Nyáron láthatóan lelassult az állami gépezet, legalábbis, ami az olyan egyedi kormánydöntéseket illeti, melyekkel nagy gyártóvállalatok beruházásait támogatja az állam. A most közzétett dokumentum szerint ugyanis a koronavírus-járvány miatt bevezetett veszélyhelyzet megszűnése óta mindössze hat projekthez adott az állam támogatást az idei költségvetésből, ami az idén eddig kiutalt pénzeknek a 40 százalékát teszi ki. Júniusban 2, júliusban 1, augusztusban 2, szeptemberben pedig eddig egyetlen beruházás volt méltó az állam dotációjára - derül ki a kormany.hu-ra feltöltött listából.
A teljes idei évet nézve eddig összesen 3146 munkahely megszületését támogatta a kormány ilyen egyedi döntések révén összesen 52 millió forinttal. Ebből következik, hogy átlagosan 16,5 millió forintot fordított egyetlen új munkahely megszületésére az Orbán-kormány.
Bár ez a korábbi évek trendjéből kiemelkedő fajlagos támogatás, egyelőre évközi részadatról van szó, a teljes évet tekintve a korábbi években is év végére mérséklődött a fajlagos összeg. Másrészt pedig ma már nem csak és kizárólag olyan projekteket támogat az állam, melyek munkahelyeket hoznak létre. Foglalkoztatásra vonatkozó többletvállalás nélkül is adhat milliárdos támogatást a kormány például technológia-intenzív beruházásokhoz, fejlesztésekhez.
Idén három ilyen projekt is volt:
- 5,2 milliárdot adott szeptember legelején a kormány a német hátterű STEM COOK Kft.nek a panírozó vonal kapacitásbővítésére,
- 5,07 milliárd forinttal támogatta áprilisban a Shaeffler Savaris Kft. projektjét, melynek során alaktromos gépjárművek hajtásláncainak fejlesztésére és gyártására hoznak létre új gyártókapacitást,
- valamint közel 840 milliót adtak júniusban a kínai Wescast Kft.-nek közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek gyártásához.
A legtöbb pénzt, 11,1 milliárd forintot adott a kormány a német hátterű thyssenkrupp-nak, mellyel autóalkatrész-gyártó üzem kapacitását növelnék. A beruházással ugyanakkor 460 új munkahelyet is létrehoznának. A második legtöbb pénz, 7,5 milliárd forint a dél-koreai hátterű Deufol Hungary projektjére ment. A cég új termelési, csomagolási, tárolási és logisztikai létesítményt építene, ami 120 új ember felvételét is eredményezi majd.
Van projekt, ahol 26 millió forint állami forrás megy egyetlen új pozícióra
A fajlagos támogatásokat tekintve bár idén az átlag 16,5 millió forintra jön ki, az egyes beruházásokra leszámolt fajlagos támogatások széles skálán mozognak. Nyilván a többletvállalás nélküli projektek esetében ilyeneket nem lehet számolni. Az új munkahelyekre számolt támogatás nagysága a dél-koreai Doosan Energy Kft. beruházásánál jön ki. A kormány az akkumulátor gyártáshoz szükséges réz fólia üzem létrehozását 4,7 milliárd forinttal támogatta, a beruházás 181 új munkahelyet hoz hétre, amivel a fajlagos támogatás nagysága 26 millió forintra jön ki.
Ettől csak kicsivel marad el a korábban már említett thyssenkrupp beruházásra, a fajlagos támogatás ebben az esetben 24 millió forint. A dobogó harmadik fokára pedig 22 millió forinttal a hazai tulajdonú EST-WEST Zrt. került. A kormány az intermodális logisztikai központ létrehozását majdnem 3 milliárd forinttal támogatta, a beruházás során 135 új munkahely jöhet majd létre.