Meddig drágulhat az olaj?

A szaúd-arábiai termelés drámai visszafogása, az Iránt és Venezuelát sújtó szankciók, a Kínából érkező jó hírek és a kockázatkedvelő hangulat általános erősödése együttesen továbbra is felfelé viszik a nyersolaj árát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szaúd-Arábiának igen nagy szüksége van a 80 dollár feletti hordónkénti olajárra (Brent) a költségvetése szempontjából, ezen felül az állami olajtársaság, az Aramco 10 milliárd dolláros kötvénykibocsátása miatt is fontos számára a magasabb olajár, ezért szinte bizonyosra vehető, hogy az arab királyság sokat tesz majd az olajár támogatásáért – véli Ole Hansen, a Saxo Bank vezető elemzője.

Az Egyesült Államok olajtermelése megtorpant a korábban tapasztalható elképesztő ütemű növekedést követően. Az olaj iránti kereslet szempontjából kedvezőtlen téli időjárás és a 2018 negyedik negyedévében elszenvedett 44 százalékos áresés alaposan kivették a maguk részét az észak-amerikai olajtermelés visszaeséséből, ugyanakkor az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége (EIA) szerint a termelés ebben az évben továbbemelkedik.

Kép: SXC

Az OPEC márciusban továbbcsökkentette a kitermelést. Tavaly november óta a szervezetbe tartozó országok 2,8 millió hordóval csökkentették a napi kitermelésüket, amely most 30,4 millió hordó/nap. A csökkenés legnagyobb része Szaúd-Arábia önkéntes termelés-visszafogásából (1,25 millió hordó/nap), valamint Irán és Venezuela korántsem önkéntes csökkentéséből (sorrend szerint 330 ezer és 340 ezer hordó/nap) származik. Mindehhez jön Oroszország kibocsátásának csökkentése is, továbbszűkítve az olaj kínálatát az elmúlt hónapokban.

A keresleti oldalon is találunk az olaj árát felhajtó fontos tényezőket: egyre több hír jön a kínai gazdaság sikeres stabilizálásáról, és nemzetközi szinten is továbberősödnek a részvények. A Brent ugyanakkor elért egy kritikus szintet valamivel 70 dollár/hordó alatt, és itt ellenállást talált. Amellett, hogy ez lélektani szempontból is fontos szint, itt található a 200 napos mozgó átlag (69,70 dollár/hordó) és a tavalyi év első felének áremelkedése utáni konszolidációs sáv alja is.

Hogyan juthatott ideáig Venezuela?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo