Költségvetés cikkek
Orbán és Matolcsy optimista
Nő a gázolaj jövedéki adója novembertől - több más termékek mellett -, hatékonyabbá teszik az áfabehajtást, beszerzési stopot rendelnek el az államigazgatásban, és némi osztalékbevételre is számít az állam még az idén. Így a kormány szerint az ez évi 100 milliárdos költségvetési lyuk eltüntethető. Változatlan cél a gazdasági függetlenség, és hogy megnyerjük „az államadósság ellen viselt háborút".
Így akarja Orbánék tervét teljesíteni az adóhatóság
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökhelyettese elmondja, adóhátralékok behajtásával és az ellenőrzések szigorításával teremtenék elő a kormány által kért plusz áfabevételt.
Túl vagyunk a válság nehezén?
Optimistábbak az európaiak a gazdasági kilátásokat illetően, és egyre többen vélik úgy, hogy a válság nehezén már túljutottunk – derül ki a 2011. tavaszi Eurobarométer felmérésből. A recesszióval és növekvő munkanélküliséggel küzdő országokban viszont még mindig a szkepticizmus uralkodik. A felmérés arra is rámutat, hogy a válság leküzdése és a jövőbeli nehézségek elkerülése érdekében az európaiak egyre inkább várnak uniós fellépést és szorosabb európai együttműködést. 10 európai közül 8 az uniós tagállamok gazdaságpolitikájának összehangolását sürgeti.
Matolcsy és a határidők
Nem költségvetési törvényzetvezetet, hanem egy pár oldalas vázlatot tett a kormány elé megtárgyalásra Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter sajtóértesülések szerint. Erre reagálva Vágó Gábor, az LMP országgyűlési képviselője, a számvevőszéki és költségvetési bizottság tagja vasárnapi sajtóközleményében azt írta: Matolcsy törvényt sértett.
Bajnai és Oszkó válasza Matolcsynak
A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által a parlamentnek benyújtott zárszámadási törvénytervezet első mondatában azzal vádolja meg az előző kormányt, hogy hamis adatokat szerepeltetett a 2010-es költségvetésben. Bajnai Gordon és Oszkó Péter az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaznak: „a hazugság akkor is hazugság marad, ha a zárszámadási törvénybe foglalják".
Sok minden eldől a következő két napban
Második olvasatban a jövő évi költségvetésről, valamint a gazdasági növekedés alakulásával összefüggő idei 100 milliárd forintos költségvetési "lyuk" befoltozásához szükséges intézkedésekről is tárgyal hétfőn kezdődő, kétnapos, kihelyezett ülésén a kormány.
Orbán: lesz egy-két adóemelés
Bár a költségvetésben, a tervezettnél lassabb gazdasági növekedés miatt keletkező 100 milliárdos lyuk betöméséről jövő héten tárgyal a kormány, Orbán Viktor a TV2-nek adott interjújában már említett egy-két lehetséges módot a bevételek növelésére.
Szigorúbb adóbehajtást ígérnek Orbánék
Marad az egykulcsos szja és folytatódik az ország átszervezése, hangzott el csütörtökön azon a sajtótájékoztatón, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és a tizenegy közgazdász tanácskozása után tartott Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője. A megbeszélésen arról volt szó, hogy milyen módon lehetne betömni az idei költségvetésben keletkező 100 milliárd forintos lyukat amellett, hogy a 2012-re tervezett 3 százalék alatti deficit elérése is tartható legyen. A százmilliárdos csomagról a kormány a jövő héten tárgyal, idézi az MTI.
Újabb korrekciós lépésekre készül a kormány
Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a vártnál kisebb gazdasági növekedés ellensúlyozására elképzelhető további zárolás a tárcáknál, és a kormány megvizsgálja más kisebb gazdasági lépések szükségességét is.
Szijjártó: "Nem megszorítások jönnek, hanem átszervezés"
A miniszterelnök szóvivője szerint "hiába a szocialisták beteges vonzódása a megszorításokhoz", nem lesznek megszorítások. Szijjártó Péter újságírók előtt így kommentálta az MSZP elnök-frakcióvezetőjének keddi szavait. Mesterházy Attila sajtótájékoztatóján azt mondta, Orbán Viktor vezette válságba az országot, és egyúttal felszólította a kormányfőt, mondja meg, milyen megszorításokra készül.
"Nem a pénz a lényeg, hanem, hogy mekkora része hasznosul"
Bár ma a következő hét év büdzséjénél égetőbb problémának látszik az unió következő hét hónapjának finanszírozása, a 2014-2020-as költségvetés elfogadása nem csúszhat. A vita most kezdődik.
Oszkó: kemény megszorítások jöhetnek
A következő években kemény megszorításokat kell hoznia az Orbán-kormánynak, az államadósság növekedését vizsgáló bizottság jelentése csak erről akarja elterelni a figyelmet, ez egy kommunikációs trükk - mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Oszkó Péter.
Tartsák el az adófizetők az Uniót: jön a bankadó és áfa?
Az Európai Bizottság június 29-én bemutatta a 2014-2020 közötti új hosszútávú uniós költségvetés tervezetét. A tagállami hozzájárulások csökkentése érdekében a Bizottság új, közvetlen adók bevezetését javasolta, amely közvetlenül az adófizetőkre hárítaná az EU fenntartását.
Túlzottan optimista lenne a kormány?
Tarthatóbbnak látszik egy három százalék körüli költségvetési hiánycél 2012-ben a kormány konvergenciaprogramjában előrejelzett 2,5 százaléknál - mondták az MTI által megkérdezett elemzők az Európai Bizottság pénteken ismertetett gazdasági előrejelzéséről.
Javuló kilátások?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint 2011-ben a magyar gazdaság növekedése és egyensúlya látszólag jelentősen javul. Az EU-nak átadott konvergencia-program ennek tartósulását ígéri, s a program pénzpiaci fogadtatása egyelőre kedvező. A tervezett államháztartási konszolidáció így 2012-ben megvalósulhat, de ennek elérésében a strukturális változások a most deklaráltnál várhatóan sokkal kisebb szerepet fognak játszani. Erre a piacok és a nemzetközi szervezetek valószínűleg kedvezőtlenül reagálnak, aminek a hatásai már idén is jelentkezhetnek.
Cséfalvay: tartjuk a hiánycélt!
Magyarország tartja magát az idei 2,8 százalékos, GDP-arányos költségvetési hiánycélhoz, de a különadókból eredő bevételek az év későbbi részeiben - júniusban és az év végén - folynak be a büdzsébe - válaszolta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára a Budapest Business Journal című lap kedd esti üzleti fórumán arra a kérdésre, hogy a negyedéves hiány nem veszélyezteti-e az éves deficitcélt. Az NGM keddi közlése szerint az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számított - 2011. első negyedéves hiánya 742,1 milliárd forint volt, az éves előirányzat 108 százaléka. Tavaly az államháztartás első negyedévi deficitje 609,9 milliárd forint volt, amely az éves teljesítés 70,1 százalékát adta.
Nem fog elszállni a költségvetés
A központi költségvetés 200-220 milliárd forintos "veszélyzónáját" a 250 milliárd forintos zárolás semlegesíti, így az idei költségvetés az előirányzott pályán lesz annak ellenére, hogy az első negyedévi hiány az éves előrejelzést is meghaladja - mondta Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.
Matolcsy véglegesen zárolná a 250 milliárdot
gazdaságban meglévő kockázatok miatt a 250 milliárd forintos stabilitási alap végleges zárolását javasolja Matolcsy György Orbán Viktor miniszterelnöknek; a nemzetgazdasági miniszter ezt szombaton Gödöllőn jelentette be.
Oblath: "kockázatos a legjobb forgatókönyvre alapozni"
A kormány gazdaságpolitikájáról rendezett vitaestet csütörtökön Bécsben a WIIW osztrák kutatóintézet Cséfalvay Zoltán államtitkár, Surányi György bankár, az MNB volt elnöke, Oblath Gábor közgazdász és Magyar Kornélia politikai elemző részvételével.
Sok-sok milliárd sorsa dől el szerdán
Az Országgyűlés szerdai ülésén módosítja a 2011. évi költségvetést és az államháztartási törvényt a 250 milliárd forintot stabilitási tartalékkal összefüggésben.
Ezt jelentette be kedden a kormány!
A kormány új programja, a Széll Kálmán Terv fő célja az államadósság csökkentése lesz, ami az elképzelések szerint 2014 végére 65-70 százalékára csökkenhet. Ennek érdekében hét fő területet alakítanak át.
Nagy nap a mai
Emelkedéssel indították a márciust az amerikai részvénypiacok. Esett az olaj ára, a történelmi csúcsot ostromolja az arany. A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel. Gyengülő dollár és jen, erősödő forint. RFV: Az általunk vártnál gyengébb, azonban a bázisidőszakot felülmúló negyedik negyedéves eredmény. Reformcsomag: kiszivárgott részletek, hivatalos bejelentés ma 11-kor. További kismértékű emelkedés elképzelhető a BÉT-en.
Hétfőn a parlament előtt a költségvetési törvény
Már hétfőn a parlament elé kerülhet a költségvetési és az államháztartási törvény módosítása a 250 milliárd forintos stabilitási alappal összefüggésben - az erről szóló előterjesztést pénteki ülésén tárgyalta a kormány.
Még az Apehtől elvesznek 13 milliárdot
A Magyar Közlöny pénteki számában megjelent a kormányhatározat a korábban bejelentett, 250 milliárd forintos stabilitási tartalékról. A határozat tételesen megszabja, pontosan melyik minisztériumnak, hivatalnak, hatóságnak, állami alapnak mekkora összeget kell zárolnia - ismerteti a szombati Népszava.
Sok minden eldől februárban
A magyar gazdaság megítélése és a pénzügyi folyamatok alakulása szempontjából döntő jelentősége lesz annak, hogy mennyire lesz hiteles a 3 százalék alatti államháztartási hiány középtávú fenntarthatósága, amely nagymértékben függ a kormány februárban meghirdetendő 600-800 milliárd forintos intézkedési csomagjától - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében.
Visszavágott a kormány az IMF-nek
Szokatlanul éles hangvételű közleményben reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium az IMF csütörtöki országjelentésére, melyben számos adat nem egyezett a kormány által prognosztizáltakkal.
IMF: jónak tűnik a magyar terv, de kérdésesek a részletek
Az IMF budapesti képviseletének vezetője biztatónak látja a 660 milliárd forint megtakarítását célzó terveket, de szeretné jobban megismerni a részleteket.
Sok-sok milliárd sorsa dől el februárban
A kormány február 16-án tárgyalja első olvasatban a Növekedési és Stabilitási Programot, amelynek a ciklus végére kell biztosítania a 600-650 milliárd forintos megtakarítást.
Szijjártó szerint a kiadáscsökkentés nem megszorítás
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki külföldi médiumoknak adott nyilatkozatában közölte, a kormány végrehajtja a költségvetés ígért, hosszú távú átalakítását, amely négy területen is kiadáscsökkentést tartalmaz az ország pénzügyi hitelességének megerősítése érdekében. Az MSZP és az LMP a megszorítások bejelentéseként értékelte a kormányfő által elmondottakat, Szijjártó Péter a miniszterelnök szóvivője ugyanakkor úgy fogalmazott, a megújulás gazdaságpolitikájába nem férnek bele a megszorítások.
"A tervezett kormányintézkedések sokaknak fognak fájni"
A költségvetés hosszú távú fenntarthatósága szempontjából szükségesnek tartják az Orbán Viktor miniszterelnök által csütörtökön bejelentett kiadáscsökkentő lépéseket az MTI által megkérdezett politológusok. A Magyar Progresszív Intézet és a Political Capital elemzői ugyanakkor politikai kockázatokat is látnak a kilátásba helyezett intézkedések következményeként.
Orbán: február 15-ig sok minden kiderül
A kormány a nemzetgazdasági miniszter előterjesztése alapján február 15-ig megvitatja a nyugdíjrendszert, a munkanélküli segély csökkentését, a gyógyszertámogatásokat és a költséges tömegközlekedési rendszer reformját - mondta Orbán Viktor a Dow Jones hírügynökségnek és a The Wall Street Journalnak adott interjúban.
Magyarország Svédországgal egy csapatban
A talpra állás költségvetését fogadta el az Országgyűlés csütörtökön, a büdzsé a gazdasági növekedési, adócsökkentési, foglalkoztatás növelési és a pénzügyi stabilitási értékeket képviseli - közölte a Nemzeti Gazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.
Mi lesz a nyugdíjvagyon elköltése után?
A magán-nyugdíjpénztári vagyon bevételezése a költségvetésben 2011-re 7 százalék körüli GDP arányos rekordtöbbletet eredményez, az egyszeri rendkívüli bevételek kiesése után azonban a központi alrendszer egyenlege jelentősen romlik, és a GDP 4-5 százaléka körül alakul a hiány - áll a Költségvetési Tanács középtávú kitekintésében.
Nyugdíj: a váltás nélkül tönkremennénk
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke szerint a kormányoldal nyugdíjmentő törvénycsomagja nélkül nem lehetne megfékezni a magyar állam külső adósságállományának a robbanásszerű növekedését, ami rövid távon is ellehetetlenítené az országot és az embereket.
Róna: exportunk jóformán csak bérmunka
Róna Péter szerint a jövő évi költségvetés nem szolgálja sem a növekedést, sem a foglalkoztatás bővülését, mivel nem ösztönzi az ezeket megalapozó beruházás és kereslet élénkítését; az elvonás nő, a belső egyensúly romlik, a különadót pedig önkényes, rossz megoldásnak nevezte a közgazdász a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének (GTTSZ) csütörtöki konferenciáján Budapesten.
Kedden sok minden kiderül!
Jövő kedden szavaz a parlament a 2011. évi költségvetéshez benyújtott módosító indítványokról, a parlament honlapján megjelent a lista a kormány által támogatott módosításokról, de a keddi tárgyalási menetrendben szerepel, hogy a számvevőszéki és költségvetési bizottság még aznap is készít újabb módosító indítványokat.
"600-700 milliárd marad a lakosságnál"
A 2011-es adóintézkedésekkel mintegy 600-700 milliárd forint marad a háztartásoknál, illetve a vállalkozásoknál jövőre, ami segít a gazdasági növekedés beindításában - mondta Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára pénteken Budapesten, a VOSZ gazdasági fórumán.
Matolcsy nem hisz az Európai Bizottságnak
Matolcsy György szerint "hiteltelen és professzionálisan megalapozatlan" az Európai Bizottság (EB) Magyarországgal kapcsolatos gazdasági előrejelzése. A kormány tartja magát saját előrejelzéseihez.
Oldják meg 10 millióból...
Az alkotmányügyi bizottság ugyan még hétfőn elutasította, a gazdasági bizottság azonban megszavazta a Költségvetési Tanács támogatását megnyirbáló javaslatot keddi ülésén.
Elfogadta az adóváltozásokat a parlament
A magánszemélyek valamennyi jövedelmük után 16 százalékos kulccsal adóznak, miközben az adójóváírás megmarad, mértéke 2011-től csökken - többek között ez áll az Országgyűlés által kedden elfogadott jövő évi adó- és járuléktörvényekben.
Költségvetés 2011: megújulás vagy bizonytalanság?
A jövő évi büdzsé szakít a megszorításokkal, a családok, a vállalkozások támogatását és a munkahelyteremtést helyezi középpontba - mondta Szijjártó Péter, a költségvetési vita expozéjában a bizottságok többségi véleményét ismertetve a Parlamentben. A kisebbségi véleményt megfogalmazó ellenzéki képviselők a büdzsé tervezetének bizonytalanságait kifogásolták.
Kopits szerint nem fenntarható a büdzsé középtávon
A középtávú költségvetési tervek kockázataira, a költségvetési pálya fenntarthatatlanságára hívta fel a figyelmet a Költségvetési Tanács elnöke, aki ugyanakkor a jövő évi államháztartási hiányt elérhetőnek, a tervszámokat teljesíthetőnek nevezte az Országgyűlés költségvetési bizottságának szerdai ülésén.
2013-tól megfelezik és máshogy hívják a válságadót
A 2011-es költségvetési törvényjavaslathoz mellékelt 2014-ig terjedő gazdaság- és költségvetés-politikai kitekintés szerint a kormányzat még a ciklus utolsó évében is tervez különadó bevételeket, mind a bankadóból, mind az ágazati különadóból. A válságadó 2012 után megszűnik, a kormány az érintett ágazatok szereplőivel tárgyalásokat folytat majd "egy új szabályozásról" - mondta Szijjártó Péter.
Óvatosan adná el a pénztári tagok portfolióját a kormány
A kormány a magánnyugdíjpénztárakból - az állami nyugdíjrendszerbe visszatérők révén - érkező portfoliót fokozatosan, és folyamatosan értékesíti, hogy ne okozzon zavart a piacokon, mondta Naszvadi György a Gazdasági Minisztérium államtitkára kedden egy budapesti háttérbeszélgetésen, a Reuters tudósítása szerint.
A Fidesz egy év alatt szervezné újjá Magyarországot
A jövő évi költségvetés összeállításának rendező elveiről beszélt Orbán Viktor a Fidesz-frakció keddi ülésén, ahol tájékoztatást adott arról, hogy jövő héten, november 16-án megkezdődik a büdzséjavaslat vitája az Országgyűlésben - közölte a tanácskozás után Lázár János. A Fidesz frakcióvezetője újságírók előtt azt mondta, a képviselőcsoport egységesen támogatja a költségvetés koncepcióját. Hozzátette, a legfontosabb, hogy a következő egy évet arra szeretnék szánni, hogy újjászervezzék Magyarországot.
Nyugdíj: újabb 40 milliárdot szerzett magának a kormány
Elfogadta az Országgyűlés kormánypárti többsége hétfő este azt az adótörvényekhez benyújtott módosító javaslatot, amely a biztosítottak és a nyugdíjas vállalkozók által fizetendő nyugdíjjárulék mértékét 9,5 százalékról 10 százalékra emeli.
Magánnyugdíj-államosítás: a bóvli-kategória még fenyeget
Rövid távon mérsékelhetik a közadósság-rátát és annak kamatterheit, valamint a lejáró adósságok megújítási kockázatait a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel és a vagyonnal kapcsolatos kormányzati tervek, ám e nyugdíjvagyon adósságcsökkentésre és az állami nyugdíjrendszer feltőkésítésére történő felhasználása gyakorlatilag a nyugdíjreform visszafordításával ér fel - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a hétvégén ismertetett jövő évi költségvetési terveket kommentálva.
Költségvetés 2011: bedurvul a kormány
A kormány október 27-én elfogadta a jövő évi költségvetést, amelyet 2,94 százalékos eredményszemléletű (ESA) hiány mellett a 2,8 százalékos pénzforgalmi hiánnyal tervez, ez utóbbi fogalmazódott meg az IMF-EU megállapodásban - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szombati kormányszóvivői tájékoztatón.