Cégblog
Veszélyhelyzetben együttműködhetnek a versenytársak?
A rendkívüli helyzetre való tekintettel indokolt lehet a versenytársak együttműködése a szűkösen rendelkezésre álló termékek és a tisztességes forgalmazás biztosítása érdekében - áll az Európai Versenyhatóságok Hálózata (European Competition Network, ECN) által március 25-én kiadott közös nyilatkozatban. Ebben azonban azt is rögzítik, hogy a versenyjogi szabályok alkalmazására a koronavírus miatti válság idején is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Így reagáltak az online használtcikk-kereskedések a ma reggeli kijárási korlátozásra
Sokan a bezártság hatására szembesülnek azzal, hogy a vásárlás nemcsak szükséglet, hanem élvezet is, amiről most jó időre lemondhatunk. Vagy mégsem? A Jófogás és a Vatera is azt mondja, sem a hirdetők sem a vásárlók számában nincs drasztikus visszaesés. A magyarázat pedig szerintük a bizalom és a kapcsolatmentes kézbesítés lehetősége. A FoxPost pedig már nyár végére újabb csomagautomatákat ígér.
Alapjaiban forgatta fel a toborzási piacot a koronavírus
A vállalatok fele teljesen beszüntette toborzási tevékenységét, ugyanakkor egyes piaci szegmensekben a korábbi igények növekedésére is találni példát – áll a Trenkwalder munkaerőpiaci áttekintésében. A munkaerő-közvetítő és -kölcsönző társaság várakozásai szerint a most tapasztalható válság mély, de viszonylag rövid (három-hat hónapos) lefutású lesz.
4 kulcslépés a vállalatok túléléséért
Váratlanul érte a döntéshozókat a kialakult társadalmi és gazdasági helyzet, ami így számos hazai vállalkozásnak okoz működési zavarokat.
Milyen ideiglenes állami támogatásokat kaphatnak most a cégek?
Ideiglenesen elérhető állami támogatási lehetőségekre vonatkozó keretszabályozást tett közzé az Európai Bizottság a koronavírus-járvány által okozott gazdasági változásokra reagálva. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a tagállamok támogatást nyújtsanak a COVID-19 járvány miatt nehézségekkel küzdő KKV-k és nagyvállalatok számára. A Deloitte szakértői foglalták össze a vissza nem térítendő támogatás, adóintézkedések, garanciatámogatás és kamattámogatás részleteit.
Hogyan lehet most reklámozni? A GVH már vizsgálódik
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fokozott figyelemmel vizsgálja a vírusokkal és baktériumokkal szemben védelmet kínáló termékek reklámját. Így többek között azt, hogy a hirdetések ne keltsék megalapozatlanul azt a látszatot, hogy egy adott termék valamiféle megelőző- vagy gyógyhatással rendelkezik. Ebben az esetben ugyanis a felelős reklámozó, illetve a hirdetést közzé tevő milliós bírságra számíthat.
Durván megugorhat a csődök száma
Egy friss elemzés szerint akár mínusz fél-egy százalékra is eshet a globális GDP az idén. A járvány elsősorban a kínai és a fejlődő ázsiai gazdaságokat sújtja.
A végrehajtások szünetelnek, de mi a helyzet az adó megfizetésével?
A kormány kibővítette a veszélyhelyzeti intézkedések körét, és előírta, hogy az adóhatóság előtt folyamatban levő végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig szünetelnek. A vállalkozások azonban nem mentesülnek az adó önkéntes megfizetése alól.
Hány rendezvényszervező vállalkozás várja a járvány végét?
A turizmus mellett a rendezvényszervezők váltak a koronavírus egyik első áldozataivá, hiszen már a betegség első megjelenésekor elkezdődött a különböző rendezvények, konferenciák tömeges lemondása és törlése. Ma még csak találgatni lehet, hogy a 3600 társas és egyéni vállalkozásból mennyi fogja megélni a 2021-es évet – állapítja meg az Open céginformációs szolgáltató.
Már a világjárvány előtt is sorra dőltek be az építőipari cégek
Az építőipar sem néz könnyű időszak elé 2020-ban, a csökkenő teljesítményhez magas cégfluktuáció társul, a koronavírus terjedése pedig tovább ronthat a helyzeten.
Kiakadtak a szakszervezetek: újabb rabszolgatörvényre készülnek a gyáriparosok?
Döbbenten olvasták a szakszervezeteknél a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének többpontos javaslatát, amelyet az MGYOSZ vészhelyzetre hivatkozva a gazdasági válság kezelésére nyújtott be a kormánynak. A Magyar Szakszervezeti Szövetség a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával azonnali egyeztetést követel.
Mit tehet egy vállalat, ha beteszi a lábát a honvédelem?
Múlt héten aktivizálta magát a koronavírus-járvánnyal összefüggésben létrehozott, létfontosságú magyar vállalatok biztonságáért felelős akciócsoport. A feladatai közé tartozik azon energetikai, távközlési, közlekedési, technológiai és az egészségügyi szektorban működő cégek azonosítása, amelyek működése a rendkívüli járványhelyzetben kiemelten fontos Magyarországon. Eddig 140 céget azonosítottak, de ha a helyzet indokolja, bővülhet az érintettek köre. Az őket érintő, jelenleg ismert korlátozások közé tartozik a jelentéstételi és koordinációs feladatok megtartása, amelynek betartását a Magyar Honvédség kijelölt egységei ellenőrzik. A Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda szerint mindez számos kérdést vet fel a cégvezetőknek.
Így találhatak egymásra a munkanélkülivé vált emberek és a cégek
A „B” terv nevű mozgalom azoknak a munka nélkül maradt, de dolgozni akaró embereknek szeretne segíteni, akik a kialakult járványügyi helyzet hatására veszítették el napi megélhetésüket.
Túlmunka, csoportos leépítések: átírnák a munkaügyi szabályokat a munkaadók
A gazdasági válság kezelésére többpontos javaslattal állt elő a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ).
Nemzeti Válságkezelő Holding felállítását javasolja a BKIK
Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke egy 100 százalékban állami tulajdonban lévő Nemzeti Válságkezelő Holding Zrt. létrehozását javasolta a Kormánynak a kamara szakértőkből álló munkacsoportja által készített anyaga alapján. A koronavírus-járvány negatív pénzügyi és gazdasági hatásait ellensúlyozó, 6 pontból álló pénzügyi intézkedéscsomagot a kis- és középvállalkozók közvetlen visszajelzései alapján állították össze.
Milyen adózási könnyítések segítik most a vállalkozásokat világszerte?
A jelenlegi társadalmi és gazdasági helyzet miatt kialakult korlátozások nyomán világszerte rengeteg vállalkozás kerül rendkívül nehéz pénzügyi helyzetbe. A nemzeti kormányok az adózás terén is a vállalatok segítségére siettek.
Meddig tudnak életben maradni a magyar vállalkozások?
Több mint 30 ezer magyarországi, 10 főnél nagyobb vállalkozás adatait vizsgálta meg egy friss elemzés, amely arra volt kíváncsi, hogy a koronavírus okozta helyzetben kinek mekkora tartaléka van, hány hónapig tudja életben tartani vállalkozását, illetve mennyire válságállók a cégek a munkavállalók szempontjából.
Hónapokra leáll a Ryanair
A légitársaság mai bejelentése alapján március 24. után lényegében leáll a teljes flotta, a várhatóan júniusig.
Egyre több cég kényszerülhet faktoringra
Az ugyanis a CIB Bank előrejelzése szerint nagyban hozzájárulnak a vállalkozások kiszámítható pénzügyi működéséhez.
Itt vannak az újabb gazdaságvédelmi csomag részletei
Az Operatív Törzs hétfői tájékoztatóján Orbán Viktor hat ponttal bővítette a koronavírus hatásainak enyhítése érdekében az előző héten meghirdetett gazdaságvédelmi csomagját. Éjfél előtt pedig a Magyar Közlönyben megjelent a részleteket tartalmazó kormányrendelet.
187-re nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon
Ez 12 százalékos növekedés a tegnapihoz képest. A karanténban lévők száma viszont csökkent, míg a halottaké változatlanul 8, a gyógyultaké pedig 21.
Óvatosan a távmunkával! Megnőtt a biztonsági kockázat
Világszerte egyre gyakoribbak és sokrétűbbek a kibertámadások, amelyek felismerésével és kivédésével alig birkóznak meg a cégek – derül ki az EY 1300 kiberbiztonsági vezető részvételével végzett globális felméréséből. A jelenlegi helyzetben az otthoni munkavégzés bevezetése megnövekedett biztonsági kockázatot jelent a vállalatok számára, ha ez nem jár együtt a megfelelő protokollok és védelemi rendszerek kialakításával.
Befékezett a használtautó-piac
Komoly keresletcsökkenésre kell felkészülniük az eladóknak - jósolja a Használtautó.hu.
Törlesztési moratórium: hogyan hat a könnyítés az egyes szektorokra?
Múlt hét szerdán jelentette be Orbán Viktor a hiteltörlesztési moratóriumot, amelyet szinte azonnal követett a hozzá kapcsolódó kormányrendelet kihirdetése is. Az elérhető MNB statisztika alapján ez mintegy 8.300 milliárd forint banki hitelre terjedhet ki a kormányrendelet értelmezésétől függően. Az Opten elemezte, hogy mely szektorokra hogyan hat a könnyítés.
Koronavírus: az aktív keresők negyede munkahelye elvesztésével számol
Március közepén a koronavírus következményeként erősen romló gazdasági közhangulat olvasható egy friss kutatásból. Beszédes adat, hogy az aktív keresők egynegyede tart attól, hogy a következő hat hónapban elveszíti jelenlegi állását a koronavírus következményeként.
Ugrásszerűen megnőtt a kereslet a kereskedelmi faktoringra
Három nap alatt 40 százalékkal nőtt a megkeresések száma az egyik legnagyobb hazai kereskedelmi faktoringcégnél.
Vállalkozóknak szóló oktató videókat tettek ingyenessé
1300 percnyi videóanyag lett elérhető 30 napig.
Káros a coachképzésre a felsőoktatási törvény módosítása
A február 15-én életbe lépett úgynevezett salátatörvény elég sok szakmának odavág, melyet a coachok is megdöbbenéssel fogadták. Erről beszélgettünk Von Bartheldné Ábri Judittal, az egyik legtapasztaltabb hazai coach szakemberrel, a Henley Business School (UK) coach tanárával, aki úgy véli, a szakmára nézve rendkívül káros, hogy a törvény szerint csak az mondhatja el magáról, hogy coach, aki az ehhez szükséges hazai egyetemi diplomával rendelkezik. Mivel annak idején nemzetközi szinten indult el ez a szakma, ennek megfelelően nemzetközi mérce és képzés alapján is dolgoznak képviselői.
Sorra állnak le a légitársaságok
Csak a héten fél tucat nagyobb légitársaság jelentette be, hogy teljesen felfüggeszti az utasszállító járatokat, ugyanakkor több ország kormánya is jelezte, hogy kész anyagi segítséget nyújtani a bajba jutott cégeknek.
A legfontosabb munkajogi és adatvédelmi előírások járvány idején
A koronavírus-járvány okozta szükséghelyzet jelentős kihívások elé állítja a munkáltatókat és a munkavállalókat egyaránt. A Deloitte Legal szakértői részletesen kidolgozták és összefoglalták a legfontosabb munkajogi és adatvédelmi szabályokat és hatósági iránymutatásokat, amelyek a munkáltatók számára a jelen helyzetben támpontot jelenthetnek.
Ezt gondolják a kormány eddigi intézkedéseiről a szakszervezetek
Négy szakszervezeti konföderáció támogatja a járvány terjedése ellen, az emberéletek megóvása és a megélhetések hosszú távú biztosítása érdekében hozott intézkedéseket, ugyanakkor kérik a kormányt, minden eszközt használjon fel annak érdekében, hogy a világjárvány gazdasági terheit ne csak a munkavállalóknak, a nyugdíjasoknak, a szegénységben élőknek kelljen viselniük.
Így szűnhet meg jogszerűen egy munkaviszony
A koronavírus-járvány miatt a kormány által elrendelt korlátozások a kis- és középvállalkozásokat, de akár a nagyvállalatokat is abba a helyzetbe kényszeríthetik, hogy nem tudnak eleget tenni foglalkoztatási kötelezettségüknek. Számos vállalkozásnál ezért a munkaviszony megszüntetésének lehetősége kiemelt kérdéssé válhat a következő időkben. A Kapolyi Ügyvédi Iroda ennek kapcsán összefoglalta, hogy a munkáltatók a koronavírus járványra hivatkozással miként szüntethetik meg jogszerűen a munkavállaló határozott vagy határozatlan idejű munkaviszonyát.
Könnyítettek a házhozszállítás szabályain
Bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül is folytatható üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység és csomagküldő kereskedelem veszélyhelyzet idején, ha a kereskedő napi fogyasztási cikket vagy éttermi ételt forgalmaz - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Koronavírus: a budapesti cégek 7 százaléka nem aggódik
A fővárosi vállalkozások 93 százaléka nagyon kedvezőtlenül látja a jövőt, és csak egyötödük rendelkezik vészforgatókönyvvel – derült ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara gyors felmérésének részeredményeiből, amelyben közel kétezer budapesti vállalkozás vett részt. A megkérdezett cégek többféleképpen reagáltak a kialakult válsághelyzetre: egyharmaduk home office-t vezetett be, 19 százalékuk fizetés nélküli szabadságra küldte alkalmazottait, 12 százalékuk pedig fizetett szabadságot rendelt el.
A nap, amikor a kkv-k rájöttek, baj van
Március 12-én ébredtek új napra a hazai cégvezetők. Pénzügyeik következő egy évi alakulását tekintve merőben más, negatív véleménnyel vannak, mint akár csak néhány nappal e dátumot megelőzően. Csökkenő árbevétellel több mint háromszor, a profitot tekintve pedig közel két és félszer annyi cég számol jelenleg az előttünk álló egy évben – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból. A pesszimista vállalatvezetők aránya 11 éve nem látott szintre emelkedett, és vélhetően ez az arány még tovább növekedhet a következő napokban.
Elbúcsúzik két leánycégétől a Magyar Posta
Nincs jó formában a Magyar Posta, amit az is jelez, hogy még két leányvállalatától válik meg: ezúttal egy felnőttképzési és egy csomaglogisztikai cége került végelszámolás alá.
Home office: ezek az alkalmazások lettek ingyenesek
Több cég teszi ingyenessé programját, vagy ajánl fel segítséget a koronavírus elleni védekezéshez.
Itt van, mely cégeket vonták ellenőrzés alá
A mai napon az alábbi 71 vállalatnál kezdték el a munkát a Honvédelmi Irányító Törzsek.
Az érintkezésmentes csomagküldés a legbiztonságosabb korona vírus idején
Az Egészségügyi Világszervezet szerint rendkívül alacsony az esélye annak, hogy valaki küldeményeken keresztül terjessze, vagy kapja el a koronavírust. A WHO honlapján úgy fogalmaznak, hogy nyugodtan lehet online csomagot rendelni, hiszen a legtöbb esetben a küldemények felületén a vírusok csupán néhány óráig képesek tovább fertőzni, miközben a csomagok átfutási ideje alatt, ami szolgáltatási szinttől függően 1-2 munkanap az esetleges vírusok elpusztulnak.
5700 járat tűnt el a budapesti repülőtér menetrendjéből
A forgalomcsökkenés miatti jelentős bevételkiesés és veszteség ellenére is fenn tudja tartani a repülőtér biztonságos működését és biztosítani tudja a forgalom újraindulását a Budapest Airport.
Az ingatlanpiac is megszenvedheti a koronavírust
Az ingatlanpiac a közelmúltban, 2008 és 2013 között már átvészelt egy elhúzódó válságot, sikeresen felépült és tanult belőle, miközben megerősödött az immunrendszere. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője ezért a jelenlegi helyzet ismeretében nem tart a korábbihoz hasonló mélységű, elhúzódó krízis megismétlődésétől a koronavírus miatt.
Kényszerből jön az új időszámítás a magyar cégvilágban
A koronavírus világjárvánny miatti kényszerhelyzet újabb és újabb digitális eszközök bevonását követeli meg a cégektől, a most megszerzett technológiai tőkéből pedig a válság után is nagy előnyt lehet kovácsolni.
Mit tehetnek most a werbáruházak? 4 tipp a túléléshez
Túlélésért küzd a legtöbb webáruház a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben. Vagy mert bezuhant a forgalma, vagy mert az egekbe szökött. Mit tegyünk a negatív hatások minimalizálása érdekében?
Itt vannak a kormány gazdaságélénkítő lépései
Megjelent a kormányrendelet az Orbán Viktor miniszterelnök által már bejelentett első lépcsős gazdaságvédelmi akciócsomagról - írja laptársunk az Mfor.hu.
Komoly hatása van a járványnak a vállalati döntésekre
A COVID-19 világkörüli terjedése és az ahhoz kapcsolódó biztonsági lépések, mint az utazási korlátozások és a szociális távolságtartási szabályok és tilalmak jelentős hatással vannak a vállalati döntéshozó szervek – a közgyűlések és igazgatótanácsok – eljárásaira és ezáltal a cégek működésére és irányítására is. Az ehhez kapcsolódó döntések szabálytalan meghozatalának komoly működési, jogi és pénzügyi következményei lehetnek a társaságra nézve – hangsúlyozta Orosz Dániel, a Baker McKenzie társasági jog és vállalatfelvásárlási csoport ügyvédje és Simkovicz Benjámin, társasági jog és vállalatfelvásárlási csoport ügyvédjelöltje.
Gyorselemzés: ezek a hazai cégek első reakciói a járványra
Kérdőíves felmérést végzett a hazai vállalkozások körében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), hogy minél pontosabb képet kaphasson a koronavírus-fertőzés gazdasági hatásairól.
Orbán Viktor: húsbavágó döntések születtek
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán délután 3 órakor Facebook-oldalán tett rendkívüli bejelentést. Elsőre az oldal túlterhelése miatt akadozott a közvetítés és hang sem volt, végül fél órával később tették közzé a teljes videót - hanggal.
Javaslatcsomaggal álltak elő a szakszervezetek
Azonnali segítséget, rendkívüli támogatásokat, a banki tartozások átütemezését vagy azok kedvezményes banki hitelek formájában való megoldását követeli – egyebek között – a kormánytól a Magyar Szakszervezeti Szövetség. A MASZSZ összeállította azt a többpontos szakmai csomagot, amellyel nemcsak a munkavállalókat lehet megvédeni az anyagi ellehetetlenüléstől, hanem mérsékelni a gyorsan kialakuló gazdálkodási problémákat is.