáltatói kölcsön adómentessége
A munkáltatói kölcsönök gyakran kamatmentesek vagy a piaci kamatlábakhoz képest kedvezményes kamatozásúak. Az adójogi szabályok szerint a kamatkedvezményből származó jövedelem után személyi jövedelemadót kell fizetni. Azonban a törvény munkáltatói kölcsön esetén bizonyos feltételekkel adómenetességet biztosít a munkavállalónak a kamatkedvezmény tekintetében.
A jövedelemadó-mentesen folyósítható kedvezményes munkáltatói kölcsön felső határa 10 millió forint, a folyósítás évét megelőző 4 évben lakáscélú hitelként folyósított összegekkel együtt számítva.
További könnyítés, hogy 2019-től már nem kell megfelelni a méltányolható lakásigény feltételeinek sem a kedvezményes munkáltatói kölcsön szja mentességéhez.
Szerző:
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd