A céges belső lopások árulkodó jelei – a 7 leggyakoribb, leleplező viselkedési forma (II. rész)

A cég vagyonát dézsmáló dolgozó az esetek legnagyobb részében olyan viselkedési jegyeket mutat, amelyek általában könnyen észrevehetők. Egy több mint 2500 belső visszaélést feldolgozó nemzetközi kutatás arra az eredményre jutott, hogy a kétrészes cikksorozatunkban felsorolt hét leggyakoribb árulkodó jel közül legalább egy tetten érhető volt az esetek legnagyobb részében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó:Pixabay)

Korábbi cikkünkben ezek közül hármat mutattunk be: a látványosan költekező életmód, a pénzügyi nehézségek és az üzleti partnerrel ápolt indokolatlanul szoros üzleti kapcsolat mind egy-egy olyan körülmény, amely súlyos belső lopásokra, visszaélésekre utalhat.

Bár ezeket a jeleket érdemes komolyan venni, fontos tisztában lenni azzal is, hogy a logika visszafelé nem működik automatikusan: egy magának való munkatárs, egy emberileg „nehéz eset” kolléga, vagy egy családi problémákkal küzdő dolgozó nem fogja automatikusan meglopni a céget. De a napvilágra került esetek azt bizonyítják, hogy érdemes erre is nyitott szemmel tekinteni a cégen belül.

Feladatmegosztás és kontroll elutasítása (15%)

Eszter, egy nemzetközi multi közel 15 milliárdos árbevételű hazai leányvállalatának főkönyvelője, nagyon fontos figura volt. Sok vezetői feladatot vállalt magára. Főnöke, a vezérigazgató nagyon elégedett volt vele, mert sok terhet vett le a válláról, nem is kellett törődnie ezzel a területtel, mert Eszter mindig biztosította róla, hogy minden rendben, ő mindent kézben tart.

Egy tavaszi hétfő reggelen azonban Eszter nem ment be dolgozni, Helyette férje telefonált be a cégbe, hogy Esztert éjjel mentő vitte kórházba, vakbélgyulladása van, perceken belül tolják be a műtőbe. Mivel a beszámoló készítés kellős közepén voltak éppen, ez a váratlan betegség a lehető legrosszabbkor jött.

Másnap délutánra kiderült, hogy Eszter hiányában megállt az élet a könyvelésen: közvetlen munkatársai a legalapvetőbb információknak sem voltak birtokában, mindenben Eszter közvetlen, napi irányítására voltak utalva. A válságstáb összeült és az a döntés született, hogy attól a nagynevű tanácsadó cégtől kérnek segítséget, amelyik annak idején a számviteli és kontrolling rendszer kialakításban részt vett. Nekik talán lehet esélyük Eszter hiányában is levezényelni a beszámoló készítés folyamatát és időben leadni mindent.

A tanácsadók két nappal később láttak munkához és ha rohammunkában is, de reálisnak látszott, hogy határidőre elkészül a beszámoló. Amikor mindenki kicsit megnyugodott, akkor robbant a bomba. A tanácsadó cég egyik junior munkatársa talált valamit. Kicsit félve mutatta meg saját főnökének, aki aztán néhány további dokumentum átnézése után azonnal hívta a vezérigazgatót.

Kiderült, hogy Eszter több mint tíz éve egy saját érdekeltségébe tartozó cégnek utalt át havi egy millió forintot. A könyvvizsgálóknak soha nem szúrt szemet az alig tíz milliós beszállító, egyéb kontroll pedig nem volt. Eszter szorgalmával, sokat vállalásával olyan státuszt hozott létre maga körül, hogy a vezérigazgató leszokott nem csak a munkájának ellenőrzéséről, de már bele sem látott abban, hogy mi történik a könyvelésen. Többek között az történt, hogy Eszter úgy igazolt le fiktív teljesítéseket, hogy azok mögött sem szerződés, sem tényleges szolgáltatás nem volt. A számlákat befogadta, a könyvelésbe beállította és a cég ezeket a számlákat is – a többi szállítói számla között – átutalta.

A hír futótűzként terjedt a cégben, a megdöbbenés általános volt. Főleg a vezérigazgató jegyezte meg egy életre, hogy a sokat vállaló, a feladatmegosztást és az ellenőrzést elutasító munkatárs hosszú távon sokkal nagyobb problémát okozhat, mint amennyire kényelmes rövidtávon.

Ingerlékeny, gyanakvó-védekező attitűd (13%)

- Főnök, újabban nem bízol bennem?

Az előbbi példához hasonló helyzetek is viszonylag gyakoriak, azzal a különbséggel, hogy a vezető indokalatlan, ingerült elutasítással kerül szembe, amikor minden hátsó szándék nélkül rákérdez egy-egy aktuális ügyre, annak hátterére.

Miért ezt a szolgáltatót vesszük igénybe? Miért került annyiba az adott szolgáltatás? Ki ez az új szállító? Mi okozhatja a leltár eltérést? Sokszor elhangzó kérdések, amire egy cégvezető általában megkapja a választ. Előfordul azonban, hogy egy alkalmazott a természetes és semleges tónusú kérdésre ingerültem, gyanakvóan visszakérdez.

Eszterrel ellentétben ez az attitűd negatív kicsengésű. A háttérben elkövetett visszaélést nem a szorgalommal és buzgósággal, hanem egyfajta érzelmi zsaroláson keresztül kísérli meg leplezni.

Ügyeskedő, „megoldjuk okosba” hozzáállás (13%)

Ugyancsak gyakori intő jel és belső csalások, visszaélések velejárója a „megoldjuk okosba” viselkedés.

- Tudok erre egy jó embert, ráadásul számla nélkül a cégnek is jobban megéri! Bízd csak rám, főnök, nem fogsz csalódni!

Rendszeresen hétvégén vagy túlórában megoldott problémák, céges jolly jokerek, mindenesek, akik leveszik a főnököt a lábáról, csak ne akarja tudni a részleteket. A probléma megoldáshoz pedig sokszor kontroll nélküli hozzáférések, például kulcs a raktárhoz, folyamatos és korlátozás nélküli bejutás a telephelyre és annak bármely részére.

A már hivatkozott nemzetközi felmérés szerint minden nyolcadik céges visszaélés időben felismerhető lett volna erről a jellegzetességről.

Válás vagy egyéb családi problémák (12%)

Egy elmérgesedő válás, vagy egyéb hasonló családi probléma is sokszor megjelenik a céges belső visszaélések hátterében. Jelen esetben nem az előző cikkben már tárgyalt esetleges anyagi gondok jelentik a problémát. Egy komoly családi probléma megboríthatja az addig – legalábbis látszólag – kiegyensúlyozott munkatársakat is. Ennek következtében rájuk korábban nem jellemző, megmagyarázhatatlan szokásokat vesznek fel, irracionális viselkedésbe kezdenek.

Néhány éve a médiát is bejárta a sztori: egy pénzszállító cég alkalmazottja meglépett több tízmillió forinttal. A huszonéves fiatalember előzőleg összebalhézott a szüleivel. Néhány napig fortyogott magában, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve fogta a pénzeszsákot és nekiindult a városnak. Vett egy játékkonzolt, aztán beült egy moziba. Többre nem volt ideje, mert a rendőrség elkapta.

De a többség ennyire azért nem irracionális. Bár a lebukás esélye önmagában nem riasztja el őket egy ilyen helyzetben, mire kiderül, hogy mit művelnek, sokszor már visszafordíthatatlan a folyamat, és tetemes veszteséget szenved el a cég.

Érdemes tehát minden cégvezetőnek nyitott szemmel járnia a cégében és észre venni ezeket az árulkodó jeleket, amelyek a legtöbb belső csalás, céges lopás velejárói.

A belső visszaélések megelőzéséről további hasznos információkat itt talál.

Róth Dénes

A cikksorozat első két része:

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo