Évi 100 millió dollárt kaszál a tiltott japán bálnavadászat

A japán kormány támogatását élvező szigetországi bálnavadászat hamis indokkal, tudományos vizsgálatra és a kulturális szokások megőrzésére hivatkozva mészárolja le az állatokat. Az évek óta nemzetközi felháborodás keltő programot továbbra sem szankcionálja az illetékes nemzetközi szervezet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az 1986-ban elrendelt nemzetközi moratóriumban kiskapuk maradtak, amik lehetővé teszik Japán, Izland és Norvégia kibújását a kereskedelmi célú bálnavadászat tilalma alól.

A tokiói vezetés márciusban -miután a témát feldolgozó The Cove című film Oscar díjat kapott- jelezte, hogy hajlandók visszafogni a bálnavadászatot, ám annak megszüntetését nem garantálták.

A nemzetközi nyomás ellenére a hazafias japán szólamok és a programot védő bürokrácia kitartanak: a program így három évtizede folyik akadálytalanul - ha nem is zavartalanul, hiszen a külföldi állatvédő aktivisták rendre karamboloznak a nyílt vízen a japán vadászhajókkal, amivel sikerül kitiltaniuk magukat az ország felségterületéről. Ezek az incidensek rendre ellenséges érzületeket keltenek a japán közvéleményben, s Tokió már nem meri megkockáztatni, hogy "megfutamodjon" és engedjen a washingtoni kormány vagy más nagyhatalmak kérelmének, figyelmeztetésének. Egyes politikusok attól tartanak, hogy ha egyszer engednek, akkor azután a veszélyeztetett tengeri fajok halászata kerül terítékre, és ugyanott találják magukat: nemzetközi nyomás alatt.

A bálnaevés kérdése afféle "szent tehén" státuszra tett szert a japán belpolitikában, az önrendelkezés és szuverenitás emblematikus (és makacskodó) esete lett. Megfigyelők szerint a külföldi helytelenítést és kritikát imperialista befolyással tették egyenlővé egyes demagóg, nacionalista politikai erők (melyeknek csak a hangjuk nagy, tömegbázisuk nincs, mivel alig 10 000 embert tudhatnak támogatóik között). A liberális demokrata kormányzat pedig úgy találta, itt végre egyszer kedvezhet ellenzékének - cserébe kompromisszumot várhat tőlük más kérdés(ek)ben. (Nyáron azonban kormányváltás történt, melynek választási programjában szerepelt a kereskedelmi célú bálnavadászat újbóli engedélyeztetése, még ha az állami, állítólagosan tudományos célú bálnavadászatra nem is tértek ki.)

Bálnamozi
Nem sikerült elérniük a japán nacionalista mozgalmaknak, hogy betiltsák a The Cove című dokumentumfilmet, amelyet eleve csak három moziban terveztek műsorra tűzni Tokióban. E három filmszínház előtt több tiltakozó tüntetést is tartottak a nemzeti szuveneritást emlegető mozgalmak. Shuhei Nishimura és pártfogói állítólag online és telefonos fenyegetőzésektől sem riadtak vissza, hogy eltántorítsák a mozivezetőket a film vetítésétől. Július 3-án végül kilenc moziban kezdték vetíteni a filmet országszerte.

Egy év börtönt kaptak a Greenpeace aktivistái

A Greenpeace két japán képviselőjére, a "Tokiói kettősként" elhíresült Junichi Satora és Toru Suzukira 15 és 18 hónapos börtönbüntetés lehetősége várt, mert állításuk szerint bennfentes informátorok segítségével "lelepleztek egy bálnaüggyel kapcsolatos sikkasztást", tudatta a Greenpeace. A két aktivista elemelte a "japán adófizetők elől" a bálnahús egy részét, mert az már eleve nem rendeltetése szerint utazott - a  Nisshin Maru hajó legénysége kereskedelmi forgalomba vitt egy nagy szállítmányt.

Végül egy évre ítélték a két aktivistát szeptember elején. A bíróság elismerte, hogy a bálnavadászati program nem egészen jogszerű, de ennek leleplezésére nem adott jogalapot a két Greenpeace tagnak. A környezetvédő szervezet fellebbezett.

A Greenpeace magyarországi osztálya augusztus végén, még az ítélethirdetés előtt nyílt levelet intézett a japán nagykövetséghez és csatlakozva a világméretű kampányhoz, online petíciót hirdettek azoknak, akik tiltakozni kívánnak a bírósági ügy ellen. Eddig 300 000 aláírás gyűlt össze világszerte, az Amnesty International és olyan hírességek, mint a Nobel békedíjas Desmond Tutu bíboros, Bryan Adams és Benicio del Toro is felemelték szavukat az ügyben.

Az ítélet azért is születhetett meg, mert a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (International Whaling Comission, IWC) júliusban Marokkóban rendezett találkozóján a 88 tagország delegáltjai nem határoztak úgy, hogy kivizsgálják az esetet. Mindössze arról született döntés, hogy a tanács még egy éven át "reflektál" az ügyre. Ez tulajdonképpen annyit tesz, hogy Japán, Izland és Norvégia változatlanul űzheti tovább a bálnavadászatot, vagyis évente legalább 1500 példányt mészárol le. Az engedékeny döntés hátterében az áll, hogy Japán úgymond "felvásárolja" a szegény országok szavazatait különféle projekt-támogatások formájában, amit a The Cove című dokumentumfilm is leleplezett.

Nem sikerül tehát elérni azt, hogy központi adatbankban összesítsék a megölt bálnák génállományát (származási helyüket igazolandó) és nemzetközi figyelőrendszer őrizze az állatokat, ahogy azt egy korábbi koncepció javasolta.

A hírhedt program
A japán állami bálnavadászat legutóbbi antarktiszi körútján 507 bálnát öltek meg a szokásos ezer körüli zsákmány helyett, ami kompromisszumos megoldásnak is értelmezhető a tokiói vezetés részérő. Az illetékes japán minisztérium azonban a Sea Shepherd állatvédő szervezet szándékos ütközéseivel indokolta a csekélyebb fogást.
A bálnavadászat éves költségvetése 86 millió dollár, ebből mindössze 17 milliót áll a kormány készpénzben vagy kamatmentes kölcsön formájában, állítja a New York Times egy szabadúszó japán újságíróra hivatkozva. A büdzsé többi részét azon példányok húsának értékesítéséből fedezik, amelyek nem veszélyeztetett fajok. A piaci célú bálnavadászat és -feldolgozás négy japán kikötőben összpontosul. Itt valóban tradicionális étel a bálnahús, a szigetország többi részében azonban csak a második világháború után került fel az étlapra.
A Japán partjainál befogott bálnák egy részét vízi szórakozó-parkokba, akváriumokba szállítják mutatványos állatnak. Az 1986-os moratórium óta az emberi fogyasztásra leölt bálnák száma közel 300-zal növekedett az elmúlt húsz évben, és ma eléri az évi 1700-at. Ezek egy része a feketepiacon köt ki. A húsmennyiség többsége Japánban, Norvégiában és Izlandon kerül az asztalokra. Egy bálna 100 000 dollárt is megérhet a piacon! Az ezer példányból álló szállítmánynak tehát 100 millió dollár az értéke!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo