Nyaralót lakáshitelből? Lehet, de pár dologra figyelni kell

Egy nyaraló finanszírozása és fenntartása több ponton eltér a lakóingatlanokétól. Az OTP Bank összegyűjtötte, mit érdemes szem előtt tartani a nyaraló besorolású ingatlan vásárlása során.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

1. Mi van a tulajdoni lapon?

Mindig fokozattan figyelni kell, hogy a kiszemelt ingatlan milyen övezeti besorolással, rendeltetés szerinti jelleggel szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. Ha ugyanis a besorolás alapján nem lakóházról, hanem nyaralóról, hétvégi házról, vagy esetleg gazdasági épületről van szó, az alaposan leszűkítheti a mozgásteret akár bővítés, akár hitelfelvétel esetén.

Fontos szem előtt tartani, hogy a nyaralókra vagy gazdasági épületként bejegyzett üdülőkre sem CSOK, sem semmilyen más államilag támogatott lakáshitel nem igényelhető.
Ez alól kivétel lehet például a lakásként bejegyzett társasüdülő, de a két állami támogatású konstrukció igénylésének egyik feltétele, hogy életvitelszerűen a hitelezett ingatlanban kell laknia a tulajdonosnak. Ha ez nem teljesíthető feltétel, akkor érdemes a piaci kamatozású jelzáloghitelek közül választani, hiszen ez esetben nincs bentlakási kötelezettség. 

Kép: Pixabay

2. Van, aki rendszeresen gondozza?

Egy nyaralóban – éppen jellegénél fogva – csak a szezonban tartózkodunk, miközben az ingatlannal kapcsolatos teendők szinte folyamatosak. Hacsak nem akarunk rendszeresen lejárni, érdemes helyben megállapodni valakivel, aki gondját viseli a nyaralónknak. Ha kell, levágja a füvet (nehogy a parlagfű miatt begyűjtsünk egy kiadósabb büntetést), ha kell, intézkedik, vagy csak értesít bennünket, hogy teendőnk adódott. 

3. Kiszámíthatóak a plusz költségek?

Saját nyaraló vagy üdülőház esetén jó előre érdemes körüljárni, hogy milyen

Ha jó vételt akar, a vízparton már ne keressen nyaralót
Tovább emelkednek az árak a hagyományos üdülőövezetekben, a Balaton-parti nyaralók a nyár végéig akár még nyolc-tíz százalékkal drágulhatnak. A ma már Budapest agglomerációjának számító Velencei-tó környékén az új építésű ingatlanok ötszáz-kilencszázezer forintos négyzetméteráron futnak.
állandó közmű- és egyéb szolgáltatási költségekkel kell számolnunk. Sőt, érdemes a váratlan kiadásokra is létrehozni egy keretet. Társas üdülőkben annyival könnyebb a helyzet, hogy a közös képviselő számol a tulajdonosok helyett. A közös kert, vagy partszakasz gondozása, a porta- és biztonsági szolgálat viszont jócskán megdrágíthatja egy ilyen ingatlan fenntartását, főleg úgy, hogy a szolgáltatásokat csak az év töredékében vesszük személyesen is igénybe.

4. Milyen biztosítás köthető?

Egy nyaralóban – főleg szezonon kívül – ritkábban fordulunk meg. Így, ha valami probléma adódik, például betörnek, az csak később derül ki. Egy csőtörés akár hetekig is áztathatja a falakat. Éppen ezért a legtöbb biztosítónál a sztenderd lakásbiztosításokétól eltérő, kedvezőtlenebb feltételekkel köthető csak biztosítás. Érdemes alaposan tájékozódni, több ajánlatot is megfontolni, és a részletekre is odafigyelve megkötni a biztosítási szerződést.

5. Hosszabb-rövidebb ideig kiadnánk a nyaralót?

Ha eleve kiadásra szánjuk, vagy csak átmenetileg adnánk ki a nyaralót, célszerű felvenni a kapcsolatot egy helyi ingatlanügynökséggel. Ez a megoldás megkímél az ingázástól, és akár leveheti a vállunkról az üzemeltetéssel kapcsolatos terheket is. Jelenleg az ingatlan üdültetési célú bérbeadásából származó bevétel rendkívül kedvezően adózik, de azért érdemes figyelni a jogszabályok változását is. Ahogy arra is fel kell készülni, hogy az önkormányzat az idegenforgalmi adó beszedése miatt rendszeresen ellenőrzi, hogy valójában hányan is tartózkodnak éppen az ingatlanban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo