Cégblog
Pályázható az Employer Branding Award 2019!
A Magyar Public Relations Szövetség (MPRSZ) Employer Branding Tagozata - a munkáltatói márkaépítés hazai intézményi formálója - ötödik alkalommal hirdeti meg az Employer Branding Awardot.
Richter-vezér: ellenszélben haladunk
Nehéz időszakon van túl a Richter Gedeon Nyrt. A cég életében nem sűrűn fordul elő, hogy egyszerre több fronton is akadályokba ütközik. Most ez történt, egy készítményükkel kapcsolatos uniós vizsgálat, illetve a gyógyszerek egyedi azonosításának bevezetése nagy nyomást helyezett az eredményességükre. A cég ennek ellenére sikeres harmadik negyedéves eredményekről számolt be a közelmúltban, és rövid és középtávon is bíztatóak a növekedési kilátások. Orbán Gáborral, a Richter vezérigazgatójával beszélgettünk.
Idén is lehet pályázni az Magyar Innovációs Nagydíjra
Február 12-ig lehet jelentkezni.
Drágulnak a szerencsejátékok
A Luxor, a Joker, a Kenó és a Puttó játékok árai változnak.
Jóléti alapok: parkolópályán az MNB-terv
Az MNB az önkéntes pénztárakból jóléti alapokat állítana fel, de a kormány addig nem tárgyal erről, amíg része az elképzelésnek a tagság kötelezővé tétele.
Behajthatatlan követelése van a cégnek? Erről jó, ha tud
Az áfatörvény 2020. január 1-jétől Magyarországon is lehetőséget biztosít a véglegesen behajthatatlanná váló követelések adóalapjának utólagos csökkentésére. Főszabály szerint a hatályba lépés után teljesülő ügyletek esetében alkalmazható, de a 2015. december 31. - 2020. január 1. közötti ügyletekre is lehet kérvényezni.
Közelít a recesszió? Már bizonytalannak látjuk a jövőt
A gazdasági elemzők jó része a gazdaság globális lassulását jósolja idén. Magyarországon a hiteltartozások és a számlák kifizetése kevésbé jelent kockázatot, mint az EU nagy részén - derült ki egy friss felmérésből.
Nem zökkenőmentesek az idei bértárgyalások
Nehezebben haladnak a bértárgyalások idén, mint az előző években. Míg a munkáltatók óvatosabbak lettek, tartva egy gazdasági visszaeséstől, a szakszervezetek lényegesen nagyobb béremelést tartanak indokoltnak. Emiatt van, ahol elakadt a párbeszéd. Megnéztük az egyes ágazatokban, hol tartanak a béregyeztetések.
Újabb nyomot hagyott az autóipar gyengülése
A globális autóipari termeléscsökkenés miatt romlott tavaly a német Robert Bosch GmbH autóipari alkatrész és berendezés beszállító vállalat eredménye.
Mennyit keres most egy fizikai munkás?
2019 utolsó negyedévben 1203 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből. Ez 21 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 993 forintos szintet. A felsőbb kategóriákban eközben továbbra is egy számjegyű a bérnövekedés üteme: a BDO Magyarország több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2018 negyedik negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt – ez nagyjából megegyezik az egy évvel korábban mért 7,1 százalékkal.
Még 24 százalék inflálódás után sem olcsó a budapesti bérlet
Sok éve nem emelték Budapesten a tömegközlekedési árakat, ami jó a fogyasztóknak. Azt azonban még így sem lehet mondani, hogy alacsonyak lennének a tarifák a fizetésekhez képest. Új, 16 európai fővárosra kiterjedő adatgyűjtésünk szerint a budapesti bérlet a negyedik legdrágább. A jegyek pedig még mindig özönvíz előtti mintát követnek.
4+1 trend, ami idén jöhet a fizikai munkaerőpiacon
HR szempontból talán az elmúlt évtized legizgalmasabb időszaka várható. A Work Force Kft. hazai elemzése és külföldi kitekintése azt vetíti előre, hogy 2020-ban felértékelődik a munkaerő kölcsönzés, nehezebben lesznek tervezhetők a létszámigények, és a szakmunkások megtartása fontosabb, mint valaha.
Generációváltás: apa és gyermeke miért ne tudna együtt dolgozni?
A generációváltás nehezen megy? Sok a sikertelen cégátadás, ha a céget átvevő történetesen a cégátadó gyermeke? A családi vállalkozások többsége természetesen arra törekszik, hogy a majdani örökösök vigyék tovább az apa (szülők) által létrehozott értéket. Miért tudnak és miért nem tudnak együtt dolgozni a cégátadók és a cégátvevők? A cégöröklés és a vagyon biztonságba helyezésének legfontosabb tennivalója mellett többek között erre a kérdésre is választ adnak az előadók a Piac & Profit – BKIK harmadszorra megrendezendő Generációváltás a cégben című konferencián.
A megbízható cégek versenyképesebbek
Azokba az országokba, ahol kellő súlyt fektetnek a felelős üzleti magatartásra, szívesebben mennek a beruházók, mert jobban számolhatnak az egyenlő versenyfeltételekkel, hosszabb távra tudnak tervezni - hangsúlyozta Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár a Pénzügyminisztérium, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet konferenciáján.
A vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentéséről egyeztetnek
Január 31-én összeül a harmadik Adó-Tanácskozás.
Ez a 20 szakma idén tanulható utoljára
Az idén életbe lépő új Országos Képzési Jegyzékben jelentősen lecsökkent a választható szakmák száma, a korábbi 760 OKJ szakmából kevesebb, mint 200 maradt. Több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.
70 milliós befektetést kaphatnak magyar startupok
Hardver startupok számára indít közös akcelerációs programot a Tungsram és a Startup Campus. A kiválasztott csapatok kezdő 20 millió forintos tőkebefektetest, gyártási kapacitást es üzleti képzést kapnak ahhoz, hogy a féleves program végére sorozatgyártásra alkalmas prototípust es piacképes üzleti modellt keszítsenek. Az akceleráció fő befektetesi partnere az MFB csoporthoz tartozó hiventures, emellett szakmai partnerként csatlakozott a Deloitte Private és a magyar exportfejlesztesi ügynökseg (hepa), az EDC Debrecen pedig a program hivatalos smart city partnere.
Két problémás terméket is levettek a boltok polcairól
Ezúttal egy kekszet és egy testápolót kellett visszahívni.
Ilyen használt autót keresnek és veszek a magyarok
Növekedett az új és a használt autók piaca is a tavalyi évben. A piacvezető hazai online használtautó-piac 458 millió keresése és az importált autók összetétele is azt mutatja, hogy a vásárlók egyre inkább józan, megfizethető és fenntartható autókra vágynak: a használtan behozott autók javát immár a kompakt, alsó-középkategóriás modellek adják. Azonban míg az adásvételek száma nőtt, az importált autók száma – 2009 óta először – csökkent, a Volkswagen, Opel és Ford egyeduralma viszont még így sem változott.
Versenyjogi csoportja élére nevezett ki vezetőt a Kapolyi Ügyvédi Iroda
Dr. Tölgyes Katinka csatlakozásával tovább bővült a banki, finanszírozási és tőkepiaci területen piacvezető Kapolyi Ügyvédi Iroda több mint 20 fős csapata.
Új forrásból juthatnak pénzhez a magyar cégek
A Magyar Fejlesztési Bank három új hitelprogramot hirdetett meg a hazai kis- és középvállalkozásoknak - jelentette be Sipos-Tompa Levente, az MFB Zrt. elnök-vezérigazgatója. A három hiteltermék 205 milliárd forint keretösszeget jelent.
100 milliónál is nagyobb bírságot kapott a BKK és a BKV
A Fővárosi Közgyűlés nem akarta 1 évnél hosszabb időre leosztani a lapokat, az 5,7 milliárdos beszerzés elkaszálásáért 100+15 millió forintos bírság járt.
Mennyit számít a technológiai innováció egy cég életben?
Egy globális tanulmány szerint, miközben a vállalatvezetők többsége megbízik jelenlegi informatikai rendszerében, sokan mégsem nem tudják elérni azt az innovációs szintet, amely ösztönözné a növekedést és növelné az árbevételt.
Komoly béremelést jelentett be az Auchan
17 százalékkal emelik a belépő béreket.
Női cégvezetőknek indítanak programot
A Budapest Bank Dobbantó Programja idén is segít a vállalkozónőknek.
Adóemeléstől tartanak a hazai cégek
Összességében bizakodva tekintenek a vállalkozások 2020-ra, a mostani hangulatromlás mögött az áll, hogy a kkv-k növekvő közterhekre számítanak idén.
Megvan, mi menthetné meg a hazai kiskereskedőket
Öt év alatt közel 20 ezerrel csökkent a hazai kiskereskedelmi üzletek száma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A sarki boltok megszűnésével járó folyamatot lelassíthatja a Schneider Electric és a Scale Computing új, közös megoldása.
Sok a bizonytalanság: mi vár idén az építőipari cégekre?
Közel 6 ezer új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar. Milyen időszakra elé néz a szektor 2020-ban?
Milliókra pályázhatnak a társasházak
3 millió forinttal növelte meg az OTP Business a Társasházi Pályázat keretösszegét, így idén összesen 15 millió forint vissza nem térítendő forrást nyerhetnek a lakóközösségek.
Keresik az év fiatal vezetőjét
Meghosszabbított határidővel keresik az Év Fiatal Vezetőjét azok között, akik már 40 éves koruk előtt kimagasló eredményeket értek el vezetőként.
Sok a félreértés a kata-változások körül
Egyre többen cserélik le klasszikus számlatömbjeiket a 2020-as változások miatt.
Magyar cégvilág: tovább esett a hazai vállalatok száma
Nőtt a cégalapítások száma és kevesebb vállalkozás szűnt meg, de ez sem volt elég, hogy 2019-ben megforduljon a hazai cégek számának évek óta megfigyelhető csökkenése. 2019 során mindössze két ágazatban és három megyében nem csökkent a cégek száma.
Az izraeli védelmi piacon próbál szerencsét egy magyar startup
Percek alatt szerelés nélkül összecsukható és nyitható konténerekkel lép az izraeli védelmi piacra a Continest Technologies Zrt.
Új korszak kezdődött a magyar Suzukinál
Tavaly decemberben megkezdték a hibrid járművek sorozatgyártását az esztergomi üzemben, idén pedig kizárólag hibrid meghajtású személygépkocsikat terveznek előállítani az Európai Uniós piacra. A hazai gyártású Vitara és SX4 S-CROSS január végétől válnak elérhetővé a Suzuki teljes értékesítési hálózatában, országszerte és az Európai Unió országaiban.
A vendéglátóipar legfőbb gondja a munkaerőhiány
Segíthet a duális szakképzés felgyorsítása. A vállalkozások számára nagyon fontos, hogy ismerjék a játékteret, ahol fociznak, de a kkv-k többségének nincs sem kellő szaktudása, sem anyagi forrása arra, hogy piackutatást végezzen, kérdőíves kutatást készítsen.
Újra több millió euró vár a magyar vállalkozásokra is
Már lehet jelentkezni a PowerUp! Challenge-re.
Még mindig hadilábon állnak a cégek a GDPR-ral - mit kellene tenni?
Egy friss, nemzetközi felmérés szerint a legtöbb cégnél még mindig hiányos az adatvédelem. Különösen az online térre igaz ez, hiszen az internetes portálok csupán 11,8 százaléka felel meg az érvényben lévő uniós adatvédelmi rendelet, a GDPR követelményeinek.
Így szerezhet a cége informatikust
Január végéig jelentkezhetnek az informatikushiánnyal küzdő vállalatok.
Nagy lehetőség nyílt meg a magyar kkv-k előtt is
Az Európai Beruházási Alap és az UniCredit 1 milliárd euróra emelte a közép- és kelet-európai innovatív kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hitelkeret összegét
Mennyit spórolhatnak a cégek az elektromos autón?
A kis- és középvállalkozások céges autóflottáinál megfigyelhető, hogy a járműpark nagy részét nem munkaeszközként használják, hanem béren kívüli juttatásként, kényelmi szolgáltatásként tekintenek a cégautókra. Azok a cégek, ahol él ez a gyakorlat, jelentős költségeket takaríthatnak meg azzal, ha a flottát elektromos autókból állítják össze. A Mercarius Flottakezelő összegyűjtötte milyen költségvonzata van egy e-autó fenntartásának, és mely területeken tudnak költségeket optimalizálni a fenntarthatóbb közlekedési formát előnyben részesítő vállalkozások.
A kormány nagyon ösztönözni akarja a magyar cégeket
A kormány célja a magyar vállalkozások megerősítése, ezt szolgálja a kis- és középvállalkozások stratégiája is - mondta Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára.
Lezárult a Natura &Co és az Avon akvizíciója
Ezzel megalakult a világ negyedik legnagyobb szépségipari cége.
Mi lesz a Brexit után, ha nem fizet a cégünk külföldi üzleti partnere?
2020. január 31-én az Egyesült Királyság kilép az EU-ból és ez nem csak a kint dolgozó magyarokat, hanem a cégeket is érinti.
A megbízható, hiteles cégek tényleg többet érnek?
A befektetők és a társadalom is nagyobb nyitottságot vár el a szervezetektől – derül ki az EY több mint 1000 pénzügyi vezető körében készített globális felméréséből.
Mekkora exportbővülésre számítanak a kkv-k?
Az exporttevékenységet folytató európai kkv-k több mint fele nagyobb forgalomra, közel harmaduk foglalkoztatás-bővülésre, minden második cég pedig piaci részesedésének növekedésére számít. A magyar kkv-k ennél valamivel visszafogottabb várakozásokkal bírnak.
Már negatív reálkamattal is lehet lakáshitelhez jutni Magyarországon
A 2019. decemberi infláció 4 százalék volt, a hitelkamatok viszont érdemben nem változtak. Így lakáshitelt – már több kamatperiódus esetén is – akár alacsonyabb kamattal igényelhetünk, mint amekkora a decemberi infláció volt. Emiatt egy 10 millió forint összegű, 10 éves kamatperiódusú hitel első éves kamatköltsége akár 63 ezer forinttal kevesebb lehet az átlagos drágulás mértékénél.
Exportfejlesztési programot hirdetnek kkv-knak
10 millió forint vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni, a keret 200 millió forint.
Vizsgálja a GVH a Master Good és a SáGa Foods összeborulását
Ellentmondó piaci adatok miatt indult az eljárás.