Új árháborúba kezdett az Aldi és a Lidl

Elkezdődött a üzletláncok árháborúja Németországban. A három százalékos német Áfa-csökkentés nagy vonzerő, jó propaganda, ennek ürügyén új és új akciókkal ígérnek egymás alá. De még rá is tesznek egy lapáttal.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

Az Aldi és a Lidl új árháborúba kezdett – tudósít a német sajtó. A kormány a koronavírus-válság miatt csökkentette az általános forgalmi adót (Áfá-t) július elsejétől, az Aldi és a Lidl pedig megérezték a kor kihívását. Megelőlegezik az adó csökkentését, hogy a vásárlókat magukhoz csalogathassák. Sőt, még rá is tesznek egy lapáttal.

Az egész német élelmiszer-ágazat óriási harcot vív most a vásárlókért. “Dömpingárak, dömpingbérek” – körülbelül így néz ki szerintük a jövő. Pedig nyilván ők sem ezt akarták. Az N-tv.de szerint a német élelmiszer-kiskereskedelem jelenleg úgy néz ki, mint a piaci kofák háborúja. A diszkont üzletláncok egyszerűen egymást próbálják túlkiabálni, hogy a vevőket becsalogassák. Különösen az Aldi és a Lidl. (Amelyeket Magyarországon is jól ismerünk.)

Mi volt előbb? A vírus, vagy a tojás?

Kérdés, hogy a versenyt a koronavírus válság váltotta ki, vagy pedig az adócsökkentés. Németországban július 1-től csökkentik az áfát, azaz az általános forgalmi adót 19 százalékról 16 százalékra, illetve a kedvezményes hét százalékról öt százalékra. (Magyarországon az ÁFA alapesetben 27 százalék – a szerk.)

először a Lidl lépett, most pedig az Aldi is megpróbálja utolérni. Sőt rá is tesz egy lapáttal. Az Aldi Nord és az Aldi Süd három számjegyű milliós összeget (vagyis legalább 100 millió eurót) fektetnek abba, hogy lemondanak a nyereségükről (árrésükről, marzsukról).
Ezt a két (sok évvel korábban szétvált) cég egy közös sajtóközleményben jelentette be. Egyszerűen levonunk három százalékot a kasszánál – teszik hozzá. Ami különösen a nagybevásárlásoknál, a koronavírus-krízis miatt különösen rossz helyzetbe került családoknak segít – állítja az Aldi németországi közleménye.

A Lidl az Aldinál valamivel előbb lépett, még hétfőn. (Egyébként együtt a hozzá tartozó, nálunk nem annyira ismert Edeka és Netto üzletláncokkal.)

német kiskereskedők kihasználták az alkalmat, és nagyobb árengedményeket adnak, mint az adócsökkentés. Rengeteg terméknél az árakat inkább lefelé kerekítik, mint felfelé. Ezzel komoly árháború indult – állítja az N-tv.de.
Másutt egyenesen “árengedmény-háborúról” beszélnek. Ez az Aldi és Lidl háború azonban egy idézett egyetemi szakértő, Stephan Rüschen szerint egyáltalán nem meglepő, már régen várható volt. Nyilván pótlólagos keresletet jelenthet az olcsóbb árukra, ami a gazdaságnak jó. Viszont negatív, hogy az ÁFÁ-val éppen egy olyan ágazatban csökkentik a közterheket, amely nem is igazán szenvedte meg a koronavírus-járványt.

Akkor sem eszünk többet

Ugyanis bárhogy háborúzik az Aldi és a Lidl, ezzel az élelmiszer-kiskereskedelem nagy tortája nem lesz nagyobb. A fogyasztók, akik számára az év végéig csökkentették a forgalmi adót, nem feltétlen fognak többet költeni. “Nem fognak többet enni” – állítja a híroldal. Ráadásul ami esetleg az Aldiban többlet vásárlóerőként jelentkezne, a Penny és a Netto láncok kasszájából fog hiányozni – illetve fordítva. Vagyis az áruházláncok egymás elől tudják csak elszívni a vásárlókat.

Ráadásul a német oldal szerint ez nemcsak a diszkont üzletláncokat érinti. Elképzelhető, hogy átrendeződés fog történni, például a diszkontok, az olcsó megoldások győzedelmeskedni fognak a hagyományos szupermarketek felett. A német piacon ez azt jelentené, hogy az Aldi, a Lidl és olcsó társaik tovább növelik előnyüket például az Edeka vagy a Rewe láncok rovására. És Magyarországon?

(Érdemes elolvasni: Tudod, mit jelent, hogy Aldi, Lidl vagy Spar? Talán rosszul tudod)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo