A Samsung, a világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója, nyereségének túlnyomó részét a félvezetőgyártás adja. A dél-koreai cég azonban jelezte, hogy gyenge pénzügyi teljesítményt vár, mert – a továbbcsökkenő kereslet miatt – lemennek a csipek és a képernyők árai.
A közlés szokatlan: a Samsung általában csak a negyedév elteltével szokta közzétenni, milyen eredmény várható attól az időszaktól. A közlemény eggyel több jelzés arra, hogy világszerte csökken a kereslet a high-tech termékek iránt. A múlt év utolsó negyedében 7 százalékkal estek vissza a mobileladások, és ez már az ötödik negyedév volt, amely csökkenést hozott. Nyilvánvaló, hogy a vásárlók tovább használják meglévő molbiljaikat, mivel látják, hogy az új típusok nem hoznak jelentős változásokat.
A Samsung jelentése a globális trendet is tükrözi, hogy lassul Kínában a gazdaság fejlődése,
A kínai lassulás különösen keményen érinti az Apple-t, amely az ország növekvő középosztályában látott biztosítékot bevételeinek növelésére. Az Apple Kínában és a környező régióban 2018 negyedik negyedében 13,17 milliárd dollár értékben adott el – 27 százalékkal kevesebbet, mint korábban.
Mind a Samsungnak, mind az Apple-nek egyre keményebben kell versenyeznie a kínai gyártókkal, a Huaweijel és a Xiaomival, amelyek jól felszerelt és olcsóbb mobilokat forgalmaznak. Peking ugyanakkor meghatározó szerepet adott a hazai csipgyártásnak. Ennek következtében más országokban nőnek a termékből az eladatlan készletek: a japán gyártók jelezték, hogy készleteik messze felülmúlják a várható kínai igényt.
(Forrás: The New York Times)