Energia cikkek


Nagyhatalom is lehetne Magyarország

Nagyhatalom is lehetne Magyarország 

Hazánkban készülnek, de nem nekünk azok a napelemeket előállító gyárak, amelyeknek a termékei a Távol-Keletről áruként érkezhetnek vissza hozzánk. Ahhoz, hogy lehessen saját üzemünk és jóval több „megújuló" áramunk, elengedhetetlen lenne az állam szerepvállalása.
Így spórolhat havonta több tízezer forintot!

Így spórolhat havonta több tízezer forintot! 

Senki sem szeret spórolni, de muszáj. Egyre kevesebbet költünk kultúrára, ruhára, szórakozásra és még így is előfordul, hogy a rezsiszámla fájdalmasan tátongó űrt hagy a pénztárcánkban a hó végére. Pedig létezik egy sokkal kézenfekvőbb és hatékonyabb módja is a költségeink lefaragásának. A háztartási gépek zöldebbre, modernebbre cserélése jelentős megtakarításokat eredményezhet.
Zöld energiaforrásokért fizet a háztartásoknak az állam

Zöld energiaforrásokért fizet a háztartásoknak az állam 

A brit kormány hétfőn bejelentette "házi" zöld-energia termelést ösztönző intézkedési csomagját. A világon egyedülálló program úgy segíti elő az alacsony széndioxid kibocsátású fűtési technológiák elterjedését, hogy az azokat használó háztartásoknak fizet érte. A cél 2020-ra a megújítható energiaforrások arányának 15 százalékra növelése az EU előírásai szerint.
Íme, az elmúlt évtized fénypontjai!

Íme, az elmúlt évtized fénypontjai! 

Az ezredforduló óta a társadalmi párbeszéd fősodrába és a figyelem homlokterébe került a természeti környezet épségének kérdése. A téma kitört a marginális körökből, többé nem csupán néhány elszánt tudós és környezetvédő mániája. Környezettudatosabb lett a technológiai innováció, a politika, de legfőképp a társadalom. Az elmúlt évtized ökológiai szempontból legfontosabb fejleményeit gyűjtötte egybe a CNN hírtelevízió.
Észak-Magyarország megújuló energiaforrásokra válthat

Észak-Magyarország megújuló energiaforrásokra válthat 

A Károly Róbert Főiskola konferenciát a szlovákiai Nyitrai Agrártudományi Egyetemmel együttműködésben: A felszólaló hazai és külföldi előadók az észak-magyarországi és hazánkkal határos szlovák régiók lehetőségeit ismertették a megújuló energiapotenciál felhasználásában.
Szélerőmű-hálózatot terveznek az Északi-tengerre

Szélerőmű-hálózatot terveznek az Északi-tengerre 

Hatezer kilométeres szélerőmű-hálózat létesítésére szövetkeznek az Északi-tenger mentén fekvő uniós tagállamok. A kilenc ország gigantikus beruházása megközelítőleg harminc milliárd euróba kerül és áttörést jelenthet a szélenergia hasznosításában. 
Idén nem kell az olajellátásért aggódnunk?

Idén nem kell az olajellátásért aggódnunk? 

Létrejött az elvi megállapodás Ukrajna és Oroszország között az európai fogyasztóknak szánt orosz nyersolaj jövő évi ukrajnai tranzitjáról, az erről szóló megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. A minisztérium szóvivője hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.
2010: a zölderőművek éve!

2010: a zölderőművek éve! 

Az idén a gazdasági válság ellenére jelentősen nőtt a zölderőmű-projektek száma Magyarországon, 2010 így áttörést hozhat a megújulóenergia-termelésben.  Az ELMIB csoport várakozása szerint a zöldenergia-termelésen belül a hangsúly egyre inkább a biogáz és biomassza erőművek létesítése felé tolódik, ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2009 végéig csaknem húsz erőmű építésére adtak engedélyt Magyarországon.
Energia: Az ár az úr

Energia: Az ár az úr 

Már-már megsüvegelik az áramot, földgázt vásárló cégeket az energiaszolgáltatók, nota bene: az ügyfél megtartásához manapság szinte nem is kell több, mint kedvező vagy még kedvezőbb ár.
Nekimennek a napelemesek a biomasszának

Nekimennek a napelemesek a biomasszának 

Miközben a koppenhágai klímacsúcson a világ vezetői a klímaváltozásért is felelős károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tanácskoznak, addig hazánk elégtelen megújuló energiapolitikája az üvegházhatást elősegítő biomasszára helyezi a hangsúlyt. Pedig egy megfelelően kialakított napenergia-stratégiával nemcsak az EU kritériumoknak tehetnénk eleget, de hosszú távon a felsőoktatás, a kutatás, a termék-fejlesztés és a hazai napelemgyártás is fellendülhetne, mely új munkahelyeket eredményezhet - állítják a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) által vezetett Integrált Mikro/nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) képviselői.

A szavak tettekre váltása egyelőre várat magára 

A régiós országok energetikai problémáinak megoldását az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, valamint az új technológiák helyi adaptálására irányuló közös kutatás-fejlesztés és az országok együttes érdekképviselete - áll a Constellation Energy Institute által kidolgozott javaslatcsomagban.

Elkészült Közép-Európa legnagyobb gáztárolója Zsanán 

Ma a magyar energiaügyi miniszter és a szerb energiaügyi államtitkár jelenlétében felavatták Közép- és Kelet-Európa legnagyobb gáztárolóját Zsanán, Bács-Kiskun megyében. Az E.ON 35 milliárd forintos befektetése révén alig 2 év alatt készült el a 600 millió köbméteres bővítés. Mintegy 2,2 milliárd köbméter tárolókapacitásával és 28 millió köbméteres napi kitárolási kapacitásával, Zsana mostantól nemcsak Magyarország, hanem a közép-kelet európai régió legnagyobb gáztárolója is.

Amikor a miniszter példája a követendő 

Decemberben írja ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt a pályázatot, amely a hagyományos építésű lakások és családi házak energiahatékonyságát hivatott javítani. „A tender célja a kimutatható széndioxid-kibocsátás csökkentése" - hangoztatta Szabó Imre, a tárca vezetője, aki a saját otthonában mutatta be, milyen fejlesztésekre lehet pályázni.

Energia: jobban ki lehetne használni az uniós pénzeket 

Az EU pénzeszközeinek nehéz elérhetősége hátráltatja a regionális energetikai politikák kidolgozását, pedig a régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat - derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén hoztak nyilvánosságra csütörtökön.

Paks csúcsra jár 

Elérte a 108 százalékosos teljesítményt a paksi atomerőmű 3-as blokkja. Ezzel már mind a négy paksi blokk 500 Mw-os teljesítményen üzemel, vagyis a paksi atomerőmű névleges teljesítménye eléri a 2000 MW-ot - közölte Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.

Mi kell az ország függetlenségéhez? 

Míg egyre inkább nyilvánvalóvá válik Magyarország kiszolgáltatott helyzete az energiafelhasználás terén, egy rövid kitekintés a régió országai körében hasonlóan riasztó képet mutat. A tíz közép-kelet-európai új EU tagország közül öt energiafogyasztásának több mint felét importból fedezi. A közös problémák ellenére a régió országai alig tudnak valamit szomszédjaik energiastratégiájáról és tervezett lépéseiről.

Új energianövény Magyarországon 

Égetéssel és a biogáz-előállítással is hasznosítható az az új energianövény, amelyet hamarosan Magyarországon is szabadalmaztatnak. A tervek szerint 2011-től egy szolnoki biomassza-erőműben hasznosítanák a különleges mályvafélét.

Újabb nyolcezer családon segít a kormány 

Megállapodott a kormány, az áramszolgáltatók, valamint a Kríziskezelő Program Tanácsadó Testülete arról az új támogatásról, amelynek révén 5-8 ezer család juthatna ismét áramhoz pár héten belül - mondta el Kiss Péter társadalompolitikai miniszter sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A Qatar Airways már földgázzal repül 

A Qatar Airways történelmi utat tett meg London Gatwick és Doha között - a repülőút során tesztelt, a Shell által gyártott új, földgáz alapú (GTL - Gas to Liquids) üzemanyaggal bővül a repülőgép-üzemanyagok kínálata, valamint jóval tisztább lesz a levegő a forgalmas repülőtereken. - ígéri a Shell közleményében.

Fontos kérdés: van-e Magyarországnak ennyi pénze? 

Ahhoz, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint hatmilliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra terén. A paksi atomerőmű szükséges munkálatai  3 és 6 milliárd eurót tesznek ki, de a Nabuccóra is milliárdokat kellene költeni. A lépésekre szükség van, mivel Magyarország kiszolgáltatott helyzetben van energiafelhasználása tekintetében: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál.

Egyszerű tippek: hogyan spóroljunk otthon? 

Takarékoskodni sok mindennel lehet és érdemes is, hiszen az energiatakarékossággal nem csak az üvegházhatású gázok kibocsátásáért felelős szükségtelen energiafelhasználást csökkenthetjük, hanem mérsékelhetjük közüzemi számláinkat is, így kímélhetjük környezetünket és a pénztárcánkat is. Ha csak 1 Celsius fokkal csökkentjük az otthoni hőmérsékletet, országos szinten napi 1 millió m3 gázt tudunk megtakarítani.

Kötelező lesz kevesebb energiát használni 

Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy kötelezővé teszi a tagországok számára az energiafelhasználás meghatározott mértékű csökkentését az Europolitique internetes lap értesülése szerint.

Hogyan fogunk világítani 2016-ban? 

Az Európai Unió háztartásaiban a következő évtized közepére - azaz 2016-ig - eltűnnek a hagyományos izzólámpák, helyüket az úgynevezett alternatív fényforrások, például a kompakt fénycsövek veszik át - hangzott el az Osram és a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) Világítástechnikai Társaságának sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.

Újra vonzó lett a távfűtés 

Csökkenni látszik a távfűtésről leválni akarók száma részben a távhőszolgáltatás áfájának mérséklése és a gázár csökkenés hatására - állapítja meg az energiainfo.hu és a KPMG közös elemzése, amit csütörtökön ismertettek a készítők Budapesten sajtóbeszélgetés keretében.

El se hisszük: októbertől olcsóbb a gáz 

A földgáz fogyasztói ára október elsejétől átlagosan 10 százalékkal csökken, az áramé azonban nem mérséklődik. Az árcsökkentést az tette lehetővé, hogy mérséklődött a gáz ára, illetve, hogy a korábban az indokoltnál alacsonyabb  közüzemi ár miatt felhalmozódott "tartozás" a július elsejétől érvényes köbméterenként 17 forintról októberben 3,2 forintra csökken.

"Magyarország az atomenergiával győzhet" 

Az szakíthatja át a célszalagot az energiaversenyben, aki a leggyorsabban kötelezi el magát az atomenergia mellett, és elsőként exportál energiát a régióba - összegezte Herczog Edit az EU harmadik energiacsomagja által teremtett új kihívásokat a XIX. Gazdasági Fórumon. A képviselő szerint Lengyelország lehet a legkomolyabb versenytársunk. 

Hogyan spóroljunk a mosogatáson is? 

Budapesten (szeptembertől) és 4 vidéki városban (októbertől) számláló méri a kézi és a gépi mosogatás közötti - vízfogyasztásbeli - különbséget a Calgonit "Vedd komolyan" kampány keretében.

Jól járhatnak a panellakók 

A kormány 10 milliárd forinttal 30 milliárd forintra emelte az energia megtakarítást, illetve a lakóépületek szén-dioxid kibocsátását csökkentő korszerűsítési és felújítási pályázatokon a vissza nem térítendő támogatások keretösszegét - derül ki a Magyar Közlönyben közzétett kormányhatározatból.

Ilyen is régen volt: olcsóbb lesz a gáz októbertől 

A Népszava információi szerint akár tíz százaléknál is nagyobb mértékben csökkenhet októbertől a lakossági földgáz ára; a díjmérséklődést elsősorban az importárak esése teszi lehetővé, de szerepet játszik az is, hogy az utóbbi időben a forint megőrizte stabilitását a dollárral szemben.

Hidegindítás hőszivattyúval 

A nyári forróságok és a téli hidegrekordok kivédésére is hajlandóságot mutatnak a környezetkímélő technológiákkal hűteni és fűteni akarók: az intelligens irodaházat építő multi mellett a lakosság is, egyik-másik önkormányzat is keresi a választ a hőszivattyúk, a távhűtés és távfűtés segítségével.

Búcsú a pazarló vilanykörtéktől 

Szeptember elsején részlegesen életbe lép a régi villanykörtéket betiltó uniós előírás: ettől az időponttól kezdve a boltok nem vásárolhatnak több százwattos égőt, a meglévő készleteiket azonban még eladhatják. Jövőre a 75, 2012-től a 40 és 25 wattos égőket is kivonják forgalomból, 2016-ra pedig teljesen eltűnnek a pazarló villanykörték.

Nehéz helyzetben a magyar megújuló energia 

A kormánynak el kell hárítania mindazokat a jogszabályi gátakat, amelyek jelenleg a megújuló energiák elterjedését gátolják, ezért meg kell küzdeni a fosszilis energiahordozókat támogató lobbikkal - hangzott el a Biomassza Termékpálya Szövetség által szakértők és újságírók részére szervezett tanácskozáson.

Gigantikus naperőműpark épült 

Felavatták csütörtökön az eddigi legnagyobb németországi naperőművet. A 160 millió eurós beruházás 15 ezer háztartás áramellátását biztosítja. A 162 hektár - több mint 210 labdarúgópálya - nagyságú telepen közel félmillió napelem alakítja át a fénysugárzás energiáját villamos energiává.

Magyarország megint lehetőségei mögött kullog 

Hazánk megújuló energiapolitikájában nem tükröződnek az Európai Unió célkitűzései, tétlenségünkkel, kihasználatlan napsugárzási adottságainkkal csökkentjük a fenntartható fejlődés megteremtésének esélyeit, mialatt az ország energetikai kiszolgáltatottsága változatlan marad. Pedig a megfelelően csapdába ejtett napfény kiaknázásával, a hazai besugárzási viszonyok mellett az éves energiatermelés tekintélyes hányadát lehetne a mai technológiákkal hasznosítani - hívja fel a figyelmet a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete (MTA MFA).

Magyarország oldhatja meg Szerbia energiaproblémáit 

Szerbia Magyarországon szeretne Oroszországból kapott földgázt tárolni, s erről csütörtökön Bécsben tárgyal a Srbijagas szerb, a Gazprom orosz állami gázvállalat, illetve az E.ON Hungária Zrt., Magyarország egyik vezető energiaszolgáltatója - jelentette be Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója. Az E.ON cáfol, de elismerte, hogy korábban voltak az ügyben tárgyalások.

Biogázban erősít Magyarország 

Megkezdte működését Magyarország harmadik legnagyobb biogáz üzeme a Pest megyei Dömsödön, az üzem évi 11 gigawatt óra energiát állít elő, ami mintegy 3.000 háztartás ellátásához elegendő mennyiséget jelent - közölte a beruházó ELMIB csoport.

Új szelek a szélenergia-piacon 

Levéllel fordult az Energia Klub a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumhoz, melyben a legfrissebb szeles rendelet méltatása mellett arra kérik a Minisztériumot, hogy a közelgő pályázat sikere érdekében néhány szempontot vegyenek figyelembe annak kiírásakor.  

Uniós hadüzenet a pazarlásnak 

Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.

A Szahara ment meg bennünket? 

Lassan formálódik a világ legnagyobb napenergia projektje: a Szaharában elhelyezett napkollektorok óriási telepe villamos energiát termelne Európa lakói számára. A beruházók a múlt héten megállapodást írtak alá, miszerint megkezdik a pénzügyi tervek kidolgozását. Az ellenzők szerint azonban Brüsszel csak a modern gyarmatosítás egy drága módját választotta.

Többet fizettünk az áramért, mégsem jár vissza minden 

Részben a krízisalapba, részben alapítványba kell befizetni négy áramszolgáltatónak azt a mintegy ötmilliárd forintot, amit eredetileg a fogyasztókhoz kellett volna visszajuttatniuk azért, mert magasabb árrést alkalmaztak a jogszabályban meghatározott mértéknél - derül ki a Magyar Energia Hivatal határozataiból.

Szennyvíziszapból termelnek olcsó áramot Mohácson 

Hőkezeléssel gázosítják, majd különféle technikák alkalmazásával villamos és hőenergiává alakítják át a mohácsi szennyvíztelepen keletkező iszapot, a tervek szerint már jövő márciustól - írta keddi számában az Új Dunántúli Napló.

20 ezer háztartás energiaszámlája csökken 

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium mintegy 20 ezer közép-magyarországi háztartásba juttat el egyenként két darab energiatakarékos izzót. A 40 ezer darab csúcsminőségű, 6 éves élettartamú égőt azok a rászoruló, 65 év feletti lakosok kapják, akiknek átlagos havi áramszámlája nem haladta meg az 5 ezer forintot 2009 első hónapjaiban.

Minek a Nabucco, amikor van napenergia is? 

