HR Portal cikkei
HR Portal cikkei
Minden ötödik álláshirdetés törvénytelen
Hazánkban minden ötödik álláshirdetés diszkriminatív, amely a jogi hézagoknak, szabályozatlan kiválasztásnak köszönhető és akkor még nem beszéltünk a tájékozatlan munkáltatókról, alacsony munkakultúráról, az "intellektuális diszkriminációról" és a felelőtlen állásportálokról. Csehországban nem nézik tétlenül a jogtalan munkapiaci szelekciót, megalkották a méltányos munkaerő-toborzás "kézikönyvét", nálunk azonban még várat magára egy ilyen kezdeményezés.
"Tőlem ezért nem kapsz munkát" - a szakértő szerint
"12 embernek adhatnék munkát havi 248 720 forint nettó fizetéssel, de nem adok. Elmondom miért." - így kezdődik az a tabukat ledöntő, több százezer ember által olvasott, jelenleg 79 ezer embernek tetsző blog, amely a vállalkozók dilemmájára és a Munka törvénykönyvnek legújabb változásai által gerjesztett vita értelmetlenségére kívánta felhívni a figyelmet. A HR Portal utánajárt, jogszerűek és helytállóak-e a bejegyzésben szereplő állítások.
Hogyan működik a cégutódlás?
Azoknak a cégvezetőknek, cégtulajdonosoknak a vezetői életérzésével és vezetési stílusával foglalkozunk, akik a saját ötletükre építve céget alapítottak a rendszerváltáskor, illetve valamikor a 90-es években. Cégutódlással foglalkozó interim menedzsment projektek során szerzett tapasztalataimat osztom meg a következőkben.
Motiváció: mindenki mást igényel
Lehet egyáltalán kisebb ráfordítással motiválni a dolgozókat? - felettébb tervezgetős, művelt és ravasz vezető, akinek megy. Nem árt egyenként ismernie a dolgozókat: például erősebben húzza az igát a szegény pára, mint az, akinek, mindene megvan. Közmegegyezés szerint a HR-es feladata kipuhatolni, ki milyen szóra hallgat, aztán gyárthatja az egyénre szabott motivációs terveket.
Kikészítik a munkahelyen? Íme pár tipp!
Fontos prezentáció a vezetőség előtt, mindjárt letelik a határidő, de még semmi nincs kész, sürgősen elő kellene rukkolni egy jó ötlettel: ismerős helyzet? Életünk során számos kihívással kell szembenéznünk és megküzdenünk. A stresszes helyzetek ugyan megváltoztak, de az emberi szervezet stresszre adott válaszai ugyanazok maradtak, mint őseinknek, akik az őket üldöző mamutok elől menekültek.
Karrierváltás: hogyan csináljuk?
Ahelyett, hogy időnket olyan dolgokra vesztegetnénk, amelyek nem okoznak valódi örömet, ismerjük fel a bennünk lévő potenciált és a saját életünk alakításában játszott szerepünket. Ezután válasszuk ki és valósítsuk meg az értékeinkhez, motivációinkhoz és hitünkhöz legközelebb állót - vallja Kránitz Éva karrier-tanácsadó és coach, akivel karrierváltásról, önmegvalósításról beszélgetett a HR Portal.
Mitől félnek ennyire a cégvezetők?
Noha a dolgozók szerint is az egyik legfontosabb vezetői erény a jó kommunikációs készség, vezetőinket sokszor a játszmázás, konfliktuskerülés, az asszertivitás hiánya jellemzi. A válság tovább rontott a helyzeten, hiszen a stratégiaalkotás, tűzoltás több energiát emészt fel, így a dolgozókra még kevesebb idő jut. A konfliktusokat nyíltan vállaló Y generáció megjelenése pedig nem állítja könnyű helyzet elé a mai döntéshozókat
Etika és a cégek: hogyan működik a valóságban?
A vállalatok sokat foglalkoznak az etikával, rengeteg pénzt költenek különböző kódexek megírására, illetve azokat drágán alkalmazott tanácsadókkal még auditáltatják is. Hiába szerepelnek azonban az értékek a falon, ha a betartásukra senki nem ügyel. A KPMG-BME Akadémia azért szervez "Etikai bátorság a menedzsmentben" címmel programot, hogy rávilágítson arra a felelősségre, amely a felső vezetést terheli ebben a kérdésben.
Milyen a jó főnök?
Az állásváltók számára az objektív tulajdonságok számítanak igazán fontosnak leendő főnökükkel szemben - jelenthetjük ki a profession.hu állásportál nem reprezentatív kutatásának eredményei alapján, amely annak járt utána, milyen az ideális főnök, milyen elvárásai vannak a portál látogatóinak vele szemben.
Megengedhetők az érzelmek a munkahelyen?
A vállalatoknál általános vélekedés, hogy mivel a pénz mozgatja az üzleti világot, az arról való döntéseknek racionalitáson kell nyugodniuk, ott érzelmeknek nincs helye. Pedig tudósok megállapították, érzelmeink meghatározzák gondolkodásunkat, sőt, egyes kutatók azt állítják, hogy befolyásolják racionális döntéseinket.
Kismamák és a munka: min kellene változtatni?
A Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon (FBN-H) egyesület szerint érdemes lenne a visszatérő anyukák foglalkoztatását kiemelt járulékkedvezményekkel is elősegíteni, jelenleg ugyanis a törvény nem támogatja a GYES-en lévő kismamák munkavégzését semmilyen formában. Pedig egy jó szabályozás mind a cégeknek, mind az anyukáknak megoldást jelenthetne.
Álláskeresés: mire számíthatunk?
Nem várható a közeljövőben jelentős javulás az álláspiacon, a cégek ugyanis nem azokat keresik, akik munka nélkül vannak. A helyzetet rontja, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben nem tud fejlődni a hazai kkv szektor, az autóipari gyártás bővítésén kívül pedig nincsenek beruházások - mondta a HR Portalnak Csordás Botond, a Job Kft. ügyvezető partnere.
Milyen betegségekkel jár az éjszakai munka?
Milyen munkavédelmi kockázatokkal jár az éjszaki munka? Tényleg igaz annak a kutatásnak az eredménye, miszerint a váltott műszak csökkenti a munkavégzés hatékonyságát, a teljesítményt, növeli a balesetek előfordulási valószínűségét és hosszú távon testileg és lelkileg is tönkreteszi az embert? Erről kérdezte a HR Portál Dr. Nagy-László Nórát, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi programvezetőjét és egy érintettet.
Nem mindig hátrány az ősz haj
Kevés cégnél szeretnek idősebb munkavállalókat foglalkoztatni, pedig ennek a korosztálynak is megvannak az előnyei. Miközben ezek az emberek sokszor mellőzöttek a munkaerőpiacon, folyamatosan arról hallani, hogy ki akarják tolni a nyugdíjkorhatárt. Szakemberek szerint más megoldás is elképzelhető.
Apai szemmel: munka és család
A modern magyar férfi keresi újbóli önmagát, hiszen egyszerre kell a munkahelyi és az otthoni elvárásoknak is megfelelnie. Ennek a kettős szerepnek nem olyan könnyű eleget tenni, de nem is lehetetlen. Három apuka példája bizonyítja ezt, akikkel a gyermekvállalás és munka összeegyeztethetőségének nehézségeiről, a férfi és női szerepekről, a család jelentőségéről beszélgettünk.
Hogyan lehet egészségesebb a munkahelyünk?
Egy munkahelyi egészségfejlesztési terv célja, hogy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb emberek dolgozzanak egy empatikus légkörű, korszerű munkahelyen. A megfelelő fizikális állapot, mentális és lelki kiegyensúlyozottság eredményeként már rövid távon elkerülhető a tartós stressz, így csökkenhet a pszichoszomatikus megbetegedések száma.
Pletyka a munkahelyen: árt, vagy nem?
Bármilyen körülmények, szervezeti működésmódok és értékek mentén szerveznek egy vállalatot, a dolgozók nem tudják megállni, hogy ne kommunikáljanak. A vezetőknek meg kellene tanulniuk a pletyka kezelését, felhasználását, mert esélytelen annak elfojtása. A pletyka az egyik legősibb kommunikációs eszköze az embernek, aki pedig tagadja ezt, az a fokozott jelenlétére hívja fel a figyelmet - mondta portálunknak Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus, pletykakutató.
Így pihennek a HR-esek
Manapság nem tulajdonítunk túl nagy jelentőséget annak, miként töltjük el szabadidőnket, amiből egyre kevesebb jut. Sőt, "divat" mindent a munkának alárendelni, bár sokszor nem önszántunkból tesszük ezt, hanem a társadalom nyomására. Csíkszentmihályi Mihály magyar származású pszichológus kutatásai során rájött, hogy a boldogság kulcsa a hobbiban rejlik. Érdekes hobbikat űző HR-esekkel beszélgettünk.
Kutya az irodában: A boldog munkahely titka?
Az állatok társasága jó hatással van a közérzetre, csökkenti a stresszt, a róluk való gondoskodás közösségformáló erővel bír, így munkahelyi jelenlétük növelheti a dolgozók elégedettségét és teljesítményét. A munkahelyi állattartás előnyeit egyre inkább elfogadja a köztudat, ennek intézményi feltételei viszont még gyerekcipőben járnak hazánkban. Ahhoz, hogy a közös munka mindenki számára öröm legyen, több feltételnek is teljesülnie kell.
Milyen az angol-magyar keveréknyelv?
Hosszú utat tett meg az angol szakmai nyelv addig a pontig, míg az anyanyelvi műveltség szintjének jelzőjévé vált a használata. Mostanra az ellenkezőjére fordult a folyamat: minél több keverék-szót mond ki valaki, annál előnytelenebb képet fest a műveltségéről. Pedig vannak kifejezések, amelyek alig fordíthatóak, a magyar változatuk többlettartalom nélküli és még félre is viszi a beszélgetést. Ráadásul vannak bizonyos szakterületek, ahol mire elkészül a szabatos fordítás, már nem is használják az adott terméket.
Rohanás az élete? Ideje váltani!
Nyugodt, kiegyensúlyozott és tartalmas életre vágyik az ember, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a globális ellenreakció, amely felgyorsult kultúránk ellen jött létre és amelyet a lassú élet mozgalomként (SlowLife) emlegetnek. Bár a mozgalmat egy csiga jelképezi, a lelassulást nem szó szerint kell értelmezni. Éppúgy szól a hagyományőrzésről, mint a városfejlesztés helyi megoldásairól, a szabad szellemben történő gyereknevelésről, vagy épp a munka és magánélet közötti egyensúly eléréséről.
Kirúgás után: Önnek segített a munkahelye?
Egy kevésbé sikeres, ám annál drágább outplacement program után döntött úgy a DHL Supply Chain, hogy más módszerrel segít azoknak a munkatársaknak, akiket el kell bocsátania. Tavaly decemberben gazdasági okok miatt mintegy 34 dolgozót voltak kénytelenek elküldeni, nekik mentorok adtak pszichológiai és technikai támogatást. A kísérleti jelleggel induló projekttel nemcsak Zajkás Gergely HR igazgató volt elégedett, hanem az érintettek is, hiszen közülük sokan azóta újra dolgoznak.
Mivel kedveskedjünk az új munkatársnak?
Ha egy új munkatárs úgy érzi, nem kap megfelelő támogatást a beilleszkedésben, elbizonytalanodhat, és hamar búcsút inthet a cégnek. Számos helyen csak az anyagi szempontok és a szakmai kibontakozás biztosítására helyeznek hangsúlyt, holott legalább ennyire fontos, hogy az új dolgozó megismerje a cég működési sajátosságait és kapcsolatrendszerét, hiszen ezek szolgálhatnak hosszú távon biztos alapul számára.
Megoldás a munkanélküliségre?
A vidéki munkanélküliséget sem a piaci, sem az állami, önkormányzati szféra nem tudta orvosolni, ezért a kisebb falvak folyamatosan szegényednek. Az egyik legnagyobb gond, hogy az itt élők jó része hosszú ideje nem dolgozik, munkavégző képességük megkopott, és nincsenek munkára kész állapotban. A helyi kezdeményezésű gazdaságfejlesztő programok, szövetkezeti munkák megoldást jelenthetnek, ezt bizonyítja néhány település példája is.
Indokolni kell, de a lojalitástól is függ az elbocsátás
Ismét indokolni kell a kormány- és köztisztviselők felmentését, de méltatlanságra és bizalomvesztésre hivatkozva is meneszthetők lesznek. A közszférában tovább folytatódó leépítések leginkább az alacsony költségvetésű oktatási intézmények számára jelenthetnek nagy anyagi terhet, a táppénz, a keresőképtelenség és az ezáltal bennragadt szabadságok miatt.
Mennyit ér a külföldi ösztöndíj az álláspiacon?
Az Erasmus hallgatók rövidebb idő alatt találnak állást, a munka megkezdése után pedig könnyebben veszik a kihívásokat - mutatta ki egy európai szintű tanulmány. A HR szakember szerint viszont a külföldi tapasztalat még nem minden, és akad olyan cég, amely akár hátránynak is tekintheti. A HR Portál cikkéből az is kiderül, mit gondolnak a külföldön eltöltött idő tanulságairól, és a szakmai fejlődés lehetőségeiről az egykori Erasmus ösztöndíjasok.
Íme, a legnagyobb emailes bakik a munkahelyen!
Egy felmérés szerint az alkalmazottak munkaidejük 70-80 százalékát töltik csak munkavégzéssel, a többit másra fordítják, a többi között e-mailezésre. Ilyenkor az egyik leggyakrabban elkövetett hibájuk, hogy megnyomják a küldés mindenkinek gombot, miközben privát üzenetet küldenek. A HR Portál számba vette, milyen bakikat vétenek leginkább a dolgozók, és mire kell odafigyelni az e-mailezés sorá
Elégedett nem lehet senki
A vezetői karizmáról végzett nemzetközi kutatásról tartott előadást a közelmúltban Deiric McCann. Az ír menedzsment guru egy éve kutatja már ezt a témát, nemrég publikált egy könyvet is Leadership Charisma címmel, ami az Amazon bestsellere lett. Portálunk arról faggatta a szakembert, miért van szükség karizmával rendelkező vezetőkre, s milyenek a magyar menedzserek.
Milyen egy kultúraváltó projekt?
A kultúramérő eszközök segítenek, hogy konkrét jelenségekről és ne csak homályos fogalmakról lehessen beszélni egy kultúraváltó projekt kapcsán. A pontos mérést persze föl kell tölteni tartalommal, de ehhez is szükség van olyan alapra, ahonnan elindulhat a közös gondolkodás. A fejlesztés akkor épülhet föl, ha a vezetők és a fejlesztők megértik egymás céljait. Ebben segít a Szervezeti Kultúra Leltár 12 dimenziója.
Álláskeresés: már megint nem válaszoltak!
A HR-esek kommunikációs stílusa sokat jelent az elbocsátások idején. Mégis sok álláskereső találkozott már azzal, hogy hiába pályázott meg egy állást, küldte el pályázati anyagát, a HR-es válaszra sem méltatta. Olyan is előfordul, hogy az utolsó körös interjú eredményéről sem értesítik az álláskeresőt, sőt akad arra is példa, hogy maga a HR-es felkészületlen az interjú előtt. Mi az oka, hogy a munkaerő-közvetítők nem jeleznek vissza?
A munkamánia veszélyei
Egyre többen döntenek a függetlenség, karrier mellett, ami miatt nem létesítenek tartós párkapcsolatot, vagy ha mégis, valami miatt a munkába menekülnek, kapcsolataikat elhanyagolják. Terjed a munkamánia és vele a (társas) magány. A magányos menedzserek számára pedig már működnek exkluzív társkeresők is.
Hogyan gondoskodnak a cégek elbocsátott dolgozóikról?
A HR Portal összeállítást készített azokról a vállalatokról, amelyek az elmúlt időszakban csoportos létszámleépítést jelentettek be és/vagy hajtottak végre. Az összeállítás készítői arra voltak kíváncsiak, milyen intézkedésekkel segítik az elbocsátottakat, gondoskodnak-e a dolgozók jövőjéről. Érdekes eredményre jutottak: hét cégből hat részletes programot dolgozott ki a leépítésben résztvevők számára.
Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?
Jelenlegi nyugdíjrendszerünk nem biztosít kellő rugalmasságot, pedig a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek a rugalmas nyugdíjba vonulási formák. A szakszervezetek szerint a nyugdíjba vonulást a szolgálati időnek kellene meghatároznia, nem a korhatárnak, emellett az egészségi állapot és a munkaköri sajátosságok is számítanak. De hány éves korunkig vagyunk hadrafoghatóak? Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?
Rugalmasabb nyugdíj kellene?
Jelenlegi nyugdíjrendszerünk nem biztosít kellő rugalmasságot, pedig a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek a rugalmas nyugdíjba vonulási formák. A szakszervezetek szerint a nyugdíjba vonulást a szolgálati időnek kellene meghatároznia, nem a korhatárnak, emellett az egészségi állapot és a munkaköri sajátosságok is számítanak. De hány éves korunkig vagyunk hadrafoghatóak? Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?
Hogyan lepleződnek le a zsebre dolgozók?
Januártól megbízhatósági vizsgálaton kell részt venniük a hivatásos állományúaknak, amely során titkosszolgálati módszereket is alkalmazhatnak, hogy a korrupt dolgozót leleplezzék. A szakszervezetek és a jogászok tiltakoznak, úgy látják, ezek az ellenőrzések egy sor alkotmányos problémát vetnek fel. A Transparency International Magyarország ügyvezetője szerint pedig éppen a leginkább korrupció sújtotta területeken nincs ellenőrzés. Hazánkban ugyanis nem a rendőrség, hanem az egészségügy a leginkább korrupcióval fertőzött terület.
Táppénz: mikor melyik ellátás jár?
A magyar egészségbiztosítás megkülönböztet pénzbeli és szolgáltatásbeli ellátásokat, attól függően, hogy ki-milyen biztosítási csomaggal rendelkezik. Ezen csomagoknak a tartalmát szinte évente felülírja a gazdasági helyzet, illetve az erre reagáló, politikai döntés. A HR Portal összegyűjtötte a legújabb, 2011-es állapotot is, hogy a HR-esek informálni tudják a hozzájuk forduló, bajba került munkavállalókat.
Mihez kezdjen egy kisgyermekes anyuka?
Elfogadó vállalat, rugalmas foglalkoztatás, kölcsönös érdekegyeztetés, folyamatos kommunikáció, példamutató, támogató felsővezetés, kismamák/kispapák fejlesztése, kooperáló támogató családi háttér, és nem utolsó sorban a férjeket is támogató családbarát munkahely szükséges a kisgyerekesek foglalkoztatásához - hangzott el egy nőnapi konferencián.
Rólad milyen kép alakult ki a munkahelyeden?
Lejárt a munkaerőpiacon az élethosszig tartó állások ideje és a nyugdíjig tartó munka. A karrierváltás és annak tudatos irányítása egyre inkább terjed, amelynek eszköze a personal branding, vagyis az énmárka. Sokan nem foglalkoznak az önmenedzseléssel, pedig minden cselekedetünkkel, megnyilvánulásunkkal üzenetet küldünk a külvilágba, azok alapján ítélnek meg minket - figyelmeztet Dr. Juhos Andrea karrier-tanácsadó, coach.
Egyre inkább kiborulnak a nyugati munkavállalók
Az angol és német nyelvterület sajtóját szemlézve úgy tűnik, a HR-esek egyik legfontosabb feladata a stressz kezelése. Az USA vállalatai az öngondoskodás támogatásán és az egészségügyi reform kommunikálásán dolgoznak.
Miért nehezebb a nőnek?
Világszerte probléma a munka és a magánélet összeegyeztetése, a szerepkonfliktus vesztese pedig legtöbbször a nő. Őt furdalja a lelkiismeret és őt támadják, ha visszatér dolgozni a gyerek hároméves kora előtt, ahogy önmegvalósító világunk lesajnáló magatartását is neki kell állnia, ha lemond karrierjéről, vagy szünetelteti azt. Megnéztük, a kiemelkedő akadémikus hölgyeknek miként sikerült megélniük szerepeiket és egy olyan közegben érvényesülniük, ahol kevés a nő.
Felkészületlenek a változásokra a magyar cégvezetők
A változás az egyetlen dolog, ami állandó. A magyar cégvezetők többsége azonban nem a kihívással, hanem a krízissel, az anyagi veszteséggel azonosítja. Azt is belátják azonban, hogy nincsenek felkészülve rá, ugyanakkor "házon belül", saját erőből kezelik. Szakértő segítségét többnyire csak akkor kérik, ha egyszer már alaposan megütötték a bokájukat.
Rácsodálkozni mások problémáira
Ha egy vezető kilép a komfortzónájából, kiszélesedik látásmódja és ha ehhez még tudást, kapcsolatokat és inspirációt is szerez, képes lesz arra, hogy változtatásokat vigyen véghez a cégen belül és kívül. Mindez egy olyan program keretein belül zajlik, amelybe éppúgy bekerülhet egy zenész, ahogy egy börtönigazgató vagy egy lelkész is - a HR Portált Svékus Márton, a Common Purpose Magyarország Egyesület ügyvezető igazgatója avatta be vezetőképző programjukba.
Humánus elbocsátás: a magyarok nem vevők rá
Bár az outplacement megrendelések száma visszaesett a válságban, a HR-esek sokkal felelősebb hozzáállást mutatnak az elbocsátások során. Ugyanakkor míg egy multi kultúrájához hozzátartozik a gondoskodó elbocsátás, magyar tulajdonú cégeknek szinte lehetetlen eladni ezt a szolgáltatást. Pedig a munkaadók többsége nem tudja jól menedzselni a leépítéseket, miközben a dolgozók a munkaerőpiac működésével nincsenek tisztában.
Kevés a tanulni vágyó magyar
Több sebből is vérzik a hazai felnőttképzés. Egyrészt a magyar lakosság lemaradást mutat e tekintetben, másfelől ma bárki indíthat felnőttképzési vállalkozást szakmai kompetenciájának vizsgálata nélkül. A vállalkozásoknak se szeri, se száma, ha pedig egy cég akkreditált, akkor bármely további tanfolyamot, tréninget szakmai kontroll nélkül hirdethet.
Nem szeret munkaerőt kölcsönözni a magyar
Létszámleépítést generál a kölcsönzési szektorban, hogy 2011-től a munkaerő-kölcsönző cégeknek is rehabilitációs hozzájárulást kell fizetniük, az uniós irányelv átvétele pedig további bizonytalansági tényező - vélekedik Dénes Rajmund, az újonnan alakult Magyar Munkaerő Kölcsönzők Szövetsége kommunikációs alelnöke. A szövetség célja az eddigieknél hatékonyabb, teljes szférát átfogó érdekvédelem és az atipikus foglalkoztatás bővítése.
Nemcsak a milliárdosnak jön jól az interim
A milliárdos gyáros utazik, szórakozik, közben biztos kezekben tudja cége irányítását. A magyar valóság teljesen más, de ha a gazdasági helyzet úgy kívánja, a kis- és középvállalkozásoknak is megéri interim menedzsert alkalmazni, aki jön, meggyőz, átalakít és továbbáll.
Mérnökként és informatikusként a legkönnyebb állást találni
Nem számolnak jelentős változással a keresett szakmákban 2011-ben sem a személyzeti tanácsadók. Az álláspiac sztárjai ebben az évben is a mérnökök és az informatikusok lesznek. Sok új álláshely várható a nemzetközi ügyféltámogató központokban is. Állástalan ex-vezetőként azonban továbbra is nehéz lesz az állásszerzés.
Milyen a jó vezérigazgató?
Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie az ideális vezérigazgatónak? Legyen karizmatikus, jó vezető, rendelkezzen releváns iparági tapasztalattal, legyen víziója, és kulturális szempontból is passzoljon a céghez? Ez részben igaz. Ezek szükségesek és könnyen elkápráztathatják a döntéshozókat, pedig nem jelentenek garanciát a jövőbeli sikerre.