Gazdaság
Vonzó egyszerűség az egyszerűsített foglalkoztatásban
A foglalkoztatottság növelésének egyik eszköze lehet Magyarországon a nem tipikus foglalkoztatási formák - mint a részmunkaidős alkalmazás, a távmunka - elterjedése, miután nemzetközi összehasonlításban ezek aránya nálunk rendkívül alacsony. Ugyancsak pozitív hatású, ha az idénymunkákon foglalkoztatottak munkába állítása könnyebbé válik. Ez utóbbit igazolja, hogy egy év alatt megduplázódott az egyszerűsített foglalkoztatásban részt vevők száma.
Orbán csalódott a magyar vállalkozásokban
A vállalkozói világ még nem viszonozta adócsökkentést, az áfa-fizetés területén továbbra is sok a visszaélés, ezért az adóhatóságnak jobb teljesítményt kell nyújtania - vélte Orbán Viktor azután, hogy Schmitt Pál köztársasági elnökkel konzultált a Sándor-palotában.
Szegény Svájc...
Drámai exportlassulásra és ennek következtében igen gyenge gazdasági növekedésre kell felkészülnie Svájcnak a rendkívül erős frank miatt, ám az euroövezeti adósságválság közepette kétséges, hogy a svájci jegybank tartósan gyengíteni tudná a frank árfolyamát – számolt be az MTI tudósítója londoni pénzügyi elemzők szeptember 1-jei helyzetértékeléséről.
Sikertörténet válsággal fűszerezve
Olyan válságokat, mint a jelenlegi euroövezeti krízis - s azt nem lehet kizárni, hogy egyszer ismét bekövetkezik még egy ilyen válság - csak egy erős, döntéshozatali hatáskörrel és pénzeszközökkel rendelkező központi intézmény tud kezelni - számolt be az MTI tudósítója Simor Andrásnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének az alpbachi Európa Fórumon szeptember 1-jén elhangzott előadásának egyik megállapításáról. A beszámoló szerint a magyar jegybankelnök úgy vélekedett: az euroövezet számára „nincs visszaút, csak előre lehet haladni".
Márkát venni életforma
Nem érinti a válság a luxuscikkeket gyártó cégek szárnyalását. Aki egyszer megszokta a magas színvonalat és kiváló szolgáltatásokat, az ugyanis az utolsó lehetőségéig ragaszkodik hozzá.
Áfa-köteles a kedvezményes regisztrációs adó
December végéig tart az adóamnesztia, amely a külföldi rendszámú autók magyarosítását hivatott ösztönözni. Az első pillanatban vonzónak tűnő lehetőség azonban nem is olyan olcsó.
Drágul a csoki!
Mától éles a chipsadó, a népegészségügyi termékdíj gyakorlati hatását azonban még csak találgatni lehet. Az ÉFOSZ szerint félő, hogy az újabb adóteher ellehetetleníti a kis- és középvállalkozásokat, és munkahelyeket szüntet meg. Emellett inflációs nyomást gerjeszthet, csökkentheti az ÁFA bevételeket, erősítheti az ágazatban tevékenykedő vállalakozások versenyképességét jelenleg is erősen veszélyeztető feketekereskedelmet, így összességében a társadalomra és a gazdaságra is kártékony hatást gyakorolhat.
Orbán: lesz egy-két adóemelés
Bár a költségvetésben, a tervezettnél lassabb gazdasági növekedés miatt keletkező 100 milliárdos lyuk betöméséről jövő héten tárgyal a kormány, Orbán Viktor a TV2-nek adott interjújában már említett egy-két lehetséges módot a bevételek növelésére.
Magyarország lefékez, de legalább alig lesz infláció
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a friss nemzetközi és hazai statisztikai adatok illetve várakozások a korábban vártnál lényegesen lassúbb, csak 1,5-2% közötti idei és jövő évi növekedést alapoznak meg. A gyenge belföldi kereslet megnehezíti a költségvetési célok elérését, ugyanakkor javítja a külső egyensúlyt és visszafogja az inflációt.
Szigorúbb adóbehajtást ígérnek Orbánék
Marad az egykulcsos szja és folytatódik az ország átszervezése, hangzott el csütörtökön azon a sajtótájékoztatón, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és a tizenegy közgazdász tanácskozása után tartott Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője. A megbeszélésen arról volt szó, hogy milyen módon lehetne betömni az idei költségvetésben keletkező 100 milliárd forintos lyukat amellett, hogy a 2012-re tervezett 3 százalék alatti deficit elérése is tartható legyen. A százmilliárdos csomagról a kormány a jövő héten tárgyal, idézi az MTI.
Szigorodás várható a hitelezésben
A vállalati hitelezésben a korábban tapasztalt szigorításokkal szemben idén a második negyedévben összességében érdemben nem változtak a nem árjellegű hitelezési feltételek, ám 2011 második felében újra szigorításokra lehet számítani, áll a Magyar Nemzeti Bank augusztus végén publikált felmérésében. Az egyetlen kivétel a kis- és mikrovállalati szegmens lehet.
Nem biztatóak a KSH legfrissebb adatai
A belső kereslet hiányát, a beruházások és a lakossági fogyasztás csökkenését, illetve stagnálását tartják a magyar gazdaság lelassulása fő okának. A Központi Statisztikai Hivatal augusztus utolsó napján közzétett friss adatai sem adnak okot a bizakodásra: a tendencia jelentős csökkenésről tanúskodik. 2011 második negyedévében a nemzetgazdasági beruházások volumene 6,5 százalékkal, az első félévben 4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, míg az előző negyedévi adat 1,1 százalékos csökkenést mutatott. Éves összevetésben a beruházások volumene 2007 vége óta nem emelkedett.
Újabb korrekciós lépésekre készül a kormány
Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a vártnál kisebb gazdasági növekedés ellensúlyozására elképzelhető további zárolás a tárcáknál, és a kormány megvizsgálja más kisebb gazdasági lépések szükségességét is.
Csütörtöktől drágul az üdítő, süti, energiaital
Az üdítőitalok, energiaitalok, előrecsomagolt cukrozott sütemények, a sós snack és az ételízesítő után szeptember 1-től népegészségügyi termékadót - a köznyelvben chipsadót - kell fizetni.
Szijjártó: "Nem megszorítások jönnek, hanem átszervezés"
A miniszterelnök szóvivője szerint "hiába a szocialisták beteges vonzódása a megszorításokhoz", nem lesznek megszorítások. Szijjártó Péter újságírók előtt így kommentálta az MSZP elnök-frakcióvezetőjének keddi szavait. Mesterházy Attila sajtótájékoztatóján azt mondta, Orbán Viktor vezette válságba az országot, és egyúttal felszólította a kormányfőt, mondja meg, milyen megszorításokra készül.
Dől a tőke Kelet-Európába
A kereskedelmi ingatlanbefektetések Közép-Kelet-Európában 6,9 milliárd eurót tettek ki 2011 augusztus közepéig, ami 20 százalékkal magasabb a teljes, 2010. évi forgalomnál és 2011-et a négy legerősebb évvé teszi a közép-kelet-európai ingatlanbefektetések történetében. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatási adataiból.
Ingatlannal rendelkező cégek figyelem!
Nem sok idejük maradt az ingatlannal rendelkező társaságoknak az augusztus 31-ével lejáró határidőig, hogy megállapítsák és bejelentsék az adóhatóságnak ebbéli minőségüket! A feladat, azaz annak megállapítása, hogy egyáltalán mely társaság minősül ingatlannal rendelkező társaságnak, és kell ebből fakadóan adatot szolgáltatnia, nem egyszerű. Az RSM DTM adópartnere összegyűjtötte a tudnivalókat.
Orbánnak nem tetszik az uniós adózás
A kormányfő szerint minden olyan törekvést meg kell próbálni visszaverni, amely az egységes európai adózás irányába mutat. Orbán Viktor a hétfői budapesti külképviselet-vezetői értekezleten ezt azzal indokolta, hogy az adózással összefüggésben ellentétes a magyar érdekekkel az európai egységesülés.
A legnagyobb gond: hogyan spóroljunk 100 milliárdot?
Varga Mihály szerint az idei év legfontosabb feladata, hogy befedjék azt a 80-100 milliárd forint körüli államháztartási hiányt, amely akkor keletkezik, ha a tervezetthez képest valóban alacsonyabb, az első becslések szerint 2 százalék vagy az alatti lesz az ez évi gazdasági növekedés. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Hír TV Kontraszt című műsorában vasárnap azt mondta, 8-10 tétel kellhet ahhoz, hogy a költségvetési hiány így is 3 százalék alatt maradjon.
Akik a minimálbér alatt keresnek
Méltánytalannak tartják a szakszervezeti vezetők a közmunkabér mértékét, amely véleményük szerint nem ösztönöz munkára, összege nem éri el a létminimumot, a munkáltatók pedig visszaélhetnek vele. Azt is kifogásolják, hogy a kormány erről sem egyeztetett az érdekképviseletekkel.
Munkahelyekre költenék az új adó utáni bevételeket
A pénzügyi tranzakciós adót a pénzügyi válság által okozott károk enyhítésére kellene felhasználni: munkahelyeket teremteni a megszűntek helyett és befektetni a szénmentes gazdaság növelésébe, fogalmazta meg Bernadette Ségol az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) újonnan kinevezett főtitkára az EurActivnak adott interjújában.
Egyelőre elégedettek az egykulcsos adóval
Sikeresnek nevezte az egykulcsos adórendszert Pálffy István, a Kereszténydemokrata Néppárt frakciószóvivője, a kormánypárti politikus semmilyen egyeztetést nem tart erről szükségesnek. Leszögezte: szó sincs arról, hogy a szolidaritási adó bármiféle politikai alakot öltött volna, vagy javaslat lenne.
Se pénz, se piac
Megjelent a Piac és Profit augusztusi száma. A tartalomból: Se pénz, se piac - a magyar kkv-k 21. századi valósága; Gyógyír lesz-e a költségvetés? - a következő hét uniós év; Nincs pénz! - az öngondoskodás hazai buktatói; Bükkaranyosi alternatíva - 44 település közös kezdeményezésének sikere; A piacszerzés terepei - kkv-lehetőségek a megszokott piacon túl. Keresse a magazint az újságárusoknál vagy rendelje meg a digitális változatát!
Csak ételre költünk többet
Az előző havi pozitív adat után kismértékű csökkenés mutatkozik a hazai háztartások kiskereskedelmi keresletében. A szektort Európában is lassulás jellemzi: az Eurozónában 0,4, míg az EU27-ben 0,2%-kal esett vissza a kiskereskedelmi volumen.
Újabb támadás az adórendszer ellen
Hétfőn az LMP, kedden a Jobbik szólította fel a kormányt, hogy vonja vissza az egykulcsos adórendszert. A jobboldali párt állítja: a legfrissebb statisztikai adatok szerint is csak a társadalmi különbségeket erősíti és mélyíti a gazdasági és szociális válságot.
"Vonják vissza az adócsomagot!"
"A megbukott egykulcsos szja visszavonására és válságkezelési csomagra van szükség" - olvasható az LMP hétfői közleményében. Az ellenzéki párt szerint ezt a "gazdaság leállása" és a foglalkoztatottak számának csökkenése is indokolja.
Utoljára a Fidesz győzelme előtt voltunk ilyen pesszimisták
Augusztusban folytatódott a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értékének csökkenése. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint a csökkenő trend hónapok óta tart, az üzleti és a fogyasztói várakozások 2010 márciusában voltak a jelenlegihez hasonló szinten.
Egyre kevesebb eva-t fizetünk
Egyszerűsített vállalkozói adóból júliusban 36,3 milliárd forint, az első hét hónapban 82,6 milliárd folyt be a költségvetésbe a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartási adatai szerint.
Nagyot bukott Hajdú-Bihar a frank-kötvényein
A 2008-ban kibocsátott, svájci frank alapú kötvényeinek visszavásárlására kényszerül a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat, miután a kibocsátó bank, élve szerződéses jogával, kezdeményezte a tranzakciót - hangzott el a megyei közgyűlés pénteki rendkívüli ülésén.
Nem kell meghiteleznünk a ki nem fizett áfát az államnak
A kormány módosítja az áfa-törvényt azon júliusi európai bírósági ítélet miatt, amely szerint nincs összhangban az európai uniós joggal a magyar áfa-szabályozásnak az a része, amely kizárja a ki nem fizetett beszerzésekhez kapcsolódó áfa-visszatérítést.
Jön az európai adó?
Miután a következő hétéves uniós költségvetési keretösszeg legfeljebb a 2013-as becsült inflációval növekedne az előző hétéves büdzséhez képest, a felzárkóztatásra és a közös agrárpolitikára fordítandó kiadásokat reálértéken valamelyest csökkenteni kell, merthogy kutatásra, oktatásra, infrastruktúra-fejlesztésre és a külkapcsolatokra többet akar költeni az unió. A bevételi oldal egyik újdonságként szerepel két európai adó, amely az uniós polgárok zsebét is érintheti.
Plázába a gazdagok és a fiatalok járnak
Ötből mintegy két honfitársunk elsősorban különálló boltokban vásárol, bár sokszor kényszerűségből - derül ki a GfK Hungária bevásárlóközpontokról szóló idei felmérésének eredményeiből. A plázákat főként a fiatalok, a magas jövedelműek és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők látogatják.
Orbán: súlyos kihívások előtt az ország
Az euróválság súlyos kihívást jelent Magyarország számára, melynek legközvetlenebb hatása Magyarország számára, hogy a devizahiteles családok biztonsága és otthona veszélybe került - mondta kormányfő szerdai sajtótájékoztatóján.
Még mindig a lejtőn az építőipar
A tavaly júliusinál hattal kevesebbel, összesen 387 építőipari céggel szemben indult felszámolás 2011 júliusában, de az elmúlt hónapot így is jegyzik az örökranglistán, hiszen június, tavaly szeptember és tavaly július mögött negyedik helyen áll az örökranglistán. Csak a cégalapítási kedv nem csökken, ami az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint semmi jót nem jelent.
Magyar jelen: növekedés helyett stagnálás
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei a második negyedévben a megelőző negyedévhez és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes számok alapján. Az elemzők csalódottak, ők 2,1-2,3 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak, ráadásul így veszélybe kerülhetnek a jövő évi növekedési tervek is.
Gazdaságról, reggeli közben
Augusztus 22-től a Milliók Reggelire stábja Millásreggeli néven új műsorral jelentkezik a 90.9 Jazzy rádióban. Az Ács Gábor, Gede Balázs, Kántor Endre és Mihálovits András nevével fémjelzett reggeli műsorban, vagy ahogy ők nevezik „gazdasági muppet showban", a közéleti és gazdasági témák kerülnek feldolgozásra, zenei különlegességekkel fűszerezve.
Soros: bankválság jöhet
Egy kiszámíthatatlan bankválság veszélyeire figyelmeztette Európát Soros György. Az Egyesült Államokban élő, magyar származású milliárdos gazdasági és pénzügyi szakember a Handelsblatt című német üzleti lap pénteki számában megjelent írásában úgy értékelte, hogy az eurótérség kormányai fontos lépéseket tettek ugyan az euróválság megoldása érdekében, ezek azonban nem elegendők a pénzpiacok megnyugtatására.
A lengyelek bizakodnak, a magyarok búsulnak
A lengyelek és a csehek jóval elégedettebbek saját anyagi helyzetükkel és az országuk gazdaságával, mint a szlovákok vagy a magyarok, a lakosság várakozásai tekintetében viszont alig van különbség a visegrádi négyek lakosainak véleménye között. - derül ki a CEORG (Central European Opinion Research Group) kutatási együttműködése keretében készült legfrissebb TÁRKI-kutatásból.
Harmadszorra is beindulhat a pénznyomda
"Az USA leminősítése kétségtelenül nagy vihart kavart a pénzügyi világban. Miközben Európa folyamatosan az államadóssági problémákkal küzd, és minden lehető eszközt bevetve próbálja megoldani azt, addig az Egyesült Államok heteken keresztül elodázta a döntések meghozatalát. A leminősítés tehát arra is felhívja a figyelmet, hogy nemcsak az uniónak kell szembenéznie a költségvetési hiány leküzdésével, de Amerikának is" - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Nem meglepő, hogy már ezen a héten "meghúzták a ravaszt"
Londoni pénzügyi elemzők már az amerikai adósságlimit-emelésről létrejött kongresszusi egyezség óta gyakorlatilag biztosra vették, hogy az Egyesült Államokat valamelyik hitelminősítő megfosztja lehetséges legjobb, "AAA" szuverén adósbesorolásától, mivel egybehangzó citybeli vélemények szerint a megállapodás nem irányítja fenntartható pályára az amerikai államháztartást.
Tőzsdei zuhanás: ez még nem a recesszió
Az elmúlt napok tőkepiaci fejleményei össze sem hasonlíthatók azzal, hogy mi vár ránk, ha valóban beüt a recesszió - véli a KBC Securities elemzője. A nyersanyagok leértékelődése még akár jól is jöhet, azonban a bizakodáshoz olyan makroadatok kellenek a meghatározó országokból, amikre legalább elvben lehet pozitív szcenáriót építeni - ezért is jött jól a jelenlegi körülmények között kielégítőnek értékelhető foglalkoztatási adat az USA-ból.
Oszkó: kemény megszorítások jöhetnek
A következő években kemény megszorításokat kell hoznia az Orbán-kormánynak, az államadósság növekedését vizsgáló bizottság jelentése csak erről akarja elterelni a figyelmet, ez egy kommunikációs trükk - mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Oszkó Péter.
Aggódó fogyasztók, kiváró cégek: legfeljebb reménykedhetünk
Az európai adósságválság negatív hatásai - a legújabb görög mentőcsomag hatására - enyhültek, de a súlyos árnyék nem tűnt el Európa, s ezen belül hazánk, fölül. A magyar export növekedési üteme a második félévben várhatóan kissé csökken, de a belföldi kereslet végre már nem esik tovább: mind a fogyasztás, mind a beruházás esetében szerény növekedés várható. Az év egészében 2,5%-os GDP-bővülés valószínű.
Így lesz egymillió új munkahely!
A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette az egymillió új munkahelyet megteremteni kívánó Munka Törvénykönyvének a változásait. A tervezetet máris számos támadás éri, de van, aki szerint a rugalmasságot növeli.
Óriási teher Magyarországnak az egekbe törő frank-árfolyam
Hat százalékpontos hitelkamat-emelésnek megfelelő hatást gyakorol a magyar devizahiteles háztartások fogyasztására a svájci frank 2008 óta bekövetkezett erősödése londoni felzárkózó piaci elemzők legújabb számításai szerint. Nem véletlen, hogy stagnál a kiskereskedelem és a háztartások inkább félreraknak. Az árfolyam visszavetheti a növekedést és így gond lehet a 2012-es költségvetéssel is.
Nincs mese: leminősítik a "világ urát"
Az amerikai adósságlimit-emelésről létrejött kongresszusi egyezség nem irányítja fenntartható pályára az amerikai államháztartást, és nem fogja megakadályozni, hogy az Egyesült Államok elveszítse lehetséges legjobb, "AAA" hitelminősítői adósbesorolását - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
"A magyar föld a magyaroké!"
Lehet, hogy csak „hitvita", lehet, hogy más és több, de tény: a hivatalos megítélés szerint bőven van spekuláció a földpiacon. A Nemzeti Földalap Szervezet (NFA) elnöke, dr. Sebestyén Róbert szerint a magántulajdonban lévő földek esetében és számtalan módot alkalmazva „működik" ez a nemkívánatos jelenség.
Adó 2010: Gyorsan megtudhatjuk, kell-e pótlékot fizetnünk!
Az elektronikus bevallók augusztus 1-jétől kérdezhetik le, hogy 2010-re kell-e késedelmi pótlékot fizetniük - hívja fel a figyelmet az adóhatóság.