Cégblog
Bértámogatás: eddig 500 cég élt a lehetőséggel
Mostanáig több mint félezer vállalkozás és mintegy ötezer munkavállaló kérvényezte közösen a Gazdaságvédelmi akciótervben elindított általános bértámogatást - nyilatkozta Bodó Sándor.
Ezeket kell most tudnia minden cégnek
A vírushelyzet miatt hozott intézkedések cégmérettől és tevékenységi körtől függetlenül igen komoly kihívások elé állítják a vezetőket, mivel szinte minden területet alapjaiban befolyásolnak. A 20. K&H családi vállalatok klub tudástára ezért abban nyújt segítséget a családi vállalkozásoknak, hogy könnyen átlátható szakmai információkat és gyors megoldásokat kapjanak a vírushelyzet hatékony kezelésére, a jogi tanácsoktól a krízishelyzetben alkalmazható kommunikációs taktikákig.
10 tipp, hogy ne dolgozzuk túl magunkat a home office alatt
Sajnos a túlmunka negatív hatással van a mentális egészségre és az ezzel járó stressz az immunrendszert is gyengítheti, ami az egyik utolsó dolog, amelyet a világjárvány idején kívánunk.
Vagyonőrök feketén - mi lesz a lazítás után?
Huszonöt-harmincezer vagyonőr veszthette el munkáját a koronavírus-járvány kitörése óta, ami az aktív állomány 30-40 százaléka. Szakértők most arra figyelmeztetnek, hogy a szálloda- és vendéglátóipar, valamint a rendezvények tömeges újraindulásakor a biztonsági szakma újra a feketefoglalkoztatás útjára léphet, ami a gazdaság egésze mellett magukra a megbízókra is veszélyt jelent.
Komoly segítség az EU-ba exportáló vállalatoknak az EXIM-től
Ezt is lehetővé tették a gazdaságvédelmi akcióterv keretében meghozott kormányrendeletek. Ezek lényegét foglalta össze laptársunk, a Privátbankár.hu kérésére Jákli Gergely, az EXIM elnök-vezérigazgatója.
Ezt is a vírus hozta: a többség az önkiszolgáló kasszákat keresi
Négyből három vásárlás már önkiszolgáló kasszákon keresztül történik egyes CBA-üzletekben, ahol egy most zárult beruházás keretében – a magyar élelmiszerláncok közül elsőként – teljesen hazai fejlesztésű automata pénztárakat állítottak szolgálatba. A népszerűség egyik oka, hogy a koronavírus-járvány miatt a vásárlók szemében vonzóbbá vált a személyes érintkezés nélküli fizetés lehetősége. A technológia ráadásul sokaknak a munkaerőhiány egyik megoldása is.
Végre megjelentek az adózási könnyítések - benne kellemes meglepetésekkel
Az első bejelentéstől számítva pontosan két hetet kellett várni arra, hogy a kormány által biztosított átmeneti adózási könnyítésekről szóló jogszabály megjelenjen. A jó hír, hogy a kihirdetett rendelet egy-két kellemes meglepetést is tartogat, cserébe akad olyan, korábban beharangozott elem is, amely végül kimaradt a csomagból. Az adózási könnyítés részleteit a Mazars foglalta össze.
Mélyponton a német vállalatok várakozásai
Áprilisban a valaha mért legalacsonyabb szintre zuhant a német feldolgozóipari vállalatok körében az exportkilátások megítélését számszerűsítő index, és a mutatónak az előző havihoz mért esése is minden idők legnagyobbikának bizonyult.
Hol működnek a magyar cégek?
Magyarországon a társas vállalkozások jelentős része a tulajdonosok lakcímén működik, ez a koronavírus járvány idején külön nehézség elé is állíthatja a vállalkozók egy részét.
Ekkora zuhanás sem volt még
Áprilisban csaknem 30 ponttal, soha nem látott mértékben zuhant a GKI konjunktúra-indexe, nyilvánvalóan a járvány gazdasági hatásai következtében. Az üzleti bizalmi index mintegy 25, a fogyasztói közel 40 ponttal esett. A világgazdasági válság időszakában, 2009 első felében ugyan voltak már ennél lényegesen pesszimistábbak is a várakozások, de a GKI konjunktúraindexe egyetlen hónap alatt még sohasem csökkent 10 pontnál jobban.
Vis maior a szerződéseknél: lehet rá hivatkozni a veszélyhelyzet alatt?
A koronavírus-járvány miatt kialakult veszélyhelyzet számos szerződéses helyzetben hozott nem várt fordulatot, amely megbeszélések, esetleg viták sorozatát eredményezheti a szerződéses partnerek között. E tárgyalások során a felek érinthetik a vis maior vagy az ún. MAC/MAE klauzulák kérdéskörét is. A felek ezen kérdések jelenlegi megtárgyalásával elsősorban a gazdaság különböző szektorainak a veszélyhelyzet utáni újraindítását segíthetik elő, amely már most hatalmas, embert és piacot próbáló, de kölcsönösnek látszó feladat. A Kapolyi Ügyvédi Iroda 9 pontban gyűjtötte össze a vis maiorral és a MAC/MAE klauzulával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Üzleti partnerek ellenőrzése - ez most különösen fontos lehet a cégeknek
Egy vállalat életében nélkülözhetetlen a partnerek megfelelő módon történő kiválasztása. A jelenlegi helyzetben, a fizetőképesség szempontjából fontos a leendő vevők vizsgálata is, ráadásul a kellő körültekintésnek különös jelentősége van, akár a végül esetlegesen behajthatatlanná vált követelések áfa visszaigénylésénél. Adózási szempontból azonban leginkább a beszállítók monitorozása kerül a fókuszba. Az ajánlatok beérkezésekor nem szabad elfelejteni az árak mérlegelése közben a potenciális partnerek átvilágítását sem. Elsőre adminisztrációs tehernek tűnhet egy ilyen folyamat, azonban ennek hiánya olykor jelentős kockázatokhoz, sőt akár bírságokhoz is vezethet. A következőkben a Mazars tájékoztatója hívja fel a figyelmet a partnerellenőrzés fontosságára, valamint bemutatja a lehetséges módszereket, mérlegelési pontokat.
5 ezer építőipari munkás jött haza - maradnak is majd?
Ötezer építőipari szakember érkezett haza külföldről a járványhelyzet miatt, akik közül a legtöbben Nyugat-Európában dolgoztak mostanáig. Az iparági adatok szerint 2008 óta az elmúlt években mintegy 30 ezer építőipari szakmunkás és mérnök helyezkedett el a magyar határokon kívül, ennek a becslések szerint mintegy 15-20 százaléka érkezhetett most haza a járvány miatt. A hazai építőipar évek óta küzd az ágazatban jelen lévő szakemberhiánnyal, amelyet a külföldről érkező, jellemzően szerb és ukrán vendégmunkásokkal pótolt az ágazat.
500 milliárd forintos hitelgarancia program indul a hazai cégek megsegítésére
A magyar gazdaságtörténet legnagyobb gazdaságélénkítési tervének részeként 500 milliárd forintos, rendkívüli hitelgarancia programot indít az MFB Csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. a koronavírus járvány hazai cégekre gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére. A Garantiqa Krízis Garanciaprogram keretében a hazai kkv-k és nagyvállalatok 90 százalékos állami garanciavállalás mellett juthatnak a likviditásuk biztosítása érdekében forrásokhoz.
Hány vállalat válhat fizetésképtelenné idén? Aggasztó a kép
Egy friss elemzés a koronavírus-járvány miatti vállalati fizetésképtelenségek változását vizsgálta: minden korábbinál aggasztóbb magyar és nemzetközi prognózis.
Hogyan kezelhető hatékonyan a céges autóflotta a járvány alatt?
A koronavírus terjedésével az élet eddig megszokott ritmusa számos országban jelentősen lelassult vagy szinte teljesen megállt. A járvány megfékezését célzó intézkedések nemcsak az emberek életvitelére, hanem majdnem minden iparág működésére is hatással vannak, beleértve az autóiparét is. Az országonként eltérő kijárási korlátozások pedig a céges eszközöket, így például az autóflottákat is érintik. Ezért a flottakezelésben piacvezető LeasePlan összegyűjtött néhány tanácsot, amelyekkel a flottamenedzserek csökkenthetik a gazdasági recesszió hatásait, minimalizálhatják kollégáik és partnereik fertőzésének kockázatát, ugyanakkor biztosíthatják a sürgős feladatok elvégzéséhez szükséges kapacitást.
Mi a legrosszabb az otthoni munkavégzésben?
Az otthonról dolgozók negyven százaléka érzi kevésbé hatékonynak a munkavégzését, és legtöbben a kollégákkal való interakciót, a rendezett munkaidőt, valamint a normális öltözködést hiányolják a kényszerű home office-ból – derül ki a Huawei Technologies Hungary online felméréséből. A mintegy 850 válaszadó fele örül annak, hogy a bejáráson megspórolt utazási idejét magára fordíthatja, és többet lehet a gyermekeivel, vagy a házi kedvencével. Szinte minden otthonról dolgozó vet be eddig jellemzően nem használt digitális eszközöket – notebook, headset, webkamera stb. – a munkájához, a válaszadók 38 százalékát azonban a döcögő internetkapcsolat hátráltatja feladatai ellátásban.
Így lehet akár 5 millió forint adókönnyítést kérni a NAV-tól
Új adófinanszírozási könnyítések érhetők el az április 21-én megjelent közlönyben kihirdetett szabályok szerint. Többek között lehetőség van a vállalkozások adócsökkentésére is. Akár ötmillió forint elengedését is lehet kérni a NAV-tól, viszont ezt csak egyszer lehet megtenni egyetlen egy adónemben és maximum a fizetendő adó 20 százalékáig.
Már több százezren keresnek állást a koronavírus hatásai miatt
Ígéretesen alakult az év eleje a munkaerőpiacon a veszélyhelyzet kihirdetéséig. Március 11-e után helyzet azonban drasztikusan megváltozott.
1500 milliárd forinttal segíti a gazdaság újraindítását az MFB
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a hozzá tartozó vállalatcsoport összesen 1490 milliárd forint keretösszegű finanszírozási csomagot bocsát a magyar vállalkozások rendelkezésére összehangolt hitel-, tőke- és garancia programokon keresztül. A koronavírus járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására, illetve a gazdaság újraindításának elősegítésére kidolgozott programok egyaránt célozzák a vállalkozások likviditási problémáinak megoldását, a munkahelyek megőrzését, a beruházási, fejlesztési tevékenység ösztönzését és a cégek hazai kézben való megőrzését.
Megvan, mikor indul újra a termelés az esztergomi Suzuki gyárban
Egyelőre csak egy műszakban.
Nem lehet mindent eladni a koronavírus elleni védelemre hivatkozva!
A koronavírus-járvány hatására megszaporodtak az egészséget védő termékek és szolgáltatások hirdetései: a régiek mellett olyan új szereplők is megjelentek a piacon, akik a fő profiljukba nem illeszkedő termék vagy szolgálatás értékesítésébe kezdtek. Fontos azonban, hogy az új üzleti lehetőségeket mindenki tisztességesen használja ki, hiszen az illetékes hatóságok fokozottan figyelik a kereskedelmi kommunikációt. A Kapolyi Ügyvédi Iroda szakértője a reklámokra, valamint a vállalatok közötti együttműködésre vonatkozó legfontosabb versenyjogi szempontokat foglalta össze.
Segélyvonal indult a kkv-knak
Rengeteg a kérdőjel a kormányzati mentőprogram körül.
Lízingszövetség: pénzből épülő bástya segíthet a vállalkozásoknak
A koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásait ellensúlyozhatják a Magyar Nemzeti Bank kedvezményes programjához - az NHP Hajrá!-hoz - köthető lízingkonstrukciók. A jegybanki program már eddig is kulcsszerepet játszott a cégek beszerzéseiben és a lízingfinanszírozásban: a múlt évben eladott kisteherautók 66 százaléka került NHP-s konstrukció segítségével a vállalkozásokhoz. A lízingcégek tavaly több mint 100 milliárd forinttal finanszírozták az agrárgép-beszerzéseket, ezen a részpiacon pedig 81 százalékos volt az NHP-s források aránya.
Papír szájmaszkot fejlesztett ki egy magyar nyomda
A virSTOP nevű szájmaszk teljesen magyar innováció. Előnye, hogy olcsón, gyorsan, akár egyedi négyszínnyomással, nagy mennyiségben előállítható. Főleg bevásárláshoz ajánlják.
Új támogatások a k+f cégeknek
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal könnyített előlegkifizetési szabályokkal enyhíti a folyamatban lévő projektek likviditási nehézségeit, egyszerűbb eljárási szabályokkal, meghosszabbított határidőkkel segíti a pályázatok kedvezményezettjeit. Az érintettekben felmerülő kérdések kezelésére új kommunikációs csatorna is indul KFI Hotline néven.
Csalók élnek vissza az Auchan nevével
Nyereményjátéknak álcázva kérik el a gyanútlanok adatait.
Furcsa dolog történik az építőiparban
Márciusában 529 cégalapítás történt az építőiparban, ez 9 százalékkal még a 2019-es havi átlagot is meghaladja.
Könnyítettek a szabályon: így is jár a bértámogatás
Már kétórás foglalkoztatás után is igényelhető.
Van egy piac, amelyet a járvány alatt is magyar startup terméke ural
A karantén időszakában is jól teljesít az ultrahangos kullancsriasztókat gyártó magyar startup, ugyanis a kullancsszezon a járvány alatt sem állt le. Az idén már 52 országban forgalmazó hazai ProtectONE márka fennállása óta közel egymillió vegyszermentes bolha és kullancsriasztó terméket értékesített partnerein keresztül.
Van, ahol már igényelhető az új nhp hajrá
Mától igényelhető az NHP Hajrá kedvezményes hitelkonstrukció a Takarékbanknál, a kis- és közepes vállalkozások összesen 1500 milliárd forint kölcsönt vehetnek fel beruházásra vagy működésre, nagyon kedvező kamattal. A pénzintézet a jelenlegi piaci súlyát meghaladó mértékben tervezi növelni vállalati hitelezését a következő hónapokban, a meglevő termékek mellett aktívan kínálja a piacon most megjelent és megjelenő valamennyi finanszírozási terméket. A Takarékbanknál már az elmúlt napokban megugrott az érdeklődés a kamattámogatott és intézményi kezeséggel fedezett standard termékek iránt
Újabb hitellehetőség a küszködő kkv-knak
A mikro-, kis- és középvállalkozások számára elérhető hétfőtől a növekedési hitelprogram hajrá (nhp hajrá) konstrukció - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Örülhetnek a cégek - korábban érkezhet az áfavisszatérítés
A koronavírus-járvány miatt egyre nehezebb pénzügyi helyzetbe kerülő kis- és közepes vállalkozások újabb adóügyi könnyítést kapnak. A Pénzügyminisztérium arra kéri az adóhivatalt, hogy segítse a cégek likviditását azzal, hogy a visszajáró áfát rövidebb idő alatt utalja ki.
Komoly változások a cégek életében - mire figyeljünk?
A veszélyhelyzet miatt újabb munka- és cégjogi változások léptek életbe – az április 10-én megjelent kormányrendelet alapján új szabályok alkalmazandók a munkaidőkeretre, illetőleg a jogi személyek működésére. Bár a március 18-án életbe lépett munkaidő-beosztást ért változásokat az áprilisi rendeletben kibővítették, azonban az újabb lehetőségek mellett vannak olyan szabályok, amiktől nem lehet eltérni. Összességében a cégjogi változásokat érintő rendelet pedig bizonyos tekintetben egyszerűbb eljárási szabályokat tartalmaz a jogi személyekre vonatkozóan annak érdekében, hogy biztosítva legyen a vállalat folyamatos, veszélyhelyzet alatti működése. Mindezek részleteire hívja fel a figyelmet a MAZARS és az együttműködő Borsy Ügyvédi Iroda összefoglalója, melynek segítségével tisztább képet kaphatunk a lehetőségekről és azok kereteiről.
Ki és mennyi kiskereskedelmi különadót fizet majd?
Megjelent a kiskereskedelmi adóról szóló Kormányrendelet, amely a két hete beharangozott különadó részletszabályait tartalmazza, május 1-jei hatályba lépéssel. A kormányzati tervek szerint a multinacionális kereskedelmi láncok ezen a jogcímen évente 36 milliárd forintot fognak fizetni, és ezt az összeget a koronavírus járvány elleni védekezéshez létrehozott alapban használják majd fel. A rendeletből kiderül, hogy valóban csak a multinacionális láncok fognak-e fizetni, és kit milyen mértékben terhel az adó.
Kutatás-fejlesztést végző munkavállalók: így kaphat egy cég 3 havi bértámogatást
Mi minősül kutatás-fejlesztésnek? Milyen követelményeknek kell megfelelni? Mekkora összegről szól a támogatás?
Mit hozhatnak a rozsdaövezetekben épülő lakások a fővárosi ingatlanpiacra?
Visszatér a tavaly kifutott kedvezményes lakásáfa: a rozsdaövezetekben épülő ingatlanokra lesz érvényes. Hosszabb távon és megfelelő lakásszám esetén a rozsdaövezetekben megépülő lakások kiegyensúlyozottabbá tehetik a budapesti ingatlanpiacot, mert a növekvő kínálat a versenyhelyzetet fokozhatja az új lakások piacán.
Már a válság utáni időszakra készülnek a vállalkozások
A vállalatok többsége arra számít, hogy az egészségügyi vészhelyzet okozta válságból jövőre indul meg a gazdasági fellendülés – derül ki az EY globális kutatásából. A cégek ezért sem mondanak le felvásárlási terveikről, aminek jelentős szerepe lehet majd a krízis utáni felépülésben.
Sok cégnek fog fájni a kiskereskedelmi különadó
Május 1-jén lép hatályba a Járványügyi Alap feltöltését szolgáló kiskereskedelmi különadó, amelynek bevezetéséről a kormány a koronavírus-járvány elleni küzdelem finanszírozása érdekében döntött. Fontos különbség, hogy a mostani különadó a 2015-ben bevezetett élelmiszerlánc-felügyeleti díjjal ellentétben, de hasonlóan a 2010-es bolti kiskereskedelmi és távközlési különadóhoz, nem csak a napi fogyasztási cikket értékesítő üzleteket érinti, hanem lényegében minden kiskereskedőt, akinek az adókötelezettség alá eső éves nettó árbevétele meghaladja a félmilliárd forintot. A Taylor Wessing Budapest ügyvédi iroda szakértői összefoglalták, hogyan érinti a különadó a kiskereskedelmi láncokat.
A legnagyobb hiba, amit most egy cég elkövethet
A pánikszerű válságkezelés gyakori tünete az azonnali létszámleépítés. Különösen problémás ez a most, hiszen a megfelelő szakemberek felkutatása és megtartása a cégvezetők egyik legnagyobb kihívása.
Saját gyártású hypót és pénzt is adományoz a Borsodchem
10 ezer liter hypo, 10 ezer darab szájmaszk és 20 millió forint értékű adomány ment ki a vegyipari társaságtól.
Döntéshozatal járvány alatt: mit tehetnek a vállalatok?
A járványhelyzet a vállalatok döntéshozatali folyamatait, ügyvezetését is felforgatja. A múlt heti kormányrendelet különleges társasági jogi szabályai megkönnyítik az akadályoztatva levő cégtulajdonosok és a cégek irányító testületei részére a döntéshozatalt annak érdekében, hogy a megfelelő és törvényes működés biztosítva legyen - ez a hamarosan következő mérlegelfogadási időszak miatt különösen aktuális. Ugyanakkor az új szabályok új teendőket is hárítanak a cégekre – hívja fel a figyelmet dr. Orosz Dániel és dr. Fehérváry Ákos, a Baker McKenzie szakértői.
Új kommunikációs vezető a MOL-nál
Bakos Piroska április 15-től tölti be a vállalatcsoport magyarországi kommunikációs vezetői posztját.
24 hónapos munkaidőkeret: hogyan lehetne mindenkinek jobb?
A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben mind a bértámogatásról, mind a 24 hónapos munkaidőkeretről szóló rendeletek alapvető segítséget jelenthetnek a munkáltatóknak, hogy a jelenlegi nehéz körülmények ellenére képesek legyenek alkalmazásban tartani munkavállalóikat. A hosszabb munkaidőkeretet szabályozó, pénteken napvilágot látott rendelet hatékonysága ugyanakkor növelhető lenne néhány módosítással, emellett szükséges lenne a munkavállalók érdekeit védő garanciális szabályok bevezetése a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda szerint.
Kkv-program: Életben maradni és újraindítani a céget
A koronavírus világszerte és hazánkban is megálljt parancsolt a gazdaságnak. Szektorok, ágazatok, tevékenységek kényszerültek azonnali leállásra. A döbbenet és bénultság után a kkv-k azonnali cégmentő intézkedésekbe fogtak. A Piac & Profit – BKIK Cégmentő című élő videókonferenciáján, április 29-én az összes, azonnal és a közeljövőben igénybe vehető külső segítséget részletesen megismerhetik a döntéshozók.
Kutatás-fejlesztési támogatás: kiszámolták, mennyi támogatást lehet szerezni
Egy friss elemzés szerint a kutatás-fejlesztést végző vállalkozások által igényelt támogatás többnyire 5-50 millió forint között lesz, és várhatóan 100 milliárd forint forrást fog igényelni a kormány részéről. A Gazdaságvédelmi Akcióterv kutatás-fejlesztési támogatása szerdától érhető el.
Most indítanál webshopot? Ezt a 6 dolgot tudnod kell
Tavaly 16 százalékkal nőtt a hazai online kiskereskedelem, és 3,3 millió magyar vásárolt online. A koronavírus-járvány hatására ezek a számok még tovább nőhetnek, amire a hazai cégvilágnak is reagálnia kell. Egy webshop elindítása és sikeres fenntartása ugyan összetettebb feladat, mint azt elsőre gondolnánk, hiszen több szakmát kell alapszinten elsajátítani hozzá, de a most befektetett idő, energia és költség jövőbeli megtérülést és a túlélést jelentheti a vállalkozásoknak. A K&H ezért a Shoprenterrel közösen összeállított egy webáruház indítási kisokost, így segítve a cégeknek, hogy mi az a 6 terület, amit mindenképpen érdemes átgondolni, mielőtt belevágnánk egy saját webshop létrehozásába.
Ez vár ránk a jövő héten - adatok a békeidőkből
Kevés makrogazdasági adat várható a jövő héten, a februári ipari termelés második becslése és az építőipar februári teljesítményének statisztikája jelenik meg.