A Gazprom orosz állami gázkonszern felajánlotta az RWE-nek, hogy lépjen be a Nabucco vetélytársának számító Déli Áramlat gázvezeték kiépítésére alakult konzorciumba - közölte a német vállalat kedden. Az orosz kormány névtelenül nyilatkozó magas rangú tisztviselője a Kommerszantnak kifejtette, hogy a Déli Áramlat nemzetközi vállalkozás, és minél többen vesznek részt benne, annál kevésbé lesz már érdekes a felhasználóknak a Nabucco. A Gazprom már tárgyalt a Nabucco-projekt összes résztvevőjével, utolsóként a németekkel, hogy felmérje a helyzetet a transzeurópai konzorciumon belül. A magyar Mol, az osztrák OMV, a török Botas, a bolgár Bulgargaz és a román Transgas nyíltan nem támogatja a Déli Áramlatot, de mindegyikkel bizonyos megállapodások születtek, miszerint nem zavarják, mi több, segítséget nyújtanak az eredetileg orosz-olasz együttműködésben indult projektnek - mondta.
Az RWE jelentőségét az adja, hogy éppen a németek a legaktívabbak a Nabuccóba táplálandó gáz megszerzésében. Az RWE azonban nemrégiben megállapodást kötött Türkmenisztánnal a gázszállításokról, Törökország pedig Azerbajdzsánnal. Felélénkültek a tárgyalások Iránnal és Irakkal is, s Törökország 4 milliárd dolláros beruházást ígért Iránnak a következő négy évre.
Egyesülés lesz a vége?
Ebben a helyzetben Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök érzi, hogy a Nabucco lendületet vett, ezért bármilyen módszerrel megpróbál keresztbe tenni a projektnek - véli Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis nevű amerikai tanácsadó cég igazgatója.
Ha az RWE kiszáll a Nabuccóból, és belép a Déli Áramlatba, az meggyengíti vagy akár halálra is ítéli a projektet - mondta Graham Freedman, a Wood Mackenzie nemzetközi tanácsadó cég londoni irodájának szakértője, aki egyetért Korcsemkinnel abban, hogy a Gazprom a gázkitermelésben való részvételt ajánlhatja fel az RWE-nek. Emellett a Nabucco fölötti győzelemért Putyin komoly árengedményeket is adhat.
Európai szakértők szerint a két projekt végül egybeolvad, ugyanis útvonaluk gyakorlatilag egybeesik, és ugyanazon országok a fogyasztói célpontok. Jelenleg minden arra mutat, hogy a helyzet túlkínálatot eredményezne az európai gázpiacon, ezért a Nabucco és a Déli Áramlat részvényeseinek érdemes lenne megállapodniuk egy gázvezeték kiépítésében mindenki számára előnyös feltételek mellett.
Az Európai Unió kitart a Nabucco mellett. Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse közölte, hogy megérti a Gazpromot, hiszen a gázexport hatalmas bevételt jelent az orosz költségvetésnek, és az "oroszok lehetőség szerint versenytársak nélkül dolgoznának". A biztosnak azonban meggyőződése, hogy a Nabucco építésére létrehozott konzorciumot nem tudják szétforgácsolni az oroszok.