Gazdaság

Most épp bizakodunk
Nőtt az üzleti bizalom szintje 2015 elején az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének Kkv körkép elemzése szerint. Továbbra is nagy viszont a bizonytalanság.

Újra mehet a magyar marha Belorussziába
Magyarország újra szállíthat élő szarvasmarhát Fehéroroszországba, mivel a belorusz Állatorvosi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet feloldotta a kéknyelv-betegség miatt korábban elrendelt, általános beviteli tilalmat.

Nehezíti a befektetők dolgát a hazai földszabályozás
Bár Magyarország stratégiai célja, hogy a régió vezető befektetési célpontjává váljon, a jogi szabályozási környezet egyelőre nem teremt ideális feltételeket zöldmezős beruházások megvalósításához – mutat rá a KCG Partners Ügyvédi Társulás. Az ügyvédi iroda szakértői szerint sem az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtási rendelete, sem pedig az új földtörvény tavaly májustól hatályos rendelkezései nem könnyítik meg a befektetők dolgát, akik a jelentős adminisztrációs terhek mellett sokszor találják magukat jogi ellentmondások között.

Visszakapaszkodtunk a 2008-as szintre
Megtorpanóban van a gazdasági lendület: a növekedési kilátások bizonytalanok, az üzleti környezet kiszámíthatatlannak tűnik, a pénzügyi szektor teljesítménye érezhetően csökkenni fog a Policy Agenda felmérése szerint.

Jó éve lehet a kereskedőknek
Tartós lehet a növekedés a kiskereskedelemben elemzők szerint, viszont bizonytalanságot okoz a vasárnapi zárvatartás kérdése. A fogyasztást a csökkenő üzemanyagárak is megtámogatták.

Tervgazdaságból a piacgazdaságba - 25 éves sikerek
Megjelent a Piac & Profit februári száma még több oldalon, még több tartalommal. Az innovatív üzletemberek szórakoztató magazinjában 13 negyed százada működő magyar tulajdonban lévő vállalkozás mutatkozik be. Az összeállításból megismerheti a tervgazdaságból a piacgazdaságba vezető rögös utat sikerrel teljesítő cégek titkát, alapítójuk életpályáját. A lapban ezúttal még egy összeállítás helyet kapott a színes cikkek és infografikák mellett. Kitekintettünk a nagyvilágba, és megkérdeztük a főbb szektorok, tevékenységek, iparágak, ágazatok ismert és elismert hazai szereplőit, hogy milyen ágazati trendeket, hangsúlyokat, változásokat prognosztizálnak 2015-re a saját területükön.

Az NHP húzza a járműpiacot is
Tartja a tempót a járműpiac, fontos szerepben a lízingcégek és az NHP - ez derül ki a Magyar Lízingszövetség friss statisztikáiból.

Nem automatikusan jár a nyugdíjbiztosítás után adókedvezmény
Múlt év elejétől újra jár az üzleti biztosító társaságokkal kötött nyugdíjbiztosítások után az adókedvezmény, de a szerződők ezt nem automatikusan kapják, hanem a biztosító igazolása alapján, a személyi jövedelemadó bevallásukban igényelhetik vissza.

Jól jön nekünk az olcsó olaj
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint – bár 2014-ben átmenetileg kiugróan gyors, kb. 3,2 százalékos lehetett a növekedés – a már a tavalyi harmadik negyedévben elkezdődött fékeződés 2015-2016-ban is folytatódni fog; idén 2 százalék körüli GDP-bővülés várható. Az olaj világpiaci árának – elsősorban politikai okokból történő – zuhanása következtében azonban javulnak a külkereskedelmi cserearányok, s így a korábban gondoltnál is alacsonyabb infláció és ezzel nagyobb fogyasztás, továbbá kedvezőbb külső egyensúly valószínű.

Vasárnap jön az új útdíjrendszer
Megjelent és február elsejével hatályba lép az e-matricás útdíjszedési rendszer végleges kereteit rögzítő rendeletmódosítás. A januárban bevezetett megyei matricák a továbbiakban nem a megyehatár előtti utolsó, hanem a megyehatár utáni első csomópontig lesznek érvényesek.
Nem érezzük a fellendülést
Habár az elemzők szerint a világgazdaság – és Magyarország – kezd kilábalni a válságból, az emberek hangulatában ez nem tükröződik. Habár a magyarok hangulata javult az elmúlt években, még messze vagyunk attól, hogy érezzük a fellendülést.
Tovább nőhet a kiskereskedelem
Az idén is fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom tavaly regisztrált növekedési üteme az ING és a K&H elemzői szerint, akik úgy vélik, hogy tavaly év végén a bértömeg növekedés mellett a magas szinten lévő lakossági bizalom húzta a forgalmat.
Álom marad az egymillió új munkahely
A foglalkoztatás növekedési dinamikájának lassulására számítanak az elemzők, akik hangsúlyozták azt is, hogy a közmunkaprogram továbbra is erőteljesen befolyásolja az adatokat.
Átláthatóbb lesz az uniós lobbizás
Az Európai Bizottság és az Európai Parlament közös munkájának eredményeként a megújult az EU átláthatósági nyilvántartása.
Már a liftekhez ért az államosítás Magyarországon
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a liftek ellenőrzésének államosítását javasolja. A ma üzemelő liftek közül több ezret teljesen fel kell újítani vagy le kell cserélni 2020-ig a megszigorított biztonságtechnikai előírások miatt.
Még egy hétig lehet kérni a munkáltatói adóbevallást
Legkésőbb február 2-ig nyilatkozhatnak a munkavállalók arról, kérik-e munkáltatójukat a személyjövedelemadó-bevallás elkészítésére, azaz a munkáltatói adómegállapításra. Ezt a lehetőséget azok használhatják ki, akik kizárólag egy munkahelyről kaptak az elmúlt évben adóköteles jövedelmet.
Évek óta nem voltunk ilyen borúlátók
Minden ágazatban romlottak az üzleti várakozások, bár még mindig több cég számít javulásra, mint romlásra. A fogyasztók optimizmusa 2013 óta nem volt ilyen rossz, egyre jobban félünk a munkanélküliségtől.
Nem is szeretünk annyira vasárnap vásárolni?
A decemberi bankkártyaforgalmi adatok alapján a magyarok szívesebben vásárolnak pénteken, az utolsó pillanatra hagyták az ajándékbeszerzést, és a legtöbbet élelmiszerekre és ruhákra költöttek a karácsonyi szezonban.
Nem olyan fényes a helyzet a foglalkoztatásban
A Policy Agenda megvizsgálta, hogy Magyarország tényleg jobban teljesít-e a munkaerőpiaci helyzetben. A helyzet szerintük veszélyes, mert a foglalkoztatással kapcsolatos intézkedések és a kommunikáció csak elfedik a válság tüneteit, és nem kezelik azokat.
Magasabb adókra számítanak a vállalatok
Visszafogott optimizmussal kezdik az idei évet a hazai nagyvállalatok. A cégek elsősorban saját helyzetüket illetően számítanak kedvező kilátásokra, míg a makrogazdasági környezet szempontjából inkább stagnálást várnak.
Mindenkinek csomagot küld a NAV
Legkésőbb a jövő hét közepén mindenki megkapja a személyijövedelemadó-bevalláshoz szükséges csomagot. Idén csaknem 4 millió küldeményt indított útnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Útdíj: visszavesznek a nagy szigorból
Az egyhónapos próbaüzemet követően február elsejétől változik az útdíjrendszer, a döntés értelmében több szakasz ingyenes lesz, közöttük a ferihegyi gyorsforgalmi út, és januárban nem kell eljárási díjat sem fizetni.
Finomhangolják a nyugdíjszabályokat
Az idei évet érintően nagyobb változások a nyugdíjtörvényben várhatóan nem lesznek. A már korábban bevezetett változásokat viszik csak tovább, illetve egy-egy finomítás várható.
Rosszabb lesz, de csak másoknak?
Csökkent a vezérigazgatók optimizmusa a világgazdaság növekedésével kapcsolatban, ám saját vállalkozásukra vonatkozó kilátásaik stabilak maradtak a PwC nemzetközi vezérigazgató felmérésének eredményei szerint. Vagyis a válaszadók szerint csak mások buknak majd.
A vasárnapi zárva tartás a turizmusnak is gond
A vasárnapi zárva tartással újabb „gyöngyszemmel" gyarapodott a lobbitémák listája, ez is bekerült ugyanis a turizmust hátráltató tényezők közé.
Idén már Európában is bővülhet a vállalati hitelezés
Növekedésnek indulhat a vállalati hitelezés az eurózónában: 2015-ben 3,3, jövőre pedig 5 százalékos éves bővülési ütemet érhet el a szektor. Ez reményt adhat az exportra termelő magyar vállalkozásoknak is.
Építőipar: innen már csak lefele lehet menni?
Az építőipari termelés növekedésének további lassulása várható a szakértők szerint, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy az új szerződések volumene hónapok óta csökken. A szakértők egyetértettek abban, hogy novemberben is a nagy infrastrukturális beruházások húzták az építőipart.
Átok vagy áldás a gyenge forint?
Rossz a devizahiteleseknek és mindazoknak, akik importálnak, de van, akinek nem árt a gyenge forint. Lássuk, ki jár jól vele és mit tehet, akinek gondot okoz.
Trükkök az önéletrajzban: mire jó a karriercél?
Az álláskeresők igen gyakran hanyagolják el, vagy ugranak át rajta, pedig a CV egyik legfontosabb része a karriercél, és valóban aranyat érhet az előszűrésnél. Csak ne legyen 2-3 mondatnál hosszabb közhelyparádé. Amit a karriercél blokkról tudni érdemes.
Még hónapokig csökkenhetnek az árak
Az üzemanyagárak esése és az élelmiszerárak csökkenése húzta lefelé az inflációt elemzők szerint, akik úgy vélték, még hónapokig maradhat a defláció Magyarországon. A nagy kérdés, hogy meddig zuhan még az olajár.
Döntött Brüsszel: tilthatjuk a GMO növényeket
Az uniós tagállamok akkor is korlátozhatják vagy tilthatják területükön a géntechnológiával módosított növények (GMO-k) termesztését, ha az uniós szinten egyébként engedélyezett: erről döntött a Parlament kedden.
Most szakad a kormány nyakába a trafiktörvény
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a magyar állam megsértette a magántulajdont megillető védelmet, amikor 2013-ban megfosztotta Vékony László soproni trafikost engedélyétől, hogy dohánytermékeket áruljon.
Negatív rekord a vendéglátásban
Hosszú évekig az építőipar vezette a legnagyobb bedőlési arányú (felszámolások és csődök cégszámhoz viszonyított aránya) iparágak listáját, azonban 2014-ben átvette a legkockázatosabb szektorok toplistájának „vezető” helyét a vendéglátás – áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Az országos Bisnode Bedőlés Index értéke 3,23 százalék, amit a vendéglátás 6,36 százalékos bedőlési aránya, illetve az építőipar 5,40 százalékos fizetésképtelenségi indexe is jelentősen meghalad.
Borúlátó a magyar – csak azt vesszük meg, amit kell
A fogyasztói várakozások stagnálnak, míg a vásárlási hajlandóság enyhén emelkedett. A családok saját helyzetüket pozitívan, de az ország kilátásait meglehetősen negatívan látják, a vásárlásaikban a magyarok csak a sokáig halasztott beszerzéseket hozzák be.
Öt rossz szokás, amit felejtsünk el, ha állást akarunk
Bizonyára sokan tűzték ki maguknak azt a célt, hogy idén új, a korábbinál jobb munkát szereznek. Nem árt azonban tanulni a hibákból. Öt gyakori álláskeresői bakit gyűjtöttünk össze, amibe valószínűleg sokan belefutottak már.
Itt a lista: ezek a legjobban fizetett szakmák
Tavaly 6 százalékkal nőttek a bérek 2013-hoz képest. A legnagyobb növekedés a munkaerőközvetítés és tanácsadás területén volt, de jelentősen emelkedtek a fizetések a vendéglátásban és a kiskereskedelemben is.
Újra népszerű lett tavaly a lakáshitel
Csökkent a hitelköltség, erősödött a háztartások részéről a bizalom, és aktívabban hiteleztek a bankok – mindezek eredményeképpen 2014-ben a lakossági lakáshitelezés 60 százalékkal bővült az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
Még a hangulatot is tönkreteszi a kormány
Jelentősen visszaestek a magyar kis- és középvállalkozások várakozásai az idei évre tekintve, amelyért a kormány kapkodó gazdaságpolitikája a felelős. Ennek ellenére a több mint tizedük tervezi új munkahelyek létrehozását.
Munkanélküliség: jó-jó, de nem az igazi
Jelentősen csökkent a munkanélküliségi ráta tavaly szeptember–novemberben az előző évhez képest, ugyanakkor az augusztus–októberben mért adatokhoz képest nőtt, ráadásul a közmunkaprogram továbbra is erőteljesen befolyásolja az adatokat.
Megjelent a Magyar Pénzügyi Almanach 2014-2015
Közel negyedszázados hagyományaihoz híven, ezúttal közel 540 oldalon ad átfogó áttekintést a devizahitelezés évtizedét kisebb-nagyobb sebekkel talán az idén végleg maga mögött hagyott hazai pénzügyi intézményrendszerről a Magyar Pénzügyi Almanach XXIV. évfolyama.
Zajlik az adóreform, de a társasági adót nem értinti
A társasági adókulcsok várhatóan nem változnak számottevően a következő három évben a globális adóreform közepette – állapította meg az RSM pénzügyi és adótanácsadó hálózat 50 országra kiterjedő kutatása. A területen a legnagyobb kihívást a teljes lendülettel folyó, OECD által vezényelt globális adórendszer-reform jelenti, amely elsősorban a multinacionális cégek adóelkerülésének visszaszorítását célozza, és a cégeket, a hatóságokat, valamint a szabályozókat is kihívások elé állítja. Ugyanakkor a fogyasztáshoz kapcsolódó adók – amelyek egyre jelentősebbek a költségvetési bevételekben – terén további növekedésre lehet felkészülni.
Szokásos decemberi lassulás a gazdaságban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 50,7. A korábbi decemberekkel összevetve az idei érték alacsonyabb a hosszú távú decemberi átlagnál (52,5), ám felülmúlja az elmúlt három év decemberének átlagát (50,0).
Elmarad a nyár? Elképesztő előrejelzések
A britek hivatalosan is elfordulnak az EU-tól, az izlandi Bardarbunga vulkán kitörése miatt pedig az európaiak számára a 2015-ös nyár „elmarad” – tíz elképesztő előrejelzés 2015-re!
2015: reméljük a legjobbakat
Habár a tavalyi év rég nem látott eredményt hozott a magyar gazdaságban, az idei évben várhatóan visszaesik a növekedés. A globális és európai mutatók ugyan fellendülést valószínűsítenek, de a kormány sok esetben ép ésszel nehezen magyarázható gazdaságpolitikai intézkedései a növekedés ellen hatnak.
Mi vár a világgazdaságra jövőre?
A globális fellendülés motorja az Egyesült Államok gazdasága lesz, miközben az eurózóna növekedése mérsékelt marad. A megszorítások vége és az EKB fellendítheti az uniós gazdaságokat.
A gazdaságélénkítés ára a növekvő államadósság
A növekedés ösztönzésére elindított mennyiségi lazítási programok hátulütője a világ gazdaságai által felhalmozott tetemes mennyiségű adósság, amelyet nem lehet a végtelenségig figyelmen kívül hagyni.
Marad magas fordulatszámon a magyar gazdaság
Tartósan az átlag felett marad a magyar gazdasági növekedés – idén 3,2 százalékkal bővülhetett a GDP hazánkban. A magyar gazdaság a következő években két százalékot meghaladó mértékben növekszik majd, a bővülés üteme minden évben gyorsabb lehet az eurózóna átlagánál.
A kultúra a helyi, fiatal munkaerőt vonzza
A kreatív- és kulturális ipar az elmúlt években is növekedni tudott Európában: ma már hétmillió embert foglalkoztat a kontinensen, azaz ötször többet, mint például a telekommunikációs szektor.