A parlament hétfőn, kétnapos üléssel induló tavszi időszakának első napján a napirend előtti felszólalások sorában várhatóan Orbán Viktor kormányfő lesz az első, aki az európai uniós csúcstalálkozókról, valamint a tavaszi feladatokról számol be.
Az uniós pénzügyi megállapodásról is szavazhatnak
A kormány pénteken nyújtotta be a parlamentnek azt az országgyűlési határozati javaslatot, amelyben azt indítványozza, hogy a képviselők támogassák Magyarország csatlakozását az új uniós fiskális paktumhoz.
Ezt a képviselők már hétfőn megtehetik, ám ehhez az kell, hogy egyetlen képviselő se nyújtson be módosító javaslatot a külügyminiszter előterjesztéséhez, ellenkező esetben ugyanis a jövő hétre csúszik a szavazás. „A gazdasági és monetáris unióban megvalósuló stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződés Magyarország általi aláírásának támogatásáról" szóló, a külügyminiszter által jegyzett indítvány indoklása emlékeztet arra, hogy az Európai Tanács 2012. január 30-ai informális ülésén az állam- és kormányfők megállapodtak a paktum tartalmáról, és a tervek szerint az Európai Tanács 2012. március 1-2-ai ülésén alá is írják a tagállamok a dokumentumot. A kormány február 8-án megtárgyalta a szerződés végeleges szövegéről szóló előterjesztést, és annak elfogadására az országgyűlés egyetértésének feltételével adott felhatalmazást, ezért szükséges a határozati javaslat elfogadása még március előtt - áll az indoklásban.
Dohánykereskedelmi monopólium és egyházügy
Hátfőn az interpellációs blokk után arról fideszes képviselői indítványról szavazhatnak, amely egyebek mellett állami monopóliummá tenné a dohánytermékek árusítását, miután azokat a tervek szerint csak a külön erre a célra alakuló trafikokban lehetne majd megvásárolnia. Az előterjesztés egyébként a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szól.
A határozathozatalokat követően az egyházügyi törvény módosításáról, vagyis vallási közösségek egyházzá nyilvánításáról kezdődik vita. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője erről a kormánypártok egri frakcióülését követően úgy nyilatkozott, hogy a kormányoldal „első körben" kevesebb mint húsz vallási közösséget javasol egyházzá nyilvánítani. A 2011. december 30-án megszavazott és 2012. január 1-jén hatályba lépett törvény tizennégy egyházat ismer el - ugyanazokat, amelyeket a nyáron elfogadott, ám az alkotmánybíróság által közjogi érvénytelenség miatt megsemmisített egyházügyi törvény -, s a jogszabály szerint a most egyesületként elismert vallási közösségek egyházként történő elismertetésére az országgyűlés vallásügyekkel foglalkozó bizottsága jogosult törvényjavaslatot előterjeszteni.