Gazdaság

Még a stagnálásnak is örülnek a cégek
Pályázatból vagy önerőből fejlesztenek ma a cégek? Egyáltalán fejlesztenek az ipari vállalatok vagy inkább a túlélésre játszanak? Milyen statisztikákból hoznak meg több milliós döntéseket? Ezekre a kérdésekre keresett választ egy friss kutatás.

Ezért érte volna meg hitelezni a bankoknak
A kormány tervei szerint azok a bankok, amelyek 2009-től, a válság kitörésétől növelték hitelnyújtásukat, az általuk fizetett bankadó 30 százalékáig adókedvezményben részesülhetnek a Távirati Iroda közlése szerint.

Felpörgünk
Csaknem két éve folyamatos bővülést mutat a magyar gazdaság. Az MLBKT havi jelentése alapján a trend májusban sem tört meg, az export 18 hónapja növekedést mutat, a foglalkoztatási szándék 1995 óta nem volt ilyen magas.

Növünk idén, de nem úgy mint eddig
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint bár a magyar gazdaság 2014 után idén is az EU átlagánál (1,8 százalék) gyorsabban fog növekedni, de a tavalyi bővülési ütem (3,6 százalék) megközelítésére nincs esély, 2,5 százalék körüli ütem valószínű.

Már Svájc sem jelent menedéket
A svájciak számára mindeddig nagyon fontosnak számított a banktitok. Azonban az utóbbi időben a svájci hatóságok lehetséges adóelkerülők neveit hozták nyilvánosságra. Mindez pedig a svájci kormányzat weboldalán bárki számára elérhető néhány klikkeléssel.

Csapdában a magyar cégek?
A környező országokhoz képest is magas Magyarországon a gazdasági szereplők körében azoknak az aránya, akik úgy érzik, széles körű a korrupció az országban – derült ki az EY könyvvizsgáló és tanácsadó cég megrendelésére készített felmérésből. Jávor István korrupciókutató, szervezetszociológus szerint sokszor csapdahelyzetben vannak a vállalkozások. Ugyanakkor bár Magyarországon valóban nem fényes a helyzet a szakember szerint, és ebben a régióban Ukrajna után a második legfertőzöttebb ország vagyunk, azért Romániában és Bulgáriában is komoly probléma a korrupció.

Az olaszok sem kérnek az olcsó taxiból
Tisztességtelen versenyhelyzetet eredményez a piacon az Uber és a hozzá hasonló fuvarozási szolgáltatást közvetítő cégek az olasz bíróság szerint, ezért betiltották a startup működését.

19-re lapot kért a jegybank
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az elemzői várakozásoknak megfelelően, 15 bázisponttal, újabb történelmi mélypontra, 1,65 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén.

Csak a fogyasztók bizakodnak, a cégek nem optimisták
Májusban némi hullámzás mellett már ötödik hónapja stagnált a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke, melynek szintje így továbbra is viszonylag optimista hangulatot tükröz. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások kissé rosszabbak, a fogyasztóiak viszont valamivel jobbak lettek az áprilisinál.

A kormánytól függ, hogy nyereséges lesz egy vállalat?
A hazai nagyvállalatok eredményességét a kormányzati gazdaságpolitikától, a belföldi kereslettől és az árfolyamváltozásoktól teszik leginkább függővé a cégvezetők – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index kutatás legfrissebb adataiból.
Előzzük optimizmusban még a vidám brazilokat is
Jelenleg a szokásosnál valamivel kedvezőbb pozíciót foglalunk el a 24 országból álló elégedettségi ranglistán, 19. helyen állunk - ezek a legfontosabb megállapításai annak a világszerte végzett közvéleménykutatás-sorozatnak, amelyet az Ipsos készít.
Vásárlással is veszélyeztethetjük a munkahelyeket
Több százezer munkahely megszűnése és évi több tízmilliárd eurós kár írható a hamisítás számlájára az Unióban. Sajnos még mindig jövedelmező a hamisítás üzlet, sokan választanak ilyen terméket.
Többet keresünk, többet is költhetünk
Az elemzők szerint, mivel alacsony infláció mellett folyamatosan emelkednek a reálbérek, nő a háztartások elkölthető jövedelme, így a lakossági fogyasztás is érdemben bővülhet. A munkaerőpiacon viszont feszültség alakulhat ki, ha újra beindul a közfoglalkoztatás.
Ha túl sok pénz pörög, a kaszinóknak is jelentenie kell
Az Európai Parlament megszavazta azt az új uniós irányelvet, amelynek célja a pénzmosással, az adóbűncselekményekkel és a terrorizmus finanszírozásával szembeni hatékonyabb fellépés.
Jobb a kedvünk, de költekezni nem akarunk
Hazánk ahhoz a tizenöt európai országhoz tartozik, ahol emelkedett a fogyasztói bizalmi index az idei első negyedévben, a tavalyi negyedik negyedévhez képest, elsősorban saját anyagi helyzetüket ítélik meg kedvezően a legtöbben, de a vásárlási kedv visszaesett.
Ismét lelkesen hitelezik egymást a magyar cégek
Mintha elfelejtették volna a magyar cégek, amit az elmúlt években tanultak a korábbi csődhullámokból: ismét lelkesen hitelezik egymást, illetve külföldi partnereiket.
Több a csempész cigi, megéri a kockázat
Csaknem másfélszer annyi csempészcigarettát foglaltak le tavaly a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint, mint 2013-ban - írta a Magyar Nemzetre hivatkozva az MTI.
Ketyeg az óra: szerdáig kell elküldeni az adóbevallásokat
Május 20-ig, szerdáig lehet bevallani és befizetni a személyi jövedelemadót (szja), és addig lehet rendelkezni az szja 1+1 százalékáról is. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is közel 4,5 millió bevallást vár, amelyből május 10-ig 1,727 millió érkezett meg, nagyjából annyi, mint tavaly ugyanebben az időszakban (1,693 millió).
Egyre többet költünk élelmiszerre
Megint nőtt az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma értékben is, mennyiségben is. Mintegy 490 milliárd forint bevételt értek el a boltok, 5 százalékkal többet, mint az előző hasonló időszak során.
Kevesebb adót fizetünk jövőre
Benyújtotta a kormány a jövő évi adótörvények javaslatát csütörtökön az Országgyűlésnek. Csökken a személyi jövedelemadó, a sertéshús áfája és a bankadó, adómentesek lesznek az új közművezetékek.
Már csak egy hét van az adóbevallásokra, ezekre kell ügyelnie!
Idén is sokan az utolsó napokra hagyják az szja-bevallás elkészítését, május 10-ig mintegy 1,7 millió érkezett az adóhatósághoz, miközben a hivatal idén is közel 4,5 milliót vár. Május 20-áig már csak néhány napjuk van azoknak, akik még nem készítették el személyijövedelemadó-bevallásukat.
Ugorhat is, botolhat is a pannon puma
Az idén a bruttó hazai termék (GDP) 2,5-3,3 százalék körüli növekedésére számítanak a makrogazdasági elemzők. Kockázatot jelenthet a német gazdaság gyengélkedése és azt sem tudni a mezőgazdaság hogyan teljesít majd.
Ezért lendülhet fel a magyar ipar - és ezért nem
Az ipari termelés növekedési üteme a Takarékbank elemzője szerint idén gyorsulhat a tavalyi alacsony bázis miatt, míg az Erste elemzője lassuló növekedésre számít a következő néhány hónapban.
Mi értelme van ma az árszabályozásnak?
A kormányzat rezsicsökkentési törekvései miatt napi témává vált az állami árszabályozás kérdése. Körüljártuk, miért és hogyan van ma értelme.
Mit látott az IMF a jósgömbben?
Javultak a magyar gazdaság növekedési kilátásai a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn közzétett Közép- Kelet- és Délkelet-Európát vizsgáló regionális tanulmánya szerint. Az őszi jelentésben szereplő 2,3 százalék helyett idén 2,7 százalékos gazdasági növekedést vár az IMF, jövőre pedig 2,3 százalékos bővüléssel számol.
Ebből idén nemigen lesz drágulás
Banki elemzők szerint gyengültek a fogyasztói árak éves csökkenése felé mutató tényezők és az index, amely egyelőre a fogyasztói árak csökkenését jelzi, egyre inkább közelít az egy évvel korábbihoz képest változatlan árszinthez.
Ezért alacsonyak a magyar bérek
Magyarországon régiós összevetésben alacsony a társasági adó, de nálunk a legmagasabbak a bérterhek. A munkáltató majdnem még egyszer annyit fizet a dolgozó után, mint a nettó jövedelem.
Diákmunka: tényleg mindenkinek jó
A diákmunka generációk óta a szakmai karrier első lépcsőfoka sokak számára, afféle belépő a munka világába, ami nem csak anyagilag segíti a diákokat, hanem az álláskeresés során hasznos munkatapasztalatokkal, személyes kapcsolatokkal, referenciával is.
Amit nyerünk a réven, azt elbukjuk a vámon
Bár a vasárnapi zárva tartás okozhat átmeneti kilengéseket a kiskereskedelmi forgalomban, ezt az elkölthető jövedelem érdemi növekedése teljes mértékben ellensúlyozhatja.
Brüsszel is nyomja az e-kereskedelmet
Három pillérből és azon belül is tizenhat kezdeményezésből álló stratégiát jelentett be az Európai Bizottság a digitális közös piac megteremtése érdekében.
Banki elszámolás: így kerüljük el a sorbanállást
Komoly sorokra lehet számítani a bankoknál, hiszen a banki elszámolásban érintett ügyfeleknek nyilatkoznia kell, hogyan szeretnék visszakapni a pénzüket. Mutatunk néhány tippet, hogyan kerülje el a sorbanállást!
Befektetés: mit remélhetünk?
Vajon miért lehet eredményesebb az a vállalat, amely vezetőségében vannak nők? A Piac & Profit májusi számából kiderül, hogy miért vált hangsúlyos kérdéssé a 21. században a nők gazdasági életben betöltött szerepének erősítése. Szó van még biztonságos befektetésekről, sikersztorikról az esküvőiparban még sok másról.
Na, Magyarország, mennyi lesz az annyi?
Csökkenő államadósságot és költségvetési hiányt, lassuló gazdasági növekedést, de hat százalék körüli munkanélküliséget prognosztizál az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése Magyarországnak. Európában is feléled az elkövetkező években a gazdaság, a növekedést az alacsony olajár és az euró leértékelődése is segíti.
Félnek a vállalkozástól az Y-srácok
A magyar fiatalok 85 százaléka biztos benne, hogy sikeres lesz az életében. Bár a fiatalok jelentős többsége szerint a vállalkozók a fejlődés motorjai, a többség alkalmazottként látja magát a jövőben.
Három kérdés, amin elbukhatunk az állásinterjún
Az állásinterjún mindenki a legjobb formáját hozza és ezzel a munkáltatók is tisztában vannak. Ezért vannak olyan kérdések, amelyekre a legtöbb munkavállaló nem számít – pedig a válaszai sokat elárulnak felkészültségéről, és személyiségéről.
Két év után lép a fékre a gazdaság?
Idestova a huszonegyedik hónapja tart a fellendülés a magyar gazdaságban. Ugyanakkor a Beszerzési Menedzser Index három éve a leggyengébb áprilisi értéket mutatja, jelezve, hogy idén fékeződhet a növekedés.
A fogyasztás és az export erősíti a növekedést
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint – bár 2014-ben átmenetileg kiugróan gyors, 3,6%-os volt a növekedés – a magyar gazdaság mégsem került a régióhoz mérten tartós felzárkózást biztosító pályára. Az idei kilátások ennél jóval kisebb ütemű, 2% körüli növekedést valószínűsítenek.
Még van elkölteni való pénzünk, de már nem sokáig
A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a SZÉP Kártya kibocsátóknál összesen 2,43 milliárd forint vár még elköltésre. A K&H Bank arra számít, hogy a jó idő beköszöntével a lejáró összegek jelentős részét a hétvégéken és a közelgő pünkösdi ünnepen el fogják költeni a K&H SZÉP Kártyabirtokosok.
Fel kellene tüntetni az italok kalóriatartalmát
Az alkoholos italok energiatartalmát feltüntető címkék bevezetéséről szóló javaslatot vár a Parlament 2016-ig az Európai Bizottságtól. A szerdán elfogadott állásfoglalásban a képviselők olyan új alkoholstratégiát kérnek, amely foglalkozik a fiatalkorúak alkoholfogyasztásával, és figyelmeztet az alkoholfogyasztás utáni autóvezetés és a várandósan történő italozás veszélyeire.
Japánban van a bizalom és a görögöknél a rizikó
A világ összes többi régióját, többek között Európát és Amerikát is megelőzve a japán vállalatok iránt nőtt a bizalom a legnagyobb mértékben. Minden harmadik elemző szerint bizakodóbbak a vállalatvezetők, mint egy éve. Az egészségügyi vállalatok rendelkeznek a legkedvezőbb, az energiaipari cégek pedig a legrosszabb ágazati kilátásokkal.
A változás elhagyta a kísérleti labort
Az értékrend változás már nem lehetőség, hanem kényszer, a mindennapjaink része. Ennek szele el fogja érni a magyar kkv-kat is. Fel kell készülni arra a világra, akár hisszük, akár nem. A változás nem kis lépésekben zajlik, hanem olyan ugrásokban, amelyek meglepő változásokat tudnak hozni egyes piacokra – hívta fel a figyelmet a Piac&Profit KKV-Akadémiáján Radácsi László, a BGF tudományos főmunkatársa. Ezért meg kell tanulni legalább az alap kifejezéseit, irányait ennek az új világnak, hogy ne maradjunk le végletesen.
Tíz dolog, amit NE írjunk bele az önéletrajzba
Vannak olyan bejegyzések az önéletrajzban, amelyek többet ártanak, mint használnak. Elveszik a helyet a fontosabb információktól vagy rossz felé terelik a munkaadó figyelmét. Íme néhány dolog, amit inkább ne írjunk bele.
Ezek a hibák a banki elszámolásokban
Az eddig beérkezett banki elszámolások alapján megállapítható, hogy aránylag nagy számban hibásak a bank által elküldött elszámolási értesítők. Nem árt alaposabban átnézni az ügyfeleknek a hitelszerződéseiket abban az esetben, ha a futamidő alatt szerződésmódosítás, könnyítési időszak, átstrukturálás, könnyítési időszak vagy más egyéb változás állt be amely a törlesztési ütemezést megváltoztatták.
Korlátozná a külföldi munkavállalókat a kormány
A nemzetgazdasági miniszter idén július 1-jéig, azt követően pedig minden év február 1-jéig a Hivatalos Értesítőben teszi közzé a tartózkodási engedéllyel vagy munkavállalási engedéllyel foglalkoztatott harmadik országbeli állampolgárok legmagasabb számát - az erről szóló rendelet tervezete kedden jelent meg a kormány honlapján.
Az állam maradjon kívül a gazdaságon - a milliárdos szerint
A magántőke természeténél fogva inkább kapaszkodik racionális, a politika pedig inkább irracionális dolgokba. Ahol a politika igyekszik visszafogni magát a gazdaságban, a pénzügyekben, ott csekélyebb a korrupció, hatékonyabb például az EU-s támogatások felhasználása is - véli Jan Kulczyk lengyel milliárdos.
Nem túl lelkesek a nagyvállalatok
A gazdasági környezetet jobbnak, a saját helyzetüket rosszabbnak látják a hazai nagyvállalatok most, mint egy éve. A K&H nagyvállalati növekedési index enyhe csökkenést követően jelenleg 6 ponton áll, ami visszafogott optimizmust mutat.
Ezért tetszünk a külföldieknek – és ezért nem
A külföldi befektetők leginkább a magyar munkaügyi szabályozással, a munkaköltséggel és az infrastruktúrával elégedettek, de a magas adóterhek és a nehézkes államigazgatás nem tetszik nekik.
Ki, mennyit nyer majd az adócsökkentésen?
A külföldi tulajdonossal rendelkező cégek dolgozói járnak a legjobban a 15 százalékos SZJA- adókulccsal – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből. A külföldi cégeknél dolgozók járnak a legjobban az adócsökkentéssel.