Az évkönyvben szereplő 39 ország 64 százaléka faktoring piacának növekedéséről számolt be tavaly, az emelkedés legjelentősebb színtere Európa, Ázsia és Dél-Amerika volt. Európában az évkönyvben szerepeltetett 20 ország 70 százaléka jelentette faktoring forgalmának növekedését, amely többnyire kétszámjegyű volt. A 20 európai ország közül 11-ben 10 százalékos vagy annál is magasabb növekedést jelentettek.
A dinamikus növekedést elérők között több kiterjedt faktoring piaccal rendelkező fejlett ország szerepel. A spanyol piac 166,39 milliárd euróról 185,56 milliárdra nőtt 2019-ben, ez 11,52 százalékos bővülés; a francia forgalombővülés 9,1 százalékos, Németország 13,9 százalékos növekedést jelentett, a holland forgalom pedig 13,8 százalékkal nőtt.
A legdinamikusabban a kelet-európai piac bővült
Az európai piacbővülés mögött elsősorban felső-középvállalatok körében megnövekedett ügyfélszám, valamint a nagyvállalatok faktoring szolgáltatások iránt megélénkült igénye áll.
Az ázsiai eredmények vegyes képet mutatnak: a világ legnagyobb faktoring piacán, Kínában a csökkenő ütemű GDP (bruttó hazai termék) növekedés, valamint az Egyesült Államok és Kínai közötti kereskedelmi feszültség miatt 2019-ben a növekedés stagnált, de India és Tajvan faktoring piaca 10 százalék felett nőtt. Dél-Amerikában Kolumbia, Peru és Chile 10 százalék fölötti növekedést ért el, míg a térségben legnagyobb piaccal rendelkező Brazília faktoring forgalma stagnált.
A kiadvány szerint a világ országaiban lebonyolított faktoring forgalom összesen 2,9 billió eurót tett ki. Ez 5,4 százalékkal volt magasabb a 2018. évinél. A faktoring ágazatot érő kihívások 2020-ban tovább erősödnek, különösen a kereskedelmi háború éleződésével és a teljes világgazdaságot megrendítő koronavírus-járvány megjelenésével.