Költségvetés cikkek
Tovább hízott a magyar hiány
Februárban 794 millió euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya.
ÁSZ: 2022. év első két hónapjában az államháztartás központi alrendszerének kiadása meghaladta a költségvetési törvényben meghatározott előirányzat időarányos értékét
A 2022. év első két hónapjában az államháztartás központi alrendszerének bevétele és kiadása is meghaladta a költségvetési törvényben meghatározott előirányzat időarányos értékét. A bevétel emelkedése az ÁFA-nak köszönhető. Ezt az infláció és a jóléti kiadások növekedéséből fakadó lakossági költekezés generálta.
Brutális hiányt sikerült összehozni
Az idei előirányzat közel fele.
Az elektromos autók rükvercbe tették a brit költségvetést
Nagy adóbevétel-kiesést okoz a brit költségvetésnek az elkövetkező években az elektromos autók terjedése a RAC Foundation tanulmánya szerint.
Több mint százmilliárd forintot mozgatott át a kormány - erre megy a pénz
Jelentős költségvetési átrendezésről szóló kormányrendelet jelent meg a pénteki Magyar Közlönyben.
Elfogadták a költségvetést - Varga Mihály üzent
Az Országgyűlés elfogadta Magyarország jövő évi költségvetését, az újraindítás költségvetését - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter videóüzenetében.
Varga Mihály benyújtotta az újraindítás költségvetését
A pénzügyminiszter szerint a 2022-es büdzsé a gazdaság újraindításáról szól.
Az újraindítás költségvetése: ez lesz a 2022-es büdzsé neve?
A Költségvetési Tanács (KT) szerint a jövő évi költségvetés tervezetében szereplő előirányzatok összhangban vannak a tervezett makrogazdasági folyamatokkal, és a kiadások is tükrözik, hogy a költségvetés célja a magyar gazdaság újraindítása.
Éjjel ismét súlyos milliárdok sorsáról döntött a kormány
Újabb jelentős összeg átcsoportosításáról szóló kormányhatározat jelent meg a legfrissebb Magyar Közlönyben.
Százmilliárdokat osztogatott szét a kormány az éjjel
Kis híján 330 milliárd forintos átrendezésről döntött a kormány a szerda esti Magyar Közlönyben megjelent határozat alapján, nagyrészt a rég kiürült Gazdaságvédelmi Alap terhére. A nagyvállalatok és a külügy a legnagyobb nyertesek.
Varga Mihályék már a 2020-2023-as forgatókönyvön dolgoznak
A minisztérium azon dolgozik, hogy az ország visszanyerje a növekedési lendületét, javaslatot dolgoznak ki a pénzügyi visszarendeződésre - mondta éves meghallgatásán Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési bizottságában.
Kiürült a munkanélküli segélyek kasszája a büdzsében
Az idei előirányzatnak már a 97,7 százaléka fogyott el augusztus végére a költségvetésben. A megmaradt összeg nominálisan még a 2 milliárd forintot sem éri el, a havi kiadási tételeket nézve pedig ez szinte semmire sem elég. Aggodalomra azonban nincs ok.
Kevesebb pénzt nem fizettek be az államkasszába a cégek, mint korábban
Megjelent a költségvetési zárszámadás a 2019-es évről, amely egyebek mellett az adókedvezmények keretében be nem szedett pénzekről is számot vet. Most kiderül, mennyi pénzt és milyen formában hagyott a cégeknél a kormány.
16,5 milliót ért az Orbán-kormánynak egyetlen új munkahely idén
Már több mint 3100 új munkahely létrehozását támogatta a kormány egyedi döntések révén kiutalt állami támogatással. Az idén kiosztott pénzek döntő többségéről ráadásul a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején döntött a kormány.
Nem jön ki a matek a kormányköltéseknél
A friss statisztikai adatok sem válaszolták meg a felmerült kérdéseket. A matek tehát már biztosan sehogy sem jön ki.
Rejtély, miért költött csak filléreket az Orbán-kormány a munkanélküliekre
Akár azt is kijelenthetjük, hogy évtizedes mélypontot jelent az az összeg, amit a hetedik hónapban ellátásokra költött az Orbán-kormány. A 781 millió forint töredéke még annak a költségvetési forrásnak is, amit békeidőben, kevés munkanélküli és nyilvántartott álláskereső mellett erre a célra fordított.
Kiszámolták, mennyivel hitelezik az államot a nyugdíjasok
Az idei alacsony nyugdíjemelés miatt rengeteg pénzt buknak átmenetileg a nyugdíjasok. A friss adatok alapján gyakorlatilag biztosra vehető, hogy novemberben érkezik a nyugdíjkiegészítés.
Mit mutat a költségvetés a járvány elleni védekezés után?
Sok költéssel járt a vírus elleni védekezés meg a gazdaságmentés.
Orbán elmondta, kik veszélyeztetik az EU-s megállapodást
A nemzetközi sajtónak nyilatkozva a kormányfő azt mondta, a hollandok egy olyan eszközt kívánnak bevezetni, amely ellenőrzi az uniós pénzek kifizetését és felhasználását, különösen a déli országok esetében.
Mennyi pénzt hagynak jövőre Orbánék a cégeknél?
A hangzatosan csak a gazdaságvédelem költségvetésének keresztelt jövő évi tervben a kormány egyebek mellett arról is bemutatta egy mellékletben, hogy 2021-ben mennyi pénzt hagynak a vállalkozásoknál a társasági adónál érvényesíthető kedvezmények formájában.
Varga Mihály elmondta, hogy mire készül a kormány
A miniszter interjút adott a Kossuth Rádió Vasárnapi újság műsorában, ahol részletesen beszélt a költségvetés összeállításának egyes szempontjairól.
Itt a jövő évi büdzsé - mire mennyi jut?
A járványhelyzet ellen a rendvédelmi, honvédelmi költségek emelésével vesszük fel a harcot. A nyugdíjak 3 százalékkal emelkednek jövőre - írja laptársunk, az Mfor.hu.
Fellélegezhetnek a katások? A jövő évi költségvetés alapján igen
Közel negyedével emelkedhetnek a büdzsé bevételei 2021-ben a kisadózók befizetéséből.
Orbán Viktor tárgyalt: mi legyen a költségvetéssel?
A miniszterelnök a Pénzügyminisztérium épületében indította a hetet.
8,76 milliárdot ad a kormány a koronavírus megállítására
A hétfő esti Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat rendelkezik a külön forrás átcsoportosításáról. Első körben 2 milliárd forintot tett félre a kormány.
Könnyen elbírná a költségvetés Orbán Viktor új javaslatát
Egyelőre feltételes módban, egyfajta óhajként fogalmazta meg Orbán Viktor évértékelőjében a következő családvédelmi intézkedéseket. A feltételes módnak az elmondottak alapján anyagi okai lehetnek.
Újabb bevételeket hozna a költségvetésbe Varga Mihály
A pénzügyminiszter kedden beszélt a Versenyképességi Tanács ülését követően. Varga Mihály több érdekességgel is szolgált, akár az euró esetleges bevezetése, akár a nyugdíjak bankszámlára utalása kapcsán. Emellett a kijelentései mögött felsejlik egy újabb gazdaságfehérítési akció, amely, ha sikerrel jár, akkor további összegekkel hizlalhatja a költségvetést.
510 milliárdra hízott a költségvetés hiánya
Augusztusban 158 milliárd forintos hiánnyal zárt a központi költségvetés - közölte a Pénzügyminisztérium. Ez a deficit lényegében tökéletesen megfelel az előző években tapasztaltaknak, az idei nyolcadik havi zárás nem lóg ki a sorból semelyik irányba sem.
Visszakozott a kormány, mégis marad a tranzakciós illeték
A pénzügyminiszter korábbi javaslatának része volt a pénzügyi tranzakciós illeték szabályainak átírása, mégpedig oly módon, hogy a 20 ezer forintot meghaladó átutalások esetén egységesen évi 800 forintot határoz meg – írja az Mfor.hu.
Egyre jobban rádől a fal Trumpra
Az Egyesült Államok 800.000 közalkalmazottja a héten visszatér a kényszerszabadságról, akik dolgoztak 35 nap után az elmaradt fizetést is megkapják. Trump elnök veresége ellenére a költségvetés újabb blokádjával, sőt, a határfal önkényes megépítésével fenyeget, ha a törvényhozás nem szavazza meg a falat.
Nagyvonalú ajánlat közszolgáknak
A szállodások New York-i szövetsége felajánlotta a fizetés nélkül maradt közalkalmazottaknak: ha fontos okból a városba kell utazniuk, ingyen megszállhatnak a hotelekben.
Ez is Trump lelkén szárad
Több nagy amerikai reptéren lelassult az utasforgalom, miután az állami költségvetést befagyasztották, és egyre több biztonsági alkalmazott fizetés hiányában távol marad a munkától.
Befuccsolhat az önfejű, erőszakos kormányzás
Ha indokolt, készen lesznek majd eljárást indítani Donald Trump elnök elmozdítására. Ezt jelentette ki az Egyesült Államok képviselőházának új, demokratapárti elnöke, miután az ellenzéki párt átvette a testület vezetését.
Rekordmagasban az amerikai költségvetési hiány
Az amerikai költségvetés augusztusi hiánya csaknem kétszerese lett az egy évvel korábbinak, utoljára 2001-ben volt csak ennyire magas a hiány.
Egy év alatt tízszeresére nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány
Az államháztartás nettó adóssága a második negyedévben 214 milliárd forintot, a negyedéves GDP 2,1 százalékát tette ki, szemben az egy évvel korábbi 21 milliárd forintos, a negyedéves GDP 0,2 százalékának megfelelő adóssággal.
Sztrájk jöhet a cafeteria megmentéséért
Demonstrációra vagy akár munkabeszüntetésre készülnek a szakszervezeti szövetségek, amennyiben a jelenleg tervezett formájában alakítja át a cafeteria-rendszert a kormány a jövő évi költségvetésben.
Az éves cél 104 százalékán az államháztartási hiány
A hiány már az első fél évben meghaladta az egész évre tervezett összeget, 1420,5 forint az államháztartás hiánya az első félévben.
Kevesebb jut majd felzárkózásra
Az Európai Bizottság reálértéken tíz százalékkal tervezi csökkenteni a következő hét éves költségvetésben a felzárkózást segítő kohéziós kiadásokat – cserében nagyobb rugalmasságot ígér a pályázatok elbírálásánál és ellenőrzésénél.
A lakók dönthetik majd el, mire költsön a városvezetés
A brazíliai Porto Alegrében is 1989-ben történt rendszerváltás: a polgárok nemcsak közvetlenül igényelhették bizonyos projektek beindítását, de a konkrét költésekbe is beleszólhattak. A részvételi büdzséirányításnak ezt a formáját ugyan nemrég felfüggesztették szülővárosában, de az elmúlt közel harminc évben 2700 önkormányzat vette át a modellt.
Háromszorosára emelkedhet a késedelmi pótlék
Jövőre háromszorosára emelkedhet a késedelmi pótlék, ami rosszul érintheti a kései fizetésre amúgy is hajlamos magyar cégeket – figyelmeztetett a MAZARS.
Kockázatos lehet a jövő évi minimálbér-emelés
A jövő évi költségvetési tervezet szerint jövőre újabb minimálbér-emelés jöhet, ez pedig az átlagbérek további növekedéséhez is hozzájárul. A fizetések emelkedése viszont kockázatot is jelent versenyképességi szempontból - írja a K&H.
Négyezer milliárd jut kkv-k fejlesztésére
A kormány továbbra is kiemelt feladatának tekinti, hogy a jövő termelésében meghatározó szerepet játszó ipari megoldásokat és fejlett technológiákat alkalmazó kis- és középvállalkozásokat támogassa – hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter. A jövő évre szóló költségvetési törvényjavaslatban négyezer milliárd forintot különítek el fejlesztések finanszírozására, köztük az Irinyi Terv és az Ipar 4.0 projektjeire.
„Ez a bérek visszafogásának költségvetése”
A jövő évi büdzsé tervezetében átlagosan 8,8 százalékos béremeléssel számol a kormány, míg az idén ez 10,7 százalék volt. Ráadásul az állam rossz gazdának is bizonyul, mert a versenyszférában nettó 9,3, míg a közszférában 7,3 százalékkal emelkedhetnek a jövedelmek – írja a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
Költségvetés 2019: így változik a kkv-k adózása
A reálkereset alakulásának függvényében 2019 folyamán (várhatóan július 1-jétől) további 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó kulcsa - derül ki a szerdán benyújtott költségvetési javaslat indoklásából. Az adó törvénycsomagot a kormány jövő héten nyújtja be.
Lassul a gazdaság, nő az elvándorlás, kiegyezünk Brüsszellel
Megszorítások, konszolidáció, a fiatalok növekvő elvándorlása, közeledés Brüsszelhez – ezekre a tendenciákra számítanak a Piac&Profitnak nyilatkozó közgazdászok az új kormány következő 1-2 évében. Amiben mindegyik nekünk nyilatkozó szakértő egyetértett, az az, hogy az EU és a világgazdaság pénzbősége nem tart már soká, és a következő néhány évben biztosan lassulni fog a magyar gazdaság növekedése.
Fosszilis adókkal pótolhatná az EU a Brexitből eredő bevételkiesést
Az Európai Unió a fosszilis üzemanyagok megadóztatásával és a kibocsátási kvóták árának emelésével nemcsak zöld költségvetését emelhetné, de a kilépő Anglia által hagyandó költségvetési lyukat is betömhetné.
Duplájára emelnék az elektromos kocsik utáni támogatást
Eddig csak az alacsony jövedelmű családoknak volt elérhető ez a támogatás. 2018-tól minden francia állampolgárnak járna, sőt viszonylag új használt autók vételénél is igénybe lehetne venni.
Ömlik az EU-s pénz a gazdaságba
Az Európai Uniótól kapott pénzek ma már alapvetően befolyásolják a költségvetés helyzetét, a költségvetési hiány alakulását. Az adatok alapján úgy néz ki; annak menedzselése, hogy - a megvalósult, vagy tervezett programokhoz - milyen ütemben tud forrásokat lehívni a mindenkori magyar kormány, a Budapest és Brüsszel közötti politikai csata része. A Policy Agenda megvizsgálta, hogyan változott 2004-től kezdve az EU-s források mértéke.