Cégblog


A vállalkozás mérete és a tapasztalat számít a robotizálásban

A vállalkozás mérete és a tapasztalat számít a robotizálásban 

A kis- és középvállalkozások csaknem egynegyede tervezi a robotizálás bevezetését az elkövetkező 3 évben – derült ki a Universal Robots megbízásából készített, „A kkv-k robotizálási barométere” nevű felméréséből.
100 milliárd forintra pályázhatnak a kkv-k - itt vannak a részletek

100 milliárd forintra pályázhatnak a kkv-k - itt vannak a részletek 

Első körben több mint 330 millió forint fejlesztési forrást nyert el 12 vállalkozás a kormány által indított Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program pályázata keretében – közölte Varga Mihály három nyertes kis- és középvállalkozás támogatási szerződésének aláírási ünnepségén.
Óriási tőkeemelés volt Mészáros Lőrinc veszteséges biztosítójánál

Óriási tőkeemelés volt Mészáros Lőrinc veszteséges biztosítójánál 

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nem friss pénzből növeli 6,3 milliárd forinttal, 9,4 milliárdra a jegyzett tőkéjét, hanem úgy, hogy részvényei névértékét megháromszorozza, 33 forintról 100 forintra. 
Kemény kritika érte az új katát

Kemény kritika érte az új katát 

Érzékeny pontra mutatott rá a belengetett, új kata-szabályokban az Adótanácsadók Egyesülete: ha egy könyvelő éves szinten ugyanazon ügyfelének 3 millió forint felett számláz könyvelési díjat, egyből megkapja a 40 százalékos büntetőadót.
Ezzel a munkával most 1 millió forintot is lehet keresni

Ezzel a munkával most 1 millió forintot is lehet keresni 

A koronavírus-járvány egyik legfontosabb munkaerő-piaci tanulsága, hogy a projektszemléletű gondolkodás és az atipikus foglalkoztatási formák rendszerszintű alkalmazása jelenthet egzisztenciális garanciát, rugalmasságot és versenyelőnyt – állapították meg az atipikus foglalkoztatás érdekképviseletei, a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége és a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetsége.
Furcsa mozgások történtek az építőiparban

Furcsa mozgások történtek az építőiparban 

Enyhén csökkenő termelés, átlag alatti cégalapítás és átlag feletti cégtörlés a tavaszi építőipari adatokban.
Milyenek lesznek a jövő munkahelyei?

Milyenek lesznek a jövő munkahelyei? 

A munka és a mód, ahogyan dolgozunk, mindannyiunk életében komoly változásokon esett át az elmúlt hónapok során. A koronavírus-járvány megmutatta a munka kapcsán már régóta kopogtató változások szükségességét: a gyors alkalmazkodás képessége, a gyakoribb otthonról történő és rugalmasabb munkavégzés, vagy épp a digitális technológiák fokozott bevonása csupán néhány olyan kézzel fogható változás, melyet a saját bőrünkön tapasztalhattunk meg a közelmúltban. Ezek ugyanakkor azokat a globális munkaerőpiaci változásokat is jelzik, ami felé a munka világa sebesen halad. Az Allianz Hungária most sorra veszi, mire világított rá e témában globális szinten a koronavírus és mi várható a jövőben. Nézzük, hogyan változtak a jövő munkahelyeivel, munkavégzésével kapcsolatos elképzeléseink és mi az, amiről nem szabad elfeledkeznünk akkor sem, ha beköszönt az élményszerű munka világa!
Járvány után: most ezzel kell megbirkózni a munkahelyen

Járvány után: most ezzel kell megbirkózni a munkahelyen 

A forró nyári napok közeledtével a munkáltatók számára a kényelmes dolgozói környezet kialakítása még nagyobb prioritást jelent. A legtöbb munkahelyen, irodában már alapvető felszereltségnek számítanak a légtechnikai berendezések vagy esetleg az egyszerű klímák, viszont jelentős számú irodai és fizikai dolgozó kénytelen 30-40-50 fokos benti hőségben tevékenykedni.
Új élet kezdődik szerdától

Új élet kezdődik szerdától 

Július 1-től minden, belföldi adóalanyok közötti ügyletről készített számláról adatot kell szolgáltatni az adóhatóság részére. A jelentős többletadminisztráció miatt jogosan háborognak a kézi számlatömbhöz ragaszkodó vállalkozók, a digitalizáció azonban elkerülhetetlen és akár vállalkozásfejlesztési lehetőségként is felfogható a változás.
Új árháborúba kezdett az Aldi és a Lidl

Új árháborúba kezdett az Aldi és a Lidl 

Elkezdődött a üzletláncok árháborúja Németországban. A három százalékos német Áfa-csökkentés nagy vonzerő, jó propaganda, ennek ürügyén új és új akciókkal ígérnek egymás alá. De még rá is tesznek egy lapáttal.

Mi lesz hosszú távon a home office jövője? 

Sokakat foglalkoztat a kérdés, miután márciusban egyik pillanatról a másikra kellett átállnia a cégeknek egy teljesen új működési formára. Sok magyarországi vállalat kiemelkedően rugalmasan kezelte a helyzetet, nagymértékű digitális átállás indult el a cégek jelentős részénél. Most, a fokozatos visszatérés időszakában a vállalatok vezetőinek hosszú távon is állást kell foglalnia a home office intézményével kapcsolatban. Milyen hatással lesz mindez a munkahelyi környezetre és a munkatársi kapcsolatokra?

5+1 képzés, amellyel könnyen indíthatsz saját vállalkozást 

A vállalkozói életforma egyre vonzóbb a fiatalok körében, de sokaknak nincs ötlete, milyen vállalkozást indítsanak. Szerencsére ma már rengeteg szakmai képzés van, melyek elvégzése után viszonylag gyorsan, jelentős befektetés nélkül, akár egyedül is el lehet indítani egy vállalkozást.

Veszélyhelyzet után: mi változik a munkában? 

Az országgyűlés elfogadta a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényt, amely június 18-án lépett hatályba. A korábban bevezetett különleges munkajogi szabályok megszűnnek, de egy részük még július 1-ig alkalmazható. A jogszabályváltozásokat Dr. Óváry-Papp Nóra és dr. Lieszkovszky Helga, a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda jogászai foglalják össze.

Kemény szigorítás jön a katásoknál 

A jövő évtől nem engednék a többes jogviszonyt.

A koronavírus második hullámára készül az egyik hazai startup 

A pandémia hatására vágott bele autós, áthajtásos koronavírus tesztelésre szolgáló szoftver fejlesztésébe a Rollet. A platform áprilisban a budapesti Groupama Aréna felszíni parkolójában létesített érintésmentes, áthajtásos tesztelőállomáson jól vizsgázott, olyannyira, hogy most a hazai startup úgy döntött, széleskörben elérhetővé és ingyenesen felhasználhatóvá teszi a technológiát az esetleges következő hullám gyors kezelése érdekében.

Megerősödve kerülhetnek ki a válságból a mikrovállalkozások 

A vártnál sokkal jobban kezelték a koronavírus okozta válsághelyzetet a hazai kisvállalkozók, a számlaforgalmi adatok és a hitelfelvételi kedv alakulása alapján a szektor gyors visszarendeződésre lehet számítani – derül ki az Erste Bank adataiból. 

Erről jó, ha minden színház tud 

Hogyan tudnak számlát adni és arról adatot szolgáltatni az adóhatóság felé a színházak? A NAV megválaszolja.

Fontos határidő közeleg – pár napjuk maradt a cégeknek 

Néhány napja maradt a cégeknek és egyéni vállalkozóknak, hogy felkészüljenek a NAV felé július 1-jétől kötelező online adatszolgáltatási kötelezettségre. Akik már most NAV-álló online számlázóprogramot használnak, csupán össze kell kötniük a számlázórendszerüket a NAV Online Számla rendszerrel. Akik nem rendelkeznek ilyennel, a Számlázz.hu rendszerén keresztül ingyenesen eleget tehetnek a jogszabályban foglaltaknak. 

Ennyire jött be a távmunka a hazai vállalatoknak 

Nem csökkent a hatékonysága azoknak a hazai vállalkozásoknak, ahol minden kolléga távmunkában dolgozott a közel három hónapos kijárási korlátozások alatt – derül ki az EY és a HR Fest közös kutatásából. A több mint 50 megkérdezett kis-, közép- és nagyvállalati HR vezető meglátásait összessítő felmérés szerint a pozitív tapasztalatok hatására a cégek harmada hosszú távon is változtatni tervez munkahelyi kultúráján.

Fájdalmas szigorítás jön a katásoknak 

Így akarják elkerülni a trükközéseket.

Kézműves sörfőzdéken segítene Kósa Lajos 

Beavatkozhatnak a sör- és üdítőital-piac szabályaiba.

Taxisok és a számlaadás - fontos változásra figyelmeztet a NAV 

Júliustól a taxisoknak is adatot kell szolgáltatni a NAV-hoz.

Elmondták a szakszervezetek, mit gondolnak a kormány lépéseiről 

A munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletek is elismerik, elfogadják a koronavírus-járvány miatt bevezetett gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseit - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára szerda reggel az M1-en. 

Már rég nem kellene ezt az adót fizetnünk 

Sok pénz befolyt az evából májusban a költségvetésbe.

Vírus után: kiderült, hogyan dolgoznak a magyarok 

A GKI Zrt. egy 1000 fős, reprezentatív lakossági kutatást folytatott annak érdekében, hogy megtudjuk, az alkalmazottak milyen módon dolgoznak a koronavírus járványt követő hatósági szigorítások részleges feloldása után.

Mit okozott a járvány a magyar cégvilágban? 

Az áprilisi mélypont után újra feljövőben vannak a hazai cégalapítások. 2020 májusában 1805 cégalapítás került közzétételre.

Kijött a rendelet: így kaphatnak támogatást az agrár- és élelmiszeripari cégek 

Megjelentek az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások által igénybe vehető átmeneti támogatásokról szóló miniszteri rendeletek.

Koronavírus: kijött a legfrissebb statisztika 

5 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.

Erre tényleg nem voltak felkészülve a hazai cégek 

A cégek közel kétharmada felkészületlenül vágott bele a biztonsági követelmények megteremtésébe a koronavírus-járvány kitörésekor – mutat rá a Panda Security friss hazai felmérése. A vállalkozások többsége az informatikai fejlesztések mellett a dolgozói képzésével javította a kiberbiztonságot. A döntéshozók a jövőben további lépéseket tesznek az IT-védelem megerősítése érdekében.

Magyar kkv-kat is támogat a válsághelyzet leküzdésében az UniCredit 

Az InnovFin garanciakeret kilenc helyi banknál és hat lízingcégnél vehető igénybe forgóeszközhitelre és beruházások finanszírozásához.

Drasztikus lépésekre kényszerül a nagy autógyártó 

A BMW német autógyártó azt tervezi, hogy hatezer munkahelyet szüntet meg a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásai miatt, valamint felfüggeszti az önvezető technológia fejlesztésére kötött együttműködést a Daimler csoporthoz tartozó Mercedes-Benz autógyártóval.

6 milliárd forintos tőkeemelés az önvezető járművet fejlesztő magyar cégnél 

A felét államilag biztosított tőkeforrás adta.

Rekordforgalmat ért el a Praktiker - miből vettek a legtöbbet a magyarok? 

A barkácsáruház-lánc nettó 67,88 milliárd forintos árbevétellel zárta 2019-et, ez mintegy 18 százalékkal több az előző évi 57,1 milliárd forintnál - közölte a cég. 

Mennyire jó üzlet ma egy garázs Budapesten? 

A járvány idején országszerte jelentősen csökkent az autós forgalom, a díjmentessé tett parkolás is visszafogta a garázsok iránti keresletet. Az ingyenességnek azonban hamarosan vége, a dugók már a veszélyhelyzet elrendelése előtti időszakot idézik, ráadásul egyre többen ismerik fel, hogy garázskiadásból tisztes és biztos hozamot is el lehet érni. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a közelmúlt kormányzati intézkedései is élénkíthetik a garázspiacot, ezért ezen a területen nem számít az árak visszaesésére.

Meglepően optimisták a hazai kkv-k 

Mérséklődni látszik a koronavírus-járvány hatása a hazai kkv-kra, ugyanis határozottan pozitívabb várakozásokkal tekintenek az előttük álló évre, mint a járvány ideje alatt – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból. Az index jelenleg 12 ponton áll, ami nem jelent érdemi változást a koronavírus időszak előtti várakozásokhoz képest.

Kiknek segít igazán a kormányzati bértámogatás? 

A munkahelyvédelmi bértámogatás sajátossága, hogy az igénylők 95 százaléka mikro-, kis-, és középvállalkozás – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Szijjártó Péternek van egy örömteli híre a cégeknek 

Jövő héten létrejöhet a megállapodás az Európai Bizottsággal az állami beruházásösztönzés uniós korlátozásának feloldásáról - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.

Helyzetbe hozza a cégeket az alternatív adózás? 

Szerdán Lengyelország bejelentette, hogy mintegy 4 milliárd forint árbevételig a vállalkozásoknak nem a nyereségük, csak a kifizetett osztalék után kell társasági adót fizetniük.

Most jöttek rá a cégek, mennyire fontos a digitalizáció 

A március közepe előtt digitális eszközöket nem használt, vagy ilyen irányú fejlesztésekbe nem fogott kis- és középvállalkozások 40 százaléka szüneteltette vagy korlátozta jelentősen a tevékenységét. Ez is kiderült a Magyar Telekom megbízásából az eNET által végzett felmérésből.

Magyar áfa-ügyben döntött az EU Bírósága – ez a NAV gyakorlatát is alakíthatja 

Az Európai Unió Bírósága ma annak nyomán hozott ítéletet, hogy a Jalsovszky által képviselt Krakvet nevű lengyel társaság korábban beperelte a magyar adóhatóságot. Az Európai Unió Bírósága újfent megerősítette, hogy hol húzódik a határ az adókijátszás és a jogszerű adótervezés között. Ez a magyar adóhatóságot is eddigi gyakorlata újragondolására késztetheti.

Megemelték a vállalkozásfejlesztési pályázat keretét 

Az 50 milliárd forintos keret több mint kétszeresére érkezett támogatási igény a vállalkozások technológiai megújulását segítő pályázaton, ezért a kormány további 50 milliárd forinttal duplájára emeli az eredeti keretösszeget – jelentette be Varga Mihály a Gazdasági Kabinet ülését követően. A pénzügyminiszter kiemelte: a járvány elleni győztes csata után most a gazdaság újraindításának van itt az ideje, ezért a kormány minden életképes, fejleszteni kívánó magyar vállalkozást támogat az újraindulásban. A felhívásra közel 4500 cégtől érkezett pályázat 105 milliárd forint értékben.

Szijjártó kiosztotta az EU-t 

Elfogadhatatlan, hogy az EU másfél hónapja képtelen dönteni az állami beruházásösztönzés felső határának eltörléséről - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter a versenyképességi pályázat csütörtöki szerződésátadóján.

Marad a kiskereskedelmi különadó - több szabály változott 

Megjelent a Magyar Közlönyben a kiskereskedelmi különadóról szóló törvény, amely június 10-én lépett hatályba. Az idén május 1-jétől ideiglenesen bevezetett különadó ezzel állandó adónemmé vált, és változtak az eljárási szabályok.

Így reagáltak a magyar kkv-k a koronavírusra 

A koronavírus és az általa okozott gazdasági hatások kevésbé érintették a tervezetten működtetett kis- és középvállalkozásokat. Az innovációs készséget viszont a járvány sem pörgette fel.

Meglepetés az ingatlanpiacon 

Meglepően alakult a lakásépítési kedv a koronavírus-járvány idején. Áprilisban 1007 lakásépítési engedélyt adtak ki, így ez volt a legjobb idei hónap. Igaz, tavaly áprilishoz képest ez azért 30 százalékos csökkenést jelent.

StartupHER női vállalkozói program - ők vitték el a fődíjat 

Nőnapon indult útjára az mfb csoporthoz tartozó hiventures startupher programja, amely a női vállalkozók felkarolását és támogatását tűzte ki célul. A kezdeményezés fontosságát indokolja, hogy magyarországon rendkívül alacsony a női vezetők és vállalkozók aránya. A program lebonyolítását nehezítette a kialakult járványhelyzet, azonban ennek ellenére is több mint 350 jelentkezés érkezett, amelyből 10 csapat szakmai továbbképzésen is részt vehetett. A startupher záró eseményét követően négy csapat kapott gyorsított bekerülési lehetőséget.

Két hét és új korszak kezdődik a számlázásban 

Az online számla-adatszolgáltatás 2018. július 1-jei bevezetése óta az adózók egy részének már napi rutinnak számít a jelentési kötelezettség teljesítése, ahogy az ezzel járó adminisztratív terhek, illetve fejlesztések is. 2020. július 1-jével teljesen új korszak kezdődik: szinte valamennyi belföldi adózónak meg kell majd birkóznia az adatszolgáltatási kötelezettséggel.

Tízmillió euró tőkét vont be a Doktor24 

Tízmillió eurós befektetői megállapodást írtak alá két európai tőkealappal, a cégcsoportba a luxemburgi Value4Capital és a német Ananda Impact Ventures fektetett be.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Jogi kisokos

Mivel büntethető egy cég?

Mivel büntethető egy cég? 

Gyakori vélekedés, hogy a büntetőjogi felelősség és kockázat kizárólag a magánszemélyeket terheli.

Infokom

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról 

Az emberek bár egyre többször használják a mesterséges intelligenciát, sokan bizonytalanok az AI-jelenséggel kapcsolatban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo