Klímatörvény helyett szolárpaneleket kap a Fehér Ház

Barack Obama  szolárpaneleket helyeztet a Fehér Ház tetejére, hogy napenergia is működtesse az épületet. Az amerikai elnök szimbolikus tette valójában Jimmy Carter kezdeményezését ismétli meg: a Carter döntésére felhelyezett paneleket Ronald Reagan távolíttatta el 1986-ban, állítólag tetőfelújításra hivatkozva. És aztán esze ágában sem volt visszahelyezni őket.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak 2011. május végén kezdődnek meg a munkálatok a tetőn, ám a döntés jelzésértékű, és alighanem az egyre közeledő cancúni klímacsúcs kényszeríthette ki. Az Obama-adminisztráció talán ezzel kíván üzenni a nagyvilágnak és a klímatörvényt meglékelő republikánusoknak a kormány környezeti értékrendjét és energia-prioritásait demonstrálva.

Klímacsúcs
November 29-december 10, Cancún, Mexikó
A MEF tagjai: Anglia, Ausztrália, Brazília, Dél-Afrikai Köztársaság, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Dél-Korea, Kína, Mexikó, Németország, Olaszország, Oroszország, USA és az EU többi tagországa.

Cancúni visszavágó

A novemberi konferencián a világ vezető nagyhatalmainak elsődleges célja az lesz: megakadályozni, hogy bárki visszalépjen a koppenhágai önkéntes, nemzeti szintű vállalások előtti szintre. A törvényileg kötelező érvényű globális megállapodás létrejöttét azonban nem tartja valószínűnek az amerikai klímatárgyaló, Todd Stern, jelentette a Reuters.

Stern az ENSZ által létrehozott MEF álláspontját ismertette, mely a világ 16 legnagyobb nemzetgazdaságát, valamint az Európai Unió 27 tagországát foglalja magában, és a globális emisszió 80 százalékáért felelős. A közösség hat ponton kíván előrelépést elérni a mexikói klímacsúcson, többek közt a környezetkárosodás megelőzésének és a klímavédelem finanszírozásának kérdésében.

Mintegy 190 állam nyújtotta be az ENSZ illetékes szervezetének az üvegházgáz kibocsátás mérséklésére vonatkozó vállalásait.

Jeff Bingaman demokrata párti képviselő, a kongresszusi Energia és Természeti Erőforrás Bizottság elnöke szeptemberben úgy vélekedett, Obama mandátuma alatt már nem fog megszületni az amerikai klímatörvény. Ezt annak fényében jelentette ki, hogy a november 2-i képviselőválasztáson várhatóan a republikánus ellenzék szerzi meg a 100 fős Kongresszusban a többséget. A Környezetvédelmi Hatóságnak (EPA) azonban a rendeletei révén marad némi mozgástere az éghajlatvédelmi célok és a légszennyezés mérséklésének elérésére.

Hogyan tovább Washington?

2009 közepén a Képviselőházban már elfogadták a klímatörvény első változatát, mely 2020-ra az emisszió 17 százalékos mérséklését írta elő az erőművek, gyárak és olajfinomítók körében, hogy az országos emisszió így visszatérjen az 1990-es szintre. A Kongresszuson azonban már nem jutott túl a törvény.

A megfeneklett folyamatot látva szeptember 21-én Bingaman vezetésével republikánus és demokrata szenátorok nyújtottak be javaslatot, mely arra kötelezné az erőműveket, hogy 2021-re energiájuk 15 százalékát megújuló erőforrásokból állítsák elő (ezt a sztenderdet RES rövidítéssel illetik). A Szenátus Energia Bizottságán tavaly könnyen átment az a beterjesztés, amely a RES-t indítványozta. Környezetvédők azonban úgy kommentálták a beterjesztést, hogy az nem sokat segítene a világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó nemzetgazdaságának tisztulásában.

A javaslat hátterének érdekessége, hogy Harry Reid demokrata párti frakcióvezető júliusban kihúzta John Kerry és Joseph Liebermann klímatörvény-javaslatából a RES-ről szóló kitételeket, mondván semmi esélye, hogy a republikánusok elfogadják. Úgy látszik, alábecsülte néhányukat.

A klímatörvény híján való továbblépés másik lehetősége, ha a szenátorok rendelkeznek arról, hogy beinduljon az emissziós kvótakereskedelem, mely pénzeket húzna ki a szennyező iparágakból zöld célokra, és az idővel fogyó kvóták egyben arra szorítanák őket, "tisztább" technológiákra álljanak át. A republikánus kifogás az emisszió-kereskedelm ellen az, hogy az nem több, mint egy jól álcázott energia- vagy fosszilis adó.

Több olaj- és nehézipari nagyvállalat vezetője jelezte, hogy hajlandók lennének részt venni az emissziókereskedelmi rendszerben, ha Washington azt törvényileg létrehozza, ez ugyanis irányt mutat a beruházások átcsoportosításához és kiszámíthatóbb jogi környezetet teremtene a befektetők számára is. A szenátorok körében mégsincs meg a 60 támogató a törvény megszavazásához.

Szolárpanelek a Fehér Házon
  • Felszereltette: Jimmy Carter, az 1979-es iráni olajválság alatt.
  • Eltávolíttatta: Ronald Reagan, 1986-ban.
  • Visszahelyezteti: Barack Obama, 2011-ben.
  • Funkciója: fűtés és vízmelegítés
  • Mennyisége: 20-50 darab panel
  • Energiatermelése: egy átlagos washingtoni ház energiaszükségletének kétszerese
  • Energiaköltség-megtakarítás: évi 3000 dollár
  • Építési munkálatok: 2011. május-június
  • Bejelentette: Steven Chu energiaminiszter
  • Előzmény: Szeptemberben Bill McKibben környezetvédelmi aktivista diákok társaságában bioetanol-meghajtású autóval hajtott a Fehér Házba Maine államból, hogy a kormány egyik képviselőjének átnyújtsa az eredeti Carter-szolárpanelek egyikét, arra kérve Obamát, hogy helyeztesse fel a tetőre, hiszen még mindig működőképes! McKibben abban reménykedik, hogy az elnök döntése kedvet csinál a szolárpanelek telepítéséhez, mert úgy véli, amikor Michelle Obama fehér házi veteményeskertjének híre bejárta a sajtót, az világszerte fellendítette a vetőmageladásokat…

Jobb híján: az EPA lép fel a nagy kibocsátók ellen

Az EPA 2009 végén emberi egészségre ártalmasnak nyilvánította az üvegházgázokat, megnyitva az utat az előtt, hogy szigoríthassa és visszafoghassa a kibocsátásukat a Tiszta Levegő Törvény hatálya alatt. A közlekedésből származó légszennyezést megregulázó "kipufogó-törvény", tehát a mozgó kibocsátók szabályozása mellett a "statikus kibocsátókra" fordította figyelmét az EPA, közülük is a nagy erőművek emissziójára.

Az Obama-kormány egyelőre kímélni igyekszik a pluszkiadásoktól a kis(ebb) vállalkozásokat: eleinte arról volt szó, hogy évi 25 000 tonna kibocsátás felett kell a magántársaságoknak kibocsátási engedélyeket vásárolniuk, de végül 75 000 tonnában állapították meg ezt az alsó limitet. A kisebb mennyiséget kieregető létesítmények két évig kivételt képeznének a kvótavásárlási kötelezettség alól. Összehasonlításképpen: egy átlagos széntüzelésű erőmű évente egymillió tonna CO2-t pöfékel a légkörbe. Végül Lisa Jackson, az EPA vezetője biztosította a kisebb kibocsátó erőműveket, hogy egészen 2016-ig békén hagyja őket.

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara így is bíróságra vitte az Obama-adminisztráció intézkedését, hogy a Tiszta Levegő Törvényen keresztül, az EPA rendeleteivel szabályozza az emisszió-kibocsátást. Bár a Kamara közleményében megy a porhintés és a szervezet bizonygatja, hogy vezetősége támogatja a kibocsátás-mérséklés elvét, de azt csakis konszenzusos, republikánus és demokrata képviselők által megszavazott szenátusi törvény formájában hajlandók elfogadni. Az viszont nem tűnik fel egyhamar a washingtoni láthatáron. Obama szeptemberben (kényszerű) kompromisszumkészséget felvillantva úgy nyilatkozott a Rolling Stones magazinnak, "az éghajlatvédelmi törvényt nem egy darabban, hanem részletekben kell meghozni".

"Csak egy legény van talpon” a republikánus vidéken
A John Kerry és Joseph Lieberman nevével fémjelzett klímatörvény-javaslatának harmadik oszlopos tagja Lindsey Graham republikánus szenátor volt, aki a pártideológiától eltérve állt a kezdeményezés mellé. Graham úgy gondolta, pártja nagyon le van maradva két célcsoport megkörnyékezésében. Elvesztette szavazóbázisát a latinók (spanyolajkúak) és a fiatal állampolgárok körében. ”Elég főiskolán tartottam előadást ahhoz, hogy tudjam, a 30 évesek és fiatalabbak számára az éghajlatváltozás nem vita tárgya. A klímakérdés felkarolása tehát érték a szemükben”, magyarázta a politikus a New York Times Pulitzer díjas tárcaírójának, Thomas L. Friedmannek.
”Ezek a fiatalok úgy nőttek fel, hogy szelektíven gyűjtik a hulladékot és érzékenyek a természeti környezet iránt. Republikánus szempontból úgy vélem, nem szabad lekicsinylő megjegyzéseket tennük rájuk, hanem fel kel karolnunk a klíma-témát. Vagyis őszinte párbeszédet kell folytatunk a klímaváltozás tudományos kérdéseiről, ahelyett, hogy kitalációnak nyilvánítanánk és lökötteknek neveznénk a benne hívőket – ezzel ugyanis a párt jövőjét sodorjuk veszélybe.”
”Soha nem fogjuk elérni az energia-függetlenséget, ha nem rakunk árcédulát a szénhidrogénre”, vonta le a konklúziót Graham. A következő elterelő hadműveletet választotta republikánus választói megnyerésére: klímaváltozás helyett (amelyben sokan közülük nem hisznek) inkább olyan jelszavakat hangoztat, mint ”energia-függetlenség” és ”a karbonszennyezés eltakarítása”, az új (zöld) munkahelyek teremtéséről nem is beszélve. Az 55 éves Graham választókörzetében, Dél-Karolina államban működik például a GE szélturbina gyártó bázisa. Graham azon is rajta van, hogy ipari körzetet hozzon létre a nukleáris és biomasszás erőművek alkatrészeinek gyártására.
Végül azonban ő is elhatárolódott a klímatörvény-javaslattól és azt már csak Kerry és Lieberman nyújtották be.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo