Tízezreket bocsáthatnak el, ha létrejön a gigabank

Egyesülésről tárgyal Németország két legnagyobb magán pénzintézete. A Deutsche Bank és a Commerzbank fúzióját azonban nem csak szakemberek vitatják, hanem a szakszervezetek is, több tízezres elbocsátástól félve.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A két legnagyobb német pénzintézet vezetői immár megerősítették a tervezett egyesülésükről régen szállongó híreket. Mindkét bank részéről mindenesetre hangsúlyozták: döntés még nincsen, egyelőre csak felmérik, segítené-e az egyesülés növekedésüket és nyereségességüket.

hu.wikipedia.org

A cél az, hogy globális bank jöhessen létre, amely – mint hazai és európai piacvezető – világméretű hálózattal rendelkezik” - hangzott el.

A két bankház összevonásával azokból messze a legnagyobb német pénzintézet jönne létre, kereken 38 millió ügyféllel, 1.400 németországi fiókkal, kezdetben 140.000 alkalmazottal. A bank a német piac 20 százalékát mondhatná magáénak, mérlegfőösszege megközelítené a 2 Mrd. eurót. Ezzel a brit HSBC és a francia BNP Paribas után ez lenne a harmadik legnagyobb európai pénzintézet, de levonással: míg a HSBC tőzsdei értéke 145, a BNP-é 55 Mrd. euró, az egyesített német banké csak 25 Mrd. lenne.

Egyik bank sem áll jól: a DB három veszteséges év után először 2018-ban hozott nyereséget, de

Az adóhatóság a külföldi tőzsdézőt is „látja”
Egyre többen tőzsdéznek külföldi értékpapírokkal, külföldi brókerek igénybevételével, online kereskedési platformok használatával. A külföldi tőzsdéken befektetők azonban gyakran nem csupán a pénzükkel, hanem az adózással is hazardíroznak – sok esetben anélkül, hogy mindennek egyáltalán tudatában lennének.
beruházási üzletága gyenge lábon áll az amerikai konkurenciával szemben. A vezetés szigorú takarékossági intézkedéseket vezet be, több ezer munkahelyet szüntetnek meg.

A Commerzbank, amely nehezen birkózott meg a (veszteséges) Dresdner Bank átvételével, ugyan nyereséges, de középtávú profit-terveit ejtenie kellett. A pénzügyi válság idején a kormánynak a Dresdner adósságai miatt milliárdokkal kellett kisegítenie a Commerzbankot, amelyben ebből eredően 15 százalékos tulajdonrésze van.

Az egyesülés mozgató ereje hír szerint Olaf Scholz, a szociáldemokrata német pénzügyminiszter és Jörg Kukies államtitkár, aki korábban a Goldman Sachs bankház Németország vezetője volt. A kormány mindenképpen meg szeretné gátolni, hogy a világ negyedik legnagyobb gazdasága mögött ne legyen hazai nagybank, amely támogatja a cégek külföldi tevékenységét.

Szakértők szerint azonban éppen ez a veszély: ha csak egy nagy magánbank marad, ez gyakorlatilag állami garanciát jelentene számára. Szemben a kormánynak a válság idején tett ígéretével, miszerint soha többé nem mentenek meg magánbankot az adófizetők pénzéből.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo