Mint azt a nemzetgazdasági miniszter pénteken a parlamentben ismertette, a 2012. évi költségvetés az államháztartás egyenlegét jövőre 750 milliárd forinttal javítja: a kiadások 300 milliárd forinttal csökkennek,
a bevételek 445-450 milliárd forinttal nőnek. Ahhoz, hogy ezt a célt elérjék, a munkaadói egészségügyi járulék 1,5 százalékponttal emelkedik, és 25-ről 27 százalékra nő az általános áfa-kulcs. Egyszerre kivezetik a fél-szuperbruttósítást és az adójóváírást az szja-rendszerből, így valóban 16 százalékos mértékű lesz az egyetlen szja-kulccsal adózás. A kormány a korábban tervezettnél mérsékeltebb - 1,5 százalékos - GDP-növekedéssel és az eddig kalkuláltnál magasabb - 4,2 százalékos - inflációval számol. Az államháztartás hiánya a tervek szerint 2,5 százalékos lesz jövőre.
Hazai vélemények: a makropálya jó, a buktatók a részletekben vannak
A makropálya reálisnak tekinthető, jó irányt mutat a jövő évi költségvetés Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint. A bevételi oldal hangsúlyossága szerinte azt jelenti, hogy a kabinet a biztosabban kalkulálható tételekkel, biztosabb megoldásokkal számol, s erre szükség is van. Az elemző kedvezőnek tartja, hogy a kormány s kisebb kockázatot jelentő deficitcsökkentő lépéseket választott. Az áfa-emelés véleménye szerint várhatóan visszafogja a fogyasztást - ez utóbbi előrejelzését nagyon le is vágta a kabinet 0,2 százalékra -, de úgy véli, jobb, hogy a kabinet nem a jövedelemadókat, hanem a fogyasztáshoz kapcsolódókat emeli. Úgy fogalmazott: rövid távon, a meglévő kockázatok mellett választott megoldások jók, visszahozzák a reményt, hogy tartható lesz a jövő év, amely így is feszített lesz.
Csalódást keltő Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője szerint, hogy a költségvetési konszolidáció bevételtúlsúlyos, a „hagyományoknak megfelelően" most is jelentős túlsúlyt kapnak az adóemelések. Barcza úgy vélekedett, hogy jobb lett volna a kiadáscsökkentésben nagyobbat lépni, és megkerülni az áfa-emelést. Löszegezte: a makroprognózis összességében reálisnak tűnik, bár az inflációt lehetett volna magasabbra tervezni. Az elemző kockázatokat lát a növekedési prognózisban is, mint mondta, azért, mert bár a piacok a fejlett országok növekedését a 0-1 százalék közé teszik, azért 30-40 százalék esély van a recesszióra.
Pozitívum, hogy a kabinet felismerte: még alacsonyabb növekedéssel kell számolni, mint korábban, mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, bár feltehetően ezt is lefelé kell majd módosítani. Úgy vélekedett, jó hír az is, hogy a kormány elfogadta, nem lesz elegendő a korábban tervezett kiigazítás. Az elemző szerint a kiigazítási szükségletnek csupán a háromnegyedét fedi le a kormány, annak legalább 1000 milliárd forintnyinak kellett volna lennie. Hangsúlyozta: a gazdaság visszaesésére számít jövőre, nem kismértékű növekedésére. A bevételi oldalról szólva azt emelte ki, hogy az áfa- és az egészségügyijárulék-emelés - ha vannak is kedvezőtlen hatásaik -összességében költségvetési szempontból jó intézkedések, mert könnyen beszedhetők és jól ellenőrizhető. Az adójóváírás és a szuperbruttó kivezetését viszont foglalkoztatási szempontból negatív lépésnek tartja. Úgy vélekedett: a jövő év majd megadja a választ arra, hogy sikeres-e a kormány személyi jövedelemadópolitikája, vagy sem. (A változások mindenkit másképp fognak érinteni attól függően, hogy mennyit keres és hogy hány gyereke van.)
London: biztató, de nem elég a növekedési prognózis csökkentése
A 1,5 százalékos jövő évi gazdasági növekedési várakozás - amelyre a 2012-es költségvetési terv épül - „meglehetősen konzervatív", azzal együtt is, hogy ez a növekedés valamivel gyorsabb, mint a londoni elemző cég előrejelzése (1,0 százalék), nyilatkozta az MTI-nek péntek este Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatóját kommentálva Neil Shearing, a Capital Economics - az egyik legnagyobb citybeli gazdaságelemző és befektetési tanácsadó cég - felzárkózó piaci főközgazdásza. A nemzetgazdasági miniszter által elmondottakat kommentálva kijelentette: a térségi és a magyar növekedésre adott, a konszenzusnál jóval gyengébb növekedési prognózist arra a várakozására alapozzák, hogy az euróövezet
a következő két évet ismét recesszióban tölti: 2012-re átlagosan 0,5 százalékos, 2013-ban pedig még nagyobb, 1 százalékos GDP-visszaesést jósol a valutaunióban. A közgazdász mindezek alapján annak
véleményének adott hangot, hogy a jövő évi magyarországi költségvetési bevételek valamelyest elmaradhatnak a tervezetben szereplő céltól.
Shearing a tervezett áfa-melésről azt mondta, hogy az várhatóan érződik majd az inflációs számokban, ám szerinte ezen a magyar jegybank monetáris tanácsa „túlteszi majd magát". Hozzátette: az előretekintő jegybankok zöme hajlamos figyelmen kívül hagyni pénzügypolitikai döntéseiben az áfa-emeléseket, és ez különösen érvényes Magyarországon, ahol a munkapiaci helyzet - elsősorban a még mindig magas munkanélküliség - miatt nem várható, hogy az áfa-emelésnek jelentősebb másodlagos hatásai lennének a bérmegállapodásokra és a maginflációra.
„Nagyon tisztes számok" hangzottak el a tervezett kiadáscsökkentésről és bevételnövelésről, valamint a költségvetési tartalékképzésről a 4cast nevű vezető londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég péntek esti kommentárja szerint, de még jóval több részletre lesz szükség ahhoz, hogy a terveket a piac hitelesnek tekintse. A cég elemzői szerint „megfelelő mértékben konzervatívnak tűnik" - és ezért kedvező - a jövő
évre szóló 1,5 százalékos GDP-növekedési, valamint a 0,2 százalékos fogyasztásbővülési várakozás.
A 4,2 százalékos jövő évi átlagos inflációs becslést kommentálva a cég szakértői úgy fogalmaztak, hogy ez valószínűleg „fenntartja a költségvetési és a pénzügypolitika közötti hagyományos konfliktusokat".
A tervezett áfa-emelés hozzávetőleg 0,5 százalékpontot ad hozzá a jövő évi, teljes kosárra számolt fogyasztói árinflációhoz a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői-nek becslése szerint. A cég szakértői péntek esti kommentárjukban biztatónak nevezték, hogy a kormány a korábbiaknál immár „sokkal reálisabb" jövő évi GDP-növekedési várakozásokat használ a költségvetés tervezéséhez, de véleményük szerint a 1,5 százalékos növekedési várakozás is derűlátónak bizonyulhat.
A ház saját, „lefelé ható kockázatokkal terhelt" előrejelzésében 1,3 százalékos magyarországi GDP-növekedés szerepel 2012-re. A hosszú távú kilátásokat tekintve ugyan „nem ideális" a kiigazítás összetételében látható eltolódás a kiadáscsökkentésről a bevételi oldali intézkedések felé, ám ez könnyebben kivitelezhetővé és így hitelesebbé teszi a tervet. A JP Morgan londoni elemzőinek becslése szerint - részben a gyengébb növekedési kilátások, részben a Széll Kálmán Terv végrehajtási kockázatai miatt - a büdzsében a GDP-érték mintegy 0,5 százalékának megfelelő további takarékossági intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az államháztartási hiány jövőre a hazai össztermék 3 százaléka alá süllyedjen.