Azaz a meglévő forrásokon túl összesen 27,2 millió forintot fordíthatnak a vásárlásra. Ha pedig a harmadik gyerek érkezésekor új lakásba vagy házba költöznének, akkor ugyanez a család 35 millió forintot kaphat, amiből csak 21 milliót kell visszafizetni.
Új szabály az alapokra
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint van egy másik új eleme a CSOK-szabályozásnak, amelynek ingatlanpiaci hatása is lehet, és főként a családiház-építésre alkalmas telekpiacot alakíthatja át.
Az új előírások szerint nem kell feltétlenül teljesen új alapon kezdeni az építkezést, hanem már meglévő alapra is fel lehet húzni az új lakóingatlant, amennyiben az szakértői vélemény szerint megfelelő az építkezésre – fogalmazott a szakember.
Vagyis olyan ingatlanok is bekerülhetnek a körbe, amelyeken jelenleg egy megfelelő alapokon lévő, de elbontandó romos ház vagy nyaraló áll.Az elemzés szerint a március közepén érvényes négyzetméterárak szerint Budapesten a 100–120 négyzetméteres családi házak átlagára 47 millió forint volt, a 80–100 négyzetméteres lakásoké pedig 65 millió forintot tett ki. A
A vidéki nagyvárosok közül Debrecenben a 100–120 négyzetméteres családi házak átlagára 39–46 millió forintnál járt márciusi közepén az ingatlan.com szerint. A 80–100 négyzetméteres lakásokért pedig 34–42 millió forintot kell adni. Szegeden a szóban forgó családi házak átlagosan 45 millió forintba kerültek, a lakásoknál pedig 29–37 millió forint között szóródtak az árak. Győrben a 100–120 négyzetméteres családi házaknál 35–42 millió forint, a 80–100 négyzetméteres lakásoknál pedig 31–39 millió forint volt az átlag.
Balogh László felhívta a figyelmet arra, hogy az új támogatások élénkítik majd a lakáspiaci keresletet és forgalmat, ezek hatása pedig várhatóan a második félévtől kezdve az árakban is megjelenik.