A Greenpeace környezetvédő szervezet hevesen bírálta a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodás hétfői aláírását. "Okosabb lenne megújuló energiaforrásokba ruházni be, mert a szél és a nap nem bocsát ki széndioxidot és nem kerül semmibe, sem most, sem a jövőben"

Nagy lökést kapott a Nabucco 

A részt vevő országok vezetői hétfőn Ankarában aláírták a kormányközi megállapodást a Nabucco földgázvezetékről. Az ötven évre szóló egyezmény aláírói: Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország.

A 28 milliárd forintot ésszerűen is el lehetne küldeni 

Az Energia Klub július 3-i, két országos napilapban is megjelent közleménye után több, energiahatékonysággal és megújuló energiával foglalkozó szervezet, illetve cég is eljuttatta észrevételeit az egyesülethez. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy a legtöbb érdekelt elfogadhatatlannak és gazdaságilag károsnak tartja a kormány folyamatos ígérgetését a Zöld Beruházási Rendszer pályázatainak ügyében. Az éles kritikák mellett többen a kvótaeladásból befolyt 28,2 milliárd forint ésszerű felhasználására is javaslatot tettek.

Indul a magyar atomprojekt 

A Magyar Villamos Művek Társaságcsoport az Országgyűlés 2009. március 30-i határozatát követően - a cégcsoport legjelentősebb tagvállalatai, kiemelten a Paksi Atomerőmű Zrt. részvételével - 2009. július 8-án megalapította a Lévai Projektet a paksi atomerőmű bővítésének előkészítése érdekében.

A nagy dilemma: LCD vagy plazma? 

Tévévásárláskor az örökzöld kérdés: LCD vagy plazma? "A plazmák sokkal több áramot fogyasztanak!", hangzik el sokszor. De vajon ez igaz-e? A HWSW cikke ezt a kérdést igyekszik körbejárni. Elöljáróban annyit: nem igaz.

Még elérhető: 20 %-kal kevesebb fűtési energia 

Június 27-én, önkéntesek energetikai képzésével indul a Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezete és az Energia Klub kezdeményezése. Az összefogás célja, hogy segítse a szociálisan rászorulókat fűtési számláik csökkentésében, otthonaik komfortjának növelésében.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Mit okoz a magyar cégeknek a vörös-tengeri válság?

Mit okoz a magyar cégeknek a vörös-tengeri válság? 

A november óta a Vörös-tengeren zajló, konténerszállító hajók elleni támadások komolyan megzavarták a világ egyik legforgalmasabb kereskedelmi útvonalát.

Pénzszerzés

Mi most a legnépszerűbb befektetés a magyaroknál?

Mi most a legnépszerűbb befektetés a magyaroknál?  

A befektetési alapokban kezelt vagyon 2,9 százalékkal, 445 milliárd forinttal nőtt márciusban.

Adózás

Fontos határidő jár le: ne felejtsen el fizetni!

Fontos határidő jár le: ne felejtsen el fizetni! 

Vészesen fogy az idő, ezt a befizetést nem szabad elfelejteni.

Cégblog

Az Aldi is elárulta, mennyiért keresnek dolgozókat a nyárra

Az Aldi is elárulta, mennyiért keresnek dolgozókat a nyárra  

A vállalat mintegy 100 szezonális új munkavállalót keres a turisztikai régiókban, a kezdőbér több mint bruttó 550 000 forint.

Klímablog

Zöldül a Wizz Air

Zöldül a Wizz Air 

A Wizz Air az évtized végére járatainak 10 százalékát tervezi üzemeltetni fenntartható repülőgép-üzemanyaggal.

Társadalom

Betörtek a genderek a Visegrádi Négyek közé

Betörtek a genderek a Visegrádi Négyek közé 

Már a közeljövőben a házastársakhoz hasonló jogokkal rendelkeznek az azonos nemű párok Csehországban.

Infokom

Meglepő találmányok a NASA-tól, amelyeket ma már mindannyian használunk

Meglepő találmányok a NASA-tól, amelyeket ma már mindannyian használunk  

Morzsaporszívó, babatápszer, láthatatlan fogszabályzó. Ma már hétköznapinak számító eszközök, melyekről nem is gondolnánk, hogy a világ legnagyobb űrügynöksége, a NASA áll kifejlesztésük mögött. A National Geographic összegyűjtött 10 olyan forradalmi találmányt, melyet a kezdetekben az űrkutatásban használtak, de később gyökeresen alakították át az emberek életét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo