A nyers adatok szerint júniusban 4,3 százalékkal növekedett éves szinten a kiskereskedelmi forgalom. A trendeket pontosabban tükröző naptárhatással korrigált adatok szerint pedig 5,2 százalékos volt a bővülés.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a kiskereskedelem motorját továbbra is a nem élelmiszerek csoportjába tartozó termékek, köztük a tartós fogyasztási cikkek adják. A nem élelmiszereknél ugyanis bőven az 5,2 százalékos átlagot meghaladó, 8,7 százalékos bővülés történt júniusban. Az üzemanyagok forgalma pedig 7,4 százalékkal emelkedett. Az élelmiszereké viszont mindössze 2,1 százalékkal nőtt.
Az év első hat hónapjában 5,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a naptárhatással
A szakember elmondta, hogy a lakossági fogyasztás növekedése hajtja a kiskereskedelmet, ám a növekedés üteme kismértékben csökkent, erre pedig számítani lehetett. Egyrészt azért, mert a nettó reálbérek mérsékeltebben emelkedtek az idén, mint tavaly.
Több európai országban a fogyasztói bizalmi indexek a korábbinál kevésbé kedvező képet mutatnak a nemzetközi környezet romlása miatt. Ez pedig kockázatokat jelent a magyar gazdaságra, ezen keresztül a magyar kiskereskedelem teljesítményére nézve. Németh Dávid a mostani kilátások alapján 5 és 6 százalék közötti növekedést vár a szektortól.