A Fővárosi Önkormányzat és a BKIK szakértői 2020. november 23-án és 24-én szakértői egyeztetést tartottak, a BKIK által javasolt 25 milliárdos Válságkezelő Alap megvalósításáról. Az egyeztetésen lefektették az együttműködés alapelveit, de a két szakértő által – és nem a két fél képviselői által – aláírt együttműködési elveket tartalmazó dokumentum néhány, de lényeges pontban eltér a BKIK vezetése által jóváhagyott szövegtervezettől, és olyan módosításokat tartalmaz, amelyekkel a dokumentum értelmezése az eredeti szándékkal ellentétessé vált - írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a BKIK.
Nagy Elek, a BKIK elnöke, a sajtóból értesülve a fejleményekről, azonnal levelet írt az ügyben Karácsony Gergely főpolgármesternek, a BKIK ugyanis nem kíván politikai eszköz lenni. A szakértői egyeztetés, illetve annak eredménye nem arra hivatottak, hogy a BKIK-t, a Fővárosi Önkormányzat politikai álláspontja mellett kiállóként tüntessék fel. Konkrét megállapodás akkor fog születni, ha azt a főpolgármester és a BKIK elnöke írják alá.
A BKIK nem kíván nyilatkozni a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének iparűzési adó (ipa) felfüggesztésére vagy megszüntetésére vonatkozó javaslatával kapcsolatban, és különösen nem kívánja azt minősíteni, mivel nem ismeri az arra vonatkozó koncepciót és számításokat - szögezi le a budapesti iparkamara közleménye. Hozzátéve, hogy
a BKIK saját álláspontot képvisel az ipa ügyben, mégpedig azt, hogy annak elengedése csak a válság által súlyosan érintett mikro-, kis- és középvállalkozások esetében célszerű, de maximum a mikro- és kisvállalkozások, valamint a válság által súlyosan érintett középvállalkozások esetében.A főváros által kivetni kívánt ipa+ esetében a BKIK álláspontja szerint alapvetően nem adóemeléssel kell a válságot kezelni, az esetlegesen befolyó forrásokat pedig nem béremelésre kell fordítani, de a BKIK szeretné megismerni a kivetendő adó részleteit, és egyeztetéseket folytatni arról.
A BKIK ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a 25 milliárdos Válságkezelő Alapot a fővárosi önkormányzat minél hamarabb létrehozza, akár a BKIK által javasolt többlépcsős formában, amelynek keretében azonnali 2,5 milliárd forint támogatást kaphatnak a bajba jutott vállalkozások.