Izgalmasan alakult eddig az idei év a nemzetközi befektetői porondon, ugyanis teljes fordulat történt. „A múlt év végén még arról volt szó, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folytatja szigorítási ciklusát, mostanra viszont már a piaci várakozások lazítást valószínűsítenek.
Az Európai Központi Bank (EKB) pedig a kevésbé laza monetáris feltételek irányába tett lépést a kötvényvásárlási program leállításával, bár ennek újraindítása a jövőben újra napirendre kerülhet” - értékelte legfrissebb elemzésében az elmúlt hónapokban végbement totális fordulatot Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere.
A szakember rávilágított arra, hogy az EKB eddigi lépései, köztük a kötvényprogram működtetése, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert az eurózóna gazdasága továbbra sem pörög magas fordulatszámon. Az elmúlt években csak 2015-ben és 2017-ben tudott 2 százalék feletti növekedést elérni, azóta ennél lassabb tempót mutatott csak fel.
A laza monetáris feltételek, a kamatok változatlansága, esetleges csökkenése a részvénypiacoknak örömhír, ez látszik is, hiszen emelkedésben vannak a papírok árfolyamai. Kovács Mátyás szerint a másik nagy szegmensben, a kötvénypiacon rekordok dőltek meg: mélypontra estek a befektetők által a legfontosabbak közé sorolt papírok hozamai.
„Az amerikai 10 éves állampapír hozama a 2016-os szintre süllyedt, a német 10 éves kötvény
„Az idei történéseket és a kilátásokat egyelőre úgy lehet összefoglalni, hogy totális fordulat után kettős a jövőkép, mivel a kötvénypiac mást áraz, mint a részvénypiac” - tette hozzá a K&H Alapkezelő szakértője. Kovács Mátyás úgy látja, hogy befektetési szempontból a kettő közül inkább a részvénypiacokban van fantázia.
A szakember szerint Magyarország szempontjából a nemzetközi monetáris kilátások, befektetői trendek azért fontosak, mert támogatják, hogy a magyar jegybank továbbra is laza monetáris feltételeket tartson fenn, így nincs kényszer az esetleges szigorításra.