Túl vagyunk a válság nehezén?

Optimistábbak az európaiak a gazdasági kilátásokat illetően, és egyre többen vélik úgy, hogy a válság nehezén már túljutottunk – derül ki a 2011. tavaszi Eurobarométer felmérésből. A recesszióval és növekvő munkanélküliséggel küzdő országokban viszont még mindig a szkepticizmus uralkodik. A felmérés arra is rámutat, hogy a válság leküzdése és a jövőbeli nehézségek elkerülése érdekében az európaiak egyre inkább várnak uniós fellépést és szorosabb európai együttműködést. 10 európai közül 8 az uniós tagállamok gazdaságpolitikájának összehangolását sürgeti.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép: Piac&Profit/Fényes Gábor

Az Európai Unió által évente kétszer elvégzett közvéleménykutatás szerint az európaiak 43 százaléka szerint a válság munkaerőpiacra gyakorolt hatása már elérte a tetőpontot. 2009-ben még 15 százalékponttal kevesebben vélekedtek így. Az „optimistább” és a „pesszimistább” országok nem egyformán látják a helyzetet Európában. A tagállamok többsége, különösen Dánia (68%), Észtország (64%) és Ausztria (62%) úgy ítéli meg, hogy a gazdasági válság munkaerőpiacra gyakorolt hatása már elérte a tetőpontot, de ezzel ellentétes véleményen vannak a válsággal küszködő országok, például Portugália (80%) és Görögország (78%).

Egységben az erő

Az európaiak egyre inkább egyetértenek azzal a gondolattal, hogy „együtt erősebbek vagyunk”.
79 százalékuk (2010 őszéhez képest plusz 2 százalékpont) ért egyet a „gazdaságpolitika összes uniós tagállam közötti fokozottabb összehangolásával”, 78 százalékuk (plusz 3 százalékpont) támogat „szigorúbb uniós ellenőrzést a bankok és pénzintézetek megmentéséhez használt közpénzek esetében”, és 78 százalékuk (plusz 3 százalékpont) tartaná hatékonynak az „euróövezetben résztvevő országok gazdasági és pénzügyi politikájának szorosabb összehangolását”. A megkérdezettek 77 százaléka (plusz 2 százalékpont) támogatja „a nagy pénzügyi csoportok szigorúbb uniós felügyeletét ” és 73 százalékuk (plusz 2 százalékpont) szerint hatékony lenne, „ha az Unió nagyobb szereppel rendelkezne a pénzügyi szolgáltatások szabályozásában.”

Optimista jövőkép
Az európaiak többsége, 46 százalékuk optimistán néz a jövő elé és úgy gondolja, hogy az Európa 2020 stratégiával helyes irányba halad az Unió.
A 27 tagállam közül 21-ben a válaszadók legalább 46 százaléka szerint „az Európai Unió jó irányba halad a válságból való kilábalás és a világ új kihívásaival való szembenézés tekintetében”.

Az uniós polgárok továbbra is úgy vélik, hogy a gazdasági válság hatásainak kezelésében az EU a leghatékonyabb szereplő, megelőzve a nemzeti kormányokat. A G20-ak korábbi harmadik helyét a Nemzetközi Valutaalap vette át, az Egyesült Államok pedig 2010 tavasza óta egymás után harmadszor is a nemzetközi szervezetek mögé szorult vissza.

Kérdés, hogy a szorosabb európai együttműködés és az összehangolt európai politika elegendő lesz-e ahhoz, hogy az unió kilábaljon az euróválságból, újból növekedni tudjanak a gazdaságok és ne csak az erős országok nézzenek optimistán a jövőbe. Kérdés, hogy ki mit ért a „szorosabb együttműködésen". A gazdasági szakemberek közül többen az euró túlélése érdekében a fiskális integrációra szavaznának. Ami mindenképpen közös európai adókat jelent, ahogyan az a következő hét évre szóló uniós költségvetési tervezet bevételi oldalán ez már szerepel is. (Az új uniós költségvetésről itt olvashat bővebben.) Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök legutóbb Párizsban beszélt az európai pénzügyi tranzakciós adó bevezetéséről, miközben mindkét politikus elvetette a piaci szereplők által sürgetett közös európai államkötvény kibocsátását. Gazdasági kérdésekben a nemzeti kormányok jogköre is szűkülne, ha mélyülne az integráció.

Vannak azonban, akik úgy látják, a mélyülés nem varázsvessző, egy csapásra nem oldja meg a 27 tagország problémáját, mert az elsősorban a kulturális különbségekből fakad. Szigel Gábor közgazdász, a tagokvagyunk blogon megjelent írásában a tagországok felnőtté válását sürgeti megoldásként. Szerinte a „több integrációval" sem lehet megúszni, hogy az egyes tagállamok vállalják a felelősséget és maguk tegyenek rendet a saját házuk (költségvetésük) táján". A tagországok társadalmai azonban eltérő kulturális közegben működnek. A görögök soha nem fognak úgy teljesíteni, mint a németek, az írek őrzik az adóparadicsomot, és még Magyarországon is sok év telhet el addig, amíg nem az „adóelkerülés" lesz a hívó szó a gazdaságban.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo