Cégblog
Ellenszélben haladnak
Már a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
Generációváltás: „legalább olyan jól akarom csinálni”
Az átadás-átvétel immár a küszöbön áll, így döntő pillanathoz közeledik az az egyedülálló, több mint másfél éves projekt, amelynek során a Piac & Profit oldalán követtük egy magyar családi vállalkozásban véghez vitt generációváltást. Sorozatunk következő részében a gazdasági vezető posztjáról távozó Kemény Zsoltot és a helyét átvevő lányát, Kemény Dórát kérdeztük az elmúlt év tapasztalatairól és a jövőbeni terveikről.
Fontos adózási türelmi idő jár le december 31-én!
Mielőbb érdemes átgondolni az egyes biztosítási konstrukciók adózását a 2020-as évre vonatkozóan, mert az egy éves türelmi idő december 31-vel lejár.
Forint- vagy devizahitel?
Már a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
Lecsapott az MNB: engedély nélkül végzett széfszolgáltatásért bírságoltak
5,5 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabtak ki a Herőcz Trade Kft.-re.
Változik a posta díjszabása - miért kell többet fizetni?
A levélfeladási díjak 2020. január elsejétől módosulnak.
Kiderült, mi a legfontosabb biztonsági kihívás - mégsem foglalkoznak vele a hazai cégek?
Fontos az adatvédelem a hazai vállalkozásoknak, mégsem költenének rá - derült ki egy friss felmérésből.
Nem árt figyelni! Számlánként félmillió forint bírság is járhat jövőre
Jövő júliustól már értékhatártól függetlenül kell a vállalkozások számlázóprogramjainak valós időben adatot küldenie a NAV-nak a vevőknek kiállított számláról. Ezzel párhuzamosan a vevőknek az áfabevallásuk mellékleteként bármilyen kis áfatartalmú befogadott számláról is adatot kell szolgáltatniuk.
Egyre kevesebb a cég - mi a helyzet a megmaradókkal?
A csökkenő cégszám ellenére a közzétett cégadatváltozások összesített értéke folyamatosan nő, és úgy tűnik, egyre gyorsabb a menedzsment cseréje is a hazai cégek körében.
K+F támogatások: ezeknél a cégeknél térült meg igazán a pénz
Közel ezer céget vizsgáltak meg, amelyek a 2005-2019 időszakban 100 millió feletti összegű, magyar és uniós támogatást, valamint kifejezetten kutatás-fejlesztési pályázati pénzhez jutottak. A támogatás elnyerését megelőző három, illetve az azt követő öt évet elemezték a pénzügyi hatások megértéséhez.
Mennyibe kerül a magyar munkaerő?
Hamarosan a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
Gépjárműadó megfizetése: ezt nem árt tudni
Melyik önkormányzatnak kell megfizetni a gépjárműadót, ha év közben megváltozik székhely?
Év végi juttatás – így lehetnek elégedettek a dolgozók
Számos vállalat ismerte fel, hogy a jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben csak az a cég tud hosszabb távon is versenyben maradni, üzleti sikereket elérni, amely aktívan tesz azért, hogy a munkavállalók azt érezzék, hogy fontosak a cégnek. Egyre inkább felértékelődnek a jutalmak és más extra elismerések. Az év végi bónusz az egyik ilyen eszköz a dolgozói elkötelezettség növelésére, de számos egyéb módszerrel is honorálhatják a cégek az egész éves munkát.
Szlovákia tényleg a bezzegország?
Hamarosan a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
A Facebooknak be kell fizetnie a magyar rekordbírságot
A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy a Facebook Ireland Ltd. jogsértő magatartást tanúsított azzal, hogy szolgáltatását éveken át ingyenesen hirdette.
Így készülhetnek fel a családi cégek a közelgő recesszióra
Újabb gazdasági visszaesés közeleg, hazánkba azonban várhatóan lassabban és kevésbé markánsan gyűrűzhet be a recesszió, mint tíz évvel ezelőtt. Nem mindegy, hogyan reagálnak majd a családi cégek, mivel a hazai vállalati szektor 70 százaléka ezen cégekből áll. Az előny most náluk van, hiszen egy válságot már átéltek, ami három kulcstényezőre tanította meg őket: tudatos stratégiai és pénzügyi tervezés, fejlesztés és gyors reakció kell a sikeres túléléshez.
Óriási dél-koreai beruházás jön Magyarországra
A 70 milliárd forintos beruházással 300 munkahely jön létre.
Átadták a Magyar Gazdaságért díjakat
Az elismeréseket december 6-án, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Vállalkozók napja rendezvényén adták át.
Program indul az innovációs ökoszisztémák összekapcsolására
A Design Terminal a holland The Next Web felkérésére kétéves programot indít januártól a nyugat- és a kelet-közép-európai innovációs ökoszisztémák összekapcsolására.
Sok cég működik alkalmazott nélkül
A hazai, működő társas vállalkozások közel 60 százaléka alkalmazott nélkül, vagy egy alkalmazottal működik - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.
Rengeteg a csaló - így lopják el a pénzügyi adataidat
Adathalász csalók a karácsonyi vásárlás időszakát is arra próbálják kihasználni, hogy megszerezzék az óvatlan emberek pénzügyi adatait, majd a pénzüket is. A támadások száma a korábbihoz képest ötven százalékkal emelkedett.
Valami elromlott? Ennyi idő alatt találhatsz szakembert
A szakemberek kicsit több mint fele szerint még mindig érdemesebb külföldön munkát vállalni, mint itthon, de már közel ennyien gondolják azt is, hogy a kétkezi munkából tisztességesen meg lehet élni Magyarországon. További pozitív jel, hogy az elmúlt években több mint 60 százalékuk tapasztalt fejlődést a vállalkozásában vagy szakmájában, és ugyanennyien a közeljövőben is ezt várják, míg stagnálásra minden ötödik, visszaesésre viszont csupán 6 százalékuk számít. A megrendelők szempontjából továbbra sem jó hír, hogy mindössze minden tizedik szakember tudna azonnal elkezdeni egy nagyobb munkát - derült ki a Fix24.hu országos felméréséből. A szakemberkereső most azt is megmutatja egy interaktív infografikán, hogy hol, milyen hosszú a „szaki várólista”.
Az Y generáció már a lakásügyeit is a mobiljáról intézné
Mindent egy helyről, minél „zöldebben” és gyorsabban – így foglalható össze a Fundamenta egyetemisták számára kiírt pályázatának nyertes koncepciója. A verseny győztes csapata, a Foxes a napokban vehette át az elsőknek járó elismerést Tátrai Bernadettől, a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatójától.
Milliárdokat adnak munkahelyteremtésre – kiderültek a részletek
Megjelent a Foglalkoztatásbővítés ösztönzése című pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében.
Rekordot dönthettek idén a személyi kölcsönök
Rekord várható az idén a személyi kölcsönök piacán: a teljes piacon az új hitelek összege elérheti az 550-570 milliárd forintot, ami 25-26 százalékos növekedést jelentene éves szinten - közölte a K&H. A bank az első háromnegyed évben 33,3 milliárd forint összegben folyósított személyi kölcsönöket, ez pedig piaci átlagot meghaladó, 51 százalékos emelkedés. A K&H-s személyi kölcsönök 25 százaléka ma már online folyósítással kerül az érintettekhez, szeptemberben az online személyikölcsön-igénylések felét mobilon adták le. A K&H nem tart a lakosság túlzott eladósodásától, a személyi kölcsönöknél pedig a bank szerint nincs elszívó hatása a júliustól elérhető babaváró kölcsönnek. A növekedés jövőre is folytatódhat, igaz, az eddiginél lassabban bővülhet a piac: 2020-ban az új személyi kölcsönök összege átlépheti a 600 milliárd forintot.
Varga Mihály: a gazdaságvédelmi lépések a magyar cégeket is segítik
A gyors ütemben változó világgazdasági verseny kihívásait a vállalkozások és a kormány szoros együttműködésével lehet hatékonyan kezelni - jelentette ki Varga Mihály a XXI. Vállalkozók Napján.
Küszöbön a generációváltás - hogy állnak most a magyar cégek?
A belföldi cégeket az 1960 és 1979 között született nemzedék, az X generáció uralja, a második hely azonban hamarosan már nem az idősebbeké, hanem a fiatalabbaké lesz - derül ki az Opten összesítéséből.
Indul a pályázat: idén is lesz Magyar Innovációs Nagydíj
28. alkalommal hirdetik meg a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot.
Indulhat a harc a pénzesőért
Mától adhatják be a vállalkozások a támogatási kérelmeket a Magyar Multi Program II. és III. pályázati felhívásaira.
57 ezer cég kap értesítést
A napokban mintegy 57 ezer cég kap tájékoztatást arról, hogy a kisvállalati adó (kiva) választásával mennyit spórolhat közterhein. Az érintetteknek érdemes megfontolni a kivára-váltást, mert összességében 24 milliárd forintnyi adót takaríthatnak meg jövőre - tájékoztatta Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár az MTI-t.
Leáll a munka? Valamire készülnek a kereskedelemben dolgozók
Már három, a magyar piacon meghatározó áruházláncból jelezték a dolgozók, hogy az év végi szezon után hajlandók határozott lépéseket tenni a munkaerőhiány okozta helyzetük megoldásáért - írja a Magyar Nemzet.
Itt az év végi agybaj – mi lesz a cégekkel, ha nem adják ki a szabadságokat?
Kevesebb mint egy hónappal a naptári év vége előtt egyre több cég kénytelen azzal szembesülni, hogy kisebb-nagyobb fennakadásokkal is járhat, ha a Munka Törvénykönyvének megfelelve minden munkavállalójának kiadja az idei évben esedékes szabadságát. Ennek elmaradása akkor is jogszabálysértésnek számít, ha az adott időszakban a munkavállaló sem akar szabadságra menni.
Nyílt bankolás: óriási a cégek bizalmatlansága
A nyílt bankolásról szóló uniós direktíva szeptember 14. óta érvényben van, ennek ellenére az online számlázóprogrammal rendelkező vállalkozók több mint fele állítja, még sosem hallott róla. Kétharmaduknak vannak félelmei a nyílt bankolással kapcsolatban, 74 százalékuk pedig soha nem mutatná meg a számlatörténetét egy idegennek – derült ki egy friss kutatásból.
Katások ellenőrzése: Varga Mihály elárulta, kikre fognak utazni
Az elmúlt hetekben különféle hírek láttak napvilágot arról, hogy a kormány milyen irányba akarja terelni a katásokat - írja az Mfor.hu.
Szétkapkodják az olajcég részvényeit – most az egyik kormány is beszáll
Kuvait 1 milliárd dollár értékben jegyez le Saudi Aramco részvényt.
Megszavazták az adócsomagot – itt van, mi változik 2020-ban
Megszavazta az Országgyűlés a jövő évi adóváltozásokról szóló törvényjavaslatot. Az adócsomagban nem voltak jelentős változások a már beterjesztett törvényjavaslathoz képest, a parlamenti vita során csupán kisebb pontosításokat tettek - közölte Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adópartnere.
Szeretik a kkv-k az intézményi kezességvállalást
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és a Századvég közös kutatása szerint a hazai kkv-k beruházási kedve 2017 óta nem lanyhul, és az egyéb források mellett a bankhitelek továbbra is kedvelt finanszírozási formának számítanak a körükben. Ennek ellenére a szektor hitelpenetrációja elmarad az EU és a V4-ek átlagától is.
Wellbeing: mit tehet egy cég, hogy a dolgozók jól érezzék magukat?
A kiégés, elkötelezettség hiánya a legtöbb vállalatnál előtérbe helyezte a wellbeing kérdését, miközben Csikós-Nagy Katalin, fluktuációkezelő szakértő, a HR-Evolution Kft. ügyvezetője arra figyelmeztet, hogy ha egy cégnél az alapok nincsenek rendben, a jólléti programok akár kontraproduktívvá is válhatnak.
Pesszimisták a német cégek – mit várnak 2020-ban?
Az export és az ipari termelés csökkenésére, a foglalkoztatás növekedésének a megtorpanására számít a német vállalatok többsége 2020-ban az Institut der deutschen Wirtschaft (IW) gazdaságkutató intézet hétfőn publikált prognózisa alapján.
Jogsértést követhetnek el a hazai webshopok – milliós bírság lehet a vége
Nehezen tudnak megfelelni a jogszabályoknak, gyakran milliós büntetéseket kockáztatnak hazai online üzletek százai – hangzott el az EY konferenciáján. Egy hamarosan életbe lépő uniós direktíva további kihívás elé állíthatja az e-kereskedelmi szektor szereplőit.
Magyar mobilapplikáció forradalmasította a parkolást
Kihirdették a legnívósabb regionális verseny, a Central European Startup Awards (CESA) győzteseit. A magyar indulók közül három cég kapott elismerést, közülük a Best Smart City Solution kategóriában a Parkl bizonyult a legjobbnak. A díjjal nem csupán az első regionális győzelmét szerezte meg a 100 ezer applikáció letöltést jegyző cég, hanem ezzel jelölést szereztek a Global Startup Awardson.
Lendületbe jött a feldolgozóipar – mi drágult a legjobban?
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 53 pont volt az októberi 52 pont után. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Egyre nagyobb a szakadék a legjobb és az átlagos munkahelyek között
Tovább csökkent a dolgozói elkötelezettség Magyarországon, miközben a Legjobb Munkahelyek egyre jobban kiemelkednek az átlagból – derül ki a Kincentric Legjobb Munkahelyek Program felmérésének adataiból. A kutatás rávilágít, hogy az erős munkavállalói elkötelezettséghez három dolog elengedhetetlen: a szervezeti agilitás, a tehetségfókuszú gondolkodás és az elkötelező vezetők.
Túljegyezték a szaúdi olajtársaság részvényeit - rekord dőlhet
Máris túljegyezték az intézményi befektetők és a viszontkereskedők a Saudi Aramco részvényeit, amelyek jegyzése november 17-én kezdődött és december 4-án zárul le.
Mikor és miért alakítsuk vállalkozásunkat cégcsoporttá?
Míg egy tipikus családi kis- vagy középvállalkozást jellemzően egyetlen cég testesít meg, addig a nagyvállalatok rendszerint számos cégből álló cégcsoport formájában működnek. Hogyan jönnek létre a cégcsoportok, mi indokolja a létrehozatalukat? Mikor érdemes cégcsoport létrehozatalába kezdeni?
20 millió forintra is büntetheti cégét a NAV, ha erre nem figyel!
December 31-ig nyilatkozni kell a CbC (Country-by-Country) jelentésben érintett hazai vállalkozásoknak, ha el akarják kerülni a NAV által kiróható súlyos bírságot. A jelentéstételre nem kötelezett cégeknek is érdemes a tavaly óta történt esetleges változásokra figyelmet fordítaniuk.
Hazacsábítanák a magyar építőipari szakembereket
30 ezer magyar dolgozik külföldön ezen a területen.
Mi a kormány terve a családi vállalatokkal?
Az európai gazdaság gerincét a családi vállalkozások adják, de a magyar gazdaságban is növelni kell a szerepüket - jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter.