Matolcsy György bejelentette: a kormány 2-2 százalékos növekedéssel számol 2011-re és 2012-re. A miniszter jövőre akár 2,8 százalékos növekedést is elképzelhetőnek tart, de a 2012. évi költségvetésben 2 százalékos GDP-bővüléssel számolnak.
Orbán Viktor ehhez hozzáfűzte: elfogadta a mérsékeltebb növekedést, de nincs vele kibékülve, ő olyan gazdaságpolitikát szeretne látni, amely az országot kiszakítja ebből a lassuló környezetből. Felkérte a nemzetgazdasági minisztert, keresse azokat az eszközöket, amelyekkel Magyarország egy lassuló Európában gyorsuló pályára állhat.
Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kedd délután Lovasberényben számolt be a nyilvánosságnak a kétnapos kihelyezett kormányülésről. A sajtótájékoztatón Orbán az államadósság kérdéséről, a tárcavezető a költségvetés helyzetéről beszélt. Orbán bejelentette azt is, hogy a most esedékes frakcióülést követően a kormány a hétvégét is ülésezéssel tölti. Az ott megszülető döntésekről a miniszterelnök a parlament hétfői ülésén számol majd be.
Orbán: „Sötét és nehéz évek"
A kormány ma is foglalkozott az államadósság kérdésével és az eurozóna eladósodottságával, mondta Orbán Viktor, és kijelentette: ennek alapján megállapítható, hogy korábbi elemzésük helytálló volt, az euroövezet súlyos gondokkal néz szembe. Véleménye szerint azok az országok, amelyeknek nő az adóssága, megállíthatatlan spirálba kerültek. Csak azok képesek lassú növekedésre, amelyek megtörik a spirált. A többire „sötét és nehéz évek várnak", nemzetgazdasági válságokra kell felkészülni. A miniszterelnök leszögezte: Magyarország nem kíván ezen országok közé tartozni.
Ismét megerősítette: elsődleges cél az ország gazdasági függetlenségének visszaszerzése, és kikerülni az államadósság csapdájából. S bár az európai növekedés lassulása miatt csökkentek a növekedési lehetőségeink, de „nem vagyunk hajlandók eltántorodni a céltól". „Higgadtsággal és türelemmel" az államadósság legyőzhető. Bejelentette: októberben és novemberben két nagyobb összegű hitel lejár, Magyarország visszafizeti azokat, és nem vesz fel helyettük újat, ezzel 4 százalékkal, a GDP 73 százalékára csökken az államadósság. A kormány gazdasági teljesítményének köszönhetően az MNB-nél van még tartalék, ebből 3 milliárdot, további 1 milliárd eurót pedig a nyugdíjpénztáraktól az államhoz került külföldi részvényekből „állítanak elő".
A mostani kormányülésen elkészített számítások szerint, ha a költségvetési hiány 3 százalék alatt marad, akkor csökken az államadósság. „Ha 2,8 alá megyünk, megnyerjük az államadósság ellen viselt háborút" - mondta a miniszterelnök.
Matolcsy: „hirtelen lassulásra", az „átszervezés gyorsítása" a válasz
Matolcsy György helyzetelemzéssel kezdett: lassul a globális gazdaság, lassul az EU és az eurozóna is, valószínűtlen egy dinamikusabb gazdasági növekedés. Véleménye szerint ez „hirtelen lassulás", amelyre Magyarország kormánya az átszervezés gyorsítását válaszolja". Így lehetővé válik a három cél elérése: az államadósság csökkentése; újratermelődésének megakadályozása, ami 3 százalék alatt tartja a költségvetési hiányt; s végül így lehetővé válik az ország megújítása. Kijelentette: gyorsítjuk, előrehozzuk azokat a lépéseket, amelyek gyorsítanak.
A miniszter négy tervezett lépésről számolt be. Az adó- és vámbeszedés rendjének átalakítása révén hatékonyabbá teszik a beszedést. Hangsúlyozta: jelenleg 600 milliárd forint áfabevétel nem folyik be a költségvetésbe. A NAV vállalta, hogy idén mintegy 40 milliárd forintos többlet-áfabevételt produkál. A miniszter kérdésre válaszolva kifejtette: ez az intézkedés elsősorban a „nem teljesen tisztán működő" vállalkozásokat érinti. A „hatékonyabb állam" jegyében teljes beszerzési stopot rendelnek el az államigazgatásban, amitől ugyancsak 40 milliárd pluszbevételt remélnek. Mint mondta, ezt a lépést jövő évről hozták előre. Harmadikként, ugyancsak előrehozott intézkedésként, jövedékiadó-növelést jelentett be, ebből 10 milliárdos többletet várnak. A játékadó 50, a dohánytermékek adója 7, az alkoholé összességében 5 százalékkal nő. Novembertől a gázolaj jövedéki adóját 97 forintról 110 forintra emelik. Matolcsy szerint itt volt tartalék, mert a benzint terhelő adó 120 forint, így ez csak a „rés szűkítését jelenti". A miniszter mindezeken felül még 10 milliárd forintnyi osztalékra számít a nyugdíjkasszából kapott megmaradó részvények után.