A cikk eredetileg laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán jelent meg.
A Központi Statisztikai Hivatal tehát szerdán közli az augusztusi inflációs adatokat. Ennek azért van jelentősége, mert a nyugdíjtörvény értelmében az adott év első nyolc havi statisztikáját kell figyelembe venni a nyugdíj-kiegészítés megállapításához. Amennyiben pedig a nyugdíjas infláció magasabb, mint az összes háztartásra vetített, akkor előbbit kell alapul venni.
Laptársunk, az Mfor.hu számítása szerint január és július között (egyelőre csak erről az időszakról vannak információk, mint jeleztük) 3,94 százalékos volt a nyugdjas infláció, a "rendes" infláció pedig 3,5 százalék. Érdemes újra felidézni, hogy közben a járandóságokat 2,8 százalékkal emelték év elején. A fokozódó árnyomásra utal, hogy júliusban 4,3 százalékos volt a nyugdíjas infláció, míg egy hónappal korábban 3,6 százalékot jelzett a statisztika.
Holnap tehát megtudjuk, hogy mekkora volt a nyolc havi árindex, ebből pedig ki lehet számolni, mennyi pénzt kapnak pótlólagosan novemberben a jogosultak. Ha 4 százalék körüli lesz a mutató, akkor éves szinten mintegy 20 ezer forint juthat az átlagnyugdíj környékén az időseknek.
Ebben az esetben a pénz novemberben érkezne meg. Más kifizetésre idén nem érdemes számítani: a gazdasági növekedéstől függővé tett prémium most elmarad, mert a GDP nemhogy a pozitív 3,5 százalékot nem éri el (ez a küszöbérték, ami felett jár a prémium), de örülhetünk, ha megússzuk 5 százalékos recesszióval az évet. Tavaly ilyentájt rezsiutalványt osztott ki a kormány a nyugdíjasok között, de erre most szintén nem kerül sor - közölte kérdésünkre az egyik nyár végi Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Jövőre érdekes helyzet áll majd elő azzal, hogy elkezdik visszaépíteni a 13. havi nyugdíjat az ellátások közé. Akkor még csak egy heti nyugdíjat kapnak meg a 12 havi felett az idősek, de ez a pár tízezer forint is sokat fog számítani. Ez havi szinten közel 3 ezer forintot fog jelenteni. Azt már tudjuk az elfogadott 2021-es költségvetésből, hogy a járandóságokat 3 százalékkal emelik januártól, ám ha ehhez hozzávesszük a 13. havi első részletét is, akkor azt kapjuk, hogy az emelés mértéke eléri az 5 százalékot. Ekkora inflációt azonban jelenleg senki nem vár, tehát ez alapján jövőre elmaradna a kiegészítés. Kérdés, hogy a kormány figyelembe veszi-e a 13. havi részletét e számítás során, vagy abból indul ki, hogy 3 százalékkal emelték a nyugdíjakat. Tekintettel arra, hogy a kiegészítésre - ha indokolt - jövő novemberben, a 2022-es választás előtt szűk fél évvel kerülne sor, megkockáztatható, hogy politikai okokból nem volna szerencsés, ha az első verzió lenne az irányadó.