Cégblog

Itt érhető el az MFB krízishitele
A Magyar Fejlesztési Bank már 22 pénzügyi vállalkozással megállapodott a hitel közvetítéséről.

Nehéz helyzetben a munkáltatók - hogyan érdemes igényelni a bértámogatást?
Tört hónapra is igényelhető az átdolgozott csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatás, bár a jogszabály külön nem tér ki erre. Jelentősen egyszerűsödött a támogatás igénybevételének adminisztrációja, ennek ellenére még mindig körülményesnek tűnik az alkalmazása, összetett kalkuláció nélkül pedig nem is tud dönteni a munkáltató arról, hogy érdemes-e elindítani az igénylési folyamatot - áll a MAZARS legfrissebb összefoglalójában.

Nagy szükség lesz a családi cégekre
A családi vállalatok jóval ellenállóbbak a külső környezeti tényezőknek, ezért jellemzően jobban teljesítenek, mint a nagyobb piaci szereplők. Ugyanis óvatosabban fektetik be és használják fel a rendelkezésre álló tőkét, mivel a családi vagyon a tét. Ennek a szemléletnek köszönhetően válság idején általában nagyobb tőkemegtérülést érnek el, így feltehetően a koronavírus-járvány okozta visszaesés kevésbé hathat rájuk, tehát a gazdaság újraindításában is meghatározó szerepük lehet.

Alaposan felforgatta a hitelezést a koronavírus
Rányomhatta bélyegét a koronavírus az áprilisi hitelezésre, ha az érdeklődések alakulásából indulunk ki - derül ki a Bank360.hu vizsgálatából.

Gyenge lábakon álló cégek - hol a legnagyobb a munkanélküliség?
Márciusban a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében veszítették el az állásukat.

Stabilabb, biztonságosabb céggel nagyobb az esély a túlélésre, talpra állásra
Vállalkozásból vállalattá, amatőrből profi céggé kell válni, hogy válságbiztosabb alapokon érjen bennünket bármilyen nagyságrendű világgazdasági krízis. Mert nagyon úgy tűnik, be kell rendezkednünk a gyakori krízisekre, gazdasági válságokra. A válsághelyzet kezelésének, az átvészelésnek és az újraindulásnak is jóval nagyobb az esélye a szilárd alapokra épített cég esetében. Hogyan kezdjünk hozzá, mit tegyünk már most meg, amikor végre újra indíthatjuk a céget? Erről szól a Vállalkozásból vállalattá című Piac & Profit – BKIK élő videókonferencia (május 21.), ahol az előadók kis- közepes és nagyvállalatoknak egyaránt szóló hasznos tanácsai nem kötődnek a cégmérethez. A profi céggé válás, vállalkozásból vállalattá alakulás ugyanis nem nagyságrendi, hanem minőségi kérdés.

Hogyan lehet bérleti szerződést kötni a járvány idején?
Jelen helyzetben, amikor a személyes ügyintézés háttérbe szorul, felmerülhet a kérdés: szerződésnek minősülhet-e az A4-es papírlapon megírt megállapodás mintájára a felek által e-mailbe foglalt dokumentum? Ha nem, mégis hogyan lehetséges az elektronikus szerződéskötés? Kui Szilárd és Kozma Zoltán, a DLA Piper vezető ügyvédei ismertették az elektronikus bérleti szerződéskötések módjait.

Indul a munka a szentgotthárdi Opel-gyárban
Fokozatosan indítják újra a termelést mától.

Az üzleti ingatlanokat sem kíméli a járvány
A világjárvány jelentősen befolyásolta az üzleti ingatlanokat használó vállalatok működését és ezen keresztül az üzleti ingatlanok értékeltségét. Szinte az egyik napról a másikra vált nyilvánvalóvá, hogy a legtöbb ingatlankategóriában miként romlottak az üzleti kilátások. A gazdaság megtorpanása ugyanakkor eltérő módon és mértékben hatott az egyes ingatlanszegmensekre. Általánosságban megállapítható ugyanakkor, hogy a jelenlegi helyzet sok tekintetben különbözik a 2008-astól. A vállalkozások pénzügyileg erősebbek, a bankszektor egészségesebb, a válság kezdetekor a munkanélküliség alacsony szinten állt és a világban korszerűbb az alkalmazott technológia.

Siralmas számokat közölt a Volkswagen
Kétharmadával csökkentek áprilisban a Volkswagen konszernnél a VW márka eladásai Németországban, kisebb mértékben mint a többi európai piacon - közölte Jürgen Stackmann a VW márka érétékesítési igazgatója.
A jogsértő reklámozás a járvány alatt sem maradhat következmények nélkül
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2,5 milliárd forintos, rekord összegű bírságot szabott ki a booking.com online szállásfoglaló portál üzemeltetőjére, egyúttal eltiltotta a holland vállalatot az agresszív értékesítési módszereinek folytatásától. A versenyhatóság döntése értelmében a Booking.com B.V. tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a fogyasztókkal szemben azzal, hogy többek között megtévesztően hirdette egyes szálláshelyeit ingyenes lemondási lehetőséggel, valamint agresszív, pszichés nyomással késztetett mihamarabbi foglalásra. Az esetet Dr. Bitai Zsófia reklámjogász elemzi.
Ez most kényszer a kkv-knak, de a fejlődés kulcsa lehet
Habár sok mindent kényszerből lépnek most meg a vállalkozások, ez a felkészülés nagyban elősegítheti a hazai kkv szektor digitális fejlődését. Az Európai Bizottság tavalyi adatai alapján Magyarország a 23. helyen áll a digitális versenyképesség terén, a jelenlegi helyzetben azonban az eddig elmaradt fejlesztések várhatóan megvalósulhatnak.
Miről szólt az operatív törzs mai tájékoztatója?
Az ország középső része mellett Hajdú-Biharból és Bács-Kiskunból érkezik sok megkeresés.
Nagyon bejött a bankoknak a távmunka
Az otthoni munkavégzést biztonságosan és 1-2 nap alatt megoldották a magyarországi pénzintézetek, a távoli munkavégzés lehetőségét tartósan, a járvány utáni időkben is fenn kívánják tartani, a korábbinál jobban fogják alkalmazni.
Nagyot könnyítettek a közbeszerzések szabályain
Jelentősen egyszerűsödtek a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő közbeszerzések szabályai. Így a nemzeti értékhatárt elérő beszerzések esetén elegendő lehet három ajánlatot bekérni, sőt kivételes sürgősség esetén akár egyetlen cég közvetlenül is felhívható ajánlattételre – hívja fel a figyelmet dr. Vass Réka, a Baker McKenzie szakértője.
Hogyan lehet újraindítani a munkát? Itt van 4 tipp
A járvány miatti csökkentett aktivitás vagy leállás után számos cég indítja újra működését. A munkába való visszatérés számos feladatot ró a munkáltatóra és a munkavállalókra is.
A kormánytól kérnek segítséget a budapesti cégek
A fővárosi vállalkozások pályázati lehetőségeinek kiterjesztését kéri a kormánytól a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK).
Hazai vendéglátósok: kik vannak a legnagyobb gondban?
A járvány hatásainak ellenére csökken a cégmegszűnések száma a vendéglátóiparban. A jelenség mögött több összetevő áll.
Megfigyelik dolgozóikat az amerikai cégek a járvány lecsengése után
Amerikában a nagyobb cégek már a gazdaság újbóli beindulására készülnek. A PwC saját irodáiban például olyan megfigyelő rendszert építene ki, ami alkalmas lehet arra, hogy nyomon kövesse a járvány terjedését, jelezze a fertőzött munkatársakat, és azt is, hogy azok kikkel kerültek kapcsolatba.
Ilyen óvintézkedésekkel indult újra a kecskeméti Mercedes-gyár
Több mint 120 higiéniai- és védőintézkedést vezettek be a termelés újraindítását megelőzően a kecskeméti Mercedes-gyárban - számolt be a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.
Látszik a fény az alagút végén - cégvezetők nyilatkoztak
A hazai vállalatok a következő fél év gazdasági kilátásait illetően döntően pesszimisták, ugyanakkor az alkalmazottaik megtartását illetően már elkötelezettnek mutatkoznak – derül ki a Profession.hu, friss, saját adatbázisban, a cégvezetők, HR döntéshozók és munkatársak megkérdezésével készített reprezentatív kutatásából. Éppen ezért a HR osztályok többsége immár olyan költségcsökkentési megoldásokat igyekszik találni, amely nem járnak a dolgozói állomány csökkenésével. Ez a magyar gazdaság egészét tekintve is kedvező fejleménynek mondható.
Milliós kárt okozhatnak az irodába visszatérő dolgozók
A kijárási korlátozások enyhítésével rengeteg vállalkozás kapott újra esélyt a normál üzletmenetének visszaállítására. A dolgozók visszatérésének azonban több kockázata is van, melynek kezeléséhez egymástól merőben eltérően állnak hozzá a vezetők. Az általános minta az, hogy amíg az egészségügyi kockázatok csökkentésére szigorú szabályokat vezetnek be, addig a milliós károkkal fenyegető informatikai biztonsági rések betömése kevésbé van szem előtt, nem is gondolnak rá. Ez a veszély szinte minden magyar kis- és középvállalkozást, sőt a nagyvállalatokat is érinti, mert az értékes céges adatokhoz nem megfelelő IT menedzselés esetén sokkal könnyebben férhetnek hozzá a kiberbűnözők. Főleg egy olyan munkarendben, amikor a laptopok és velük együtt az adatok, e-mail fiókok, jelszavak a munkavállalókkal együtt akár napi szinten ingáznak - figyelmeztet iparági tapasztalatai alapján a Kvazar.cloud felhőszolgáltató szakértője.
Eddig 3 ezer cég vette igénybe a munkahelyvédelmi támogatást
Ha a főváros szükségesnek tartja, a kormány kész tárgyalni az élet újraindításáról Budapesten - közölte Gulyás Gergely a Kormányinfón.
Mi lesz a leányvállalatokkal a világjárvány idején?
Pár hónapja még elképzelhetetlennek tűnő hatást gyakorol napjaink gazdaságára a világméretű járvány. A kereslet csökkenése, a gyártási és logisztikai folyamatok megszakítása a globális ellátási láncok jövedelmezőségére is negatívan hat – vélik a Deloitte szakértői.
Kiderült, mire számítanak a német vállalatok
Nagyon rég volt példa az ipari termelés rekordmértékű visszaesésére.
Mi kell ahhoz, hogy ne tűnjön el még több cég? Így látják a családi vállalatok
A hazai cégvilág Achilles-ínja a hosszú távra tervezés. Az újonnan alapított vállalkozások ötöde ugyanis egy év, minden második cég pedig három év után megszűnik. Előrejelzések szerint a koronavírus-járvány nagysága és vége rendkívül bizonytalan, hazai szinten akár 5-7 százalékos GDP visszaesést is eredményezhet, ami a cégek várható életkorát még tovább csökkentheti. A 25 éves, K&H családi vállalatok kiválósági díjjal elismert Abrazív Mérnöki Iroda és Gépgyártó Kft. szerint azonban folyamatos fejlesztéssel, a munkavállalók megbecsülésével és a következő generáció felkészítésével jó eséllyel megalapozható a cég biztos jövője még a válság idején is.
Könnyebb lehet vállalatokat felvásárolni a veszélyhelyzet alatt
Jelentős könnyítést kaptak a közvetlenül, vagy közvetetten állami tulajdonban lévő kockázati tőkealapok és magántőkealapok, melyek egyedül vagy más vállalkozással közösen, befektetésvédelmi célú irányítási jogokat szereznek egy vállalatban. A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt ugyanis azokat a tranzakciókat nem kell a Gazdasági Versenyhivatalnak bejelenteniük és engedélyeztetniük, amelyeknél a felvásárolt cég a járvány miatt került nehéz helyzetbe.
Nem minden iparágban ment könnyen az átállás
A hazai társaságok üzletmenet-folytonossági (BCP) felkészültségére vonatkozóan, a COVID-19 helyzet kezelése kapcsán végzett nem reprezentatív kérdőíves felmérést a Deloitte. A fő tanulságok a következők: a pénzügyi szektor és az élelmiszeripar hamarabb tudott lépni, mint más iparágak, a munkaszervezési és pszichológiai háttér biztosítása pedig nem ment gond nélkül.
Ezért kellett megszüntetni a kulturális tao-t
Indokolt volt az előadó-művészeti szervezeteket érintő támogatási rendszer átalakítása – erre a következtetésre jutott az Állami Számvevőszék társasági adóval kapcsolatos vizsgálata.
Durván visszaesett a hazai cégalapítások száma
Áprilisban csupán 1442 céget alapítottak Magyarországon, ez 42 százalékos visszaesés a márciusi adatokhoz képest.
A jövőben is kizárólag portfolióban érdemes gondolkodni
A Budapest Alapkezelő számos ügyfele a mostani negatív tőkepiaci helyzetet, az alacsony árfolyamokat kedvező beszállási lehetőségnek látja és próbálja megragadni az alkalmat további vásárlásra, kockázatnövelésre – mondta el az alapkezelő vezérigazgatója, Kovács Ildikó. Akivel annak kapcsán beszélgettünk, hogy az általa irányított intézmény a Privátbankár.hu – Klasszis 2020 szavazáson rendkívül jól szerepelt: öt kategóriában is bejutott az első három közé, ebből háromban az élen végzett.
Ezek lehetnek a fejlődő iparágak a járványhelyzetben
Az YPO március és április között végzett, 3500 globális vállalatvezetőt megszólaltató felmérése alapján drasztikus változás jelent meg a vállalatok jövőképében: 84 százalékban rosszabbul látja a vállalkozások helyzetét a menedzsment. A szálloda és légi közlekedés iparág mellett az autógyártás, a kiskereskedelem és az energiaszektor is további komoly leépítések előtt áll. Így a munkavállalóknak a telekommunikáció, szállítmányozás, pénzügyi szektor és a gyógyszeripar felé érdemes orientálódniuk - mind az üzleti, mind a vezetői teljesítmény és fejlődési lehetőségek alapján.
Óriási számlagyárra csapott le a NAV
Ötven cégből állt, 1,5 milliárd forint költségvetési kárt okoztak.
Örülhetnek a kkv-k – gyorsabban utal a NAV
Gyorsabban utalja ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a kis- és középvállalkozásoknak a visszaigényelt áfát, így az eddigi 75 nap helyett 30 nap alatt is megkaphatják azt - közölte Kis Péter András, a hivatal szóvivője.
Mely hazai iparágaknak fáj legjobban a válság?
A koronavírus a legtöbb vállalkozás életére komoly hatást gyakorol, ugyanakkor a hatás jelentős különbségeket mutat ágazatonként, illetve vállalkozásonként.
Eljárást indított az Alzával szemben a GVH
Versenyfelügyeleti eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az Alza.hu Kft.-vel és az Alza.cz a.s.-el szemben, mert úgy véli, hogy a vállalkozások agresszív értékesítési módszert alkalmaznak, amellyel megsérthették a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmát.
Hogyan állítsuk talpra a gazdaságot? Itt egy javaslat
A Roland Berger tanácsadócég magyarországi partnere, Schannen Frigyes szerint bár a politikai döntéshozók és a társadalom továbbra is a még kibontakozó válságra összpontosítanak, már most gondolniuk kellene a járvány melletti, utáni világra. A nemzetközi stratégiai tanácsadó cég összefoglalta háromlépéses akciótervét, amellyel kontrolláltan újraindítható a cégek növekedése.
Ingatlanbefektetési piac: mennyire vonzó célpont Magyarország?
Egy friss jelentés szerint a közép- és kelet-európai régió ingatlanjai iránti kereslet világviszonylatban is magas, és a piac teljesítménye a következő években felülmúlhatja Európa többi térségét. A koronavírus-járvány okozta bizonytalanság ellenére a régió továbbra is jelentős vonzerőt fog jelenteni a nemzetközi ingatlanbefektetőknek.
Járványmarketing. Dúl az ingyenes tudásátadás. Hogyan lesz ebből bevétel?
Nagy fordulatot vett a marketing iránya az elmúlt hónapokban. Járványmarketinggé változott át. A szolidaritás, a tudás ingyenes megosztása, a segítés uralkodik a tartalmakon. De ebből nem lehet bevételt szerezni. Hogyan lehet most, a soha nem tapasztalt összeomlás alatt eladható értékeket varázsolni a szolidaritásra építő marketingüzenetekből? Ez az alapvető témája a Piac & Profit – BKIK Cégmarketing 2020 című, május 14-én megrendezendő élő videókonferenciájának.
Siralmas képet mutat a magyar ipar
Továbbra is nagyon erős szűkülést mutat az áprilisi beszerzésimenedzser-index (BMI), a válaszadók az előző hónaphoz képest is kedvezőtlen folyamatokról számoltak be, de a 33,6 pontos érték magasabb a márciusi 28,5 pontál - közölte a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
25 milliárdot kapnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások
Vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak.
Bértámogatás: eddig 500 cég élt a lehetőséggel
Mostanáig több mint félezer vállalkozás és mintegy ötezer munkavállaló kérvényezte közösen a Gazdaságvédelmi akciótervben elindított általános bértámogatást - nyilatkozta Bodó Sándor.
Ezeket kell most tudnia minden cégnek
A vírushelyzet miatt hozott intézkedések cégmérettől és tevékenységi körtől függetlenül igen komoly kihívások elé állítják a vezetőket, mivel szinte minden területet alapjaiban befolyásolnak. A 20. K&H családi vállalatok klub tudástára ezért abban nyújt segítséget a családi vállalkozásoknak, hogy könnyen átlátható szakmai információkat és gyors megoldásokat kapjanak a vírushelyzet hatékony kezelésére, a jogi tanácsoktól a krízishelyzetben alkalmazható kommunikációs taktikákig.
10 tipp, hogy ne dolgozzuk túl magunkat a home office alatt
Sajnos a túlmunka negatív hatással van a mentális egészségre és az ezzel járó stressz az immunrendszert is gyengítheti, ami az egyik utolsó dolog, amelyet a világjárvány idején kívánunk.
Vagyonőrök feketén - mi lesz a lazítás után?
Huszonöt-harmincezer vagyonőr veszthette el munkáját a koronavírus-járvány kitörése óta, ami az aktív állomány 30-40 százaléka. Szakértők most arra figyelmeztetnek, hogy a szálloda- és vendéglátóipar, valamint a rendezvények tömeges újraindulásakor a biztonsági szakma újra a feketefoglalkoztatás útjára léphet, ami a gazdaság egésze mellett magukra a megbízókra is veszélyt jelent.
Komoly segítség az EU-ba exportáló vállalatoknak az EXIM-től
Ezt is lehetővé tették a gazdaságvédelmi akcióterv keretében meghozott kormányrendeletek. Ezek lényegét foglalta össze laptársunk, a Privátbankár.hu kérésére Jákli Gergely, az EXIM elnök-vezérigazgatója.
Ezt is a vírus hozta: a többség az önkiszolgáló kasszákat keresi
Négyből három vásárlás már önkiszolgáló kasszákon keresztül történik egyes CBA-üzletekben, ahol egy most zárult beruházás keretében – a magyar élelmiszerláncok közül elsőként – teljesen hazai fejlesztésű automata pénztárakat állítottak szolgálatba. A népszerűség egyik oka, hogy a koronavírus-járvány miatt a vásárlók szemében vonzóbbá vált a személyes érintkezés nélküli fizetés lehetősége. A technológia ráadásul sokaknak a munkaerőhiány egyik megoldása is.
Végre megjelentek az adózási könnyítések - benne kellemes meglepetésekkel
Az első bejelentéstől számítva pontosan két hetet kellett várni arra, hogy a kormány által biztosított átmeneti adózási könnyítésekről szóló jogszabály megjelenjen. A jó hír, hogy a kihirdetett rendelet egy-két kellemes meglepetést is tartogat, cserébe akad olyan, korábban beharangozott elem is, amely végül kimaradt a csomagból. Az adózási könnyítés részleteit a Mazars foglalta össze.