Gazdaság
Az Orbán által várt spekuláció jele a bóvlibesorolás?
Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője szerint a magyar gazdaság teljesítménye semmilyen módon nem támasztja alá a Standard & Poor's szerda esti bejelentését Magyarország leminősítéséről. Londoni elemzők viszont úgy vélik, az S&P számára „az utolsó csepp a pohárban" a magyar kormány ragaszkodása lehetett a jegybanktörvényben tervezett módosítások keresztülviteléhez. A leminősítés uitán ismét megugrott a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása.
Új logika a gazdaságban is
Ha nem is a lehetetlent, de a nagyon nehezet megpróbáljuk, mondta a Piac & Profitnak Szatmáry Kristóf gazdaságszabályozásért felelős államtitkár, aki szerint a magyar gazdaság problémáit hatékonyan kezelheti a párhuzamosan kidolgozandó ágazati stratégia és az exportpiacok kiterjesztését segítő politika. A gazdasági kormányzat mindebben kulcsszerepet szán a hazai kis- és középvállalkozásoknak.
Ismét bóvli kategóriába került Magyarország
Megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól szerdán a Standard & Poor's. A hitelminősítő szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, ráadásul az alkotmányban és egyes független intézmények - köztük a jegybank és az Alkotmánybíróság - működésében végrehajtott változtatások gyengítették Magyarország intézményrendszerének hatékonyságát.
IMF: 2/3 esélyt ad London
Továbbra is csaknem kétharmados az esélye annak, hogy Magyarország megállapodásra jut a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val - vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Legjobb esetben is csak 2013-ra javulhat a helyzet
Ha az elvárásoknak megfelelően folynának a tárgyalások az IMF-el, javulna a befektetői bizalom, az is legjobb esetben 2013-ra hozhat reálgazdasági eredményeket a GKI Gazdaságkutató szerint. A jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot javító jelentős intézményi változtatások elmaradása esetén ennél sokkal súlyosabb gazdasági helyzet is kialakulhat.
Matolcsy: „Ez nem semmi, ez egy szép eredmény”
A kormány kezdeményezésére még az elfogadás előtti órákban is változtattak a képviselők a 2012. évi költségvetésről szóló törvényen, amelyet végül kedd hajnalban, 4 óra 15 perckor fogadott el az országgyűlés. A javaslatot a kormánypárti képviselőkön kívül csak a független Pősze Lajos támogatta, a szocialista, jobbikos és LMP-s politikusok ellene voksoltak. Az országgyűlés mai ülésén folytatja a jegybanktörvény és a házszabály módosításáról szóló előterjesztések tárgyalását, majd megkezdi a dohánytermékek kiskereskedelmét átalakító kormánypárti javaslat általános vitáját.
Árcsökkenést hoz a karácsonyi hét
Csökkenti bruttó 4 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., a benzin ára nem változik - értesült az MTI piaci forrásokból hétfőn. A gázolaj átlagára 420 forintra mérséklődik, a 95-ös benziné pedig 395-397 forint marad.
Adózás 2012: Adóprés alatt
Megjelent a Piac&Profit magazin decemberi száma, benne többek között részletes összeállítással a 2012 évi adó- és cafeteria változásokról, interjú Bod Péter Ákossal arról, hogy véleménye szerint hogy alakul az életünk a közeljövőben. Olvasható összefoglaló a Piac&Profit által szervezett Második Fenntarthatósági Csúcs konferenciáról, és a vezetői motiválásban rejlő lehetőségekről is.
Megint a magánnyugdíjpénzár tagok járnak rosszul
A 2012-es költségvetést 299 forintos euróárfolyamon számolják át, és 0,5 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulálnak jövőre. A változás miatt 320 milliárd forintot kell előteremteni, amely az Országvédelmi Alap felhasználásával, a még magán-nyugdíjpénztári tagok járulékbefizetéseinek az állami kasszába irányításával, fejezeti tartalékokkal és a dohánytermékek jövedéki adójának emelésével áll elő - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Kétéves mélypont
Decemberben tízhónapos, szinte folyamatos csökkenés után kétéves mélypontjára esett a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint a fogyasztói várakozások már több mint egy éve trendszerűen romlanak, az üzleti várakozások viszont nyolc hónapos markáns romlást követően október óta stagnálnak.
Megszakadtak a tárgyalások az IMF-el
Az MNB-t érintő törvényjavaslat miatt megszakadt Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF), illetve az Európai Bizottság közötti konzultáció az elővigyázatossági hitelről; a delegáció hazautazott Budapestről - közölte Olli Rehn uniós pénzügyi biztos szóvivője az MTI-vel péntek délután.
A legjobb verzió sem jó
A jövő évi költségvetés újraszámolásához kalkulált kormányzati 0,5 százalékos GDP-növekedésnél is kisebb bővülésre számítanak a hazai gazdaságkutató intézetek. A legoptimistább verzió is csak 0,4 százalék növekedéssel számol, a legpesszimistább változat szerint viszont 1,5 százalékos visszaesés vár a magyar gazdaságra 2012-ben. Londoni elemzők hasonlóan vélekednek, a Cityben 0,5 százalékos növekedéstől 1,5 százalékos recesszióig terjed a skála. A nettó reálkeresetek és a háztartások fogyasztása is csökkennek jövőre a gazdaságkutatók szerint.
Hazárdjáték Magyarországgal?
Nem egyezik az új jegybanktörvény parlamenthez benyújtott és az Európai Központi Bankhoz véleményezésre eljuttatott szövege az EKB információ szerint, ezért nagyra értékelné, ha a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövőben megfelelően tiszteletben tartaná az EKB-val szembeni konzultációs kötelezettségét - áll a szervezetnek a honlapján megjelent véleményében. A törvénytervezet eredeti változata is komoly vitákat váltott ki, az alkotmányügyi bizottság szerda esti javaslata a Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonásáról pedig továbbiakat gerjesztett. Simor András jegybankelnök szerint mind a törvényjavaslat, mint az indítvány sérti a nemzeti bank függetlenségét, jelentősen megnehezíti ésszerű működését, és súlyosan veszélyezteti szakmai hitelességét.
Devizahitel-megállapodás: segítség, de nem az igazi
A végtörlesztésből kimaradók, sőt, a törlesztési nehézségekkel küszködők számára is könnyebbséget jelenthet a kormány és a bankszövetség közötti megállapodás, amelyet csütörtök délben írtak alá Budapesten. A megállapodás adósok és a bankok mellett az állam is részt vállal a terhekből.
Jövőre szinte minden adó emelkedik
Magyarország a közvetett adók és a társasági adó terén is követi a nemzetközi trendeket: az előzők növekednek, az utóbbi kulcsa csökken, de miután jövőre szinte minden adó emelkedik, így a magyar átlagos adóterhelés nőni fog - mondta László Csaba volt pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere, aki szerint a bérköltségek, az országkockázat, a jogszabályi környezet és a kiszámíthatóság mint versenyképességi tényező felértékelődött az elmúlt időszakban.
Munkásvédelem vagy bérrabszolgaság?
Ágazatonként különböző minimálbér és évi 250 órára emelkedő rendkívüli munkaidő korlát szerepel többek között a kedden elfogadott munka törvénykönyvében. A nettó munkabérek megőrzéséhez szükséges emelés mértékének meghatározására a kormány kapott felhatalmazást. Az új munka törvénykönyv rendelkezései 2012. július 1-jén lépnek hatályba.
Orbán-recept a recesszió ellen
Zárt rendezvényen tartott beszédet kedden Orbán Viktor. A Széll Kálmán Alapítvány által szervezett eseményen a magyar miniszterelnök azt mondta, reális, ám nehezen elérhető célkitűzésnek tartja, hogy a magyar gazdaság jövőre ne csússzon recesszióba. A kormányfő szólt arról is, hogy az év végére törvényi szinten készen áll az a konstrukció, az az átszervezés, amelytől azt reméli, hogy Magyarország eléri a kitűzött célokat. A miniszterelnök szerint végre áttérhetünk a konszolidációs politikára, „ugyanis végre vannak rendszerek, amelyeket lehet konszolidálni".
Az IMF-delegáció ma érkezik Budapestre
Ma érkezik Budapestre a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttsége. Az IMF magyar misszióvezetője, Christoph Rosenberg az Európai Bizottság képviselőivel közösen december 13. és 16. között megbeszéléseket folytat, és tájékozódik a költségvetéssel kapcsolatos fejleményekről.
Orbán: 2012 viharos év lesz
Napirend előtt beszélt a Parlamentben Orbán Viktor. Felszólalásában a költségvetés átalakítása és a brüsszeli megállapodás mellett szó esett célokról, és a miniszterelnök kifejtette: a múlt hibáinak kijavítását a kormány az elmúlt időszakban a tehermegosztás, a felelősség és az átszervezés politikája alapján kezdte meg.
A legnagyobb vesztes a kkv-szektor
A bankok és a tőzsde pozíciójának megerősítése, a stabil, kiszámítható gazdaságpolitika és a vállalkozások versenyképességének megőrzése a válságból való kilábalás legfontosabb eszközei - ez a gazdaságpolitikai elemző, valamint a banki és tőzsdei szektor képviselőjének egybehangzó véleménye.
Lemond a miniszter
Lemond miniszteri posztjáról Fellegi Tamás, feladatainak sokaságára hivatkozva, mivel az IMF-tárgyalásokra akar összpontosítani. Találgatások szerint ez a kormány átalakítás első lépése lehet.
Ismét árcsökkenés a láthatáron
Csökkenti bruttó 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., a benzin ára nem változik - értesült az MTI piaci forrásokból hétfőn.
Orbán még nem tudja
"Még csak most kezdem" - ezt válaszolta a Fidesz-KDNP hétfő reggeli frakcióülésére érkezőben Orbán Viktor miniszterelnök arra az újságírói kérdésre, milyen átalakítások lesznek a jövő évi büdzsében.
A kockázatok megmaradtak
A jövőbeli pénzügyi válságokat kivédhetik, a jelenlegit azonban nem oldják meg a brüsszeli EU-csúcson kidolgozott szabályozási alapelvek - vélekedtek a csúcstalálkozó utáni kommentárjaikban londoni pénzügyi elemzők, akik végrehajtási kockázatokat is látnak, és hiányolják az Európai Központi Bank szerepének megerősítését.
Miről tárgyaljon a parlament a miniszterelnök szerint?
Orbán Viktor szombaton exkluzív interjút adott m1-nek - amelyet vasárnap este ad le a közszolgáltai televízió -, és miként pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján, beszélt az EU-csúcson született megállapodásról és arról, hogy Magyarország gazdaságának gondokkal kell megküzdenie. A miniszterelnök televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy jövő héttől már tárgyalnia kell a parlamentnek a brüsszeli döntésről, Brüsszelben pedig azt vetítette előre, hogy az átdolgozott költségvetés is jövő héten már a Ház előtt lesz.
Bod Péter Ákos: nemzeti érdek, hogy új fejezet nyíljon
Van olyan időszak, amikor a puszta racionalitás a helyzet felmérésére sem elegendő, nemhogy prognózis készítésére. Így nem a makroszámokra, még csak nem is az IMF-tárgyalásokra voltunk kíváncsiak, amikor Bod Péter Ákost, a Corvinus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanárát kérdeztük, hanem arra, hogy szerinte miként alakul a gazdaság és vele az életünk az egészen rövid távú jövőben. Ő úgy véli, bajok vannak a kialakult döntési eljárásrenddel, a kormányszerkezettel és a gazdaságfilozófiával. Illúziók is léteznek amelyekkel le kell számolni. Az a nemzeti érdek, hogy új fejezet nyíljon, új személyekkel és korszerű felfogással.
A kormány is pesszimistább lett
Az eurózóna lassuló gazdasági növekedése miatt Magyarországon is újra kell tervezni a jövő évi pénzügyeket - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, az EU-országok csúcsvezetőinek tanácskozása után tartott sajtótájékoztatóján.
Egyedül maradt Nagy-Britannia
Huszonhat tagország támogatja az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek pénteken Brüsszelben tartott találkozóján elhatározott kormányközi szerződés elkészítését - erősítette meg Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke a kétnapos ülést lezáró sajtótájékoztatón.
Stabilitás hosszú, növekedés rövid távon
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón ismertette a stabilitási törvényjavaslatot, beszélt az államadósság-csökkentésről, a növekedés irányairól. A tárcavezető kisebb korrekciókat is lehetségesnek tart a parlament által modt tárgyalt 2012-es költségvetésben. Az ellenzéki pártok szerint a miniszter beismerte eddigi gazdaságpolitikája kudarcát.
Orbán és Matolcsy Magyarország és Európa növekedéséről
Magyarországnak konkrét reálgazdasági növekedési tervekre, így iparfejlesztési, mezőgazdasági, és szolgáltatásfejlesztési programokra van szüksége ahhoz, hogy a kedvezőtlen európai gazdasági folyamatok miatt ne essen recesszióba – mondta Orbán Viktor hétfőn Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Matolcsy György egy konferencián, amelyen a német pénzügyminiszter is részt vett, arról beszélt, hogy az európai válság legyőzéséhez növekedési fordulatot kell végrehajtani, meg kell határozni egy újraiparosítási koncepciót, oktatási forradalomra, duális szakképzési modellre, demográfiai, valamint foglalkoztatási fordulatra van szükség.
Ki fizeti meg a végtörlesztést?
A devizahiteleket a piaci árfolyam alatt húsz százalékkal lehet végtörleszteni ez év végéig. A tényleges és a kreált árfolyam közti különbség azonban nem tűnik el, azt valakinek előbb-utóbb ki kell fizetnie. Ma látszólag a bankok lenyelik a költséget, ám valójában sokan mások is viselik a terhet. A végtörlesztés tehát nemcsak pénzügyi, hanem súlyos politikai, társadalmi és erkölcsi kérdés is. Az igazán bajban lévőknek nem nyújt megoldást.
Az óriáscégek is nehezen jutnak pénzhez
Az üzleti vállalkozásokat is veszélyezteti, és nemcsak Európában, hanem a világ más részein is a súlyosbodó euróövezeti adósságválság. Egyre inkább Európa nagy bankjait tekintik a globális pénzügyi rendszer gyenge láncszemének. A hitelszűke egyaránt sújtja a kisebb vállalkozásokat és az óriáscégeket, ami újabb elbocsátásokhoz vezethet.
Árcsökkenés előtt vagyunk
2 forinttal csökken a benzin ára szerdától, a gázolaj pedig 3 forinttal lesz olcsóbb - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu. Az idei évi árnövekedések- és csökkenések összegeként, a szerdai árakat figyelembe véve 34 forinttal nőtt a benzinár, és 78 forinttal a gázolaj ára.
A nemzeti eszközkezelő felállításáról is szavaznak
Egyebek mellett a Nemzeti Eszközkezelő Tárasaság felállításáról dönthet hétfőn az előző héten két alkalommal éjszakai pihenőt sem tartó országgyűlés, majd péntekig tizenhat korábban tárgyalni kezdett javaslat - köztük a 2012. évi költségvetés - vitáját folytatja, és belekezdhet nyolc új kormányoldali előterjesztés megtárgyalásába is. Egy hónap alatt immár harmadik alkalommal ezen a héten is ötnapos ülést tart a parlament.
Adósságcsökkentés: kulcskérdés a bizalom
A kormányzati gazdaságpolitika sikeressége múlik azon, hogy az ország vissza tudja-e nyerni a befektetők bizalmát, mert az adósság tartós csökkentése csak így lehetséges - mondta Simor András a GKI Gazdaságkutató Zrt. Újratervezés című konferenciáján. A jegybankelnök szerint annak ellenére, hogy a válság kitörése óta mind a magán-, mind az állami szektorban jelentős alkalmazkodás történt, a piac Magyarországot újra a legkockázatosabbak között tartja számon. Ennek pedig a devizaadósság-problémán túli fontos oka a befektetői bizalom hiánya a gazdaságpolitika irányát illetően
Honnan lesznek munkahelyek?
A következő évek lehetőségeiről és a hazai kis- és középvállalkozások sorsáról és a foglalkoztatásban betöltendő szerepükről is szó volt az MTA Közgazdaságtudományi Intézet által, november 30-án megtartott műhelykonferencián. A konferencián résztvevő előadók többek között arra keresték a választ, hogy a versenyképességben és munkahelyteremtésben kulcsszerepet játszó „gazellák" miképp válhatnak a következő évek gazdaságpolitikájának szerves részévé.
Változás a kormányban
Lemond Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkára. A hírt maga Bencsik János erősítette meg egy Facebook-bejegyzésben péntek kora este.
Újabb pofont kapott Kínától az USA
Pozitívan értékelte két kínai bank, a Bank of China, valamint a China Construction Bank teljesítményét és jövőjét a napokban a Standard & Poor's. Ez azt jelenti, hogy a vezető kínai bankok már jobb értékeléssel bírnak, mint amerikai vetélytársaik.
Orbán szerint újra meg fogják támadni az országot
Orbán Viktor úgy készül, hogy december közepe táján újabb spekulációs támadás lesz az ország ellen. Az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta azt is, hogy szükség van egy nemzeti növekedési tervre, mert annak megalkotása és végrehajtása nélkül recesszióba esne a magyar gazdaság.
Több hónap után sikerült megállapodni
Megállapodás született a kormány, a munkaadói és a munkavállalói képviseletek között a Munka Törvénykönyvének módosításairól. A megállapodás értelmében a szakszervezetek az eredeti koncepcióhoz képest több jogosítványt kapnak.
Új hivatalt hozott létre a kormány
Döntött a kormány a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal létrehozásáról - az erről szóló kormányrendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg. A hivatalban a határozat értelmében 100 fő dolgozik majd.
"Korrupció? Ugyan kérem!"
Etikai szabályzatot hagytak jóvá az Európai Parlament (EP) képviselői saját részükre annak érdekében, hogy a jövőben a korrupció legkisebb gyanúját is elkerüljék.
"Magyarország ugyanolyan korrupt, mint volt!”
Hazánk korrupciós megítélése nem javult: jelenleg az 54. helyen áll a 183 országot vizsgáló korrupciós rangsorban, míg tavaly az 50. volt 178 ország között; európai összehasonlításban a tavalyihoz hasonlóan a 20. helyezett - ismertette a Transparency International (TI) 2011-es Korrupció Érzékelési Index (CPI) eredményeit Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.
Így fejlesztenék a vidéket
A pusztán az agrárium dominanciáját hirdető politikával szemben a kormány komplex vidékfejlesztési programot hirdetett. Ebben kulcsfontosságú tényező a mezőgazdaság, ám a vidék nem egyenlő az agráriummal: V. Németh Zsolt államtitkár szerint az előbbi amellett, hogy a mezőgazdasági termékek termelésének tere, egyben biológiai élettér és társadalmi-kulturális tér is. Az agrártárca vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint a három terület harmonikus fejlesztése hozhat eredményt.
Kamatemelés: jöhet még több is
Ötven bázisponttal - a várakozásoknak megfelelő mértékben - emelte a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács. Amennyiben az inflációs kilátások és a kockázati megítélés tartósan kedvezőtlen maradnak, a következő hónapokban további kamatemelésekre kerülhet sor, közölte a kamatdöntő ülés után kiadott közleményében az Magyar Nemzeti Bank. A monetáris tanács megítélése szerint a következő két évben csak visszafogott ütemben folytatódhat a gazdaság növekedése
Mire kell pénz?
Az uniós tagállamok közös fellépésére van szükség a válságban Martonyi János külügyminiszter szerint, mert az „alaptalan leminősítések sorozata ma már tucatnyi országot érint". Janusz Lewandowski költségvetésért és pénzügyi programozásért felelős biztos szerint ambiciózus, de realista az Európai Bizottság új költségvetési javaslata. Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős uniós biztos szerint a válság egyedülálló lehetőséget kínál az unió strukturális gyengeségeinek kijavítására, de ez nem lehetséges a gazdasági kormányzás bizonyos szintű összehangolása nélkül.
Erről szavaztak éjjel a parlamentben
Keddre virradó éjjel negyed háromkor kezdte meg a parlament - a hétfői ülésnap részeként - a munka törvénykönyvének részletes vitáját a beérkezett mintegy hétszáz módosító javaslatról. A vita még kedd reggel is folytatódott annak ellenére, hogy az elfogadott napirend szerint már a napirend előtti felszólalások következtek volna. A hétfői ülésnapon a késő éjjel befejeződött határozathozatal során a képviselők megszavazták a korhatár előtti nyugdíjak eltörlését és a „plázastopot" is..
Magyarország recesszióba süllyed
Magyarország recesszióba süllyed jövőre az OECD szerint. A szervezet hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal a befektetői bizalom helyreállítása érdekében, és a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Jelentősen csökkentették hétfői helyzetértékelésükben a kelet-közép-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket londoni felzárkózó piaci elemzők, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.