Nincs elég telek ingatlanfejlesztéshez

Bizakodók a közép-európai ingatlanpiaci szereplők a Deloitte és a CEEQUA legfrissebb közös felmérése szerint. Az ingatlanfejlesztők legnagyobb kihívásként a beépíthető telkek felkutatását és az e-kereskedelem növekvő szerepét nevezték meg.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felmérés szerint a legnagyobb közép-európai ingatlanpiaci szereplők optimisták a jövőre nézve és növekedést várnak a közép-európai ingatlanpiacon. A tanulmány rávilágít arra, hogy a befektetők a lakóingatlanoktól az üzleti ingatlanok felé fordulnak, jelentős üzleti piaci potenciált látnak a diákotthonokban. A hazai kereskedelmi ingatlanpiaci hozamok pedig valószínűleg már elérték a hosszabb távon fenntartható szintet.

Kép: Pixabay

Politikai bizonytalanság és növekvő költségek

A válaszadók a régió ingatlanipari szereplői, azaz befektetők, fejlesztők és ingatlan-tranzakciós tanácsadói voltak, akik a globális piacokat leginkább befolyásoló tényezők közül a politikai bizonytalanságot és a hitelfinanszírozás növekvő költségeit emelték ki. Annak ellenére, hogy 2019-ben a globális gazdasági növekedés lassulni látszik, a felmérés a közép-európai gazdaságok számára az év második felére is pozitív kilátásokat jelez, a válaszadók többsége (62%) szerint az általános gazdasági környezet stabil marad.

Az elmúlt három évben a Közép-Európában megvalósult tranzakciók volumene

Az ingatlanárakra is hatással lehet a klímaváltozás
Sokan találkozhattak már az „elvehetetlen örökpanoráma” vagy „szép kilátás” jelzőkkel az ingatlanhirdetések címében. Mennyit számít a tájolás, vagy, hogy hova néz az ablak? Az OTP Ingatlanpont összeszedte, piaci szempontból mit érdemes tudni a fekvésről, kilátásról.
kiemelkedő volt: 2018 végére 13,8 milliárd eurót fektettek be üzleti ingatlanokba. A felmérés résztvevőinek várakozása szerint az ingatlanügyletek volumene a tavalyi szinthez hasonló lehet idén is. A felmérés alapján a válaszadók 45 százaléka tervez új beruházást, 41 százaléka idén egyenlő arányban tervez ingatlan vásárlást és értékesítést, míg a megkérdezettek harmada (38 százalék) inkább az értékesítésre kíván koncentrálni.

Nagy kihívás a fejlesztőknek a beépíthető telkek megszerzése

A fejlesztők 63 százaléka számára a legnagyobb kihívás a fejlesztésre alkalmas földterületek megszerzése, a növekvő árak és a megfelelő telkek hiánya miatt. „Az új telkek korlátozott hozzáférhetősége arra kényszeríti a befektetőket, hogy átgondolják meglévő stratégiáikat. Az új helyzet egyik következménye, hogy jelentősen nőtt a már meglévő épületek átépítésére irányuló projektek száma” - mondta Kohári Gábor, MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.

A válaszadók többsége idén az irodapiacra összpontosít, a lakóingatlanok fejlesztése iránt kevesebb fejlesztő érdeklődik. Az ingatlanbefektetők jelentős üzleti kockázatnak tekintik az e-kereskedelem növekvő szerepét.
Üzleti szállodák és diákszállások

A régió gyors gazdasági növekedése ösztönzően hatott az üzleti turizmusra fókuszáló szállodák iránti keresletre. Az olyan városok, mint Prága és Budapest ismert és vonzó turisztikai célpontok, így nem meglepő módon a befektetők ezekben a városokban a turisztikai szektorhoz kapcsolódó ingatlanok iránt is fokozottan érdeklődnek. A felmérés résztvevői külön kiemelték a diákszállásokba történő beruházásokat, mint magas hozamot biztosító ún. niche piacot. „A diákszállások piaca még mindig elég kicsi, de nagy potenciál van az egyre növekvő számú diákokban, ezért számos kollégiumi épület valósult már meg Budapesten, Varsóban és Prágában is” – tette hozzá Kohári Gábor.

A lakóingatlan szektor fő kihívása az, hogy a lakosság vásárlóereje és az emelkedő piaci árak közötti olló tovább nyílik, amely következtében egyre kevesebb mozgástér marad a további áremelkedésre. A beépíthető telkek számának csökkenése és az emelkedő építési és munkaerőköltségek pedig csökkenthetik a fejlesztők nyereségét és lassítják az áremelkedést.

 

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo