Cégblog

Itt van, mely cégeket vonták ellenőrzés alá
A mai napon az alábbi 71 vállalatnál kezdték el a munkát a Honvédelmi Irányító Törzsek.

Az érintkezésmentes csomagküldés a legbiztonságosabb korona vírus idején
Az Egészségügyi Világszervezet szerint rendkívül alacsony az esélye annak, hogy valaki küldeményeken keresztül terjessze, vagy kapja el a koronavírust. A WHO honlapján úgy fogalmaznak, hogy nyugodtan lehet online csomagot rendelni, hiszen a legtöbb esetben a küldemények felületén a vírusok csupán néhány óráig képesek tovább fertőzni, miközben a csomagok átfutási ideje alatt, ami szolgáltatási szinttől függően 1-2 munkanap az esetleges vírusok elpusztulnak.

5700 járat tűnt el a budapesti repülőtér menetrendjéből
A forgalomcsökkenés miatti jelentős bevételkiesés és veszteség ellenére is fenn tudja tartani a repülőtér biztonságos működését és biztosítani tudja a forgalom újraindulását a Budapest Airport.

Az ingatlanpiac is megszenvedheti a koronavírust
Az ingatlanpiac a közelmúltban, 2008 és 2013 között már átvészelt egy elhúzódó válságot, sikeresen felépült és tanult belőle, miközben megerősödött az immunrendszere. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője ezért a jelenlegi helyzet ismeretében nem tart a korábbihoz hasonló mélységű, elhúzódó krízis megismétlődésétől a koronavírus miatt.

Kényszerből jön az új időszámítás a magyar cégvilágban
A koronavírus világjárvánny miatti kényszerhelyzet újabb és újabb digitális eszközök bevonását követeli meg a cégektől, a most megszerzett technológiai tőkéből pedig a válság után is nagy előnyt lehet kovácsolni.

Mit tehetnek most a werbáruházak? 4 tipp a túléléshez
Túlélésért küzd a legtöbb webáruház a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben. Vagy mert bezuhant a forgalma, vagy mert az egekbe szökött. Mit tegyünk a negatív hatások minimalizálása érdekében?

Itt vannak a kormány gazdaságélénkítő lépései
Megjelent a kormányrendelet az Orbán Viktor miniszterelnök által már bejelentett első lépcsős gazdaságvédelmi akciócsomagról - írja laptársunk az Mfor.hu.

Komoly hatása van a járványnak a vállalati döntésekre
A COVID-19 világkörüli terjedése és az ahhoz kapcsolódó biztonsági lépések, mint az utazási korlátozások és a szociális távolságtartási szabályok és tilalmak jelentős hatással vannak a vállalati döntéshozó szervek – a közgyűlések és igazgatótanácsok – eljárásaira és ezáltal a cégek működésére és irányítására is. Az ehhez kapcsolódó döntések szabálytalan meghozatalának komoly működési, jogi és pénzügyi következményei lehetnek a társaságra nézve – hangsúlyozta Orosz Dániel, a Baker McKenzie társasági jog és vállalatfelvásárlási csoport ügyvédje és Simkovicz Benjámin, társasági jog és vállalatfelvásárlási csoport ügyvédjelöltje.

Gyorselemzés: ezek a hazai cégek első reakciói a járványra
Kérdőíves felmérést végzett a hazai vállalkozások körében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), hogy minél pontosabb képet kaphasson a koronavírus-fertőzés gazdasági hatásairól.

Orbán Viktor: húsbavágó döntések születtek
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán délután 3 órakor Facebook-oldalán tett rendkívüli bejelentést. Elsőre az oldal túlterhelése miatt akadozott a közvetítés és hang sem volt, végül fél órával később tették közzé a teljes videót - hanggal.
Javaslatcsomaggal álltak elő a szakszervezetek
Azonnali segítséget, rendkívüli támogatásokat, a banki tartozások átütemezését vagy azok kedvezményes banki hitelek formájában való megoldását követeli – egyebek között – a kormánytól a Magyar Szakszervezeti Szövetség. A MASZSZ összeállította azt a többpontos szakmai csomagot, amellyel nemcsak a munkavállalókat lehet megvédeni az anyagi ellehetetlenüléstől, hanem mérsékelni a gyorsan kialakuló gazdálkodási problémákat is.
Sorra állnak le az autógyárak
Lépett a Suzuki, a BMW és a Mercedes is.
Hány cég és munkahely van veszélyben a hazai turisztikai szektorban?
Ma még felmérhetetlen, hogy pontosan hány hazai kkv-t dönt be, illetve hoz nehéz helyzetbe a koronavírus-járvány, hiszen a kényszerintézkedések gazdasági hatásai és azok végig futása a különböző ellátási láncokon még csak most válnak érezhetővé. Vannak ágazatok, melyeket azonnal padlóra küldött a vírus, és vannak melyeket csak később fog elérni a recesszió. Ugyanakkor a turizmusban és a vendéglátásban már most láthatóan súlyos problémák vannak. Az Opten céginformációs szolgáltató felmérte mennyi hazai KKV, egyéni vállalkozó és legfőképpen munkahely került veszélybe a turisztikai szektorban.
Milyen adókedvezményeket kaphanak koronavírus idején a cégek?
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai ma még nem felmérhetők, de már tisztán látszik, hogy majd minden iparágban jelentős visszaesés várható. Erre az elsődleges vállalatvezetői reakció a gyors költségcsökkentés, amelynek hatására nem csupán külföldön, de immár Magyarországon is jelentős elbocsátási hullám vette kezdetét.
Koronavírus: átveszik az irányítást a legfontosabb cégek felett
Megkezdte működését a létfontosságú vállalatokért felelős akciócsoport.
Nem egyszerű most online bevásárolni
A megnőtt kereslet miatt a termékek darabszámának maximalizálásával, a kiszállítási határidő hetekkel történő megnövekedésével is számolni kell annak, aki bevásárlását most az interneten keresztül akarná lebonyolítani. A Spar arra kéri a vásárlókat, ne halmozzanak fel feleslegesen sok élelmiszert, az Auchannál már most bizonytalan ideig nem tudnak új rendelést felvenni.
Figyelem: nem lesz baj, ha nem fizetjük időben a kamarai tagdíjat
Ez a hír gyorsabban terjed a könyvelők körében, mint a vírus - írta szerkesztőségünknek egy könyvelő... Ha a március végi határidőt nem is tolták ki, de a BKIK nem kezdeményez behajtási eljárást, ha valaki nem fizeti meg időben a köztelező kamarai hozzájárulást.
Átmenetlileg könnyítenének a kkv-k adózási terhein
A mostani helyzet miatt egyes adózási, bevallási, adatszolgáltatási jogszabályok átmeneti könnyítését javasolja a kkv-knak az Adótanácsadók Egyesülete.
Milyen vállalati tevékenységek lesznek a nyertesei a következő hétéves ciklus uniós költségvetésének?
Bár még csak a stratégiai irányokról vitatkoznak az EU tagországainak vezetői, az Európai Bizottság tavalyi előterjesztéséből egyértelműen kirajzolódik, hogy milyen vállalati tevékenységek lesznek a nyertesei a következő hétéves ciklus uniós költségvetésének. Aki digitalizáció vagy környezetvédelem területén fejleszt, az jó eséllyel számíthat uniós pénzekre. Kutasi Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és versenyképesség Kutatóintézet docense a Piac & Profit „Irány az Európai Unió piaca!” című konferencián elhangzott előadásában fontos információkat osztott meg arról, merre igazodjanak a hazai vállalatok, ha uniós pénzekre számítva szeretnének fejleszteni.
Építőipar: kivitelezések állhatnak le
Egyelőre ugyan nem okozott jelentős nehézséget az építőiparban a koronavírus-járvány, mivel azonban az ágazat élőmunkaigénye magas, a járvány terjedésével a szektor lassulására, termelési kiesésekre, határidő módosításokra, helyenként a kivitelezések leállítására kell számítani - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Hiteltörlesztési moratórium jöhet a cégeknél
Az MNB felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel alkalmazzanak törlesztési moratóriumot a vállalati hiteleknél év végéig. Amennyiben ez nem történik meg, az MNB felkéri a kormányt, hogy rendelje el a fizetési moratóriumot a vállalati hitelek törlesztésére - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Sorra mondják fel a cégek a személyes ügyintézést
Egyre több vállalkozás szünetelteti ideiglenesen a személyes ügyintézést ügyfélszolgálati irodáiban a koronavírus további terjedésének megakadályozása érdekében.
Magyarország is lezárja határait
Orbán Viktor miniszterelnök reggel az Operatív Törzssel egyeztetett, majd utána a parlamentben tartott beszédében ismertette a legújabb intézkedéseket.
Hogyan írjunk alá szerződéseket világjárvány idején?
A globális járvány ideje alatt könnyen előfordulhat, hogy az üzleti partnerek nem képesek vagy nem hajlandóak személyesen találkozni, hogy aláírjanak egy szerződést. Mit tehetünk, hogy ne álljon le az üzletkötés?
Zárva az iskola - mit tehet a munkavállaló?
A köznevelési intézmények zárva tartásával sok munkavállaló fog a munkáltatójához fordulni, hogy biztosítson neki lehetőséget gyermeke felügyeletére. A munkavállalók - a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve figyelembevételével - ezt akkor kérhetik, ha gyermeküket az intézményi bezárás érinti, a saját háztartásukban nevelt gyermek 18 éven aluli, és a kérelmező munkavállalón kívül a saját háztartásban nincsen olyan más cselekvőképes személy, aki a gyermek felügyeletét ellátja.
Hogyan lehet reklámozni a koronavírus idején?
A fogyasztóknak, a hirdetőknek és a hirdetést közzétevőnek is ajánlásokat fogalmazott meg a Gazdasági Versenyhivatal.
A veszélyhelyzet miatt át kell írni a munkaügyi jogszabályokat
A koronavírus terjedésével egyre több olyan korlátozó intézkedésre lehet számítani, amelyek alapvetően érintik a munkavállalók keresőképességét. A küszöbön álló munkahely- és iskolabezárások, valamint a home office foglalkoztatás általánossá válása több helyen is igényli a jogszabályok kiegészítő és átmeneti módosítását – mutat rá a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda.
Mit tehet a vállalat koronavírus miatti szerződésszegés esetén?
A koronavírus-járvány magyar kereskedelemre gyakorolt hatása már most is számottevő. A vállalkozásokkal kapcsolatos egyik legfontosabb kérdés az, hogy a koronavírus megfelelő alapul szolgálhat-e a szerződés teljesítésének elmulasztására, és milyen kártérítési következményekkel jár ez.
Hétvégén sem lesz kamionstop
A kihirdetett veszélyhelyzet miatt a nehéz tehergépkocsik hétvégi korlátozás nélkül közlekedhetnek a hazai utakon.
Ételrendelés koronavírus alatt: már a futárral sem kell találkoznod
A koronavírus miatt "érintésmentes” étel házhozszállítást vezet be a Wolt.
Koronavírus: az adózási szankciók felfüggesztését kérik a kormánytól
Az Adótanácsadók Egyesülete a könyvelési, adóbevallási, beszámolási határidők mulasztása miatti szankciók felfüggesztését kérte.
Generációváltás: a cégek többsége még a kérdéssel sem foglalkozik
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében, hamarosan új lehetőség nyílik a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak többek között a generációváltást támogató rendszerek kiépítésére. Az időzítés nem véletlen, egy friss, a kkv szektort vizsgáló kutatás szerint is a vállalatok előtt álló egyik legnagyobb kihívás a következő vezetőgeneráció megtalálása és felkészítése az irányítói feladatokra. Ennek ellenére a vállalatvezetők 85 százaléka még nem is foglalkozik a kérdéssel, pedig a vállalkozás jövője múlhat a helyes döntésen.
Itt van minden tudnivaló, hogyan rendelkezhet adója 1+1 százalékáról
A legtöbben gyermekek fejlődésére és gyógyítására vagy állatmenhelyeknek ajánlják fel adójuk 1 százalékát. Az szja 1+1 százalékáról idén is egészen május 20-áig lehet rendelkezni.
Varga szerint nagyon fog fájni a koronavírus a vendéglátószektornak
A pénzügyminiszter szerint a legrosszabb variációt is meg kell vizsgálni.
Új EU-s iparstratégia jön – fókuszban a kkv-k
A stratégia célja, hogy ösztönözze és fenntartsa Európa versenyképességét és stratégiai autonómiáját, elősegítse a kontinens klímasemlegessé tételét és digitális jövőjének megtervezését, továbbá akadálymentesebbé tegye a belső piaci folyamatokat.
Nem várt dologgal is számolni kell a koronavírus miatt a cégeknek
A vállalkozások Magyarországon is sorra vezetnek be intézkedéseket a koronavírus járvány megelőzése és enyhítése érdekében. A protokollok kialakításánál azonban kulcsfontosságú a kapcsolódó adatkezelési feladatok átgondolása a személyes jellegű információk biztonsága érdekében - hívja fel a figyelmet Vári Csaba, a Baker McKenzie adatvédelmi csoportjának vezetője. Az adatkezelők megfelelő tájékoztatást kötelesek nyújtani az érintettek számára, ideértve a jogaikkal kapcsolatos felvilágosítást is.
Lassan vége az őrületnek a magyar cégvilágban
Februárban 20 százalékkal több volt a törölt, mint az induló vállalkozás, 2580 cégalapítás mellett 3098 cégtörlést tettek közzé, de a cégek számának csökkenése lassulni látszik - derül ki az Opten adataiból.
Bizonytalan helyzetben vannak a magyar fuvarozók a koronavírus miatt
A koronavírus terjedésének megállítását célzó nemzetközi intézkedések, legfőképpen az olaszországi hírek bizonytalanná teszik a vállalkozásokat a kialakult helyzetben követendő protokollról.
Komoly bírságot szabtak ki az egyik életbiztosítóra
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 70 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a CIG Pannónia Életbiztosítóra ügyfél-tájékoztatási, kiszervezési és egyéb hiányosságok miatt - közölte a jegybank.
A NAV és a katás vállalkozók – milliós bírság lehet a vége
Idén a NAV kiemelten fogja ellenőrizni a KATA-s szerződéseket. Nem véletlen az adóhatóság szigora; a katás vállalkozók egy munkavállalóhoz képest nagyságrendekkel kevesebb adót fizetnek, az elérhető adóelőnyük hatalmas. A Niveus Consulting Group összefoglalta, milyen kockázatokkal kell szembenézni és hogyan készüljenek az ellenőrzésekre azok, akik katás vállalkozóval állnak szerződésben.
2 ezer boltjától válik meg a Tesco
A thaiföldi és malajziai érdekeltségeket adják el.
A vírus miatt lefújták a Cégek Éjszakáját
Az egészségügyi helyzet miatt szeptemberre halasztják a rendezvényet.
Koronavírus: mit tehet és mit nem a munkáltató?
A koronavírus nemzetközi elterjedése miatt a cégeknek fel kell készülnie arra, hogy a megbetegedések és az esetleges hatósági intézkedések érdemben befolyásolják a vállalatok működését. Felmerül azonban a kérdés, hogy amennyiben a munkahelyen megjelenik a járvány, úgy a munkáltató milyen intézkedések megtételére jogosult, illetve köteles, és mit tehet a munkavállaló?
Új vezető a L’Oréal magyar leányvállalata élén
Brigitte Strellert nevezték ki a L’Oréal Csehország, Magyarország és Szlovákia új Ügyvezető Igazgatójának. Tomáš Hruška-t váltja pozíciójában, akit a kozmetikai vállalat skandináv régiójának élére neveztek ki.
„Hazafinak tartjuk magunkat”
Vajon a koronavírus vagy a laza monetáris politikák érintik a startupokat is vagy az őket tőkével ellátó kockázati tőketársaságokat? A kérdést Oszkó Péternek tettük fel a februári Piac & Profit magazinban.
Több járatát is felfüggeszti a Wizz Air
A koronavírus miatti intézkedés a milánói, trevisói és bergamói járatokat érinti.
Jelentősen nő a cégek árbevétele az ügyfélkiszolgálás javításával
Az ügyfélkiszolgálás színvonalát folyamatosan javító vállalatok átlagosan 20-30 százalékkal növelhetik árbevételüket, mivel az elégedett vásárló 2,5-szer többet költ a tapasztalatok szerint, mint az elégedetlen – közölte kutatásának eredményét az ügyfél-elégedettség mérésével foglalkozó ClientFirst Consulting Kft.
5+1 csapda a logisztikai beruházásoknál
Sok milliárd forint befektetés úszik el évente Magyarországon a nem megfelelően tervezett logisztikai rendszerek miatt. Nagyon lassú a változás, de egyre több cég látja be, hogy megéri időt és pénzt fordítani a raktáruk optimális működéséhez szükséges alapos logisztikai tervezésre.