Törvény cikkek
Nem lazsálnak a képviselők
Márciusban felgyorsult a magyar jogalkotás, egy hónap alatt annyi jogszabályt hirdettek ki, mint az előző kettőben összesen Március végéig 204 központi jogszabály jelent meg - ez meghaladja a 2011-es szintet -, ezek nagyjából egyharmada kormányrendelet volt. A jogszabályok több mint fele legkésőbb a kihirdetés másnapján hatályba lépett - derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárából.
Egy hét múlva már bírságolnak
Április elsején, vasárnap lejár a szigorított dohányzási szabályozás betartására vonatkozó három hónapos türelmi idő. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) már jövő vasárnap is több helyen ellenőrzést tart, szabályszegés esetén pedig bírságot is kiszabnak.
Akár kétmilliárd is lehet a bírság
Csak biztonságos termék hozható forgalomba Magyarországon, a gyártó köteles gondoskodni a termék biztonságáról, az importőr és a forgalmazó nem hozhat forgalomba olyan terméket, amelyről szakmai ismerete alapján tudnia kellene, hogy az nem biztonságos - ebből indul ki az egységes piacfelügyelet szabályait módosító törvénytervezet.
Napirenden a pénzügyi paktum
A még hiányzó sarkalatos törvények - a korábbi tervektől eltérően - nem a hétfőn kezdődő tavaszi parlemnti ülésszak alatt, hanem csak ősszel születhetnek majd meg, mivel a Fidesz azokról ötpárti egyeztetéseket kezdeményez. A tavaszi szakaszban a képviselők elfogadhatják többek között az új büntető-, valamint az új polgári törvénykönyvet. Hétfőn az európai kormányközi szerződésről, a dohányzásról és dohány-kiskereskedelemről, valamint a vallási közösségekről tárgyal a Ház.
Változik a próbaidő!
A július 1-én hatályba lépő új munka törvénykönyvének rendelkezései szerint rövidül a törvényben meghatározott próbaidő hossza. Az semmilyen esetben nem lehet több három hónapnál.
Mindenkinek egyformán kedvezőtlen változás
A szigorodó áfa-visszatérítési szabályok kedvezőtlenül érintik a vállalkozások pénzügyi helyzetét. Az áfa törvény változásával hetvenöt napot kell várni a visszaigényelt áfa kiutalására.
Fontos változások a társasági jogban
A tavalyi év utolsó napjaiban hirdették ki azt a „salátatörvényt", amely jelentősen módosítja a társasági jogi és cégeljárási szabályokat. Az alábbiakban a módosító törvény legfontosabb következményeit ismerteti a Deloitte-tal együttműködő Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda. Az új szabályok többsége 2012. március 1-jén lép hatályba.
Esély a kis cégeknek
A hatályos közbeszerzési törvény közel ötvenszer módosult 2003 óta, legutóbb 2010 szeptemberében. Az átláthatatlan salátajogszabály helyett 2012. január elsején új törvény lépett életbe kimondottan azzal a céllal, hogy a kisebb vállalkozások is eséllyel indulhassanak a közbeszerzési eljárásokon. Félő azonban, hogy éppen az átláthatóság és rugalmasság érdekében hozott intézkedések miatt lesz továbbra is bonyolult a közbeszerzés.
Hideg zuhany az áfa-visszaigénylőknek
Februártól 75 napra nő az áfakiutalás határideje köszönhetően annak a törvénymódosításnak, amelyet a kormány a két ünnep között fogadott el. A módosítások a befektetésialap-kezelőkről és kollektív befektetési szolgáltatókról szóló törvényben bújnak meg, más egyéb jogszabályokat érintő változásokkal együtt.
Összefoglaló a legfrissebb törvényváltozásokról
Az Országgyűlés pénteken kora este véget érő határozathozatalai során számos új törvényt alkotott. Új csődtörvény, új választási rendszer, bebetonozott egykulcsos adó. Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze.
Erőteljes tanács Orbán Viktornak
A jegybankról és a pénzügyi stabilitásról szóló törvénytervezetek visszavonására szólította fel José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Orbán Viktor miniszterelnököt. A bizottság elnökének személyes hangvételű levele - amelyről az [origo] adott hírt - azt érzékelteti: ez lehet a feltétele a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval tervezett megállapodásnak. Barroso véleménye szerint Magyarország pénzügyi és gazdasági gondjai elsősorban belpolitikai döntésekre és intézkedésekre vezethetők vissza. Az Európai Bizottság kedden a napi sajtótájékoztatóján megerősítette a levél létét és tartalmát. A parlament kedden megkezdte a jegybanktörvény vitáját.
Beperelték Obamát!
Az amerikai demokráciában a Képviselőház és a Kongresszus hozza a törvényeket, az elnök "csak" aláírja. Obama hiába akarja a klímapolitika élére állítani az Egyesült Államokat, ha a republikánus parlamenti többség megakadályozza ebben. A környezetvédők azonban szokatlan eszközhöz folyamodtak, hogy kikényszerítsék a változást: beperelték az Obama-adminisztrációt.
2020-ig nem csökken az agrártámogatás
Környezetkímélőbb mezőgazdálkodási módszereket fog támogatni az EU, jelentették be Brüsszelben. Évek óta tart a vita a bioetanol ökológiai nyomának megállapításáról. Úgy tűnik némileg kiesik a pikszisből a becsültnél nagyobb valós ökológiai terhelést jelentő üzemanyagfajta. És ezzel a támogatási körből is.
Egyetértés és konkrét tervek uzsoraügyben
Nemcsak Orbán Viktor, hanem Navracsics Tibor szerint is módosítani kell a büntetőtörvénykönyvet az uzsora elleni hatékonyabb fellépés érdekében. A tervek szerint szigorítanák a már létező uzsora-bűncselekmény tényállását. Tegnap a miniszterelnök azt mondta parlamentben, hogy a kormány zéró toleranciát és hajtóvadászatot hirdet az uzsorások ellen. Az igazságügyi tárca ma nyilvánosságra hozott tervezete szerint, ha a bűnszövetségben uzsorázó önként feljelenti társait, akkor esetében akár mellőzni is lehetne a kiszabandó büntetést.
Kényszer szüli a magyar vállalkozókat
Bár Orbán Viktor dinamikus munkahelybővülést ígért, az emberek többsége ezt ma még kevésbé érzi a bőrén. A munkahelyek száma nem nőtt, ellenben mind többen vannak az egyéni vállalkozók. A magas járulékok a munkáltatók - főleg a kkv-k - egy részét is rákényszerítik, hogy ebbe az irányba tereljék az alkalmazottaikat. Jelenleg a magyarországi lakosoknak csaknem négy százaléka, 384 ezer ember regisztrált egyéni vállalkozó, derül ki a CompLex Kiadó adatbázisából. Kérdés hányan vannak kényszerpályán.
Új csődtörvény kellene?
Új, rugalmasabb csődtörvényre lenne szükség a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Iroda szerint. A cég úgy véli, nemcsak speciális esetekben, hanem általánosan is alkalmazhatóvá kellene tenni az utólagos versenyhatósági engedélykérés elvét.
Rákkeltő: tilos a kadmium decembertől
Az ékszerek, a műanyagok és a forrasztópálcák nem tartalmazhatnak kadmiumot az Európai Unióban - jelentette be az Európai Bizottság. A tilalom decembertől lép érvénybe.
Törvénymódosítás: szabályozzák a földek haszonbérletét
Szabályozná a haszonbérletet, a családi gazdaság fogalmát és a pályázat nélküli földalapi földvásárlást is az a több földügyi törvényt módosító javaslat, amelyet az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága nyújtott be. A szöveg hozzáférhető a Parlament honlapján.
Megadóztatják a chipseket és kólákat
A Világgazdaság úgy tudja, eltérő mértékű népegészségügyi termékdíjat vetne ki a kormány a töményen sózott és cukrozott élelmiszerekre és italokra, és a korábbi elgondolásokhoz képest szűkült a megadóztatásra javasolt terméklista, amelyre egyelőre nem kerültek fel a hamburgerek, a készételek és az alkoholféleségek.
Drágább lesz az energia, ha bővítik a paksi erőművet?
"Eladják a jövőnket a nukleáris iparnak ". "A negyven éves szovjet atomtechnika üzemidő-hosszabbítása helyett megújulókat!" - így szólnak a Greenpeace tiltakozó szlogenjei. Az Országgyűlés június 14-i ülését 13 órakor megzavarták a zöld aktivisták: egy "Nincs biztonságos atomenergia - Támogasd az energiaforradalmat!" feliratú, 7 x 4 méteres transzparenst eresztettek le az ülésterem karzatáról, arról nem szól a fáma, hogyan jutottak be vele. Mindenesetre így tiltakoztak az ellen, hogy a magyar kormány az atomtörvény módosításával és az új energiastratégiával fél évszázadra függővé tenné az egész országot a nukleáris ipartól, bebetonozva energiafüggőségünket és az atomenergiával járó halálos kockázatokat, véli a Greenpeace.
Drágítják az áramot és a fővárosi távfűtést
Balsai István Parlamentnek benyújtott törvényjavaslata szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) csoportnak kell létrehoznia a gáztőzsdét, az áram árába pedig be kell építenie kilowattóránként 1,20 forintot, a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat. Megvonnák a támogatást a budapesti távfűtéses háztartásoktól.
Még idén elfogadják a turizmus törvényt
Jelenleg államigazgatási egyeztetésen van a turizmus törvény koncepciója, ezt követi a társadalmi-szakmai vita, és legkésőbb a második félévben a parlament elfogadja az új törvényt - mondta Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Magyar Szállodaszövetség által a budapesti turizmus fejlesztéséről rendezett konferencián szerdán Budapesten.
Ellenőrizetlen GM-növényeket enged az élelmiszerláncba az EU
Az EU-tagállamok képviselőinek szavazása véget vetett a zéró toleranciának és GM-növények állati takarmányozásban való engedélyezésével ajtót nyitott az élelmiszerlánc szennyezésének, állítja a Greenpeace.
Hétfőn a parlament előtt a költségvetési törvény
Már hétfőn a parlament elé kerülhet a költségvetési és az államháztartási törvény módosítása a 250 milliárd forintos stabilitási alappal összefüggésben - az erről szóló előterjesztést pénteki ülésén tárgyalta a kormány.
Lelepleződnek az azbeszt-tartalmú épületek
Napjaink nagyvárosaiban több szempontból is aktuálisak az épület-átalakítások: az egészségre káros, régi építőanyagok kiszűrése, valamint az energia-, és fűtés-megtakarítást eredményező újraszigetelések gyanánt. Tavaly New Yorkban nagy botrány kerekedett abból a meglepő beismerésből, hogy egy szakember kijelentette, elmismásolt több száz épületvizsgálatot, miközben kedvező tanúsítványokat adott ki a létesítményekről. Az illetékesek tíz éven át nem vették észre a mulasztást!
Obamáék megkezdték az üvegházgáz-kibocsátás szabályozását
A washingtoni Kongresszusban megfeneklett Klímatörvényről lemondott a politika, de az Obama-adminisztráció nem tett le arról, hogy más eszközökkel mégiscsak példát mutasson a klímavédelemben. A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) idén saját hatáskörében megkezdi az amerikai olajfinomítók és erőművek emissziójának szabályozását.
Zavargások 2006: "A rendőrség kollektív bűnös?"
Rendőrszakszervezetek elfogadhatatlannak, felháborítónak tartják a Balsai István által benyújtott "semmisségi" törvényjavaslatot "a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról". A szakszervezeti vezetők az MTI-nek hétfőn azt mondták, a javaslat az igazságszolgáltatás elleni támadás, mert amellett, hogy az egész rendőrséget mondja ki bűnösnek, megkérdőjelezi az ügyészség szakmaiságát és a bíróság függetlenségét is.
Jobban utánanézne az EU a médiatörvénynek
Az Európai Bizottság azt az előzetes választ kapta a magyar kormánytól a médiatörvénnyel kapcsolatos érdeklődésére, hogy az összhangban van az uniós joggal, de a brüsszeli testület jelenleg még várja a részletesebb tájékoztatást ebben a kérdésben - mondta el hétfőn a testület egyik szóvivője.
Orbán hajlandó visszavonulót fújni
"Az Európai Unió tagja vagyunk, és vannak játékszabályok" - közölte a kormányfő, amikor külföldi újságírók a sokat bírált médiatörvényről kérdezték.
Folytatódik a vita a médiatörvény körül
Franciaország azt szeretné, hogy "módosítsák" az új magyar médiatörvényt - jelentette ki kedden a francia kormány szóvivője a France Inter rádiónak adott nyilatkozatában.
KDNP: Csak a kisboltok legyenek vasárnap nyitva!
A KDNP még ebben az évben benyújtja azokat a munka törvénykönyvéhez és a kereskedelmi törvényhez kapcsolódó módosító indítványokat, amelyek szigorú keretek közé szorítanák a vasárnapi munkavégzést - mondta Harrach Péter, a párt frakcióvezetője a pénteki Népszabadságban.
"A csődtörvényt felesleges toldozgatni-foldozgatni"
„A jelenlegi csődtörvényt felesleges tovább toldozgatni-foldozgatni" - állítja dr. Czibor Zsolt a Coface Hungary vezető jogásza, aki szerint inkább egy új törvényre lenne szükség, amely kezelni tudja a meglévő problémákat. Persze rengeteg lenne a teendő azelőtt, hogy megszülethessen egy minden szempontból napjainkra szabott, új csődtörvény, hiszen át kellene gondolni az egész rendszert.
Minden cégtulajdonosnak nyilvános lesz a lakcíme?
A cégiratok teljes körű nyilvánosságát biztosítja, így az abban szereplő magánszemélyek - általában a tulajdonosok - lakóhelyét is újra megismerhetővé teszi a cégeljárási törvény módosítása - a törvényjavaslatot Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken terjesztette a parlament elé.
Milyen megoldások közül választhat a cancúni Klímacsúcs?
A klímaváltozás olyan új területe a nemzetközi diplomáciának, tudománypolitikának és államigazgatásnak, mely a politikusok, az üzleti döntéshozók és a közvélemény nagy része számára ismeretlen fogalmakat és mechanizmusokat tartalmaz. A jövő hétfőn, november 29-én Cancúban kezdődő Nemzetközi Klímacsúcs előtt tekintsük át, milyen eszközök és megoldási lehetőségek állnak a klímatárgyalók és az államfők rendelkezésére, hogy orvosolják korunk egyik legnagyobb problémáját.
Sűrű napja lesz hétfőn az Országgyűlésnek
Hétfőn dől el, lesz-e zárószavazás Lázár János fideszes frakcióvezető önálló indítványairól. Az Országgyűlés tervezett napirendje szerint erre akár sor is kerülhet, de csak bizonyos feltételek teljesülése vagy házszabálytól eltérés esetén.
Klímavédelemre szavaztak a kaliforniai választók
A zöld politikus szerepében tetszelgő Arnold Schwarzenegger éghajlatvédelmi törvénycsomagja túlélte azt a népszavazást, melyen 2012-es érvénybe lépése forgott kockán. A jogszabály jelenleg a világ egyik legerősebb klímatörvénye - még ha hatóköre csak regionális méretű is, és nem országos. A kongresszusi republikánus győzelem fényében könnyen Kalifornia léphet a klímaharc élére Washington helyett.
Mit jelent az amerikai képviselőválasztás a klímaügynek?
Röviden: nem sok jót. Bővebben: a republikánusok újbóli térnyerése nemcsak meghiúsítja az amerikai klímatörvény létrejöttének lehetőségét, de még a butítottabb verzió, a megújuló energiákra koncentráló energiatörvény elfogadását is erősen kétségessé teszi. Barack Obamának csak a Környezetvédelmi Hatóságon keresztül marad mozgástere a szabályozásra, ám még ide is elér az olajipar által zsebre tett republikánusok keze.
Pénztári befizetések: Schmittnek nem voltak aggályai
Schmitt Pál köztársasági elnök kedden aláírta a nyugdíjpénztár-választás szabadságáról, valamint a magán-nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló törvényt - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) az MTI-vel. Schmitt Pál arra kérte a Házelnököt, haladéktalanul kezdjék meg a két törvény részletszabályainak kidolgozását.
Évi 100 millió dollárt kaszál a tiltott japán bálnavadászat
A japán kormány támogatását élvező szigetországi bálnavadászat hamis indokkal, tudományos vizsgálatra és a kulturális szokások megőrzésére hivatkozva mészárolja le az állatokat. Az évek óta nemzetközi felháborodás keltő programot továbbra sem szankcionálja az illetékes nemzetközi szervezet.
"Érthető, ha a hatalom nem kíván ölbe tett kézzel ülni"
Rendkívüli helyzet esetén normálisnak és elfogadhatónak tartja több munkaadó szervezet képviselője a kormány azon kezdeményezését, hogy vészhelyzetben korlátozhassa a cégek tulajdonosainak jogait.
Klímatörvény helyett szolárpaneleket kap a Fehér Ház
Barack Obama szolárpaneleket helyeztet a Fehér Ház tetejére, hogy napenergia is működtesse az épületet. Az amerikai elnök szimbolikus tette valójában Jimmy Carter kezdeményezését ismétli meg: a Carter döntésére felhelyezett paneleket Ronald Reagan távolíttatta el 1986-ban, állítólag tetőfelújításra hivatkozva. És aztán esze ágában sem volt visszahelyezni őket.
Eltörölhetik Schwarzenegger klímavédelmi csomagját
Gyakran emlegetik a zöldpolitika mintapéldájaként Kaliforniát és az Egyesült Államokban mindenképpen az. De a november 2-i népszavazáson kockára kerül majd Arnold Schwarzenegger kormányzói karrierjének ékköve, a helyi klímaprogram, amelyet 2006-ban szavaztak meg és 2012-től lépne érvénybe.
"A hitelesek bajba kerülése a szocialisták felelőssége"
A parlament elé terjesztették a Fidesz és a KDNP képviselői a bajba jutott lakáshiteleseket megsegítő törvényjavaslatukat. A Kósa Lajos, Rogán Antal, Németh Szilárd fideszes, valamint Harrach Péter és Tarnai Richárd KDNP-s képviselők a "nehéz helyzetbe került, lakáscélú hitelt felvevő fogyasztók megsegítése érdekében" címmel nyújtották be a korábban ígért hétpontos csomagjukat. A javaslat indoklásában leszögezik: az idei év őszére a szocialista kormányok által folytatott elhibázott gazdaságpolitika következményei a lakáshitellel rendelkező fogyasztók jelentős hányadát sajnálatos módon közvetlenül is rendkívül nehéz helyzetbe hozta; "a probléma előidézése egyértelműen a szocialisták felelőssége".
Segítség, nem csak a kisebbeknek
Szeptember közepétől megújult a hazai közbeszerzési törvény. Sok ponton egyszerűsödött, s várhatóan olcsóbbá is válik majd pályázatot kiírni és pályázaton indulni egyaránt. A kisebb vállalkozások elvileg könnyebben jutnak majd piacra, legalábbis a jogalkotónak ez is célja.
Formabontó beleszólásunk lesz a törvényhozásba?
Januártól nyíltabbá, átláthatóbbá válhat a jogalkotás - a kormány az eddigiektől eltérő, "formabontó" javaslatot terjeszt ősszel a parlament elé a társadalmi egyeztetésekről - mondta el Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek. A kormány szándéka, hogy a törvények megalkotását társadalmi konzultációk sorozata előzze meg. A parlamenti államtitkár megfogalmazása szerint egy teljesen új típusú, formabontó javaslat kerül az Országgyűlés asztalára. Eddig a társadalmi egyeztetésről két bekezdés szólt a jogalkotási törvényben, most azonban erről külön jogszabályt alkotnak.
Klímavédelem: Obama kikerüli a tétlen Kongresszust
Az amerikai Környezetvédelmi Hatóság (EPA) hamarosan új rendelkezéseket bocsát ki az üvegházgázok mérséklésére. Az EPA, mint felügyeleti és szabályozási szerv Obama utolsó kártyája az éghajlatváltozás elleni harcban, ha a Kongresszus nem fogadja el az aduászt, a klímatörvényt, amire idén már alig van esély.
Az építési törvénnyel megy neki a hajléktalanoknak a kormány
Az építési törvény tervezett módosítása szerint szabálysértést követ el és megbírságolható az, aki a közterületet nem arra a célra használja, amelyet a jogszabály meghatároz, hanem például ott lakik vagy alszik - a törvényjavaslat a Belügyminisztérium honlapján jelent meg.
”Népirtó mobiltelefon”: háborús ásványok
Az amerikai pénzügyi szektort átalakító reformba iktatták az emberi jogokat sorozatosan megsértő országok ásványi kincseinek embargóját. A közvélemény és aktivisták nyomására tiltják ki az amerikai termékekből azokat az ásványokat, melyeket a lakosságot terrorizáló felkelők és magánmilíciák háborúk finanszírozására használnak Afrikában. Az amerikai gyáriparosok most azért lobbiznak, hogy lazítsák a tilalmat. Az Apple és a Microsoft ketyeréit "népirtó telefonokként" csúfolták és ítélték el emberi jogi szervezetek.