A bankadó után jöhet az energiaadó

"Zöld költségvetésekre" van szükség az Európai Unió tagállamaiban, azaz olyan büdzsékre, amelyek a környezetvédelem szempontjait is a mostaninál jobban érvényesítik - mondta Walter Deffaa, az Európai Bizottság adóügyi főigazgatója pénteken Budapesten, az "Új logika a gazdaságban" című konferencia sajtótájékoztatóján.

A főigazgató aláhúzta: az uniós államháztartások jelenlegi gondjai közepette a büdzsék bevételi és kiadásai oldalait is át kellene nézni amiatt, hogy a környezetvédelem érdekeit sértő, azokat torzító kedvezményeket meg lehessen szüntetni. Felvette: a környezetvédelmi szempontok miatt szükség lenne egy átfogó energiaadóra az unióban.

A főigazgató elmondta: az energiák felhasználására már létezik uniós direktíva, azonban ezzel az irányelvvel az a gond, hogy csak az energia mennyiségét adóztatná meg, az energia minőségére nem fordít figyelmet. Rámutatott: vannak olyan üzemanyagfajták, amelyeket túladóztatnak, más üzemanyagokra viszont egyáltalán nem vetnek ki semmilyen adót. Véleménye szerint az energiára vonatkozó uniós direktívát át kell dolgozni, mégpedig úgy, hogy az esetleges adóztatásnál szempont legyen az energia minősége, és a felhasználás során kibocsátott szén-dioxid mennyisége.

Takarékosságot is lehet ösztönözni 

Anselm Görres, a Német Zöld Költségvetés Szövetség elnöke szerint a német kormány napjainkban fontosnak tartja, hogy az energiafelhasználás megadóztatásával, annak különböző mértékével ösztönözni lehet a takarékos energiafelhasználást.

Szó van arról is, hogy egyes jelentős energiafelhasználó ágazatokat a mostaninál jobban megterhelnek adókkal, így napirenden van a légiközlekedés, a tehergépjárművek jelentősebb megadóztatása, mert ezek a közlekedési ágazatok nagymennyiségű üzemanyagot használnak fel, emellett a szénipar is kevesebb támogatásban részesülne a jövőben - elemezte a  német szakember. Egy kérdésre Walter Deffaa kiemelte: az energiafajták megadóztatásánál arra is figyelni kell, hogy az Európai Unió hosszabb távon ne kerüljön hátrányba a versenytársaival szemben a világgazdasági versenyben.

Lukács András, a konferencia rendezésében szerepet vállaló Levegő Munkacsoport elnöke szerint a magyar uniós elnökség ideje alatt  már szóba kerülnek a 2014-2020 közötti uniós költségvetési ciklus kérdései. A magyar kormánynak arra is ügyelnie kell majd, hogy az uniós büdzsé kidolgozásnak kezdeti szakaszában is érvényesíteni kell a környezetvédelmi szempontokat.

Zöld áram a fekete kontinensről
Indul a Desertec elnevezésű kezdeményezés, amelynek célja, hogy az évszázad közepére Észak-Afrikában termelt árammal fedezze Európa az áramszükségletének 15 százalékát. Az első lépés egy erőműpark felépítése a marokkói sivatagban - írta pénteken a Handelsblatt. A német üzleti lapnak Paul van Son, a Desertec vezetője elmondta: Marokkóban egy több technológiát alkalmazó létesítményt terveznek, amely szél- és napenergiával termel majd áramot.
Jelenleg alkalmas helyszínt keresnek az erőműparknak, amelynek kapacitása 500-1000 megawatt között lesz, így nagyjából egy széntüzelésű erőmű termelésének megfelelő mennyiségű áramot állít elő. A környezetbarát technológiával termelt sivatagi áram a Marokkó és Spanyolország közötti vezetéken érkezhet Európába. A kísérleti projekt célja az, hogy igazolja a Desertec életképességét.
A kezdeményezés tavaly indult, 17 német társaság, köztük az E.ON energiakonszern és a Münchner Rück viszontbiztosító részvételével. A közös alapítású társaság elképzelése szerint 2050-ben megújuló forrásokat felhasználó észak-afrikai erőművek fedezik majd az európai áramszükséglet 15 százalékát, és termelnek a helyi piacra is. Paul van Son szerint a vízióból 2012-re lehetnek konkrét tervek. Az óriásprojekt technológiai oldala biztosított, a környezetbarát áramtermelés költségei pedig a következő 10 évben várhatóan 50 százalékkal csökkennek, miközben a kőolaj ára emelkedik.
A nagyobb kihívás a beruházáshoz kedvező környezet kialakítása, az európai és az észak-afrikai kultúra és érdekek egyeztetése, a két térség közti áramszállító infrastruktúra kiépítése és az észak-afrikai országok meggyőzése a Desertec hasznosságáról. "Számos államban szabadulni akarnak az olaj- és földgázfüggőségből. Tunézia, Líbia, Egyiptom, Algéria vagy éppen Marokkó mind-mind érdeklődik a kezdeményezés iránt" - mondta a szakember.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo