Cégblog


Fontos határidő közeleg – pár napjuk maradt a cégeknek

Fontos határidő közeleg – pár napjuk maradt a cégeknek 

Néhány napja maradt a cégeknek és egyéni vállalkozóknak, hogy felkészüljenek a NAV felé július 1-jétől kötelező online adatszolgáltatási kötelezettségre. Akik már most NAV-álló online számlázóprogramot használnak, csupán össze kell kötniük a számlázórendszerüket a NAV Online Számla rendszerrel. Akik nem rendelkeznek ilyennel, a Számlázz.hu rendszerén keresztül ingyenesen eleget tehetnek a jogszabályban foglaltaknak. 
Ennyire jött be a távmunka a hazai vállalatoknak

Ennyire jött be a távmunka a hazai vállalatoknak 

Nem csökkent a hatékonysága azoknak a hazai vállalkozásoknak, ahol minden kolléga távmunkában dolgozott a közel három hónapos kijárási korlátozások alatt – derül ki az EY és a HR Fest közös kutatásából. A több mint 50 megkérdezett kis-, közép- és nagyvállalati HR vezető meglátásait összessítő felmérés szerint a pozitív tapasztalatok hatására a cégek harmada hosszú távon is változtatni tervez munkahelyi kultúráján.
Fájdalmas szigorítás jön a katásoknak

Fájdalmas szigorítás jön a katásoknak 

Így akarják elkerülni a trükközéseket.
Kézműves sörfőzdéken segítene Kósa Lajos

Kézműves sörfőzdéken segítene Kósa Lajos 

Beavatkozhatnak a sör- és üdítőital-piac szabályaiba.
Taxisok és a számlaadás - fontos változásra figyelmeztet a NAV

Taxisok és a számlaadás - fontos változásra figyelmeztet a NAV 

Júliustól a taxisoknak is adatot kell szolgáltatni a NAV-hoz.
Elmondták a szakszervezetek, mit gondolnak a kormány lépéseiről

Elmondták a szakszervezetek, mit gondolnak a kormány lépéseiről 

A munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletek is elismerik, elfogadják a koronavírus-járvány miatt bevezetett gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseit - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára szerda reggel az M1-en. 
Már rég nem kellene ezt az adót fizetnünk

Már rég nem kellene ezt az adót fizetnünk 

Sok pénz befolyt az evából májusban a költségvetésbe.
Vírus után: kiderült, hogyan dolgoznak a magyarok

Vírus után: kiderült, hogyan dolgoznak a magyarok 

A GKI Zrt. egy 1000 fős, reprezentatív lakossági kutatást folytatott annak érdekében, hogy megtudjuk, az alkalmazottak milyen módon dolgoznak a koronavírus járványt követő hatósági szigorítások részleges feloldása után.
Mit okozott a járvány a magyar cégvilágban?

Mit okozott a járvány a magyar cégvilágban? 

Az áprilisi mélypont után újra feljövőben vannak a hazai cégalapítások. 2020 májusában 1805 cégalapítás került közzétételre.
Kijött a rendelet: így kaphatnak támogatást az agrár- és élelmiszeripari cégek

Kijött a rendelet: így kaphatnak támogatást az agrár- és élelmiszeripari cégek 

Megjelentek az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások által igénybe vehető átmeneti támogatásokról szóló miniszteri rendeletek.

Koronavírus: kijött a legfrissebb statisztika 

5 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.

Erre tényleg nem voltak felkészülve a hazai cégek 

A cégek közel kétharmada felkészületlenül vágott bele a biztonsági követelmények megteremtésébe a koronavírus-járvány kitörésekor – mutat rá a Panda Security friss hazai felmérése. A vállalkozások többsége az informatikai fejlesztések mellett a dolgozói képzésével javította a kiberbiztonságot. A döntéshozók a jövőben további lépéseket tesznek az IT-védelem megerősítése érdekében.

Magyar kkv-kat is támogat a válsághelyzet leküzdésében az UniCredit 

Az InnovFin garanciakeret kilenc helyi banknál és hat lízingcégnél vehető igénybe forgóeszközhitelre és beruházások finanszírozásához.

Drasztikus lépésekre kényszerül a nagy autógyártó 

A BMW német autógyártó azt tervezi, hogy hatezer munkahelyet szüntet meg a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásai miatt, valamint felfüggeszti az önvezető technológia fejlesztésére kötött együttműködést a Daimler csoporthoz tartozó Mercedes-Benz autógyártóval.

6 milliárd forintos tőkeemelés az önvezető járművet fejlesztő magyar cégnél 

A felét államilag biztosított tőkeforrás adta.

Rekordforgalmat ért el a Praktiker - miből vettek a legtöbbet a magyarok? 

A barkácsáruház-lánc nettó 67,88 milliárd forintos árbevétellel zárta 2019-et, ez mintegy 18 százalékkal több az előző évi 57,1 milliárd forintnál - közölte a cég. 

Mennyire jó üzlet ma egy garázs Budapesten? 

A járvány idején országszerte jelentősen csökkent az autós forgalom, a díjmentessé tett parkolás is visszafogta a garázsok iránti keresletet. Az ingyenességnek azonban hamarosan vége, a dugók már a veszélyhelyzet elrendelése előtti időszakot idézik, ráadásul egyre többen ismerik fel, hogy garázskiadásból tisztes és biztos hozamot is el lehet érni. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a közelmúlt kormányzati intézkedései is élénkíthetik a garázspiacot, ezért ezen a területen nem számít az árak visszaesésére.

Meglepően optimisták a hazai kkv-k 

Mérséklődni látszik a koronavírus-járvány hatása a hazai kkv-kra, ugyanis határozottan pozitívabb várakozásokkal tekintenek az előttük álló évre, mint a járvány ideje alatt – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból. Az index jelenleg 12 ponton áll, ami nem jelent érdemi változást a koronavírus időszak előtti várakozásokhoz képest.

Kiknek segít igazán a kormányzati bértámogatás? 

A munkahelyvédelmi bértámogatás sajátossága, hogy az igénylők 95 százaléka mikro-, kis-, és középvállalkozás – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Szijjártó Péternek van egy örömteli híre a cégeknek 

Jövő héten létrejöhet a megállapodás az Európai Bizottsággal az állami beruházásösztönzés uniós korlátozásának feloldásáról - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.

Helyzetbe hozza a cégeket az alternatív adózás? 

Szerdán Lengyelország bejelentette, hogy mintegy 4 milliárd forint árbevételig a vállalkozásoknak nem a nyereségük, csak a kifizetett osztalék után kell társasági adót fizetniük.

Most jöttek rá a cégek, mennyire fontos a digitalizáció 

A március közepe előtt digitális eszközöket nem használt, vagy ilyen irányú fejlesztésekbe nem fogott kis- és középvállalkozások 40 százaléka szüneteltette vagy korlátozta jelentősen a tevékenységét. Ez is kiderült a Magyar Telekom megbízásából az eNET által végzett felmérésből.

Magyar áfa-ügyben döntött az EU Bírósága – ez a NAV gyakorlatát is alakíthatja 

Az Európai Unió Bírósága ma annak nyomán hozott ítéletet, hogy a Jalsovszky által képviselt Krakvet nevű lengyel társaság korábban beperelte a magyar adóhatóságot. Az Európai Unió Bírósága újfent megerősítette, hogy hol húzódik a határ az adókijátszás és a jogszerű adótervezés között. Ez a magyar adóhatóságot is eddigi gyakorlata újragondolására késztetheti.

Megemelték a vállalkozásfejlesztési pályázat keretét 

Az 50 milliárd forintos keret több mint kétszeresére érkezett támogatási igény a vállalkozások technológiai megújulását segítő pályázaton, ezért a kormány további 50 milliárd forinttal duplájára emeli az eredeti keretösszeget – jelentette be Varga Mihály a Gazdasági Kabinet ülését követően. A pénzügyminiszter kiemelte: a járvány elleni győztes csata után most a gazdaság újraindításának van itt az ideje, ezért a kormány minden életképes, fejleszteni kívánó magyar vállalkozást támogat az újraindulásban. A felhívásra közel 4500 cégtől érkezett pályázat 105 milliárd forint értékben.

Szijjártó kiosztotta az EU-t 

Elfogadhatatlan, hogy az EU másfél hónapja képtelen dönteni az állami beruházásösztönzés felső határának eltörléséről - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter a versenyképességi pályázat csütörtöki szerződésátadóján.

Marad a kiskereskedelmi különadó - több szabály változott 

Megjelent a Magyar Közlönyben a kiskereskedelmi különadóról szóló törvény, amely június 10-én lépett hatályba. Az idén május 1-jétől ideiglenesen bevezetett különadó ezzel állandó adónemmé vált, és változtak az eljárási szabályok.

Így reagáltak a magyar kkv-k a koronavírusra 

A koronavírus és az általa okozott gazdasági hatások kevésbé érintették a tervezetten működtetett kis- és középvállalkozásokat. Az innovációs készséget viszont a járvány sem pörgette fel.

Meglepetés az ingatlanpiacon 

Meglepően alakult a lakásépítési kedv a koronavírus-járvány idején. Áprilisban 1007 lakásépítési engedélyt adtak ki, így ez volt a legjobb idei hónap. Igaz, tavaly áprilishoz képest ez azért 30 százalékos csökkenést jelent.

StartupHER női vállalkozói program - ők vitték el a fődíjat 

Nőnapon indult útjára az mfb csoporthoz tartozó hiventures startupher programja, amely a női vállalkozók felkarolását és támogatását tűzte ki célul. A kezdeményezés fontosságát indokolja, hogy magyarországon rendkívül alacsony a női vezetők és vállalkozók aránya. A program lebonyolítását nehezítette a kialakult járványhelyzet, azonban ennek ellenére is több mint 350 jelentkezés érkezett, amelyből 10 csapat szakmai továbbképzésen is részt vehetett. A startupher záró eseményét követően négy csapat kapott gyorsított bekerülési lehetőséget.

Két hét és új korszak kezdődik a számlázásban 

Az online számla-adatszolgáltatás 2018. július 1-jei bevezetése óta az adózók egy részének már napi rutinnak számít a jelentési kötelezettség teljesítése, ahogy az ezzel járó adminisztratív terhek, illetve fejlesztések is. 2020. július 1-jével teljesen új korszak kezdődik: szinte valamennyi belföldi adózónak meg kell majd birkóznia az adatszolgáltatási kötelezettséggel.

Tízmillió euró tőkét vont be a Doktor24 

Tízmillió eurós befektetői megállapodást írtak alá két európai tőkealappal, a cégcsoportba a luxemburgi Value4Capital és a német Ananda Impact Ventures fektetett be.

Rájár a rúd Hernádi Zsoltra 

Veszteséges a milliárdos állami támogatást elnyerő cége.

Mi lesz a magyar gazdasággal? Ezt látják külföldről 

Londoni makrogazdasági elemzők várakozása szerint Magyarország azon európai feltörekvő gazdaságok között lesz, amelyekben a hazai össztermék értéke már a jövő év végére újból eléri az új koronavírus okozta Covid-19-járvány előtti szintet.

Újabb pénzcsap nyílik meg a magyar cégek előtt - most erre lehet pályázni 

Magyarországi vállalatoknak péntektől újabb pályázati lehetőség indul 25 milliárd forintos keretösszegből határon túli beruházások támogatására.

Hasznot is hoz a cégeknek a NAV adatszolgáltatás 

Néhány hét múlva bővítik a NAV adatszolgálatásra kötelezettek körét, és bár sokan csak extra adminisztrációt és a nagytestvér árgus szemeit látják a jogszabályváltozás mögött, valójában a vállalkozások nyerhetnek vele a legtöbbet. A kényszerű digitalizáció miatt gyorsabb és olcsóbb lesz az irodai adminisztráció, ráadásul sokan most fűzik integrált rendszerbe a cégek folyamatait.

Most emiatt kerülhetnek célkeresztbe a multik 

Kézenfekvő NAV-ellenőrzési célpontot jelenthetnek a multinacionális cégek transzferár-nyilvántartásai – hívja fel az érintettek figyelmét a MAZARS legfrissebb összefoglalója. A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szerint nem kizárható, hogy a kieső adóbevételeket – többek között – a koronavírus-járvány által kevésbé érintett vállalatcsoportok transzferár-dokumentációinak revíziójával próbálja meg pótolni az adóhatóság. Ezért a kitolt benyújtási határidők ellenére is nagyon fontos ezek pontos elkészítése.

Patai Mihály: azért dolgozunk, hogy a fogyasztónak olcsóbb legyen a bankolás 

Tulajdonképpen hazatért. 44 éve a Magyar Nemzeti Bankban (MNB) kezdte a pályafutását, pontosan egy éve pedig a jegybank alelnöke. Az elmúlt évtizedekben megfordult a pénz- és tőkepiac valamennyi szegmensében, mindenütt elismert vezetőként. Patai Mihály első nagyobb jegybanki projektje, az azonnali fizetési rendszer bevezetése sikeres. Következő célja, hogy a hazai bankrendszer Európában az elsők között alkalmazza a fintech és digitalizációs megoldásokat.

Még mindig nyitva áll a pályázat a cégek előtt 

Továbbra is lehet jelentkezni a high-tech és zöld magyar pályázatra, keresik annak lehetőségét, hogy megduplázzák a támogatás 50 milliárd forintos keretösszegét - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Komoly buktatókat állít a járvány a cégek elé 

A járványügyi helyzet miatti távolságtartás, valamint a személyes érintkezések hiánya miatt számos olyan helyzettel kell szembesülniük a vállalkozásoknak, amelyek kérdéseket vethetnek fel és akár kockázatot is jelenthetnek az általános forgalmi adóval kapcsolatban, legyen szó például a kiszállítás igazolásáról közösségi ügyletek esetén, a papír alapú számlák elektronikus továbbításáról, vagy akár behajthatatlan követelések kapcsán az elektronikus úton közölt fizetési felszólításról.

Szijjártó elárulta, hogyan hozzák helyzetbe a magyar cégeket 

A kormány a beruházások támogatásával hozza helyzetbe a hazai vállalatokat, hogy az új világgazdasági korszakban a lehető legjobb startpozícióból vehessék fel a versenyt - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.

Óriási az érdeklődés – ráugrottak a cégek a megnyitott pénzcsapra 

Nagyon népszerű a turisztikai szálláshelyek fejlesztésére megalkotott program.

Már látszik a járvány a lakáshiteleknél 

A járványhatás a lakáshitelek piacán is megjelent: a bankok több mint 69 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket áprilisban, ez pedig 18 százalékos csökkenésnek felel meg éves szinten. Erre a visszaesésre számítani lehetett a járványhoz köthető korlátozások, a bizonytalanabbá váló gazdasági környezet miatt.

Mi lesz a rendezvényekkel a járvány után? 

A koronavírus-járvány talán a rendezvényiparban okozta a legnagyobb károkat. A legrosszabb helyzetben a rendezvényszervező ügynökségek munkatársai vannak: szinte nem volt olyan, akinek ne csökkent volna a jövedelme – állapítja meg a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) kutatása. A felmérés több mint 400, a piacon dolgozó, illetve a szakmát tanuló válaszadó véleményét tükrözi a szektor jövőjéről és a világjárvány hatásairól. A rendezvényiparban dolgozók szerint nem tartható az a gyakorlat, hogy a rendezvényszervező cégek előfinanszírozzák a nagyvállalatok eseményeit.

Élet a koronavírus után: mire készülhetnek most a magyar cégek? 

Szepesi Balázs, az Innovációs és Technológia Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára a Piac & Profit „Pénz a túléléshez” videókonferenciáján beszélt arról, hogy a koronavírus-járvány után mire készülhetnek a magyar cégek.

Jó hírek jöttek az operatív törzstől 

Az operatív törzs szerint lecsendesedett ugyan a járvány, de még nem ért véget, ezért az idősek klubjai csak távolságtartással nyithatnak meg. Arról semmi nem hangzott el, hogy mikor állítják vissza a teljes egészségügyi ellátást.

Gond van az egyik életbiztosítással 

A szlovák Novis Biztosító Sensum befektetési életbiztosításánál találtak szabálytalanságokat. 

A cégek közel fele ezzel nincs tisztában - változik a szabály 

A vállalkozások 45 százaléka nem ismeri a szavatosság és a jótállás pontos szabályait - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára.

Bértámogatás: ennyi álláskereső jutott munkához 

A munkahelyteremtő bértámogatási program már több mint 10 ezer regisztrált álláskereső újbóli elhelyezkedését segítette - közölte Bodó Sándor.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Megijedtek a vihartól a magyarok

Megijedtek a vihartól a magyarok  

Az elmúlt napok komoly viharai miatt több mint kétszeresére nőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet.

Klímablog

Új rekordot értek el a vállalatvezetők

Új rekordot értek el a vállalatvezetők  

A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása látványosan javult.

Gazdaság

Duzzad a fővárosi újlakás-kínálat

Duzzad a fővárosi újlakás-kínálat 

Bár a forgalom valamelyest visszaesett a tavalyi rekordmagas szintről, a lakásépítőket viszi előre a lendület és a fővárosi újlakás-kínálat egyre duzzad.

Infokom

Mégis mire jó a mesterséges intelligencia a hétköznapokban?

Mégis mire jó a mesterséges intelligencia a hétköznapokban?  

Mára a hétköznapi emberek is egyre gyakrabban fordulnak különböző nyelvi modellekhez.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo